1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

E-Ticaret Danışmanlığı Nedir?

e-ticaret danışmanlığı nedir, e-ticaret danışmanlık hizmetleri, e-ticaret danışmanlık ücretleri, e-ticaret seo danışmanlığı, e-ticaret danışmanlık şirketleri, e-ticaret danışmanlığı neleri kapsar hemen öğren.


0

E-ticaret danışmanlığı e-ticaret firmalarının mutlaka yarralanması gereken hizmetlerden biridir. Elektronik Ticaret veya kısaca e-ticaret fiziksel olarak birbirini göremeyen alıcı ve satıcının alım satım işlemini dijital ortamda yapması olarak bilinmektedir. İnternetin hayatımızın her alanına girmesi ile beraber bu gün artık her alan da e-ticaret yapılabilmektedir.

Öyle ki artık internet üzerinden alamayacağımız ürün veya hizmet yok denecek kadar azdır. İnternetin kısa zamanda bu kadar ilgi görmesi e-ticaret sektörünün hızlı bir şekilde büyümesini, gelişmesini sağladı.

Hızla gelişen e-ticaret sektörü insanların e-ticareti öğrenmesini, uygulanmasını zorlaştırdı diyebiliriz. Bu gün artık gelişmiş e-ticaret yazılımları ile e-ticarete başlamak kolay olsa da devam ettirmek, başarılı olmak ciddi bir bilgi birikim ve tecrübe gerektirmekte.

E-ticareti bir iş haline getirmek ve sağlam bir sistemle yoluna devam etmek isteyen  şahıs ve kişilerin e-ticaret danışmanlığı hizmeti alması gerekir.

e-ticaret danışmanlığı nedir?
e-ticaret danışmanlığı nedir?

E-Ticaret danışmanlığı nedir?

E-ticarete yeni başlayan veya yaptığı e-ticareti sağlam bir zemine oturtmak isten şahıs veya firmalara alınabilecek en doğru kararların alınmasını sağlayan, e-ticaret yapan firma veya kişileri risk ve tehlikelerden koruyan, reklam ve pazarlama hizmetlerinin doğru bir şekilde yürütülmesini sağlayan, hedef kitle ile güçlü ve kalıcı iletişim kurulmasını sağlayan hizmetlerin tamamına E-Ticaret Danışmanlığı denir.

Firmaların e-ticareti doğru ve düzgün yapmasını sağlayan firmalara E-Ticaret Danışmanlığı firması ve bütün bu işleri yapan kişiye E-Ticaret danışmanı denir.

E-Ticaret danışmanı kimdir?

E-ticaret danışmanı, e-ticaret faaliyetlerini yürüten şahıs veya firmalara ticari faaliyetlerini iyileştirme tavsiyelerinde bulunan, e-ticaret yapan firmalara pazarlama, reklam, sosyal medya, dijital pazarlama, web optimizasyon çözümleri konusunda bildiklerini öğreten, tavsiyelerde bulunan kişilere denir.

Özellikle e-ticaretin hızlı bir şekilde büyümesi e-ticaret danışmanlarına olan ihtiyacı artırmıştır. Öyle ki dijital pazarlama, marka konumlandırma, web sitesi optimizasyonu gibi konulardaki hızlı gelişmeler bu zorunluluğu daha da artırmıştır.

Nasıl e-ticaret danışmanı olunur?

E-ticaret danışmanı olmak için resmi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Yasal olarak bir zorunluluk bulunmasa da yapılabilecek bir yanlış hamle milyonlarca lira para kaybına sebep olabilir. Bu durum aslında bir zorunluluk oluşturmakta. Son zamanlarda bazı özel üniversitelerde e-ticaret danışmanlığı ile ilgili bölümler açılmakta.

Bunun haricinde bazı özel eğitim kurumları e-ticaret eğitimleri vermekte olup eğitim sonunda başarılı olanlara e-ticaret uzmanlığı sertifikası vermekte.

E-ticaret danışmanı olan kişilerin marka, dijital pazarlama, sosyal medya, pazarlama, satış, web site optimizasyonu konularında bilgili, en önemlisi de bu alanlarda tecrübeli olması gerekir.

E-ticaret alanında alınabilecek riskler, belirlenecek stratejiler ve verilecek kararlar bilgi süzgecinden geçirilerek tecrübe edilmiş, sonuç odaklı bilgilerden oluşmalıdır. Bunun için e-ticaret danışmanlığında teorik bilgiden ziyade pratik bilgi yani tecrübe bilgi daha önemlidir.

E-ticaret Danışmanlığı
E-ticaret danışmanının nitelikleri nelerdir?

E-ticaret danışmanının nitelikleri nelerdir?

 • E-ticaret danışmanı,  güncel, aktif pazarlama stratejileri bilgisine sahip olmalıdır,
 • E-ticaret danışmanı, başta Google Analytics olmak üzere e-ticaret web sitesi performansını ölçen araçların kullanımında bilgisi bulunmalıdır,
 • E-ticaret danışmanı, ekip çalışması ve yönetimini sağlayabilmelidir,
 • E-ticaret danışmanı, analitik düşünme becerisi sergileyebilmelidir,
 • E-ticaret danışmanı, çoklu iş görevlerini önceliklendirebilecek organizasyonel yetenek sahibi olmalıdır,
 • E-ticaret danışmanı, oluşabilecek problemlere yaratıcı çözümler bulabilmelidir,
 • E-ticaret danışmanı, eleştirel düşünme yapısına sahip olmalıdır.

E-ticaret danışmanının sorumlulukları nelerdir?

E-ticaret danışmanının temel sorumluluğu; e-ticaret firmasının operasyonel ve teknolojik ihtiyaçlarını belirlemektir. Bununla beraber;

 • Firmanın e-ticaret başarısını ölçmek,
 • E-ticaret İş planını iyileştirmek için yönetime uygun maliyetli yaklaşımlar hakkında tavsiyelerde bulunmak,
 • E-ticaret sitesinin çevrimiçi müşteri hizmetleri ihtiyaçlarını karşılamak için yazılım sistemi tasarlamaya yardımcı olmak,
 • E-ticaret sitesinin çevrimiçi satışlardaki değişiklikleri yönetim ekibine raporlamak,
 • E-ticaret sitesinin arama motoru sıralamasını ve reklam kampanya sonuçlarını analiz etmek,
 • E-ticaret sitesine ait satışları, sıralamaları, müşteri yorumlarını ve şirketin çevrimiçi rekabet durumunu belirten raporlar hazırlamak,
 • E-ticaret sitesi müşterilerinin web sitesine nasıl ulaştığına dair ayrıntılı bilgi veren özelleştirilmiş bir çevrimiçi sistem oluşturmak,
 • E-ticaret sitesinin sipariş yönetimi, marka performansı ve müşteri memnuniyeti gibi unsurları ölçmek üzere sistemler tasarlamak,
 • E-ticaret firmasının marka görünümünü oluşturmaya yönelik grafik tasarım ve içerik üretim çalışmaları planlamak,
 • E-ticaret firmasının yazılım, pazarlama ve müşteri hizmetleri departmanları ile işbirliği içerisinde çalışmak

E-Ticaret danışmanlık hizmetleri neleri kapsar?

Eğer bir e-ticaret siteniz varsa yüksek rekabet ortamının en önünde yer almak zorundasınız. Bunun için e-ticaret sitenize ait iş ve işlemleri yerine getirmeden önce kesinlikle bir uzmana danışmanız ve ona göre de aksiyonlar almanız gerekmektedir

Öncelikle e-ticaret danışmanı ister serbest çalışan şahıs olsun ister e-ticaret danışmanlığı firması olsun müşterisinin ne istediğini anlamalıdır. Bunun için müşterisini bol bol dinlemeli ve notlar almalıdır. Aldığı bu notlar eşliğinde tecrübesini de katarak size bir iş planı hazırlar.

E-ticaret danışmanlık hizmetleri şunlardır;

Web sitesi hazırlanması ve yayınlanması

E-ticaret danışmanlığınızı yapan firma teknik destek vermese bile e-ticaret sitenizin yazılımı ve tasarımında söz sahibi olmalıdır. Çünkü site tasarımı ile müşteri algısını yönetebilmek, yazılım da ise kullanım özellikleri ve seo açısından yapılması gerekenlerin altyapısını hazırlar. Düzgün tasarlanmayan ve kodlanmayan e-ticaret sitesi ile yüksek satışlar yapabilmek çok da mümkün değildir.

Bir e-ticaret danışmanlığı almaya başladıktan sonra sitenizin öncesinde bir inceleme yapılarak sitenin daha verimli, faydalı hale gelebilmesi için bir takım yazılımsal ve tasarımsal önerilerde bulunabilirler.

E-ticaret Pazarlama ve SEO
E-ticaret pazarlama ve SEO

E-ticaret pazarlama ve SEO

Seo yani Arama Motoru Optimizasyonu ve dijital pazarlama bir e-ticaret sitesinin en önemli kısmıdır. Bu müşterilerinizin e-ticaret sitenize ulaşabilmelerinin temel şartıdır. E-ticaret sitesi seo çalışması yani arama motoru optimizasyonu ve dijital pazarlama çalışmasının planlanıp uygulamaya geçirilmesi e-ticaret danışmanlığı hizmetinin en önemli halkasıdır. Arama motorlarının organik arama sonucuna göre sitenizi kullanıcıya göstermesi sonucunda veya dijital pazarlama çalışması ile müşterilerinize satış yapabilirsiniz.

Pazarlama stratejileri oluşturma

E-ticaret uzmanı ile çalışmanız halinde onun engin tecrübesi ve saha deneyimi ile yüksek satış miktarları yakalayabileceksiniz. Bir e-ticaret uzmanı faaliyet gösterdiğiniz sektördeki müşteri kitlenizi çok iyi tanır ve onları nasıl müşteriye çevirebileceğinizi çok iyi bilir. Bunun için en az ücret ödeyerek satış yapmanıza imkan tanıyacak aksiyonlar alır.

Şu bir gerçek ki tek başına e-ticaret sektörüne veya online pazarlama faaliyetlerine başlayanların ortalama yüzde 70’i başarılı olamamaktadır. Bir e-ticaret danışmanı ile çalışmanız halinde satışı neden yapamadığınızı, müşterinin neden satın almadığını, nerede hata yaptığınızı size en iyi şekilde gösterir. Müşterinizi tekrar nasıl geri kazanabileceğinizi, yeni müşterileri nasıl bulabileceğinizi size en ince detayına kadar öğretir.

Hedef kitle

Doğru hedef kitlenizi belirleyememek kaybettiğiniz satışlar demektir. E-ticaret danışmanı sizin doğru hedef kitlenizi bulabilmeniz için bir aksiyon planı hazırlar. Bu aksiyon planında neleri gözden kaçırdığınızı gösterir. Doğru müşteri kitlesi ile hem daha fazla satış yapabilir hem de yeni müşteriler ile büyümenizi kolaylaştırabilir. Bulunun doğru hedef kitlesinin elde tutulması için neler yapılması gerektiğinizde yine e-ticaret uzmanınız size anlatır.

Dijital pazarlama çalışmaları

Günümüzde artık satışları artırmak için bir çok platformda reklam çalışması yapılabilmekte. Reklam hazırlanması ve reklam çıkılması konusunda bilgili değilseniz gerekli kaynakları bulamaz, reklam bütçenizi de verimsiz kullanırsınız. Hangi platformu hangi amaçla kullanmanız gerektiğini e-ticaret danışmanız size söyleyecektir.

Ayrıca e-ticaret uzmanınız size son zamanlarda etkisi hızla yükselene influencer marketing gibi uygulamalar ile nasıl daha çok satış yapabileceğinizi de anlatır. Çok fazla takipçisi bulunan kendilerine fenomen denilen  kişilere ürünlerinizin reklamını yaptırarak daha geniş kitlelere ve yaş gruplarına ulaşmanız mümkündür. E-ticaret uzmanları sizin ürününüz için en doğru fenomenin kim olduğunu konusunda çalışmalar yapar.

E-Ticaret danışmanlık ajansı ile mi yoksa e-ticaret uzmanı ile mi çalışılmalı?

E-ticaret sahibi olan herkes daha çok satış yapıp daha fazla kazanç elde etmek istiyor. Bunun için bir takım şeyler deniyor. Ama e-ticaret dünyasında işler sanıldığı kadar kolay değil. Çünkü çok güçlü bir rekabet ortamı bulunmakta. E-ticaret markanızı büyütmek istiyorsanız bu konuda mutlaka profesyonel destek almanız gerekmekte.

E-ticaret sahipleri alınacak bu danışmanlık konusunda danışmanlık ajansı veya e-ticaret uzmanı arasında kararsız kalmakta.

E-ticaret danışmanlığı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli kriter tecrübeli bir uzman veya ajans bulabilmek. Eğer çalıştığınız danışmanlık ajansı veya e-ticaret uzmanı tecrübeli ise sorun yok demektir. Çünkü e-ticaret ezbere bilgilerle, teorik bilgilerle yapılabilen bir iş değildir.

E-ticaret teorik bilgilerin pratik bilgilere dönüşmesi ile yapılır. Çalışacağınız ajans veya uzmanda arayacağınız ilk ve en önemli kriter daha önce hangi e-ticaret firmaları ile çalıştığını sormak olsun. Çalıştığı e-ticaret sitesinde ne gibi başarılar yakaladığını sorun. Hangi aksiyonlar aldığını, bu aksiyonların sonuçlarının kendinize göstermesini isteyin.

E-ticaret danışmanlık ajansı yerleşik bir adrese ve vergi levhasına sahip firma demektir. E-ticaret danışmanı veya uzmanı olan kişi ise serbest çalışan vergi levhası olmayan, yerleşik bir adresi olmayan demektir.

Eğer çalışacağınız ajansın sadece teorik bilgisi varsa sırf yerleşik bir adresi var diye çalışmayın. Veya bir e-ticaret uzmanının yerleşik adresi yok diye de çalışmamasızlık etmeyin. Arayacağınız en önemli kriter tecrübelerinin ne olduğu. Buna göre karar verin.

Bir e-ticaret uzmanı ile çalışmak daha ekonomiktir. Ama aynı şey ajans için geçerli değildir. Bir e-ticaret uzmanı ile çalışmanız halinde fazla prosedür uygulanmaz ama e-ticaret danışmanlık ajansı ile çalışmanız halinde bir takım prosedürlere takılabilirsiniz. Bir e-ticaret uzmanı ile çalışmanız halinde birden fazla kişiyle çalışacağınızdan ekipler arası kopma olabilir.

Ama e-ticaret uzmanı tek olduğundan böyle bir sorun yaşamazsınız. E-ticaret danışmanlık ajansına yerleşik adresi olduğu için ziyaret edebilirsiniz. Ama e-ticaret uzmanı için bu mümkün değildir. E-ticaret ajansına belli saatlerde telefonla ulaşabilir, kısıtlı destek alabilirsiniz Ama e-ticaret uzmanına sürekli ulaşabilirsiniz.

Gördüğünüz üzere e-ticaret danışmanlık ajansı veya e-ticaret danışmanı ile çalışmanın avantajı da dezavantajı da bulunmakta. Bunları iyice araştırmak ve ona göre karar vermek size kalmış. İster bir ajansla veya ister bir uzmanla çalışın ama mutlaka aranızda bir sözleşme imzalayın. Ajansın veya uzmanın neler yapması gerektiği, sorumlulukları, sizin haklarınız ve sorumluluklarınız yazılı olsun.

E Ticaret Danışmanlık Ücretleri Ne Kadar?
E Ticaret danışmanlık ücretleri ne kadar?

E Ticaret danışmanlık ücretleri ne kadar?

E-ticaret danışmanlık ücretleri, hizmeti bir e-ticaret uzmanından mı yoksa bir e-ticaret danışmanlık ajansından mı aldığınıza göre değişir. Ayrıca e-ticaret danışmanlık ücreti taleplerinize göre de farklılık gösterir. Sıfırdan bir yapı kurulması ile sadece belli bir alanda yapılacak hizmetin ücreti aynı olmayacaktır. Sıfırdan bir sistem kurulması tabi ki daha pahalı olacaktır.

Sadece seo hizmeti veya dijital pazarlama hizmeti alacaksınız bu daha uyguna gelecektir. E-ticaret danışmanlık ücreti hakkında net bir bilgi sahibi olmanız için ne istediğinizi net bir şekilde belirleyip ona göre fiyat isteyin.

E-ticaret danışmanlık ücretleri yukarıda açıkladığımız nedenlere göre değişse de piyasada genel kabul gören fiyatlar bulunmaktadır. E-ticaret danışmanlık ücretleri özel sektöre ve kamuya göre değişmekte. Ortalama olarak e-ticaret danışmanı ücreti 4350 TL ile 11.000 TL arasında değişmekte. Bu rakamların ortalaması da 6400 TL civarındadır.

Vermiş olduğumuz E-ticaret danışmanlık ücretleri tavsiye niteliğinde olup kesinlik taşımamaktadır. Kesin ücretli e-ticaret danışmanlık ajansları veya serbest çalışan e-ticaret danışmanları ile yüz yüze görüştükten sonra öğrenebilirsiniz.

E Ticaret danışmanlık şirketlerinden ne beklemeliyim?

E-ticaret danışmanlığı kapsamında sitenizin hangi e-ticaret yazılım paketini kullanacağının belirlenmesi, satacağınız ürünlerin girişi ve bunların eğitimleri, seo çalışmaları, siteden ürünün satın alınmasını sağlama, reklam yönetimi, site optimizasyonu gibi bir çok hizmet verilmekte.

Bu kapsamda E Ticaret Danışmanlık Şirketlerinden size eğitim vermesini, işlerin sizin tarafınızdan yapılıncaya kadar rehberlik edilmesini bekleyebilirsiniz. Bu eğitimler sayesinde sizde sitenizden ürün satabilir, hedef kitlenizi geliştirebilirsiniz.

E Ticaret danışmanlık ajansı nedir?

E ticaret danışmanlık ajansı, sahip olduğunuz e-ticaret sitenizde ki tüm süreçler hakkında hizmet ve destek veren firmalardır. Dijital pazarlama çalışmaları, seo çalışması, kampanyalar, reklamlar gibi e-ticaret hakkında ki tüm süreçler hakkında e-ticaret danışmanlık ajanslarından hizmet ve destek alabilirsiniz. E-ticaret danışmanlık ajansları sizin daha çok satış yapmanızı ve daha çok kazanç sağlamanıza yardımcı olur.

E Ticaret danışmanlık hizmeti ne kadar süre ile gereklidir?

E-ticaret danışmanlık hizmeti tahminen iki ay kadar sürecektir. Ama şu bir gerçek ki e-ticaret sektörü sürekli değişkenlik gösteren bir yapıya sahip. Bu değişken yapıda sürekli yeni bilgiler öğrenmek ve bunları e-ticaret sitesinde uygulamak gerektiğinden sürekli destek alınması gerekir.

Satışlarınızın sürekliliği, hizmetinizin kesintiye uğramaması ve kendinizi geliştirebilmeniz açısından e-ticaret danışmanlık hizmetini sürekli almanızı tavsiye ederiz.

E Ticaret danışmanlık hizmeti almak için ne yapmalıyım?

E-ticaret danışmanlık hizmeti almak için öncelikle bu hizmeti alabileceğiniz kaliteli bir e-ticaret danışmanlığı ajansı veya e-ticaret danışmanı bulmalısınız. Bütçenizin durumunu da göz önünde bulundurarak e-ticaret danışmanlığı kapsamında nelere ihtiyacınız olduğunu belirleyip hemen bir anlaşma yapabilirsiniz.

E ticaret danışmanlığı hizmeti almak için dikkat etmeniz gereken en önemli unsur hizmet alacağınız uzman veya ajansın tecrübeli olmasıdır. Tecrübe ne kadar fazla olursa size o kadar faydası dokunacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=9Vj_PtH1FuM
E-ticaret danışmanlığı nedir?
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir