1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

Ücretsiz Anahtar Kelime Bulucu Araçlar


0

Ücretsiz anahtar kelime bulucu araçlar nelerdir?, hemen öğrenin. Bir e-ticaret sitesi, bir blog sitesi sahibiyseniz veya sosyal medyada reklam çıkıyorsanız az çok içerikle uğraşıyorsunuz demektir. Yazmış olduğunuz içeriklerin hem okuyucular için ilgi çekici olmalı hem de arama motorları için kolay indexlenebilir olmalı hem de kullanıcıların arama yaptıkları kelimelerden oluşmalı.

Kullanıcıların arama motorlarında aramış olduğu kelime veya kelime gruplarını tespit edebilmeniz için kelime planlayıcısına ihtiyacınız var demektir.

Ücretsiz anahtar kelime bulucu
Ücretsiz anahtar kelime bulucu

Anahtar kelime planlayıcısı nedir?

Kelime planlayıcısı web sitelerindeki içerikleri hafızaya alan, insanların en çok okuduğu sayfaları, kullandıkları kelimeleri analiz eden ve sayısala döken web tabanlı yazılımlara verilen isime denir. Anahtar Kelime planlayıcıları her arama motoru tarafından veya arama motorlarının apileri kullanılarak yazılım firmaları tarafından yapılır.

Bu yüzden Anahtar Kelime planlayıcılar ücreti ve ücretsiz olarak ikiye ayrılmakta. Eğer yaptığınız içerik girme işinden çok büyük paralar kazanmıyorsanız başlangıçta ücretli kelime planlayıcılar için para vermenize gerek yok. Var olan ücretsiz anahtar kelime planlayıcı araçları başlangıçta işinizi fazlasıyla görecektir.

Ücretsiz kelime planlayıcılar nelerdir?

Günümüzde pek çok kişinin yazı yazarken başvurduğu SEO yöntemi, arama motorunda yazılan parçanın üst sıralarda çıkmasını sağlar. Hem parçanın bütünlüğünü oturtmak hem de kurallara uymak adına metin içerisinde çeşitli anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Bu nedenle de bazı anahtar kelime planlayıcı araçlar geliştirilmiştir.

Daha rahat ve doğru anahtar kelime seçimi yapılması amacıyla kullanılan araçlar, yazarlara büyük oranda kolaylık sağlar. Ayrıca ücretli ve ücretsiz olarak ikiye ayrılır. Ücretli versiyonlarında çoğunlukla kelimelerin aranma ve tıklanma sayılarının yer aldığı veri analizleri kişilerle paylaşılır.

Öte yandan herkesçe kullanıma uygun olan anahtar kelime planlayıcı ücretsiz versiyonları da bulunur. Haydi bu ücretsiz versiyonları birlikte inceleyelim!

Ücretsiz anahtar kelime bulucu araçlar nelerdir?

Ücretsiz anahtar kelime araştırması yapabileceğiniz bir çok araç bulunmaktadır. En çok kullanılan anahtar kelime bulucu araçlar şunlardır;

 1. Keyword Tool IO
 2. Ubersuggest
 3. Google Anahtar Kelime Planlayıcı
 4. Word Stream
 5. Screaming Frog
 6. SemRush
Keyword Tool IO

Keyword Tool IO

Ücretsiz anahtar kelime bulucu araçlar içerisinde en çok bilinen Keyword Tool IO, herhangi bir konuyla ilgili birçok anahtar kelime oluşturmak için kullanılan araçların başında gelir. 2014 yılında kullanıma açılan bu araç, yaklaşık 83 dilde arama yapmanıza olanak sağlar.

İçerisinde Google, Twitter ve Youtube gibi uzantıları bulunduran aracın ücretli ve ücretsiz versiyonları vardır. Detaylı bilgi ve analiz talep eden kişilerden ücretli üyelik bekleyen Keyword Tool’u yalnızca fikir alma amaçlı da kullanabilirsiniz. 

Ubersuggest

Ubersuggest

Neil Patel tarafından üretilmiş olan ve ücretsiz anahtar kelime bulucu araçlarından biri olan Ubersuggest, kullanıcılara günlük kelime arayışı için belirli bir limit koymaktadır. Bu uygulama, aratmış olduğunuz anahtar kelime ile ilgi detaylı bilgiye ulaşmanıza imkan tanır.

Diğer uygulamalarda ücretli olan tıklanma başı maliyet, aranma hacmi gibi verilere kolayca ulaşabilir ve bu bilgileri dışarı aktarabilirsiniz. Aynı zamanda pek çok farklı dilde hizmet veren Ubersuggest, anahtar kelime planlayıcılar arasında en verimli araçlardan birisidir.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google anahtar kelime planlayıcı

Google’ın kullanıcılara ücretsiz olarak sunduğu bir fırsat olan anahtar kelime planlayıcı, temel fonksiyonlara sahip olup birçok konuda fikir sahibi olmanızı sağlar. Ancak bu ücretsiz anahtar kelime bulucu aracı kullanabilmek için adwords hesabı oluşturmanız gereklidir.

Hesabı kolay şekilde oluşturduktan sonra dilediğiniz reklam kampanyaları için aramış olduğunuz kriterlere sahip olan kelime ve kelime gruplarının detaylarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu kelimeleri diğer örneklerle karşılaştırabilir ve aranma hacmini de inceleyebilirsiniz.

Word Stream

Word stream

Her ay internet aracılığıyla çeşitli taramalar yapıp veri tabanını geliştiren Word Stream, oldukça başarılı bir ücretsiz anahtar kelime bulucu araçlardan biridir. SEO amaçlı aramalarda birçok farklı alternatifi kullanıcıya sunan bu platform, kelimelerin aranma hacimleri ile ilgili verileri de içeriğinde barındırır. 2007 yılında kurulan ve kullanılmaya hazır hale gelen Word Stream, dünya çapında da oldukça önemli bir üne sahiptir. 

Screaming Frog

Screaming frog

2010 yılında Dan Sharp tarafından kurulan Screaming Frog platformu, diğer ücretsiz anahtar kelime bulucu araçlardan biraz farklıdır. Herhangi bir arama motoruna bağlı olmayan ve kısa sürede URL taramı işlemini gerçekleştiren araç, birçok avantajı da beraberinde getirir.

Uygulamanın ücretsiz versiyonu, her site için ortalama 500 URL için tarama iznini kullanıcıya sunar. Bunun yanında Ubuntu ve Macos işletim sistemlerini de destekliyor olması kullanıcılar için önemli bir detaydır.  

SemRush

SemRush

2008 yılında Boston merkezli olarak yaratılan ve kullanılmak üzere hazır hale getirilen bir ücretsiz anahtar kelime planlayıcı olan SemRush, SEO çalışması yapan firmaları için oldukça avantajlı özelliklere sahiptir. Detaylı konu araştırması, hedef ve alan kitle analizi, içerik şablonu ve anahtar kelime analitiği gibi verileri ücretsiz bir şekilde sunar.

Bu platform aracılığıyla yapacağınız analizler sayesinde rakip firmalar ve firmaların ürettiği içerikler ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Böylelikle kendi çalışma planınızın analizini de oluşturarak sektörde daha etkili bir konuma erişebilirsiniz. 

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir