1. Anasayfa
 2. İnstagram

İnfluencer Marketing Nedir, Nasıl Yapılır?


0

İnfluencer marketing nedir, nasıl yapılır? hemen öğrenin. İnternetin her alanda kullanıyor olması insanların alışkanlıklarını ve davranışlarını kökten değiştirmeye başladı. İnsanların önceden zamanlarının çoğunu arkadaşları ile sosyal ortamlarda geçirirken bü gün sosyal ortamların yerini sosyal medya platformları aldı.

İnsanlar yine arkadaşları ile zaman geçiriyor, sohbet ediyor, fotoğraflarına bakıyor, videolarını izliyor. Tek fark fiziki mekanların sınırı kalkarak bunun yerini internet aldı. 

İnternetin insanların hayatında daha fazla yer etmesi ticaretten psiklojiye, ekonomiden siyate her alanda yeni yeni kavramlar kazandırdı. Artık insanlar isteklerini, sorunlarını bu yeni kavramlar ile dile getirmekte. Sosyal medyanın insanlar tarafından bu derece yer etmesi ticaretle uğraşan, amaçları insanlara birşeyler satmak olan işletmeleri sosyal medyada bulunmaya zorladı.

İşletmelerin sosyal medya platformları üzerinde insanlara bir şeyler satmasının yollarından biriside Influencer Marketing adı verilen bir pazarlama türünün çıkmasına neden oldu.

Bu makalemizde yeni bir kavram olan haliylede çok fazla bilinmeyen, bilinsede eksik bilinen İnfluencer Marketing nedir, Influencer Marketing faydaları nelerdir, Influencer Marketing yaparken nelere dikkat etmek gerekir gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

İnfluencer marketing nedir?

Influencer marketing, paylaşımları ile, fikirleri ile sosyal medyada yer edinmiş, yüksek takipçi sayılarına sahip kişi veya hesapların etkileşim oranlarına bakılarak ürünleri, hizmetleri sosyal medya uygulamaları üzerinden takipçilerine tavsiye etmesine denir.

Markalar, e-ticaret siteleri, girişimler ürün ve hizmetlerini tanıtmak, marka bilinirliğini ve satış adetlerini artırmak için yüksek takipçi sayısına sahip ve adına influencer denilen kişilerle iş birliği yoluna gitmekte.

Sosyal medya uygulamalarının insanlar tarafından çok yoğun kullanılması onların bakış açılarını, davranışlarını, ifade ediş şekillerini kısaca bir çok şeyi kökten değiştirdi. İnsanların sosyla medya uygulamaları ile arkadaşları ile sürekli etkileşim halinde olması onların alışveriş davranışlarınıda kökten değiştirdi.

Geleneksel pazarlama da insanlar ihtiyacı olan, almayı düşüdnükleri bir ürünü incelemek için fiziksel mağazaya gider, sormak istedikleri soruların cevaplarını satış temsilcilerinden almaya çalışırdı. Sosyal medya uygulamaları ile artık insanlar almak istedikleri ürünlerle ilgili bilgiyi sosyal medya uygularından öğrenmeye çalışıyır.

Almak istedikleri ürünü daha önceden satın almış, o ürünle ilgili bir deneyimi, tecrübesi olan insanlara sorarak o ürünle ilgili kanaatini oluşturuyor. 

Yüksek takipçisi olan kişiler takipçilerine tavsiye ettikleri ürünle ilgili tecrübelerini, deneyimlerini paylaşarak almalarını tavsiye etmekte. İnfluencer marketing çalışmasını kulaktan kulağa pazarlama çalışması olarak da düşünebilirsiniz. Paylaşımları beğenilen, fikirlerine güvenilen bu kişilerin ürünü tavsiye etmeleri insanlar üzerinde olumlu etki bırakmakta.

İnfluencer marketing gerçek kişilerin deneyimlerini içerdiği için diğer pazarlama türlerine nazaran daha çok etkili olmakta. Diğer pazarlama türlerine göre daha etkili olmasından dolayı diğer pazarlama türlerinden daha fazla maliyetlidir. İnfluencer marketing çalışması yapılacak İnfluencerin ücreti bir çok metriğe göre hesaplanmakta olup, standart bir ücret yoktur.

İnfluencer Fiyatları ile ilgili detaylı bir makale yazdık. Makaleyi aşağıdaki linkten mutlaka okuyun.

instagram influencer reklam fiyatları

İnfluencer Maarketing Neye Yarar?

İnfluencer marketing neye yarar?

Bir markanın influencer marketing çalışması yaptırmasının aşağıdaki faydaları olacaktır. Bu faydalar genel faydalar olup marka, ürün veya sektöre göre özel faydalarda olabilmektedir. 

İnfluencer marketing ile aşağıdaki faydalar  görülür.

 • Uygulama indirmesi
 • Sayfa ziyareti
 • Paylaşımınızı izletmek
 • Bir ürünü satmak

Neden influencer marketing? 

İnfluencer marketing çalışması geleneksel pazarlamanın yıllardır yapıp da başarılı olamadığı son kullanıcı ile marka arasındaki sadakati artırıp, marka ile kullanıcı arasında gerçek ilişkiyi sağlamakta. İnfluencer marketing çalışması aşağıdaki nedenlerden dolayı yapılmalıdır. Bunlar;

 • Influncer marketing, hedef kitlenizle onların anlayacağı dilden konuşur
 • Influencer marketing ile hızlı bir dönüşüm alırsınız
 • Influencer marketing, doğal bilinirlik yaratır

İnfluencer marketing adımları nelerdir?

İnfluencer marketing çalışmasının adımları şunlarıdr;

 1. Erişim
 2. Eylem
 3. Dönüşüm
 4. Etkileşim

Erişim: İnfluencer Marketing çalışması yapacak olan marka ürünü için en doğru influenceri seçer. İnfluencer takipçileri tarafından sevilen, fikirlerine değer verilen, tavsiyelerine uyulan kişidir.İnfluencer çalışma yapacağı markanın ürününü hizmetini reklam olacak şekilde değilde tavsiye niteliğinde paylaşır. Böylece marka ile influencerin takipçileri arasında etkileşim başlar.

Eylem: İnfluencer çalışma yapacağı markanın ürününden bahseder. Gördüğü faydayı, çözdüğü sorunları anlatır. Takipçilerinden de bu marka veya ürünle ilgili duygu ve düşüncelerini yorum olarak yazması istenir.

Dönüşüm: İnfluencerlar takipçilerini bir markanın ürünleri satın alacak müşterilere dönüştürür. İnfluencerlar takipçilerinin daha önce duymadığı marka veya üründen haberdar olmalarını sağlar ve onları tanıtımı yaptığı ürünü satın almalarını sağlayarak markanın sadık müşterilerine dönüştürür. 

Etkileşim: İnfluencerlar tanıtımını yaptıkları ürün veya hizmeti takipçilerine tavsiye ederek onların marka ile etkileşim kurmasını sağlar. İnfluencerin tavsiyesine uyan takipçi markanın sayfasına giderek ürünle ilgili daha detaylı bilgi edinmeye çalışır veya direkt satın alır. 

İnfluencer marketing çalışması nasıl yapılır?

İnfluencer marketing çalışması yapmak için çalışma yapılacak kişinin çok iyi araştırılması gerekir. Çalışma yapılacak olan kişinin sırf takipçi sayısı çok diye çalışma yapmamak gerekir. Çalışma yapılacak olan kişinin çalışma yapılacak olan markanın hedef kitlesi ile uyumlu olması gerekir.

Çalışma yapılacak olan kişinin takipçilerinin tanıtımı yapılacak olan ürüne ilgisi olması, tanıtımdan sonra alması ve kullanması gerekir. İnfluencer marketing çalışması nasıl yapılır diye soracak olursanız bir örnek olayla anlatalım.

Kelly Lund isimli bir kişi kendi hesabından adı Loki olan köpeğinin fotoğraflarını paylaşır. Paylaşımlar insanlar tarafından yoğun ilgi görür. İnsanların Loki isimli köpeğin videolarına, fotoğraflarına yoğun ilgi gösterdiğini fark eden Mercedes firması  İnfluencer marketing kapsamında 2016 yılında Loki ile bir reklam çalışması yaptı.

Mercedes firması tarafından Loki isimli köpek ile reklam çalışmasına iten sebep Lokiyi takip eden kişilerin Mercedes Benz hesabını takip eden kişilerle benzer özellikler sergilemesidir.

Lokiyi takip eden insanların genç ve özgürlükçü olması Mercedes firmasının ürünlerinin genç ve özgürlüğüne düşkün insanlara hitap ediyor mesajı vermesi için tercih edilir. Loki ile reklam çekilmesi videoya fresh, cool bir hava eklemiş, videoyu daha da sempatikleştirmiştir. 

Mercedes Benz firmasının Loki ile reklam çalışması yapması sadece İnstagram temelli olan İnfluencer marketing çalışmasına farklı bir boyut kazandırmış, bir çok markaya ve influencerlere örnek olmuştur. Mercedes Benz firmasının Loki ile yaptığı reklam çalışmasını aşağıdaki linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

Mercedes-Benz – Loki

Markaların influencer seçerken dikkat etmeleri gereken noktalar

Markaların İnfluencer seçerken dikkat etmeleri gereken noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara ne kadar çok dikkat edilirse o kadar çok verim alınır. Bir markanın influencer marketing kapsamında influencer seçerken dikkat etmesi gereken noktalar şunlardır.

 1. Influencer, markamı tanıtmak için doğru kişi mi? 
 2. Marka kişiliğine ve duruşuna uygun mu? 
 3. Influencer’ın uzmanlık alanı / kategorisi (yaşam tarzı, oyun, anne-bebek, moda, makyaj, spor, sanat, sağlık, bilim, eğitim, seyahat, vb), takip edilme motivasyonu, markanın ve içinde bulunulan sektörün dinamiklerine uygun mu?
 4. Influencerin takipçi sayısı kaç? 
 5. Influencerin takipçi profili nasıl? – Takipçileri organik mi, daha çok hangi coğrafyadan, hangi demografiden, hangi ilgi alanlarından oluşuyor?
 6. Influencerin içeriklerinin izlenme ve etkileşim sayıları nedir?
 7. Influencerin takipçilerinin paylaşımlarına bıraktığı yorumların içeriği nedir?
 8. Influencerin paylaşım sıklığı nedir?
 9. Influencerin daha önceki marka işbirlikleri ve varsa rakip marka işbirlikleri nelerdir?
 10. Influencerin kendi platformları harici görünürlüğü, konuşulması nedir?

Marka ile alakalı profiller seçmek yapılacak influencer marketing çalışmasının doğru hedef kitleye ulaşmasını sağlar. Çalışma yapılacak olan influencerin hedef kitlesinin tanıtılacak ürüne hitap etmesi, ürüne ilgi duyabilecek potansiyelde olması gerekir. Çalışma yapılacak influencerin takipçi kitlesi ile markanın hedef kitlesinin benzer olması gerekir.

İnfluencer marketing ile yapılacak çalışmada tanıtımın en hızlı ve en kolay erişim sağlayabilmesi için ürün tanıtımı yapılacak hedef kitlenin markanın hedef kitlesi ile uyumlu olması gerekir. İnfluencer pazarlama da en önemli unsur erişimdir.

Bir influencerin takipçi sayısının yüksek olması en önemli unsur olsada asıl unsur influencerin paylaşımlarının ne kadar erişim aldığıdır.

Organik takipçi kitlesine sahip İnstagram hesaplarında etkileşim yüksek olurken, takipçi satın alınan hesaplarda etkileşim sayısı daha az olacaktır.

Takipçi satın almak doğru birşey mi, öğrenmek istermisin? O halde aşağıdaki makaleyi mutlaka okumalısın.

İnstagram takipçi satın alma

Influencer Marketing Hangi Platformlarda Yapılıyor?

İnfluencer marketing hangi platformlarda yapılıyor?

İnfluencer marketing çalışması insanları harekete geçirme konusunda bilinen pazarlama çalışmalarından çok daha etkilidir. İnfluencer marketing çalışması sosyal medya uygulamaları ile milyonlarca kişiyi etkileme potansiyeline sahiptir. İnfluencer marketing çalışması aşağıdaki platformlarda yapılmaktadır. Bunlar;

Yıkarıda insanlar tarafından en çok kullanılan, dünya üzerinde bilinirliği en fazla olan sosyal medya uygulamaları listelenmiştir. Yukarıda yazılmamış olan belli kitleler tarafından kullanılan bir çok sosyal medya uygulaması bulunmakta. 

Türkiyenin en etkili influencerları kimler, öğrenmek istermisin. Cevabı aşağıdaki makalede.!

Türkiyenin en etkili influencerları

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Merve Hazalhan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. Şu anda deneyimli bir dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan Merve, bir dijital ajansın dinamik atmosferinde faaliyet göstermektedir. İleri düzeydeki dijital stratejileri ve yenilikçi yaklaşımlarıyla markaların çevrimiçi varlığını güçlendirirken, hedef kitleleri etkili bir şekilde çekecek kampanyaları başarıyla yönetir. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven Merve, bu tutkusunu farklı kültürleri anlama ve yeni kişilerle tanışma fırsatlarına dönüştürür. Merve Hazalhan, dijital pazarlama alanındaki etkileyici yetenekleri ve geniş bakış açısıyla geleceğin dijital dünyasına yön veren isimlerden biridir.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir