1. Anasayfa
 2. İnstagram

İnstagram İşletme Hesabı Nasıl Olmalı?


0

İnstagram işletme hesabı işletmelerin kullanımına sunulan bir hesap türüdür. Bütün işletmelerin, e-ticaret sitelerinin ve start-upların sosyal medya mecralarını mutlaka kullanmaları gerektiğini sürekli dile getiriyoruz.

Sosyal medya mecralarını kullanmak işletmelere, e-ticaret sitelerine bir çok avantajlar sağlar. İşletmeler hedef kitlelerinin bulunduğu sosyal medya mecralarını ticari hedefleri doğrultusunda kullanmalıdır.

E-ticaret sitelerinin mutlaka kullanmaları gereken mecraların başında İnstagram gelmektedir. İnstagram kurucusu Kevin Systrom 2012 yılında İnstagram’ı 1 milyar dolara sattığında bugün ki konuma geleceğini öngörmüş müdür bilemeyiz ama İnstagram 2012 de ki İnstagram değil. İnstagram bu gün;

 • Aktif 1 milyar kullanıcısı
 • Günlük 500 milyon tekil kullanıcısı
 • Günlük 750 milyon İnstastory ziyaretçisi

Olan bir mecra haline geldi. Ayrıca instagramın ülkemizde 38 milyon kullanıcısı bulunmakta. Bu rakamlar işletmelerin, e-ticaret sitelerinin İnstagram’ı neden kullanmaları gerektiğini anlatıyordur sanırım.

Bu gün bir çok işletme İnstagram hesabı kullanmakta. Ama bir çok işletmede yanlış bilgilerle yanlış kullanmakta. Bu şekilde yanlış kullanmak faydadan ziyade zarar vermekte.

Bu makalemizde işletmelerin, e-ticaret sitelerinin instagram profilleri nasıl olmalı, İşletmeler İnstagramı nasıl kullanmalı konularında bilgiler vereceğiz.

İnstagram işletme hesabı
İnstagram işletme hesabı

İnstagram işletme hesabı nasıl olmalı?

İşletmeler için İnstagram da ki en konu güvenilir olduklarını gösterebilmektir. Bir işletme ne kadar güvenilir olduğunu gösterebilirse o kadar çok takipçi toplar ve satış yapar. Güven veren bir İnstagram işletme profili oluşturabilmek için;

 1. Profil Fotoğrafı
 2. Kullanıcı Adı
 3. İletişim Bilgileri
 4. Açık Adresi
 5. Web sitesi
 6. Verdiği hizmetler, sağladığı avantajlar
 7. Hashtag Kullanımı

açık açık belirtilmelidir.

İnstagram profil fotoğrafı

Profil fotoğrafı hedef kitlenizin sizi ilk gördüğü kısımdır. O yüzden bu kısım çok önemlidir. Zira bu kısımda kullanıcının dikkatini çektiniz çektiniz yoksa ikinci kere kendinizi gösterme şansınız olmayabilir. Bir İnstagram işletme hesabı profil fotoğrafı;

 • Bulanık veya net olamayan fotoğraf
 • Düşük kalitede bir fotoğraf
 • Küçük Figür
 • Anlaşılmaz resimler
 • Küçük metinler
 • Çok sayıda kelime
 • Tek renk

olmamalıdır. Bunun  yerine işletme profil fotoğrafı;

 • Net görünen
 • Grafik veya çizim
 • Büyük metinli şirket logosu
 • Profili anlatan
 • Yapılan İşi anlatan
 • Satılan ürün veya hizmeti anlatan

bir yapıda olmalıdır. Kullanılan fotoğrafın size değil işletmeye ait olduğunu unutmayın. Bir çok kişinin yaptığı gibi profil fotoğrafı kısmına anlamsız, ne olduğu belli olmayan, kendinize ait olan fotoğraflar kullanmayın. Fotoğraf kısmında logonuzu kullanın.

İnstagram işletme hesabı açmak için profil fotoğraflarının nasıl olması gerektiği konusunda fikir almak isterseniz büyük kurumsal markaların profil fotoğraflarını inceleyebilirsiniz. Onlar size fikir verecektir.

Eğer logonuz yoksa da Canva ile kolayca yapabilirsiniz. Aşağıdaki makalede Canva ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Canva Nedir? Nasıl Kullanılır?

İnstagram kullanıcı adı

İnstagram kullanıcı adı, İnstagramda ki en önemli kısımlardan bir diğeridir. Kullanıcı adı sizin kartvizitiniz gibidir. Sizi arayan kişiler sizi bu isimle bulacak. Onların sizi bulmalarını ne kadar kolaylaştırırsanız onlarda sizi o kadar kolay bulurlar.

İnstagram kullanıcı adı;

 • Çok uzun
 • Hatırlanması zor
 • Telaffuzu zor
 • Anlamsız kelimeler
 • Manasız rakamlar
 • Yabnacı kelimelerden veya Tükçe –yabancı kelime kombinasyonu
 • Nokta ve alt tireler

kullanılmamalı. Yukarıdakilerin yerine İnstagram kullanıcı adı;

 • Basit ve akılda kalıcı
 • Okunması kolay
 • Telaffuzu kolay
 • Hatırlanması kolay
 • Rakam ve tirelerden oluşmayan
 • Anlamsız kelimelerden oluşmayan

kelimeler ihtiva etmelidir. İşletme adınız ne ise kullanıcı adınız o olmalıdır. Çünkü insanlar sizi o isimle tanıyor ve sizi o isimle arayacak.

İnstagram Profil Fotoğrafı
İnstagram iletişim bilgileri

İnstagram iletişim bilgileri

Profil yani İnstagram bio kısmınızda mutlaka iletişim bilgilerinizi yazın. İşletmenize ait telefon, mail, Whatsapp numarası gibi iletişim bilgileri mutlaka yazılı olsun. Sipariş vermek isteyen, ürün veya hizmetleriniz hakkında bilgi almak isteyen insanlar size bu iletişim bilgilerinden ulaşabilmelidir.

İletişim bilgileri kısmına yazdığınız telefon numarasını biri aradığı zaman mutlaka cevap verin veya yazdığınız bir mail adresine e-posta geldiği zaman geri dönüş yapın. Sırf yazmış olmak için yazmayın. İletişim kısmına yazdığınız numara ve maillere cevap verilmediği zaman daha çok güvensiz konumuna düşeceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Açık adres

İster fiziksel bir işletme olun isterseniz de bir e-ticaret sitesi olun mutlaka bir adresiniz vardır. Sahip olduğunuz bu adresi mutlaka bio kısmına yazın. İşletmenizi ziyaret etmek isteyeni, yerinizi görmek isteyen insanlar mutlaka olacaktır.

Açık adresinizi yazarak onlara bu konuda yardımcı olun. Açık adresinizi gören insanlar sizin gerçek bir firma olduğunuzu anlayacak ve daha çok güven duyacaktır.

Web sitesi

Günümüzde web sitesi olmayan işletme olmamalıdır. Zira web sitesi sahibi olmak artık çok kolay ve çok da uygun. Sahip olduğunuz web sitesinin adresini bio kısmınıza mutlaka yazın.

Bio kısmına yazdığınız web sitesi alan adının güncel olmasına dikkat edin. Tarayıcıya yazdığınız alan adı açılsın. Süresi bitmiş veya kapanmış web sitesi adreslerini bio kısmınızdan kaldırın.

Süresi bitmiş veya kapanmış web siteleri güven değil aksine güvensizlik hissi verecektir. Alan adı nedir, nasıl alınır konusunda daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki makaleyi mutlaka okuyun.

thumbnail
Önerilen Yazı
Alan Adı Nedir, Nasıl Alınır?

Verdiği hizmetler, sağladığı avantajlar

Bio kısmına vermiş olduğunuz hizmetleri, sunmuş olduğunuz fırsatları mutlaka yazın. Örneğin ürün satıyorsanız ücretsiz kargo, kredi kartı ile alışveriş, geri iade alınır, Şu saate kadar açığız, evlere servis yapılır, ücretsiz keşif ve montaj gibi ürün veya hizmetleriniz hakkında fikir veren olanak ve fırsatları mutlaka belirtin. Bu konuda tanınmış, bilinmiş markaların bio kısımlarını incelemenizi tavsiye ederiz.

İnstagram hashtag kullanımı

Bio kısmında mutlaka ana sektörünüzü ifade eden hashtaglar kullanın. Hashtagları takip eden insanların sizi bulması daha kolay olacaktır. Örneğin e-ticaretsitesi.com İnstagram hesabı bio kısmında hasgtag olarak #eticaret ve #eticaretsitesi hashtaglarını kullanmaktayız.

Yukarıda anlatmış olduğumuz hususlara dikkat ederseniz sizin de mükemmel bir bio kısmınız olacaktır. Bio kısmınız ne kadar profesyonel, güven verici olursa o kadar çok takipçiniz olacaktır. Bio kısmında sürekli değişiklikler yapmamanızı tavsiye ederiz.

İnstagram da Bio’ya Yazılan Yanlış İfadeler
İnstagram da bio’ya yazılan yanlış ifadeler

İnstagram da bio’ya yazılan yanlış ifadeler

İnstagram bio kısmının nasıl doldurulacağını bilmeyen işletmeler bu kısma oldukça yanlış ifadeler yazabiliyor. Yazılan bu yanlış ifadeler çok fazla satışın kaçtığı anlamına gelir.

İnstagram bio kısmı bir işletme için en önemli kısımdır. Bir nevi vitrininiz gibi düşünebilirsiniz. Burası sizi ilk kez gören birinin tanıdığı, sizinle ilgili ilk kanaatinin oluşturduğu kısımdır. Bu kısımda ne kadar ilgi çekici ve olumsuz ifade kullanırsanız profilinizi inceleyen kişi sayfanızda daha fazla kalır, sayfanızda daha fazla zaman geçirir.

Sayfanızda bio kısmında kullandığınız olumsuz ifadeler ziyaretçinin sayfanızdan erkenden ayrılmasına neden olur. Sayfada kullanılan olumsuz ifade dolaylı olarak “benden alışveriş yapmayın” demektir.

Bio kısmında kullanılan olumsuz ifadelerden bazıları şunlardır;

 • Kapıda ödeme +15 TL
 • İade ve değişim yoktur
 • Kargo alıcıya aittir
 • Sadece EFT/Havale

Bunlar gibi bir çok ifade daha örnek verilebilir. Sayfanızı ilk defa ziyaret eden birinin yerine kendinizi koyun ve empati yapmaya çalışın.

Kapıda ödeme +15 TL

Günümüzde artık insanlar kargo ücreti ödemek istemiyor. İstiyor ki kargo ücretini de satın aldığım işletme karşılasın. Yani ürünü alırken ekstra bir ücret ödemek onlara itici geliyor. Kargo ücreti müşteriye ait olan sitelerden de alışveriş yapmıyor.

Profilinizde Kapıda ödeme +15 TL, Kargo alıcıya aittir gibi ifadeler yazmayın. Bunun yerine kargo ücretini ücrete dahil edin ve o şekilde fiyat belirleyin. Bio o kısmına da Ücretsiz kargo diye yazın. Emin olun bu sizi ziyaret eden kişilerin daha çok hoşuna gidecektir.

İade ve değişim yoktur

İnsanlar almış olduğu bir ürünü almaktan vaz geçebilir, bunun için iade etmek ister. Gelen ürünün bedeni, numarası olmaz, bir yerinde küçük bir leke olur değiştirmek ister.

Ama siz satmış olduğunuz ürünler için profilinize iade ve değişim yoktur diye yazarsanız “ben bu ürünü satmak istemiyorum” dersiniz. Kimse iade ve değişimin yapılmadığı bir yerden alışveriş yapmaz. Siz yapar mısınız?

İnsanların iade ve değişim yapması kanuni bir hak zaten. Siz bu hakkı kullandırmadığınız zaman İsteseniz de istemeseniz de insanlar bu hakkı kanuni yollara başvurarak kullanır. O yüzden müşterilerinize güven vermek adına profilinize “iade ve değişim vardır” yazın. Görecekseniz insanlar size daha çok güvenecek ve daha çok satış yapacaksınız.

Sadece EFT/Havale

İnsanlar aldıkları ürünün ücretini kredi kartıyla ödemek istiyor. O an için üzerlerinde nakit olmaması, hesap kesiminden sonra ödemek istemesi gibi bunun çeşitli nedenleri var. Kredi kartı ile alışveriş yapılabilen yerleri tercih ederler. O yüzden sizde mutlaka profilinizde kredi kartı ile taksit yapılır yazın.

Kredi kartıyla alışveriş yapılabilmesi için sanal pos olması gerekiyor. Eğer sanal posunuz yoksa Shopier gibi sitelere ücretsiz üye olarak bunların sanal poslarını kullanabilirsiniz. Ürün satın almak isteyen kişilere burasının linkini gönderiyorsunuz. Müşteride bu link ile ödeme kredi kartıyla ödeme yapabiliyor.

Seçenek olarak siz yine müşterilerinize EFT/Havale seçeneğini de sunun. Olurya bazılarının kredi kartı olmaz ücreti EFT/havale yapmak ister. Müşterilerinize ne kadar fazla ödeme seçeneği sunarsanız müşterileriniz size o kadar fazla güven duyacaktır.

Özet olarak İnstagram İşletme hesabı bionuzda olumsuz ifadeler kullanmaktan kaçının. Olumsuz ifadelerin müşterileri kaçıracağını aklınızdan çıkarmayın. Eğer illa da bu tarz olumsuz ifadeler kullanacaksanız bunu mesaj veya telefon ile müşteriye birebir söyleyin.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Merve Hazalhan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. Şu anda deneyimli bir dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan Merve, bir dijital ajansın dinamik atmosferinde faaliyet göstermektedir. İleri düzeydeki dijital stratejileri ve yenilikçi yaklaşımlarıyla markaların çevrimiçi varlığını güçlendirirken, hedef kitleleri etkili bir şekilde çekecek kampanyaları başarıyla yönetir. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven Merve, bu tutkusunu farklı kültürleri anlama ve yeni kişilerle tanışma fırsatlarına dönüştürür. Merve Hazalhan, dijital pazarlama alanındaki etkileyici yetenekleri ve geniş bakış açısıyla geleceğin dijital dünyasına yön veren isimlerden biridir.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir