1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?


0

Anahtar kelime araştırması ile sitenizin trafiğini artırabilirsiniz. Web sitesine aktif bir şekilde trafik çekmek, dijital pazarlama çalışması ve SEO çalışması yapmak isteyen kişilerin, mutlaka anahtar kelime araştırması yapmaları gerekir. Kısa bir ifadeyle anahtar kelime; sitenizdeki içeriklerde, görsellerde ya da videolarda  ilişkilendirilme yapılan terimlerdir.

İnternet üzerinde herhangi bir konu hakkında araştırma yapmak isteyen kişiler, konu üzerine yazılmış olan en kapsamlı içeriği bulmak isterler. Kapsamlı içerikler ise anahtar kelimeler ve arama motoru optimizasyonu ile kişilere sunulur.

Anahtar kelime terimi, özellikle son dönemlerde arama motorlarının ekstra önem kazanmasıyla birlikte daha sık karşılaşılan bir hale gelir.

Anahtar kelimeler bu kadar önemli olunca, haliyle e-ticaret siteleri ve blog içerikleri için de Web sitesini öne çıkaracak kelimeleri bulmak adına araştırma yapmanız gerekir.

Doğru anahtar kelimeleri bulmak için de dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurları göz önünde bulundurduğunuz zaman, siteniz kısa süre içerisinde yükselişe geçer.

Anahtar kelime araştırması nedir?

Anahtar kelime araştırma işlemi; ücretli ya da ücretsiz herhangi bir SEO aracını kullanarak yapılır. Araştırma, aslında insanların Google ın üzerinden hangi bilgileri araştırdığı hakkında bilgi verir.

Anahtar kelime bulma araçları bu noktada son derece önemli bir rol oynar. Arama hacmi yüksek anahtar kelimelerin doğru bir şekilde tespit edilmesi durumunda, Google ads üzerinde de siteniz avantajlı bir noktaya ulaşır.

Hangi anahtar kelimelerden faydalanılacağının tespit edilmesi, sitelerin ilerleyişini ve stratejilerini direkt olarak etkiler.

Anahtar kelime araştırması neden önemlidir?

SEO; temelde anahtar kelime araştırması, içerik ve bağlantı kurma olmak üzere üç aşamadan oluşur. Yani anahtar kelime araştırması, SEO’nun temelinde yer alan bir uygulamadır.

Anahtar kelime seçimi, sitelerin aranma hacimlerini fazlasıyla etkiler. Yanlış seçimler, sitenin son derece karmaşık bir hale gelmesine neden olabilir.

Anahtar kelime bulmak, tek başına yeterli değildir. Kelime öbeklerini ne şekilde ve nerede kullanılması gerektiği konusunda da bilgi sahibi olmak gerekir. Aksi takdirde beklediğiniz gelir ve tıklanma oranını elde etmeniz pek mümkün olmaz.

Bir konu ile alakalı anahtar kelimeleri için araştırma yapmak istiyorsanız; gelir oranı, rekabet durumu ve içerik detayları hakkında bilgi sahibi olmanız büyük önem arz eder.

Kısa ölçekli anahtar kelime nedir?

Anahtar kelime kavramı da kendi içerisinde farklı sınıflara ayrılır. Kısa ölçekli ve uzun ölçekli kelimeler bu sınıflara dahildir. Kısa ölçekli anahtar kelimeler; short-tail keywords olarak da ifade edilir.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri ile kıyasla daha sık şekilde aranır. Bu nedenle uzun anahtar kelimelerin rekabet oranı son derece fazladır. Ancak kullanıcıların arama amacı net değildir. Bu sebeple kısa ölçekli anahtar kelimeleri kullanırken son derece dikkatli olmak gerekir.

Uzun ölçekli anahtar kelime nedir?

Long-tail keywords şeklinde de ifade edilen uzun ölçekli anahtar kelimeler, adından da anlaşılacağı üzere uzun bir yapıdadır.

Bu tip kelimelerin aranma hacimleri, kısa ölçekli kelimelere oranla daha azdır. Ancak uzun şekilde olan kelime grubunun aranma amacı daha belirgin şekildedir. Bu nedenle de kısa ölçekli seçeneklere oranla daha çok değer görür.

Anahtar kelime araştırması arama sıralamasını nasıl etkiler?

Google başta olmak üzere bütün arama motorları, internet üzerinde yer alan tüm Web sitelerini izler. Herhangi bir konuyla alakalı araştırma yaparken arama sonucu karşınıza, SEO ile en uyumlu olan siteleri çıkarır.

Bu siteler, anahtar kelime araştırmasını en iyi şekilde yapar. Sitenize dair güvenli bir imaj oluşturmak için yapılabilecek pek çok şey vardır. Ancak anahtar kelime bunlar arasında fazlasıyla önemlidir.

İçerik hazırlarken, diğer anahtar kelimeleri bol miktarda ve doğru bir şekilde kullanmak aranma oranınızı artış göstermesine katkı sağlar.

Anahtar Kelime Bulma Araçları

Anahtar kelime bulma araçları

Piyasa genelinde ufak çaplı bir araştırma yaptığınız zaman karşınıza çok sayıda anahtar kelime bulucular çıkar. Google Analytics bunlara verilebilecek bir örnektir. Fakat, her araç aynı şekilde hizmet vermez. Bazı seçenekler daha fazla ön plana çıkar.

Anahtar kelime bulma araçlarını kullanarak siteniz için faydalı işler yapabilirsiniz. Bu anahtar kelime planlayıcı araçlar araçlar siteniz için gerekli olan anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olur.

Anahtar kelime bulma araçları şunlardır;

 • SEMrush
 • Google Search Console
 • Ahrefs
 • Keywords Everywhere
 • Google Keyword Planner Tool
 • Ubersuggest
 • Keyword Tool
 • Yoast SEO WordPress Eklentisi

Semrush

SEMrush; yeni anahtar kelimeler bulmak amacıyla kullanabileceğiniz son derece faydalı ve pratik bir araçtır. Piyasa genelinde uygun fiyatlı seçenekler arasında yer alır. Dilerseniz uygulamayı bir süre ücretsiz şekilde de deneyebilirsiniz.

Google Search Console

Google Search Console, uygulamayı kullanan kişilere toplamda beş tane farklı filtre sunar. Bu filtreler sayesinde siteniz için ihtiyacınız olan anahtar kelimeleri tespit edebilirsiniz.

Bu araç ücretsiz şekilde kullanılır. Fazla kapsamlı olmasa dahi, başlangıç etabında işinize büyük oranda yarar. Web siteniz için güçlü ve zayıf yönler araştırmasını bu aracı kullanarak yapabilirsiniz.

Ahrefs

Ahrefs, özellikle profesyonel alanda bir hizmet almak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alır. Anahtar kelimenizi arama butonuna yazarak kapsamlı bir şekilde araştırmanızı yapabilirsiniz.

Üstelik bu araç sadece anahtar kelime araştırması için kullanılmaz. Bu aracı sıralamaları izleme, farklı bağlantılar oluşturma, içerik için fikir araştırması yapma ya da buna benzer işlemleri yapmak için kullanabilirsiniz. Uygulama ücretli şekilde kullanılabilir.

Keywords Everywhere

Keywords Everywhere, ilk dönemlerde ücretsiz olarak kullanılan bir uygulama çeşidiydi. Günümüzde ise kredi temelli biçimde kullanılır. Bu anahtar kelime aracından herhangi bir kelime için aranma hacmi, sıralama ya da rekabet gibi durumları inceleyebilirsiniz.

Aynı zamanda istediğiniz kelime ile alakalı istatistik durumlarına da göz atma şansınız vardır.

Google Keyword Planner Tool

Adından anlaşılacağı üzere bu araç, Google firmasına aittir. Reklamlı şekilde sunulan bir servistir. Bu aracı kullanarak yeni anahtar kelimeler bulabilirsiniz.

Ülkelere ve bölgelere göre de araştırma yapma şansınız vardır. Bu sayede hedef kitleniz için en doğru biçimde araştırma yapabilirsiniz.

Ubersuggest

Ubersuggest; Ahrefs anahtar kelime bulma aracının küçültülmüş bir versiyonu olarak kişilerin karşısına çıkar. Anahtar kelimeleri arama butonuna yazarak merak ettiğiniz detaylara ulaşma şansı sunar.

Sıralama konusunda da büyük oranda fayda sunan bir araç olarak ön plana çıkar.

Keyword Tool

Keyword Tool, pek çok kişi tarafından sık sık kullanılan bir araçtır. Bu aracı kullanarak istediğiniz anahtar kelime hakkında rekabet durumu ve aranma hacmi analizi yapmanız mümkündür.

Ücretsiz halde kullandığınız zaman, kısıtlı şekilde veri analizi yapabilirsiniz. Ücretli versiyonunda ise kapsamlı araştırmalar yapma şansınız vardır.

Yoast SEO wordpress eklentisi

Yoast SEO WordPress eklentisi, teknik anlamda bir araç değildir. Ancak Web siteniz için yardım alabileceğiniz avantajlı bir sistemdir.

Sistemin hem ücretsiz hem de ücretli premium versiyonu vardır. İyi şekilde sıralama alan bir Web sitesine sahip olmak için bu sistem, iyi bir seçimdir.

Anahtar kelime araştırmasında dikkat edilecek püf noktalar

Anahtar kelime araştırması yaparken bazı detaylara dikkat etmekte fayda vardır. Bu sayede Web sitenizin yoğun oranda trafik almasını sağlayabilirsiniz. Bu detaylar kısaca şu şekildedir;

 • Temel şekilde anahtar kelimeler bulun.
 • Anahtar kelime hacimlerini kontrol edin.
 • Anahtar kelimelerin zorluğunu inceleyin.
 • Rakiplerin sıralandığı anahtar kelimelere göz atın.
 • İçerikleri anahtar kelime yerine konu odaklı bir şekilde hazırlayın.
 • Yoğun biçimde araştırılan konulara göz gezdirin.
 • Okuyucuları ön planda tutun.
 • Anahtar kelimeler için arama amacı belirleyin.
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Merve Hazalhan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. Şu anda deneyimli bir dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan Merve, bir dijital ajansın dinamik atmosferinde faaliyet göstermektedir. İleri düzeydeki dijital stratejileri ve yenilikçi yaklaşımlarıyla markaların çevrimiçi varlığını güçlendirirken, hedef kitleleri etkili bir şekilde çekecek kampanyaları başarıyla yönetir. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven Merve, bu tutkusunu farklı kültürleri anlama ve yeni kişilerle tanışma fırsatlarına dönüştürür. Merve Hazalhan, dijital pazarlama alanındaki etkileyici yetenekleri ve geniş bakış açısıyla geleceğin dijital dünyasına yön veren isimlerden biridir.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir