1. Anasayfa
 2. İnstagram

İnstagram Takipçi Arttırma için En Etkili 10 Yöntem


0

İnstagram takipçi arttırma için en etkili 10 yöntem nedir sizler için araştırdık. E-ticaret siteleri ve işletmeler için sosyal medyayı doğru ve etkili kullanmak gerektiği konusunda herkes mutabık. Günümüzde insanlar tarafından kullanılan bir çok sosyal medya uygulaması bulunmakta. Bunlardan şu önemli, şu önemsiz demek yanlış olur. Her uygulamanın kendine göre bir takım avantajları bulunmakta.

Onlarca sosyal medya uygulamaları içerisinde en çok takipçisi bulunan ve en çok kullanılan uygulamalardan birisi de İnstagram. Bu gün intagramın 1 milyarın üzerinde kullanıcısı bulunmakta. Bu kadar fazla takipçisinin olması işletmelere pazarlama ve satış için yep yeni fırsatlar sunmakta.

İnstagram işletmelere sunduğu fırsatların yanında sadece işletmelere yönelik sunmuş olduğu bir çok araç da bulunmakta. Bu araçların sayısının fazla olması, fonksiyonel olması ve sürekli geliştiriliyor olması da en çok tercih edilmesinin nedenlerinden birisi.

Her sosyal medya platformunda olduğu gibi İnstagramda da daha fazla kitleye ulaşmak için daha fazla takipçinizin olması gerekir. Durum böyle olunca haliyle insanlarda “İnstagram da takipçi nasıl artırılır”, “İnstagram pazarlama stratejileri nasıl geliştirilir” gibi sorular sormakta.

İnstagram platformunda etkin olmak isteyen, daha fazla kitleye ulaşmak isteyen e-ticaret sitesi ve işletmeler takipçi sayısını artıracak etkili ipuçları ve yöntemler araştırmakta, buldukları yöntemleri uygulamaya çalışmakta.

Bu makalemizde İnstagramı etkili ve doğru kullanmak isteyen e-ticaret siteleri ve işletmeler için etkili olduğuna inandığımız 10 yöntemden bahsedeceğiz. Bu makalemizi okuduktan sonra sizde takipçi sayısı nasıl artırılır sorusuna cevap bulup, hemen uygulamaya geçebileceksiniz.

Burada bahsettiğimiz yöntemler çok teknik yöntemler olmayıp kendinizde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Dijital pazarlama başta olmak üzere İnstagram pazarlaması için alanında bilgili ve tecrübeli Sosyal medya ajansları veya sosyal medya danışmanı ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

İnstagram takipçi arttırma
İnstagram takipçi arttırma

İnstagram takipçi arttırmanın 10 yolu

İnstagramda takipçi artırmayı herkes ister. Bu amaçla İnstagram takipçi artırma konusunda faydalı olduğunu düşündüğümüz 10 yöntemi aşağıda bulabilirsiniz. Bu yöntemleri dikkatli bir şekilde uyguladığınızda etkileşim oranlarınızın ve takipçi sayınızın arttığını göreceksiniz.

Bu yöntemleri uygular uygulamaz hemen takipçi sayısının artmayacağını, zaman içerisinde faydasını göreceğinizi hatırlatmak isteriz. Bu anlamda İnstagram takipçi arttırma sabır İster.

İnstagragm takipçi arttırma yolları şunlardır;

 1. İnstagram Hesabınızı Optimize Edin
 2. İnstagram Paylaşımları için Tutarlı Bir İçerik Takvimi Oluşturun
 3. Instagram da Neler Paylaşacağınızı Önceden Planlayın
 4. İnstagram İçeriklerinizi Yayınlamak İçin Ortaklar Ve Marka Savunucuları Edinin
 5. Sahte Instagram Takipçilerinden Kaçının
 6. Instagram’ınızı Her Yerde Sergileyin
 7. Takipçilerinizin İstediği İçerikleri Yayınlayın
 8. İnstagram Takipçilerinizle Sohbet Edin
 9. İnstagram da Dönüştüren Hashtag’leri Bulun
 10. Instagram Takipçilerinizi Mutlu Edin
Instagram Hesabınızı Optimize Edin
Instagram hesabınızı optimize edin

İnstagram hesabınızı optimize edin

İnstagramda birisinin sizi takip etmek için baktığı ilk yer profilinizdir. Bu yüzden profilinizin takip edilmeye değer olması gerekiyor. Profilinizi gören kişi “evet bu hesap güzel bir hesaba benziyor. Kesinlikle takip etmeliyim” demesi gerekiyor. Hesabınızı gören kişiye “bu hesabı kesinlikle takip etmeliyim” dedirttirebilmek için hesabınızı optimize etmelisiniz.

İnstagram hesabı sizin vitrininizdir. Nasıl ki fiziki işletmelerde vitrini güzel olan firmalar dikkat çeker ve daha fazla satış yapar, İnstagramda da biosu düzgün olan hesaplar daha çok dikkat çeker ve daha çok takipçi kazanır.

İnstagram bionuz bu hesabın size ait olduğunu ve marka olduğunuzu gösterir. İnstagram biosunda kullanacağınız profil fotoğrafı sizin logonuzdan oluşmalıdır. Arka planda dikkat dağıtacak bir obje olmamalıdır.

Bionuzda sunmuş olduğunuz değer, fayda veya slogan, telefon numarası, mail adresi, işletmenizin fiziksel adresi, ücretsiz kargo, kredi kartı ile alışveriş, değişim ve iade gibi seçeneklerinizi mutlaka bionuzda belirtin. İlham almak adına sizin için önemli olan veya sevdiğiniz markaların biolarına bakmanızda fayda var.

İnstagram paylaşımları için tutarlı bir içerik takvimi oluşturun

İnstagramda sürekli paylaşım yapmak tabi ki size takipçi kazandıracaktır. Ama burada önemli olan rastgele, amaçsız bir şekilde çok paylaşım yapmak değil. Önemli olan düzenli bir şekilde sizin satış ve pazarlama stratejileriniz doğrultusunda hedef kitlenizin duygu ve düşüncelerine hitap edecek paylaşımlar yapmaktır.

Düzenli paylaşımlar yapmak adına bir gönderi programı hazırlamalısınız. Hazırlayacağınız bu gönderi programına belirli ve gün haftaları, sektörünüz için önemli olacak gün ve tarihleri ekleyin. Hazırlayacağınız bu gönderi programına uyun. Bu gönderi programının dışında paylaşımlar yapmayın.

Bir çok işletme, e-ticaret sitesi sürekli paylaşım yapmak adına rastgele içerikler paylaşmakta. Bu tarz paylaşımlar hesabınızın, paylaşımlarınızın spam olarak algılanmasına neden olabilir. Yapacağınız paylaşımların zamanını takipçilerinizin online olma zamanlarına göre planlayın.

Paylaşımlarınızı hangi zaman diliminde yapacağınızı belirlemek için hesabınızı İşletme hesabına çevirip, İnstagram istatistikler kısmından takipçilerinizin aktif olduğu zaman dilimlerini belirleyerek bu zaman dilimlerinde paylaşım yapın.

thumbnail
Önerilen Yazı
E-Ticaret Siteleri İçin Önemli Özel Günler 2023

İnstagram da neler paylaşacağınızı önceden planlayın

İnstagramda hesabınızın aktifliğini düşüren iki önemli nedenden birisi hiç paylaşım yapmamak, ikincisi ise amaçsız bir şekilde rastgele paylaşımlar yapmaktır. İnstagram algoritması insanların sevdiği görsel ve videoları öne çıkaracak şekilde kodlanmıştır.

Bu yüzden paylaşımlarınız takipçilerinizin beğeneceği, dikkatlerini çekeceği şekilde yapmalısınız. İnsanların ilgisini çekecek paylaşımlar daha fazla etkileşim alıp, algoritma tarafından daha fazla kişiye gösterilecektir. Paylaşımlarınızın daha fazla kişiye gösterilmesi marka bilinirliğinizi ve dolayısıyla da satışlarınızı artıracaktır.

Takipçileriniz tarafından daha çok beğenilecek  paylaşımlar için yukarıda ki madde belirttiğimiz gibi belirli ve gün haftalarda ne tarz görseller ve videolar paylaşacağınızı düşünün ve kurgulayın. Belirlediğiniz bu kurgu çerçevesinde videolarınızı çekip, tasarımlarınızı yaptırın.

Tavsiyemiz aylık olarak hangi gün hangi tasarımın veya videonun paylaşacağının belli olmasıdır. Bu sizi alel acele şeyler paylaşmaktan alıkoyacaktır. Alel acele paylaşımlar yapmak kalitesiz, başkalarına ait görsel veya videoları paylaşmanıza, bu durumda hesabınızın aktifliğinin düşmesine neden olur.

İnstagram içeriklerinizi yayınlamak için ortaklar ve marka savunucuları edinin

Bir markayı marka yapan onu seven, onun arkasında duran bir kitlesinin olmasıdır. İnstagramda da sahip olduğunuz hedef kitle sizin paylaşımlarınızı sahiplenip beğenmeli, yorum yapmalı, arkadaşları ile paylaşması gerekir. Kendinize bu şekilde sadık bir kitle oluşturabilirseniz hesabınız kısa zamanda daha fazla etkileşim alacak ve takipçi sayınız artacaktır.

Paylaşımlarınızda ortaklar bulunması konusu İnstagram içinde önemli bir konu olup yakın zamanda yapmış olduğu güncellemede paylaşımlarınızı etiketlerken ortaklık yapacağınız kişiyi belirleyebiliyorsunuz. Bu sayede paylaşımınız ortak olarak belirlediğiniz kişinin takipçilerine de gösterilecektir.

Sahte Instagram Takipçilerinden Kaçının
Sahte instagram takipçilerinden kaçının

Sahte instagram takipçilerinden kaçının

İnstagram da hesabı olan kişilerin daha fazla takipçi kazanmak adına yapmış olduğu en büyük yanlışlardan bir tanesi de sahte takipçi veya takipçi satın almaktır. İnsanları sahte takipçi satın almaya iten neden takipçi sayısı fazla olan işletmelerin daha kurumsal, daha marka görüntüsü verdiğine olan inançtır.

Bu inançtan kaynaklı sizde sahte takipçi satın alırsanız takipçi sayınız fazla göründüğü için bazı insanlar nezdinde marka olduğunuz izlenimi oluşacaktır. Ama paylaşımlarınızın etkileşim sayısı takipçi sayınızla aynı orantıda değilse takipçi satın aldığınız anlaşılacaktır.

Buda marka itibarınızın daha fazla düşmesine neden olacaktır. Ayrıca takipçi satın almak algoritma tarafından anlaşılacak ve paylaşımlarınız daha az kişiye gösterilecektir. Aldığınız takipçiler sahte olduğu için algoritma bu sahte hesapları tespit ettikçe silecek buda azar azar takipçi sayınızı azaltacaktır.

Takipçi sayınızın azalması gerçek takipçilerinizin gözünde hesabınızın sorunlu olarak algılanmasına ve sizi takipten çıkmalarına neden olabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
İnstagram Takipçi Satın Alma

İnstagramınızı her yerde sergileyin

İnsanların haberdar olmadığı bir şeyi bulmaları, takip etmeleri mümkün değildir. İnsanların sizin sizi takip edebilmesi için hesabınızdan haberdar olması gerekir. İnsanları İnstagram hesabınızdan haberdar etmek için e-ticaret sitenizin ana sayfasında, iletişim sayfasında hesabınıza link verin.

Diğer sosyal medya hesaplarınızda İnstagram hesabız var bizi oradan da takip edin diye paylaşımlar yapın. Hesabınızın daha fazla kişiye tanıtmak için İnstagram Reklamları verin.

Takipçilerinizin istediği içerikleri yayınlayın

İnstagram dahil olmak üzere sosyal medyada paylaşım yapan kişiler beğendikleri, hoşlarına giden şeyleri paylaşırlar. Çok kişinin beğenip beğenmesi o kadar önemli değildir. Ama e-ticaret siteleri, işletmeler için aynı durum söz konusu değildir.

İşletmeler kendilerine hoş gelen paylaşımları değil, satış ve pazarlama hedefleri doğrultusunda insanların beğenecekleri paylaşımları yapmak zorunda. Takipçilerinizin hangi tür içeriklerden hoşlandığını öğrenip o doğrultuda paylaşımlar yapmak zorundasınız. Bunun için zaman zaman onlara sorular sorarak nelerden hoşlandıklarını öğrenebilirsiniz.

Paylaşımlarınızın beğeni ve yorum sayılarına bakarak ne tür içerikler paylaşmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. İnstagram hikayeleri kısmındaki araçlar ile sorular sorarak, anketler yaparak hedef kitlenizin hoşuna gidecek türleri belirleyebilirsiniz. Bunun yanında İnstagram trendleri, İnstagram keşfete çıkan paylaşımları inceleyerek takipçilerinizin hoşuna gidecek içerikleri belirleyebilirsiniz.

İnstagram takipçilerinizle sohbet edin

Sosyal medya hesaplarında takipçi kazanmak ve onların takibini devamlı kılmak için onlarla sürekli etkileşim halinde olmak gerekir. Takipçilerle etkileşim halinde olmak için onlarla zaman zaman konuşmak, sohbet etmek gerekir.

Sohbet etmek için yaptıkları yorumlara cevaplar yazarak, onlara sorular sorarak, takibe başladıklarında hoş geldin diyerek, hikayeler kısmında görüş belirterek konuşma başlatabilirsiniz. Takipçilerinizle konuşmanız, sohbet etmeniz onlara değer verdiğiniz gösterip size olan bağlılıklarını artıracaktır.

İnstagram da dönüştüren hashtag’leri bulun

İnstagramda takipçi kazanmak konusunda en etkili yöntemlerden bir tanesi de paylaşım ile ilgili hastagler belirleyip bunları kullanmaktır. Hashtaglar sayesinde başka insanlarında sizin paylaşımlarınızdan haberdar olmasını sağlamış olursunuz.

İnsanlar ilgi alanlarına giren konulardaki paylaşımları takip etmek için hashtaglara abone olurlar. Abone oldukları hashtag ile ilgili paylaşım olduğunda o kişinin sayfasına o hashtagın geçtiği paylaşım düşer. Hashtaglar işletmeler için bedava reklam yapacakları bir yöntemdir.

Hashtaglardan daha iyi faydalanabilmek için spama düşmemiş hashtagların belirlenmesi gerekir. Çoğu kişinin yaptığı hata gibi çok takipçisi olan hashtagları paylaşımlarınızda kullanmayın. Çok takipçisi olan hashtagların spama düşmüş olma ihtimalleri olabiliyor.

Spama düşmüş hashtagları kullanmak paylaşımınızın ve zamanla hesabınızın da spam olarak algılanmasına neden olabilir. Hashtag kullanmak konusunda dikkat edilecek bir diğer konuda kullandığınız hasgtagın paylaşımınızla, içeriğinizle uyumlu olmasıdır.

İçeriğinizle, görselinizle alakalı olmayan hashtag hesabınıza zarar verir. Paylaşımlarınız için doğru hashtagları belirlemek için bir takım araç veya toolları kullanabilirsiniz. Bu araç ve toollar hashtaların analizini yapıp size fikir verecektir.

Instagram Takipçilerinizi Mutlu Edin
Instagram takipçilerinizi mutlu edin

İnstagram takipçilerinizi mutlu edin

İnstagram da takipçi kazanmak için takipçilerinizle sürekli etkileşim halinde olmanız gerekir. Takipçilerinizle etkileşim halinde olup onları mutlu etmek için zaman zaman hediyeler verebilirsiniz. Yarışmalar düzenleyip ödüller verebilirsiniz.

Belli davranış şekilleri belirleyip bunları yapanlara indirim çeki verebilirsiniz. Zaman zaman takipçilerinizin paylaşımlarına yorum yapıp, hedeflerinizle alakalı olan paylaşımları etiketleyebilirsiniz. Bu tarz davranışlar takipçilerinizi son derece mutlu edip, marka bağlılıklarını artıracaktır.

İnstagram takipçi sayınızı nasıl büyütebilirsiniz?

İnstagram takipçi sayısını artırmak için zaman zaman yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Yarışmaya katılabilmek için arkadaşlarını etiketleme şartı koyup daha fazla kişi ile etkileşime geçme imkanı oluşturabilirsiniz.

İnsanların hoşlarına gidecek e-kitap, özel tasarımlar yapıp bunları hesabınızı takip etmeleri şartı ile hediye edebilirsiniz.

İçeriklerinizle uyumlu olacak İnfluencerlar ile anlaşmalar yapabilirsiniz. İnfluencerlar ile anlaşmak takipçi sayınızı artıracaktır. İnfluencer fiyatları normal reklamlara göre daha yüksektir.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir