1. Anasayfa
 2. İnstagram

İnstagram İnfluencer Reklam Fiyatları Ne Kadar?


0

instagram influencer reklam fiyatları ne kadar? hemen öğren. Teknolojinin gelişmesi ile insanların günlük yaşamı, alışkanlıkları, davranış şekilleri de farklılık kazandı. Teknoloji ile birlikte bir çok yenilikte insan hayatına girdi.

İnternet kullanımının artması ile birlikte geleneksel medyanın yerini artık sosyal medya almıştır. Saniyeler içerisinde insanlarla iletişime geçilmesini sağlayan sosyal medya uygulamaları insanların hayatında vazgeçilmez bir yer edinmiştir.

Sosyal medyanın bu denli insan hayatına girmesi ile birlikte yeni terimler, yeni kavramlar ve yeni meslekler de ortaya çıkmıştır. Bu kavram ve mesleklerden biriside İnfluencer kavramıdır.

Sosyal medya tarafında ki yüksek ilgi e-ticaret sitesi sahiplerinin, dijital pazarlama yapan firmaların dikkatini de çekmiştir. Dijital pazarlama çalışması yapan insanların etkileşimi yüksek insanlarla reklam işbirliği yapması, adına İnfluencer denilen yeni bir mesleğin ortaya çıkmasını sağladı.

Bu yeni meslek dijital pazarlamanın öneminin günden güne artırmasıyla popüler bir hale geldi. Bunun  yanında yüksek gelirleri, görsel ve basılı medyanın ilgi göstermesi ile de bu ilgi zirveye ulaştı. Bu gün bir çok insan İnfluencer olma hayali kurmakta veya bir çok işletme sahibi İnfluencerlar ile reklam çalışması yapmak istemekte.

Bu makalemizde oldukça popüler hale gelen İnfluencer nedir, nasıl İnfluencer olunur, influencer fiyatları nedir gibi sorulara cevaplar vereceğiz. Bu makaleyi okuduktan sonra İnfluencer hakkında detaylı bilgi sahibi olacaksınız.

instagram influencer reklam fiyatları
instagram influencer reklam fiyatları

İnfluencer nedir?

İnfluencer kelimesi İngilizce bir kelime olup Türkçede etkileyen, etkileyici anlamına gelmektedir. İnfluencer dijital pazarlama tarafında ortaya çıkan bir kavram olup markaların dijital ortamda rekabet aracı olarak kullandıkları gruptur.

Sosyal medya da özellikle İnstagram tarafında insanların tercihlerini veya davranışlarını etkileyen, değişmesini sağlayan, belli bir popülariteye erişmiş kişilere İnfluencer denilmektedir. Bu anlamada sanatçılar, oyuncular, futbolcular, mankenlerde influencerdir.

İnfluencer denilen kişilerin oldukça etkileyici bir gücü olup, kendilerini takip eden insanların davranışları üzerinde büyük bir etkisi vardır. Her sosyal medya mecrasında takipçi sayısı fazla, takipçileri üzerinde etkileme gücü olan insanlara farklı isim verilse de (Youtube vlogger, Blog sahipleri blogger gibi) hepsine genel olarak İnfluencer denilmektedir.

İnfluencerlar için durum böyle olsa da gerçek hayatta İnfluencer kavramı İnstagramda kullanılmakta. Yüksek takipçi sayısı olan bu insanlar paylaşımları ile takipçilerinin hem sadakatini hem de güvenlerini kazanmışlardır. Pazarlama stratejileri kapsamında insanların satın alma davranışları üzerinde etkili olduklarından firmalar tarafından çokça tercih edilmektedirler.

Nasıl influencer olunur?

İnfluencer olmak için bir okula veya kursa gitmeye gerek yoktur. Çok ünlü olmaya da gerek yok. Bir kişinin influencer olması için sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanması, yetkinliğini veya uzmanlığını göstermesi, paylaşımları ile farklı olup insanlara bir değer sunması veya insanları eğlendirmesi en önemlisi de paylaşımlarının beğenilip takibe değer görülmesi gerekir.

Bir kişinin İnfluencer olmasının en önemli noktası erişiminin olmasıdır. Yani insanlar o kişinin paylaşımları için ona erişmeyi istemeleri gerekir.

İşletmeler takipçi sayısı ve insanların davranışlarını etkileme gücü olan bu kişilerle ürün veya hizmetlerini tanıtmak için işbirliği yapar. Bunun yanında bazı İnfluencerlar firmalara ait ürün veya hizmetleri kullanıp deneyim ve tecrübelerini takipçileri ile paylaşır.

İnfluencerlear paylaştıkları ürünlere ait takipçilerinin de yorum yapıp beğenmelerini isterler. İnfluencerlar takipçi sayılarına, erişim sayılarına göre firmalardan farklı farklı fiyat politikası uygular.

İnstagram influencer fiyatları ne kadar?

Son dönemlerin en çok merak edilen araştırılan konularından biriside İnfluencerların fiyatlarıdır. İnfluencerlar yüksek takipçi sayısı olan insanlardır. Aktif olarak takip edilebilmeleri için sürekli paylaşım yapmaları gerekir.

Paylaşımlarında giydikleri elbiselerden, kullandıkları diş macununa, kullandıkları parfümden giydikleri ayakkabıya kadar her şeyi paylaşırlar. Kendileri paylaşmasa bile takipçileri bu tarz bilgileri paylaşmalarını ister.

İnfluencerlerın yapmış oldukları reklam çalışmasına genel anlamda İnfluencer Pazarlama denmektedir. Bu pazarlama tekniğinin temelinde influencerların kullandıkları ürünleri takipçilerine tavsiye etmeleri yatar.

Sevdiğiniz, takip ettiğiniz bir influencerin gece yatmadan önce kullandığı kremi bilmek o kreme karşı sizde bir alma isteği uyandıracaktır. Buna takip ettiğiniz kişiye benzeme isteği, takip ettiğiniz kişinin mükemmel olduğunu düşünme ve o kişinin yanlış bir şey yapmayacağı inancı etkili olmaktadır.

Nasıl Influencer Olunur?
Adil Instagram influencer oranları nasıl hesaplanır?

Adil İnstagram influencer oranları nasıl hesaplanır?

İnfluencer ücretleri için standart bir fiyat yoktur diyebiliriz. Reklam ücretleri sektör bazlı olduğundan sektörden sektöre farklılık gösterebilmektedir. İnfluencerların her ne kadar standart bir ücretleri olmasa da bazı kriterleri göz önünde bulundurarak tahmini fiyatları belirleyebiliriz. Adil influencer oranları ile influencerin takipçi sayısı, etkileşim oranları gibi metriklere bakılır.

Bunun yanında İnfluencerin bilinirlik düzeyi, yeteneği, eriştiği kitlenin yapısı gibi unsurlarda etkilidir. İnfluencer fiyatlarına çekim masrafları gibi ücretler dahil değildir. İnfluencerlar ile çalışmak istiyorsanız bu konuda bir sosyal medya ajansı ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Hedefiniz dönüşüm ise

İnfluencerların etkileşim oranlarını göz önünde bulundurmak İnstagram dönüşümlerini doğru hesaplamanızı sağlayacaktır. Eğer yapmak istediğiniz reklam çalışması dönüşüm odaklı ise dikkat etmeniz gereken nokta influencerin takipçi sayısının çokluğundan ziyade etkileşim oranlarıdır.

Dönüşüm odaklı bir reklam çalışması yapmak için influencer seçimi yapacağınız zaman etkileşim konusunda dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

İnstagram gönderisi başına fiyat

İnfluencerlar reklam ücretlerini genelde yayınladıkları basın bildirileri ile bildirmekte. Yayınlanan bu basın bildirilerinde influencerlar varsa ortaklıkları ve bu ortaklık oranları hakkında da bilgiler verir.

İnstagram influencer fiyatları yapılan kampanyaya göre de farklılık gösterebilmekte. İnfluencerlar genel paketler veya özel projelere farklı fiyat politikası uygulamakta. İnfluencerların gönderi başına reklam türleri şunlardır.

İnstagram reklam gönderi türleri

İnstagramda reklam için kullanabileceğiniz gönderi türleri şunlardır.

 • Fotoğraf paylaşımı
 • Video paylaşımı
 • İnstagram çekiliş/yarışması
 • İnstagram hikaye
 • İnstagram swipe up (yukarı kaydırmalı reklam)
 • Anketli instagram hikayesi

İnstagram gönderisi (fotoğraf)

Standart bir sponsorlu instagram gönderisi fotoğraf ve başlıktan oluşmaktadır. Eğer instagram gönderisinde bir hizmet tanıtılıyorsa kullanılan fotoğraflarda resim yazıları kullanılır. İnstagram gönderisi için fiyat hesaplaması yaparken Instagram gönderisi başına ortalama fiyat = Son Ortalama Etkileşimler x 1 TL formülünü kullanabilirsiniz.

İnstagram gönderisi (video)

Fotoğraf paylaşımları için kurulan İnstagram da zamanla videolar daha popüler hale gelmiştir. Öyle ki bir önceki yıla göre video paylaşımları %80 oranında artış göstermiştir. Reklamcılık açısından fotoğraf ile videonun maliyeti aynı değildir. Video reklamlar fotoğraf reklamlarına göre daha maliyetlidir.

Ama video reklamlar reklam veren kişiye maliyertinden daha fazlasını kazandıracak potansiyeldedir. İnfluencer video gönderisinin fiyatını belirlerken Instagram fotoğraf gönderisi ücreti üzerine %15 eklenir.

İnstagram gönderi çekilişi/yarışması

Son zamanlarda bir çok işletme, marka ve kişi takipçi sayılarını ve marka bilinirliklerini artırmak için İnstagram çekiliş yöntemi kullanmakta. Bu yöntem doğru yöntemlerle yapılırsa takipçi sayısını artırmak için oldukça faydalı bir yöntemdir.

Ama yanlış kişiler tarafından yanlış yöntemlerle uygulanırsa faydadan ziyade zarar verebilir. Bu yüzden bu yöntemin yanlış uygulanacağını ön gördüğümüzden pek tavsiye etmiyoruz.

İnstagram çekiliş veya yarışması düzenlenirken özel içerik kombinasyonlarının belirlenmesi gerekir. Bundan dolayı instagram çekiliş ücreti belirlenirken içerik kombinasyonuna her içerik dahil edip tek tek ücret belirlemek gerekir.

İnstagram çekilişi İnfluencer ücretini belirlemek için; Fotoğraf Sayısı X Fotoğraf başına fiyat + Video Sayısı X Video başına fiyat + Hikaye Sayısı x Hikaye başına fiyat formülünü kullanabilirsiniz.

İnstagram hikaye

İnstagram hikayelerini bilirsiniz. Maksimum 24 saat sonra ortadan kaybolur. Yani İnstagram hikayeleri ile yapılacak reklamın etkisi 24 saat olacaktır. İnfluencerlar tarafından İnstagram hikayesi ücreti hikaye üretim kalitesi, çekim maliyeti ve reklam yapılacak ürüne göre belirlenmektedir.

Bir instagram hikayesinin ücretini ortalama bir instagram fotoğraf gönderisi reklam ücretinin yarısı olarak düşünebilirsiniz.

Swipe up ile instagram hikayesi

Swipe Up İnstagramın yukarı kaydırmalı reklam türüdür. Bu reklam türü ile oldukça yüksek geri dönüşler almak mümkündür. İnstagramın bu reklam türü web sitenizin veya markanızın bilinirliğini ve trafiğini artırma noktasında oldukça başarılıdır.

İnstagram genelinde bu kadar kısa zamanda bu kadar fayda sağlayan reklam türü yoktur desek abartı olmaz sanırım. İnstagram üzerinde uygulamanızın veya web sitenizin linkini paylaşabileceğiniz yer burasıdır.

Anketli instagram hikayesi

Anketli instagram hikayeleri ile anlaşmış olduğunuz influencerin takipçileri yani sizin potansiyel müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi elde edebilirsiniz. Bu reklam türü oldukça kolay ve ucuzdur. Anketli Instagram hikayesi ücretini belirlemek için Anketli Instagram hikayesi başına ortalama fiyat = Instagram hikayesi başına fiyat + anket başına fiyat formülünü kullanabilirsiniz.

Instagram Influencer
İnstagram influencerlarının türleri

İnstagram influencerlarının türleri

İnstagram da ki ünluencerları 4’e ayırmak mümkündür.

 • Nano influencer (takipçi sayısı 1000 – 10000 arası)
 • Makro influencer (takipçi sayısı 200 bin 1 milyon arası)
 • Mikro influencer (takipçi sayısı 10 bin – 50 bin arası)
 • Mega influencer (takipçi sayısı 1 milyon ve üzeri)

Peki biz markamız veya işletmemiz için hangi influencer ile anlaşmalıyız, sektörümüz için en uygun influencer türü hangisidir. Bu gün artık instagram da her kategoride influencer bulmak mümkün. Bu influencerlar kişisel finans, kozmetik, bitki, ilaç ve besin takviyeleri gibi bir çok alanda paylaşım yapmakta.

Eğer yapacağınız reklam çalışması veya marka bilinirliği için geniş çaplı bir çalışma düşünüyorsanız makro veya mega influencerlar ile çalışmalısınız. Sattığınız ürün veya verdiğiniz hizmete uygun paylaşımlar yapan influencerlar ile anlaşmalısınız. Sırf takipçisi çok diye sektörünüzle alakası olmayan bir influencer ile anlaşma çok faydalı olmayacaktır.

Makro influencerların reklam ücreti takipçi sayılarına göre farklılık göstermekte. Makro influencerların sayısı minimum 200 bin maksimum 1 milyon kadarıdr. Bu rakamlar arsındaki fark reklam ücretini direkt olarak etkilemektedir.

1 milyondan fazla takipçisi olan influencerlara mega influencerlar denmekte. Mega influencerların takipçi sayısı ne kadar fazlaysa ücrette o kadar fazla olacaktır.

İnstagram influencer fiyatlandırmasını etkileyen diğer faktörler

İnstagram influencer reklam ücretlerine yukarıda anlattığımız unsurların dışında etki eden yan unsurlarda bulunmaktadır. İnstagram infleuncer reklam ücretlerini doğru hesaplayabilmek için bu yan unsurlarında dikkate alınması gerekir.

İnfluencer reklam ücretlerini etkileyen yan unsurlar şunlardır;

 • Kullanım Hakları
 • Kullanım Hakkını Devretme
 • Sosyal Hacim
 • Niş Demografisi
 • Fotoğrafçı veya Kameraman Ücretleri
 • Ajans Ücretleri
 • Kampanya Süresi
 • Marka Uyumu
 • İçerik Oluşturma Süresi
 • İçerik Türü
 • Biyografiye Link Ekleme

İnfluencer araştırma

YouTuber, Blogger ve Instagram tarafında takipçi sayısı yüksek kişilerle işbirliği yapabilirsiniz. Başlangıçta iş birliği yapacağınız influencer ile mail üzerinden iletişime geçmelisiniz. Bağlantıya geçmek istediğiniz influencer, gönderdiğiniz mail ile ilgilenirse size geri dönüş yapacaktır. Sonraki aşamalarda daha sağlıklı bir iletişim kurmak için telefon numası istenebilir.

İlk aşamada “sizinle mutlaka iletişime geçmem lazım, bana telefon numarasını yazarmısınız” demek doğru değil. İlgili kişi sizin teklifinizle ilgilenirse geri dönüş yapacaktır. Geri dönüş yapmadığı takdirde de “neden mailime geri dönüş yapmadınız” diye hesap sormakda doğru bir davranış değildir. İnfluencerlara göndereceğiniz örnek mail şablonunu aşağıda bulabilirsiniz.

Bu mail şablonunu daha da geliştirebilir veya daha da özgünleştirebilirsiniz.

Örnek İnfluencer Mail şablonu;

…@gmail.com adresine

Merhaba Zeynep Hanım,

Biz İstanbul’da …. hizmeti veren bir girişimiz. Videolarınızda bizde yer almak istiyoruz. Bir iş ortaklığı yapabilir miyiz? Bunun için şartlarınızı paylaşabilir misiniz?

Videonuzda size gelen ….. ürünlerinim … aracılığıyla taşındığını söylemeniz ve açıklama kısmında bizim bağlantımızı paylaşmanız bizim için yeterli olacaktır.

İnstagram influencer tablosu

İnfluencerlar ile ilgili araştırma yaparken de aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz. Bu tablo size araştırdığınız tüm influencerları tek tabloda görme imkanı verecektir. Bu tabloya ilave sutunlar ekleyebilir, daha da kişiselleştirebilirsiniz.

Instagram URL

Takipçi Sayısı

Fiyat

instagram.com/deneme

100000

80000

Sonuç olarak…

Marka bilinirliği ve satışları artırmak için sosyal medya üzerinden mutlaka reklam vermelisiniz. Buradan vereceğiniz reklamların karşılığını fazlasıyla alacağınızı belirtmek isteriz. Gençlere özellikle kadınlara yönelik reklam çalışması yapmak istiyorsanız ilk tercihiniz İnstagram olsun.

İnstagram reklam çalışması için tercih edeceğiniz kişilere influencer denmekte. Yapacağınız reklam çalışmasının ücreti çalışacağınız influencer türüne göre ve tercih edeceğiniz paylaşım yöntemine göre farklılık gösterecektir. Ürün veya hizmetiniz için doğru influenceri belirlemek için bir sosyal medya ajansı ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

İnfluencer reklam verme işini anlaşacağınız Sosyal medya ajansı bu hizmeti size daha profesyonel ve daha uygun fiyatlara yapacaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Türkiyenin En Etkili İnfluencerları Kimlerdir?
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Merve Hazalhan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. Şu anda deneyimli bir dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan Merve, bir dijital ajansın dinamik atmosferinde faaliyet göstermektedir. İleri düzeydeki dijital stratejileri ve yenilikçi yaklaşımlarıyla markaların çevrimiçi varlığını güçlendirirken, hedef kitleleri etkili bir şekilde çekecek kampanyaları başarıyla yönetir. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven Merve, bu tutkusunu farklı kültürleri anlama ve yeni kişilerle tanışma fırsatlarına dönüştürür. Merve Hazalhan, dijital pazarlama alanındaki etkileyici yetenekleri ve geniş bakış açısıyla geleceğin dijital dünyasına yön veren isimlerden biridir.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir