1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

E-ticaret Siteleri için Renklerin Önemi Nedir?


0

E-ticaret siteleri için renklerin önemi çok fazladır. Yapılan araştırmalara göre e-ticaret siteleri içerisinde kullanılan renklerin müşterilerin satın alma eylemleri üzerinde önemli etkileri bulunduğu görülmüştür. Doğru renk seçimi ile siteyi ziyaret eden kişilerin daha sık siteye girmesi ve farklı kitlelerden müşterilerin artış göstermesi sağlanabilir.

Hedef müşteri kitlesinin herhangi bir ürünü satın almak için siteye giriş yaptığı anda site tasarımı ve tercih edilen renkler, büyük öneme sahiptir. E-ticaret sitesinin düzenlenmesi ve tasarlanması aşamasında sektöre yönelik olan renkler kullanmak, müşterilerin zihinlerinde renk psikolojisi oluşacak olan algıyı etkilediği için doğru renk seçimlerinin önde tutulması tavsiye edilir. Renkler, aynı zamanda markanın popülerlik seviyesi ve akılda kalıcılığı üzerinde de etkili bir rol oynar.

E-ticaret siteleri için renklerin önemi
E-ticaret siteleri için renklerin önemi

E-Ticaret sitelerinde renklerin anlamları nelerdir?

E-ticaret siteleri için algısal olarak tercih edilen renkler iki başlığa ayrılır.

 1. Sıcak renkler
 2. Soğuk renkler

Bu renk grupları, farklı renk tonlarını içermesi ile bilinir. Turuncu ve kırmızı gibi tonlar sıcak renk olarak bilinirken; mavi ve mor tonları ise soğuk renkler grubuna girer. Sizler için renklerin anlamlarını maddeler halinde açıkladık:

E-ticaret sitelerinde kullanılan renkler şunlardır;

 • Yeşil
 • Mavi
 • Turuncu
 • Kırmızı
 • Kahverengi
 • Mor
 • Siyah
 • Beyaz

Yeşil: Huzurun, sağlığın ve zenginliğin temsilci rengi olarak bilinen yeşil ve tonları; çoğunlukla teknoloji ve enerji gibi sektörlerde kullanılır. Özellikle otomotiv ve giyim sektörlerinde yeşil renk kullanılması tercih edilmemektedir.

Mavi: Mavi renk güven ve sorumluluk sahibi olma duygusunu ön plana çıkartan bir renk tonu olarak bilinir. Bu sebeple e-ticaret sitesindeki tasarımlarda mavi renginin sıklıkla kullanıldığı görülür. Çoğunlukla finans ve tarım sektörlerinde dikkat çeken bir renktir.

Turuncu: Sıcak renkler grubunda yer alan turuncu, eğlenceli ve canlı bir renk tonu olarak tanımlanabilir. Özellikle oyuncak ve sağlık sektörlerinde kullanılan bu renk, yaydığı enerji ile dikkat çeker.

Kırmızı: Dikkat çekici bir renk olmasıyla bilinen kırmızı ve tonları, agresiflik ve dinamiklik duygularını ön plana çıkarır. Birçok sektörde yaygın olarak tercih edilen bir renk olan kırmızı, başta fast foofd, gıda ve motorlu taşıtlar sektöründe kullanılır. Ancak giyim ve finans alanlarında pek fazla kullanılmamaktadır.

Kahverengi: Toprak tonlarını yansıtan bir renk olan kahverengi, sadelik ve doğallığı ifade eder. Genellikle tarım ve otomotiv sektörlerinde tercih edilen bir renktir. Finans ve teknoloji sektörleri ise çoğunlukla kahverengi ve tonlarından uzak dururlar.

Mor: Gizemli bir algı yaratan mor rengi, insanlardaki nostaljik duyguların uyanmasını sağlar. Popüler kullanım alanları teknoloji ve finans sektörleri olarak bilinir. Genellikle enerji ve tarım sektörlerinde kullanılmamaktadır.

E-ticaret siteleri için renklerin önemi
E-ticaret sitelerinde kullanılan renkler

Siyah: Değerli olmayı temsil eden siyah rengi, prestiji yansıtır. Ancak okumayı zorlaştırdığı ve diğer renklerin görülmesini engellediği için pek fazla tercih edilmemektedir. Kullanıldığı görülen sektörler ise giyim ve teknoloji olarak söylenebilir.

Beyaz: Asaletin ve sadeliğin timsali olan beyaz ve beyaz tonları, genellikle sunulduğu e-ticaret siteleri üzerinde arka plan olarak kullanılır. Kelime anlamı olarak saflığı yansıtan bu renk, çoğunlukla evlilik ya da temizlik gibi sektörlerde tercih edilir.

Uluslararası düzeyde hedef kitleye doğru şekilde hitap etmeyi sağlaması amacıyla renklerin doğru kullanımı büyük önem arz eder. Yapılan araştırmalar doğrultusunda firmaların pek çoğunun hem logolarında hem de reklam çalışmalarında canlı renkleri ön plan tuttuğu görülür.

Canlı renkler, göz çarpıcı ve dikkat çekici bir görünüme sahip olduğu için siteyi ziyaret eden kullanıcıların istenilen bölgeye ilgi göstermesini sağlar. Hedef müşteri kesiminin gerek kişi sayısında gerekse etkileşim oranlarında artış göstermesi ve daha fazla satışı sağlaması için renk tercih eden firma sahiplerinin daha dikkatli davranıp doğru kararlarda bulunması tavsiye edilir.

E-Ticaret sitelerinde renkler seçilirken dikkat edilecek hususlar

Site ziyaretçilerini etkileme gücü ile bilinen renklerin doğru şekilde kullanılması oldukça önemlidir. E-ticaret siteleri için renk seçimlerinde bulunurken göz önünde tutulması detayları listelemek gerekirse;

 • Kullanıcılar üzerinde önemli etkileri bulunan renkleri seçerken ikiden fazla ana rengin kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Birçok canlı rengi bir arada kullanmak, siteyi ziyaret eden kullanıcıların gözünü yoracaktır.
 • Sitenin arka planının tamamının düz beyaz olması da kullanıcıları boğabilir. Bu sebeple kırık beyaz ya da krem gibi tonların üzerine soğuk renklerden bir ya da ikisinin kullanılması önerilir.
 • Renk seçimi yaparken canlı renklerin dikkat çekmesi istenilen kısımlarda kullanılması daha doğru bir karar olacaktır. “Sipariş ver, Satın al, Ödeme yap” gibi butonlarda sıcak ve canlı renklerin tercih edilmesi gerekir.
 • Herhangi bir e-ticaret firması, markanın popülerlik düzeyini artırmak ve hedef müşteri kitlesinin güvenini kazanabilmek adına bütün platformlar üzerinde aynı renkleri seçmelidir. Örneğin sosyal medya hesaplarında her alanda aynı rengin ön plana çıkması, o rengi gören kullanıcılara markanın çağrışımını yapar.
 • Hedef kitleye yönelik olarak üretilen ürünler ve tema ile uyumlu  olan renklerin kullanımının önemi büyüktür. Örneğin bir gelinlik firmasının kahverengi ve siyah gibi koyu tonlar yerine temayı anımsatan beyaz rengini kullanması marka ile uyumlu olacağı için müşterilerin gözünde firmanın imajını artırır.
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir