1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

Kapıda Ödeme Nasıl Oluyor?


0

Kapıda ödeme sistemi özellikle internet üzerinden ilk defa alışveriş yapacak ya da sık sık alışveriş yapmayan kişilerin tercih ettikleri bir yöntemdir. Bu yöntem dışarıdan bakıldığı zaman son derece avantajlı görünebilir. Ancak avantajları olduğu gibi sistemin dezavantajları da var. Peki kapıda ödeme nedir? Avantajları nelerdir? Dezavantajları nelerdir? İşte tüm detaylar!

Kapıda ödeme sistemi
Kapıda ödeme sistemi

Kapıda ödeme nedir?

İnsanları online alışverişlerde belkide en tedirgin eden  husulardan birisi de güvenilirlik konusudur. Bu yüzden online alışverişten kaçan insan grupları oluşmuştur. Özellikle de kredi kartları ile yapılan alışverişlerde kart bilgilerinin çalınmasından korkan ya da paylaşmak istemeyen kullanıcılar online alışverişten kaçınmaktadırlar.

Havale ile ödeme seçeneği ise kullanıcılara gerçekten uzun bir vakit kaybı yaşama gibi geldiği için çok tercih edilen bir seçenek değildir. Bu durumlar göz önünde bulunduğunda kullanıcılar için en iyi çözüm ise kapıda ödeme seçeneği olarak gözükmektedir.

E-Ticaret sitelerinin ödeme seçenekleri arasında kapıda ödeme seçeneğinin bulunması müşteri sayılarının yükselmesine etki etmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı güvenirliliği çeşitli yollarla sağlamaya çalışan firmaların seçtiği yollardan birisi de kapıda ödeme yoludur.

Kapıda ödeme hem ürünü şeffaf şekilde görerek almanıza hemde aksi bir ürün geldiği takdirde hiç kabul etmeden geri göndermenize yarar sağlamaktadır.

Kısaca kapıda ödemenin ne olduğundan bahsedecek olursak tüketicinin sipariş verdiği ürünün ücretinin direk satıcıya değil bir aracı olarak kargo firmasından satıcıya gitmesine denmektedir.

Daha basit bir ifade ile söylemek gerekirse elektronik ticaret sitesinden alınan ürünün ücretinin kargo firması tarafından tahsil edilmesidir. Böylece ürünü satın alan kişi kolayca iade etme hakkına da sahip olmakla beraber, kapıda ödeme alıcının aldığı ürünün ücretini kendisine ulaştığında ödediği bir sistemdir. Yani ürün ulaşmadan alıcıdan hiçbir ücret çıkmamaktadır.

Kapıda ödemenin seçilmesine etki eden faktörler

 • Bu faktörlerden ilki tabiki güvenlik faktörüdür. Alıcılar kredi kartının bilgilerinin çalınmasından veya kopyalanmasından şüphe ederek bu yolu tercih etmektedirler.
 • Güvenliğin yanı sıra alıcılar sipariş ettikleri ürünün gelmeyeceğini düşünerek şeffaf kargo seçeneği ile beraber kapıda ödemeyi seçerlerki bunun sebebi daha güvenilir ve istediklerinin geldiklerinden emin oldukları bir alışveriş olmasını istemeleridir.
 • Kapıda ödeme şıkkının alıcılar için bir diğer iyi yönü ise tabi olarak cayma hakkının bulunmasıdır. Diğer ödeme seçeneklerine göre de kapıda ödeme seçeneğinde iade etme daha kolaydır. Bu da kapıda ödemeyi daha cazip ve seçilmesinde etki eden faktörler arasında gösterilebilir.
Kapıda Ödeme Yönteminin Avantajları Nelerdir?
Kapıda ödeme avantajları nelerdir?

Kapıda ödeme avantajları nelerdir?

Satıcı ve Alıcı için avantajları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bunun yanında kargo firması yönünden de avantaj sağlamaktadır.

 • Satıcılar için işin en önemli avantajı güvenlik problemi yaşayan kullanıcılar için kapıda ödeme seçeneğini sunarak onlara daha güvenilir bir alışveriş seçeneğini sağlayarak güvenlik endişesinden dolayı alışveriş yapmayan müşterileri geri kazanmak olacaktır. Bunun yanında kredi kartı kullanmayan veya bilgilerinin çalınmasından şüphe eden müşterileride yine kazanmış olmaktadırlar.
 • Alıcılar yani müşteriler için avantajları ise satcılarınkinden daha büyüktür. Alıcıların birçok konuda tereddütleri bulunmakla beraber bu tereddütler üst sırada gayet net bir biçimde sıralanmıştır. Bu tereddütlerden belkide en önemlisi sipariş ettiği ürünün gelmemesi tehlikesidir. Bu tehlikeyi kapıda ödeme seçeneğiyle ortadan kaldırmak mümkündür. Ayrıca aksi halde olsa bile yani farklı ürün gelse bile iade seçeneği kapıda ödeme şeklinde daha kolay işlemektedir.
 • Kargo firmaları ve satıcılar için başka bir avantaj ise kapıda ödemenin belli bir ücrete tabi olmasıdır. Bu ücret ekstra bir kazanç sağlamaktadır.

Kapıda ödeme dezavantajları nelerdir?

 • Satıcılar için dezavantajları alıcılardan daha fazladır. Bunlardan belki de en önemlisi müşterinin siparişi verdikten sonra vazgeçmesidir bu durumun sonucunda satıcı firmadan ürünü satmadığı halde kargo parası çıkmış ve zaman kaybı söz konusu olmuştur.
 • Alıcıların ise en önemli dezavantajı ekstra ücret ödemektir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kapıda ödeme ekstra ücrete tabidir.

Ürünler müşterilere hangi kargo firması tercih edilerek ulaştırılır?

Aslında kapıda ödeme sisteminde sorumluluğun kargo firmalarında olduğu bilinen bir gerçek. Kargo firmaları; müşterilere ürünleri sağlam bir şekilde teslim etmek, ürün ödemesini teslim almak ve varsa iade işlemini gerçekleştirmekle yükümlüdür.

Ürünün hangi kargoyla götürüleceği firmanın insiyatifine bağlıdır. Ürünün hangi kargoyla geleceğini dilerse müşteri de tercih edebilir. Burada bütün yük kargo firmalarındadır.

Kapıda ödeme sisteminde ücretlendirme nasıldır?

Kapıda ödeme sisteminde iki farklı ücretlendirme tipi vardır. Bunlardan birincisi; her siparişte belirli bir oranda kapıda ödeme ücreti ilave edilir. İkincisi ise; sipariş edilen ürünün ebat ya da kilo gibi özellikleri baz alınarak ekstra bir ücret talep edilir. Her iki yöntemi uygulayan firma vardır. Fakat çoğu firma ilk seçeneği uygular.

Ürünler ne kadar sürede teslim edilir?

Kapıda ödeme sistemiyle ilgili olarak insanlar ücretten sonra direkt olarak teslim süresini araştırmaya başlarlar. Bu süre aslında ürünün firmasına, aldığınız ürüne ve kargo firmasına göre değişiklik gösterir. Hatta oturduğunuz bölgeye göre bile teslim sürelerinde farklılıklar vardır.

Fakat bu durum bütün ödeme sistemlerinde aynıdır. Kağıda ödeme sistemini tercih ettiğiniz zaman teslimat süresinde herhangi bir değişiklik olmaz.

Ürün teslimine gelindiği zaman evde olunmadığında ne olur?

Ürün teslimine gelindiği zaman evde olunmadığında ne olur?

Genel olarak sipariş teslimine gelindiği zaman evde olunmaması durumunda, paket en yakın şubeye teslim edilir. Kapıda ödeme sisteminde de yine aynı uygulama yapılır. Ancak müşteriler paketlerini alırken ödemelerini şubeye yaparlar. Kargonun üç gün içerisinde alınmaması durumunda iade edilir.

Ürünün satın alındığı şehirde anlaşmalı kargo yoksa ne olur?

Günümüzde bu durum çok sık olmamakla beraber bazen yaşanabilir. Böyle durumlarda mobil bölgeler sistemiyle siparişler teslim edilir. Bu sistemle belirli günlerde mobil bölgelerde teslimatlar yapılır.

Yurtdışı teslimatları nasıl yapılır?

Yurtdışı siparişleri bir tık daha zahmetli olur. Bu konuyla ilgili olarak bazı yasalar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Ayrıca bazı mesuliyetleri de göz almalısınız. Yurtdışı teslimatlarında gümrük vergisi ilave edilir. Ayrıca kargo ücretlerinde de artış görülür. Ve çoğu zaman ürünlerin iade edilme şansı olmaz.

Sonuç

Kapıda ödeme sisteminde pek çok kişi sorumluluk sahibidir. Sistemin hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Fakat amaç müşteriyi memnun etmek olduğu zaman, firmalar bu sistemin tüm olumlu ve olumsuz yanlarını göz alırlar. Ancak bu süreçte asıl kadar tabii ki firmaya aittir.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir