1. Anasayfa
 2. Youtube

E-Ticaret Siteleri İçin Youtube Pazarlama Teknikleri


0

E-ticaret siteleri için Youtube pazarlama teknikleri nelerdirE-ticaret sitelerinin satmış olduğu ürünleri video yoluyla tanıtabilecekleri sosyal medya platformu Youtube sitesidir. Çünkü günümüzün en çok izlenen, bilinirliği en çok olan platform Youtube’dur.

Yeni bir ürün alacak kişi ürünü almadan önce nasıl göründüğünü, özelliklerini, avantajlarını, dezavantajlarını, ürün ile ilgili yorum ve değerlendirmeleri görmek istiyor. Bunun için de ilk yaptığı iş Youtube arama kısmına alacağı ürünün adını yazmak oluyor.

Haliyle de İzlemiş olduğu video kişinin alma kararını etkileyen en önemli kriterlerden biri oluyor. Bütün bunlar Youtube’un e-ticaret siteleri için neden bu kadar önemli olduğunun en önemli göstergesi.

E-ticaret sitesi sahipleri Youtube platformunu ürün ve hizmetlerinin tanıtımı için kullanmalıdır. Platformu kullanırken de gelişi güzel değil de belli bir plan dahilinde video pazarlama planı yapmalıdır. Bir çok e-ticaret sitesi sahibi Youtube platformunu işi için nasıl kullanacağını bilmiyor. Bu yazımızda Youtube pazarlama teknikleri konusunda bilgiler vereceğiz.

Video pazarlama Nedir?

Videolar markanızın ruhunu, değerlerinizi, yaptığınız işi insanların göreceği şekilde anlatan en önemli pazarlama araçlarından biridir. Videolar sayesinde anlatmak istediklerinizi kitlenizin değerleriyle buluşturduğunuz oranda size daha çok güvenecek, sizi daha çok sevecek ve sizinle daha fazla bağ kurmak isteyecektir. Bu durum hem marka olmanız hem de satışlarınızın artmasına sebep olacaktır.

Video pazarlama başta e-ticaret siteleri olmak üzere tüm işletmelerden tarafından amacına uygun kullanılırsa mevcut kitle ile bağları güçlendirdiği gibi aynı zamanda yeni müşteriler, yeni takipçilerde kazandırır.

Yüksek kaliteye sahip, izlenmeye değer bir video sizin sektörünüzde daha fazla tanınmanıza ve otorite haline gelmenizi sağlar. Alanınızda otorite haline gelmek size daha fazla güven duyulmasını, daha fazla güven ise daha fazla satış yapmanız demektir.

Videoların e-ticaret siteleri için neden bu kadar önemli olduğunu anlattıktan sonra gelin Youtube platformunu e-ticaret hedefleriniz doğrultusunda nasıl kullanabileceğinizden bahsedelim.

Youtube Pazarlama İçin İçerik Fikirleri Bulun

Youtube pazarlama için içerik fikirleri bulun

E-ticaret sitenize trafik kazandırmak ve hedef kitlenizle etkileşime geçebilmek için Youtube videoları size büyük katkı sağlayacaktır. Youtube pazarlama stratejisi belirleyebilmek için ilk önce hedef kitlenizi belirlemelisiniz.

Yayınlayacağınız videolar için hedefler belirlemek, belirlediğiniz video pazarlama stratejisinin yolunda gitmesine ve videolarınızın hedef kitlenizle uyumlu olmasını sağlayacaktır. Youtube da video pazarlaması yapmak için size yardımcı olacak içerik fikirleri.

 •     Sahne Arkası Videolar ve Vlog’lar: E-ticaret sitenizde satmış olduğunuz ürünlerin üretim süreci, logonuzu nasıl oluşturdunuz, logonuzun bir hikayesi var mı veya e-ticaret sitenizin bir günü nasıl geçiyor tarzı videolar kullanıcıların her zaman dikkatini çekecektir.
 •     Nasıl Yapılır Videoları: Hedef kitlenize, e-ticaret siteniz üzerinden satmış olduğunuz ürünlerin nasıl üretildikleri, hayatlarını nasıl kolaylaştıracağı videolar çekin. “Kendin Yap” tarzı videolar ile onlara yol göstermek, hedef kitlenizin dikkatini çekecek ve etkileşimi arttıracaktır.
 •     Blog Yazılarını Video İçeriğe Çevirin: E-ticaret sitenizin blog kısmında yazmış olduğunuz yazılarınızı videolara çevirin, örneğin kahve makinesi satıyorsanız ” En İyi kahve makinesi hangisidir” gibi videolar çekmek kullanıcıların ilgisini çekecektir.
 •     Ropörtajlar: E-ticaret sitenizin faaliyet gösterdiği sektördeki konular ile ilgili fikirlerini almak için sektörünüzdeki diğer yetkililerle röportaj yapın. Sektörünüzdeki söz sahibi insanlarla röportaj yapmak hedef kitlenizin ilgisini çekecektir.
 •     Ürün Videoları: E-ticaret sitenizden satmış olduğunuz Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi, çalışırken sergileyin veya izleyicilerinize bunları nasıl kullanacakları konusunda fikir verin. Bu tarz videolar videonuzu izleyen kullanıcıların ürünleri beğenip satın almasını sağlayacaktır.
 •     Örnek Olay İncelemeleri: E-ticaret sitenizden ürün alan müşterilerinizle görüşün ve ürünlerinizin veya hizmetlerinizin yaşamlarını nasıl iyileştirdiğini sorun. Müşterileriniz sizin en iyi elçinizdir. Sizden ürün veya hizmet alan müşterilerinizin görüş ve düşünceleri hedef kitlenizde bulunan potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekecektir.

Yukarıdaki yöntemlerin haricinde daha detaylı öneriler öğrenmek isterseniz aşağıdaki makaleyi mutlaka okuyun.

E-ticaret Sitenizle Etkileşimi Artıracak Youtube İçerik Fikirleri

YouTube kanalınızı oluşturun

Youtube video pazarlamasının ilk halkası olan içerik bulma kısmını hallettiğinize göre artık bu çerçevede hazırlayacağınız videoları paylaşacağınız Youtube kanalı açmalısınız. Youtube kanalı oluşturabilmek için mutlaka bir Gmail hesabınızın olması gerekiyor.

Youtube kanalı oluşturmak için;

 • Gmail hesap bilgilerinizle Youtube da oturum açın.
 • Sağ üst köşedeki kullanıcı simgesine tıklayın.
 • “Yeni Bir Kanal Oluştur” linkine tıklayın.
 • Gelen ekranda ” özel bir ad kullanın veya kendi adınızı kullanın” düğmesine tıklayın.
 • Marka adınızı girin.
 • Ve son olarak “oluştur” butonuna tıklayın.

Youtube hesabınızı oluşturduktan sonra profilinizi ve oluşturmuş olduğunuz kanalın açıklamasını doldurmanız gerekiyor. Kanal açıklaması kısmında markanız ile ilgili açıklama yazıp, izleyicilerinizin Youtube kanalınızda neler bulabilecekleri konusunda bilgiler verebilirsiniz.

Ayrıca yine bu bölümde birincil anahtar kelimelerinizi belirleyip tanımlayabilirsiniz. Bu kısımda yine e-ticaret sitenizin linkini, e-ticaret sitenize ait sosyal medya hesaplarınızın adreslerini mutlaka yazın.

Oluşturmuş olduğunuz Youtube profili ve kanalınız için uygun boyutta ve formatta profil fotoğrafı ve kapak fotoğrafını mutlaka yükleyin. Çoğu kişi bu kısımlardan sadece birini yapıp diğer kısmı boş bırakıyor. Siz böyle bir hata yapmayın. Mutlaka kapak ve profil fotoğrafını yükleyin.

İlk videonuzu oluşturun

Kanalınızı oluşturduktan sonra belirlemiş olduğunuz içeriğe uygun olarak video oluşturabilir veya çekebilirsiniz. Video çekerken sıkıntı yaşamamak için video akış sürecini adım adım belirleyin. Video çekerken lazım olacak araç-gereçleri video akış sürecine uygun bir şekilde hazır bulundurun.

Hazırlamış olduğunuz videonun Youtube’a yüklemeden önce düzenlenmesi gerekebilir. Videolarınızı düzenlemek için Adobe Premiere Pro, Adobe Audition ve Adobe After Effects gibi video işleme programlarını kullanabilirsiniz.

Düzenlemeyi tamamladıktan sonra videonuzu Youtube’a kanalınıza yükleyebilirsiniz. Videonuzu Youtube’a yüklemek için Youtube sayfasına gidin. Sağ üst köşede yer alan “Yükle” düğmesine tıklayın. Gelen ekrandan videonuzu seçip yüklemeyi başlatın.

Gelen ekran da videonun başlığı, açıklaması, kapak fotoğrafı gibi bilgileri girin. Videonuzu isterseniz hemen isterseniz de ileri tarihli yayınlanması için planlayabilirsiniz. Videonuzun yüklenmesi ve yayına hazır hale getirilmesi için işlenmesi biraz zaman alabilir.

Youtube Kanalını Optimize Etme

Youtube kanalını optimize etme

Youtube kanalının oluşturulup ilk videonun yayınlanmasından sonra Youtube kanalının aramalarda daha çok görünmesi için optimize yani bir takım ayarlamaların yapılması gerekiyor. Youtube kanalınızı optimize etmek için;

Youtube kanal optimizasyonu için ipuçları

Anahtar Kelimeler: Kanalınızda anahtar kelime kullanmak, yapılan aramalarda kanalınızın hangi kelimelerde çıkacağını belirler. Video içeriğinize uygun olarak video başlıklarında, video açıklamasında, video etiketlerinde anahtar kelimeler eklemeniz gerekir.

Anahtar kelime eklerken insanların yaptığı en büyük hata bulabildiği kadar kelimeyi eklemek oluyor. Siz böyle bir hata yapmayın. Çok kelime eklemek videolarınızın çok görüleceği anlamına gelmiyor. Aksine çok kelime kullanmak algoritma tarafından spam sebebi sayılabilir. Anahtar kelimede amaç video içeriğinizle ilgili en alakalı kelimeleri bulup eklemektir.

Hakkımızda sayfası: Youtube kanalınızın “Hakkımızda” diye diye bir sayfası bulunmakta. Yapılan aramalarda kanalınızın ilk 48 karakteri Youtube arama sonuçlarında gösterilmekte. O yüzden “Hakkımızda” kısmında ilk 48 karakteri çok iyi belirleyin. Hakkımızda kısmında kim olduğunuzu, bu kanalı neden açtığınızı, kanalda ne tür içerikleri hangi zaman aralıkları ile paylaşacağınızı yazabilirsiniz.

Kanal Anahtar Kelime Etiketlerini Kullanın: Bu ayarı yapabilmek için “Gelişmiş Ayarları” tıklayın. Burada kanalınızın neyle ilgili olduğunu anlatan etiketler kullanın. Bu etiketler için 100 karakter hakkınız var. O yüzden burayı doldururken çok dikkatli olun. Kanalınızla ilgili en alakalı etiketleri yazmaya özen gösterin.

Yorumları Yanıtlayın: Videolarınızı kanalınızda yayınladıktan sonra insanlar yorum yapacaktır. Yorum yapılıp yapılmadığını günlük kontrol edin. Yapılan yorumlara nazik ve kibar bir şekilde cevap vermeye çalışın. Youtube doğallığa çok önem vermektedir. Kanalınızda bu şekilde doğal etkinlikler oluşursa Youtube algoritmasının videolarınızı başkalarına tavsiye etme ihtimali artacaktır.

Kanal Fragmanınızı oluşturun: Filmlerden hatırlarsınız her filmin bir giriş fragmanı vardır. Kanalınıza da bu şekilde bir fragman hazırlayın veya hazırlatın. Şunu unutmayın fragmanınızı sadece kanalınıza abone olmayanlar görüntüleyebiliyor. Bu fragmanda kanalınızla ilgili;

 1. Fragmanınızı kısa tutmaya dikkat edin. Fragmanınız kısa ve öz olmalı, yeni izleyenler kanalız ile ilgili fikir edinebilmeli.
 2. Fragmanınızda kendinizi net bir şekilde ifade edin.
 3. İzleyenlere Youtube kanalınızın nasıl değerler katacağını gösterin.
 4. Fragmanınızı izleyenlere, kanalınıza abone olmalarını, yeni eklenen videolar hakkında bilgilendirme e-postası gönderilebilmesi için onay vermelerini isteyin.

YouTube video optimizasyonu için ipuçları

 • Eklemiş olduğunuz videonun başlığında video içeriği ile ilgili anahtar kelime olup olmadığını kontrol edin.
 • Video başlığınız çok uzun olmamalı.
 • Video başlığınız ilgi çekici olmalı.
 • Video da anahtar kelimeden bahsedin. İnsanları yanıltan, boşa zamanlarını alacak, sahte başlıklar eklememeye çok dikkat edin. Video başlığınız ve içeriğiniz birbiri ile uyumlu olmalı.
 • Video içerisinde insanları kanala abone olmaya ve videoları beğenmeye davet eden teklifler olmalı.
 • Videonun için dikkat çekici bir kapak hazırlamaya gayret edin. Video kapağı video içeriği hakkında bilgi versin. Video kapağı insanları yanıltmamalı. Video kapağınızın ilgi çekici olması videonuzun daha uzun süreli izlenmesini sağlayacaktır. Video kapaklarını hazırlamak için Canva uygulamasını kullanabilirsiniz.
 • Video açıklama kısmının bilgilendirici, anahtar kelime ile optimize edilmiş olmasına dikkat edin.
 • Videolarınızda altyazı eklemeye gayret edin. Videolarınıza altyazı eklemeniz Youtube’un videolarınızı daha iyi anlamasına ve diğer insanlara izlemeleri için daha fazla önerecektir.
Video Stoğu ve İçerik Planı Oluşturun

Video stoğu ve içerik planı oluşturun

Hedef kitlenizin sürekli dikkatini çekebilmek için sizin de sürekli video yayınlamanız gerekiyor. videolarınızın sürekli olması hedef kitlenizin sizi daha yakından takip etmesini, bu hafta nasıl bir video gelecek diye merak etmesini sağlar.

Sürekli video yayınlayabilmek için belli bir sayıda videoyu hazır bulundurun. Video hazırlayamadığınız zamanlarda bu hazırda bekleyen videoları kullanın. Ayda bir bile olsa videolarınızı sürekli aynı gün ve saatte yayınlamaya dikkat edin. Bunun Youtube’un çok dikkat ettiği ve önemsediği bir konu olduğunu bilmenizde fayda var.

Videolarınızı sürekli yayınlayabilmek adına aksilikler için video planlaması yapabilirsiniz. Video zamanlaması videonuzun sizin belirlediğiniz zaman diliminde otomatik olarak yayınlanmasın sağlar.

Böylece takipçilerinizi videosuz bırakmamış olursunuz. Hedef kitleniz için en doğru zaman diliminin hangi zaman olduğunu belirlemeye çalışın. Bunu videolarınızın istatistik kısmını inceleyerek belirleyebilirsiniz.

Youtube istatistikler kısmını sürekli kullanın. Videolarınız ne kadar izlenmiş, hangi zaman diliminde izlenmiş, videoda toplam ne kadar süre geçirmiş gibi daha bir çok istatistiği Youtube istatistikler kısmında bulabilirsiniz.

Bunun yanında Youtube kanalınızı analiz edip sizin için en uygun olabilecek zaman dilimini öneren Chrome eklentisi VidıQ’yı mutlaka kullanmanızı tavsiye ederiz. Son olarak sizinle aynı kategoride ve aynı içerikte videolar yayınlayan kanalları tespit edip onların hangi zaman dilimlerinde videolar yayınladığını öğrenmeye çalışın.

Tutarlı ve planlı bir Youtube kanalı olmanız takipçilerinizin gözünden kaçmayacaktır. Kanalınızı aktif bir şekilde kullanmak e-ticaret sitenizin veya markanızın daha çok akılda kalmasını sağlayacaktır.

Verilerin Videolarınızı Güçlendirmesine İzin Verin

Hedef kitlenizi en iyi şekilde tanıyabilmek için istatistikler çok önemlidir. Youtube işletme hesabına sahip olmakla aşağıdaki analizlere erişme yetkiniz olur.

 • Videonuzu izleyenlerin yaş ve cinsiyeti
 • Videolarınızı görüntüleyenlerin bulunduğu konum
 • Video izlenme sayıları

Bunun haricinde Youtube kanalınızın erişim, etkileşim, kitle, demografi  gibi bir çok metriğe erişebilirsiniz. Bu metrikleri video pazarlama stratejinizi belirlemek veya güncellemek için kullanabilirsiniz. Video stratejinizi şekillendirmek için rakip Youtube kanallarını incelemenizi tavsiye ederiz.

Rakipleriniz ne tarz videolar hazırlıyorlar, video içerikleri nedir, takipçi kitlesi kimlerden oluşuyor gibi bilgileri toplamak video stratejinizi belirlemede ciddi katkıları olacaktır. Ayrıca rakiplerinizin video içerikleri sizlere video hazırlama konusunda ilham verecektir.

Oynatma listesi oluşturun

Youtube kanalınızda oynatma listeleri oluşturmak kanalınızı düzenli tutmak ve kullanıcı deneyiminizi iyileştirmek için çok önemlidir. Youtube da yeni video yüklediğinizde yeni oynatma listeleri oluşturma veya oluşturulan oynatma listelerini güncelleme hakkınız sürekli vardır.

Oynatma listeleri benzer içeriğe sahip videoları bir arada toplamanızı sağlar. Benzer içeriklerin bir arada toplanmış olması takipçileriniz için büyük kolaylıktır. Kanalınızda oynatma listesinin olması halinde bir video bittiğinde bir sonraki video otomatik olarak oynatılmaya başlar.

Böylece ziyaretçi kanalınızı terk etmeden uzun süre kanalınızda zaman geçirmiş olur. Ziyaretçilerinizin kanalınızda uzun süre kalması algoritma açısından oldukça değerli bir durumdur.

Oynatma listeleri sayesinde insanların kanalınızda uzun süre durması SEO açısından da oldukça önemlidir. Kanalınızda geçirilen süre sizin algoritma nezdinde daha değerli hale getirip, videolarınız daha fazla kişiye önerilecektir. Bu da videolarınızın daha çok kişi tarafından  izlenmesini sağlar.

Video kartları ekleyin

Videonuzu izleyen kişilerle irtibatınızı kesmemek için onları e-ticaret sitenize, sosyal medya hesaplarınıza veya diğer video içeriklerinize yönlendirmek için videonuzun bitiminde video kartları kullanın. Video kartlarını videonuzu yüklerken ekleyebileceğiniz gibi sonradan da ekleyebilirsiniz.

Youtube Reklamcılığı

Youtube reklamcılığı

Facebook, İnstagram veya Google da reklam verdiğiniz gibi Youtube’da da reklam verebilirsiniz. Hatta vermelisiniz de. Youtube reklamları sayesinde kanalınızın büyümesini, takipçi sayınızın artmasını sağlarasınız.

Youtube reklamları vermeden önce kesinlikle hedef kitlenizden emin olmalısınız. Aksi takdirde boşuna para harcamış olursunuz. Youtube reklamları vermeden önce aşağıdaki hususlara dikkat etmenizde fayda var.

 • Kimi hedefliyorsunuz: Reklam çıkacağınız hedef kitlenin demografisi ve ilgi alanları nelerdir?
 • Ne hedefliyorsunuz: Vereceğiniz reklam ile videonuza göz atarak marka bilinirliği kazanmaya mı çalışıyorsunuz, kullanıcıların tıklamasıyla e-ticaret sitenize ulaşmalarını mı istiyorsunuz?
 • Nereyi hedefliyorsunuz: Hedef kitlenizin ülkeleri ne, şehirleri ne ve şehirlerine göre çoğunlukla nerede bulunuyorlar?
 • Ne zaman hedefliyorsunuz: Vermiş olduğunuz Youtube reklamının ne sıklıkla ve hangi cihazlarda gösterilmesini istiyorsunuz?

Youtube seçim yapabileceğiniz bir çok farklı reklam alanına sahiptir. Reklam vermeden önce bu reklam alanlarının neler olduğunu, reklamınıza ne katkısının olacağını belirlemeniz gerek. Doğru reklam yerleri belirlemiş olduğunuz hedeflere daha kısa zamanda ulaşmanızı sağlar.

İzleyin, analiz edin ve tekrar izleyin

Youtube kanalını kurmanızın, yayınladığınız videoların hedeflerinize uygun devam edip etmediğini, yayınlanan videoların işinize yarayıp yaramadığını süreli kontrol etmelisiniz. Eğer amaçlarınızla uyuşmuyorsa amaçlarınıza uygun olacak şekilde güncellemelisiniz.

Youtube kanalınızın analizlerini yaparken aşağıdaki hususlara dikkat etmenizde fayda var;

 1. Videolarınızı kimler izliyor
 2. Videolarınızı ne zaman, hangi zaman aralıklarında izliyorlar
 3. İzleyenler videolarınızı ne kadar süre ile izliyorlar
 4. Videolarınızı izleyen kişiler hangi cihazlardan videolarınızı izliyor
 5. Yayınladığınız videolar abone sayınızı artırıyor mu, azaltıyor mu?

Yukarıdaki verileri tek seferlik analiz etmek yeterli değildir. Youtube kanalınızın hedefleriniz çerçevesinde ilerleyip ilerlemediğini kontrol etmek için bu analizleri sürekli izlemelisiniz. Böyle video pazarlama stratejinizi sürekli güncel tutmuş olursunuz hem de videolarınızı hedef kitlenizin ilgisini çekecek şekilde hazırlarsınız.

teşekkürler

Sonuç olarak…

E-ticaret sitelerinin Youtube da mutlaka olması gerektiğini anlamışsınızdır. Youtube da öylesine yer almak size hiçbir şey kazandırmayacaktır. Yukarıda anlattığımız çerçevede içerikler oluşturup marka bilinirliğinizi artırmalı, sitenize trafik kazandırmalısınız. Youtube kanalınızın istatistiklerini sürekli takip edip gerekli müdahaleleri yapmalısınız.

Youtube abone sayınızı ne kadar artırırsanız o oranda marka bilinirliğinizi artırmış olur hem de sitenize o oranda trafik kazandırmış olursunuz. Ne kadar fazla trafik gelirse de o oranda satış yapma ihtimaliniz olacaktır. Youtube pazarlama teknikleri bunlarla sınırlı değil elbet daha bir çok taktik var. Sizin de kullanmış olduğunuz Youtube pazarlama teknikleri varsa bizimle paylaşın makalemize sizin adınızla ekleyelim.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Merve Hazalhan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. Şu anda deneyimli bir dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan Merve, bir dijital ajansın dinamik atmosferinde faaliyet göstermektedir. İleri düzeydeki dijital stratejileri ve yenilikçi yaklaşımlarıyla markaların çevrimiçi varlığını güçlendirirken, hedef kitleleri etkili bir şekilde çekecek kampanyaları başarıyla yönetir. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven Merve, bu tutkusunu farklı kültürleri anlama ve yeni kişilerle tanışma fırsatlarına dönüştürür. Merve Hazalhan, dijital pazarlama alanındaki etkileyici yetenekleri ve geniş bakış açısıyla geleceğin dijital dünyasına yön veren isimlerden biridir.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir