1. Anasayfa
 2. Youtube

Youtube İçerik Fikirleri 2023


0

E-ticaret sitenizle etkileşimi artıracak Youtube içerik fikirleri nelerdir? hemen öğren. E-ticaret sitesi veya bir işletme sahibiyseniz odağınızda insan var demektir. Ne kadar çok insana temas ederseniz o kadar çok tanınır, bilinir ve o kadar çok ürün satarsınız.

Ticaretle uğraşan herkes bu amaçla sürekli tanıtım faaliyetleri düzenler, reklam çalışması yapar ve ürünlerini satmaya gayret eder. İnternetin günden güne hayatımızda daha fazla yer etmesi ile birlikte firmaların yapmış olduğu reklam çalışmaları, dijital mecraya kaymaya başladı.

Çünkü insanlar, günlük hayatta yaşadıklarını artık dijital mecralara taşımaya başladı. Bu sebeple sadece firmalar değil belediyeler, sivil toplum kuruluşları, devlet kurumları da insanlarla diyalog halinde kalabilmek için dijital platformlarda yer almaya başladı.

Youtube içerik fikirleri
Youtube içerik fikirleri

Bu gün artık değil milyonlarca, milyarlarla ifade edilecek sayıda insan sosyal medya platformlarında zaman geçiriyor. Bu gerçekten hareketle e-ticaret siteleri, pazaryerleri ve firmalar potansiyel müşterileri ile irtibatlı olabilmek olabilmesi için sosyal medya platformlarında olması gerekiyor.

Artık günümüzde büyük firma, küçük firma ayrımı yapmadan, bütün işletmelerin Youtube, Facebook, İnstagram, Twitter, Tiktok gibi sosyal medya mecralarında yer alması, kendi faaliyet alanlarını belirlemesi ve hedef kitlesiyle temas edip dijital yarışın içerisinde olması gerekiyor.

Bir e-ticaret sitesinin başta Youtube olmak üzere, sosyal medya mecralarında ye alması, faaliyet alanına uygun içerikler üretmesi, hedef kitlesi ile temas halinde olması işletmeye artı değer katar. Youtube bu gün Google dan sonra gelen, en büyük arama motoru pozisyonunda.

Bundan dolayı sizin  Youtube üzerinden düzenli olarak ilgi çekici içerikler üretip paylaşarak takipçileriniz ile olan etkileşiminizi artırır, ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi verir marka bilinirliğinizi artırmış olursunuz.

Bu makalemizde başta e-ticaret siteleri olmak üzere işletmelerin potansiyel müşteri adayları ve mevcut müşterileri ile etkileşimlerini artıracak Youtube içerik önerilerinden bahsedeceğiz.

Şu bir gerçek ki, artık insanlar uzun makale yazılarını okumaktan ziyade, video izlemeyi daha çok tercih ediyor. Youtube üzerinden yayınlayacağınız eğlenceli ürün, hizmet veya diğer içeriklerinizle potansiyel ve mevcut müşterilerinizin dikkatini sürekli markanız ve ürünleriniz üzerine çekebilirsiniz.

Bir çok e-ticaret sitesi ve firma sahibi Youtube üzerinden ne tür içerikler paylaşabileceğinin farkında değil daha doğrusu bilmiyor. Kendilerine sorduğunuzda “alanımız belli. Öyle çok fazla içerik üretebileceğimiz alan fazla yok” diyecektir.

Oysa o kadar çok alanda Youtube içerik videoları hazırlanabilir ki. Gelin e-ticaret siteleri ve firmalar Youtube üzerinden ne tür içerikler paylaşabilir onları inceleyelim. Youtube video fikirleri olabilecek başlıklar;

 • Şirket tarihi
 • Etkinlik videoları
 • Ofiste veya dışarıda yaptığınız etkinliklerden görüntüler
 • Ofis turu videosu
 • Sık Sorulan Sorulara Cevap Verin
 • Yeni gelişmeler, yeni hizmet ve ürünlerinizle ilgili bilgi verin
 • Şirkette sıradan bir mesai günü videosu
 • Çalışanlardan film, müzik, kitap, şarkı önerileri serisi
 • Bonus: Challenge videoları
 • Müşterilerinizle kısa video serileri hazırlayın
 • Başarı hikayelerinizi paylaşın
 • Kariyer tanıtım serileri
 • Ürün veya hizmet tanıtım videoları
Etkileşimi Artıracak YouTube İçerik Fikirleri
Etkileşimi artıracak YouTube içerik fikirleri

Etkileşimi artıracak YouTube içerik fikirleri

Youtube videolarınız için etkileşimi artıracak Youtube içerik fikirleri şunlardır;

Şirket tarihi

İnsanlar ihtiyaç duyduğu ürün, araç-gereci temin ederken öncelikle bilindik markalar üzerinden karşılamayı tercih eder. Tercih ettiği o markanın hangi fikirden doğduğunu, nasıl kurulduğunu, kuruluşlunda nasıl badireler atlattığını, nasıl bu günlere geldiğini, çok merak eder.

Güzel kurgulanmış videolar ile firmanızın nasıl kurulduğunu, hangi süreçlerden geçtiğinizi, bu günlere nasıl geldiğinizi kısaca tarihinizle ilgili videolar hazırlayıp takipçilerinizin zihninde markanızın konumunu daha da kuvvetlendirip, daha da bilindik bir marka olabilirsiniz.

Etkinlik videoları

Faaliyet gösterdiğiniz alanlarda hedef kitlenizi bilgilendirecek, onların beklentilerine uygun videolar hazırlayıp o sektörde bilinen marka olabilirsiniz. Bu amaçla sektörünüzle ilgili olan insanları ilgilendiren konularda alanında uzman kişilerin dahil olduğu etkinlikler, konferanslar, paneller, webinarlar, zirveler organize edebilirsiniz.

Sizin sektörde daha çok bilinmenizi sağlayacak, mevcut pozisyonunuzu daha kuvvetlendirecek bu etkinliklerin tamamını canlı yayın şeklinde veya belli kesitlerini Youtube kanalınızda belli aralıklarla paylaşabilirsiniz. Böylece sektörünüzle ilgilenen daha fazla insanın ilgilenmesini sağlayıp otoritenizi güçlendirebilirsiniz.

Ofiste veya dışarıda yaptığınız etkinliklerden görüntüler

Pandeminin hayatımızı esir aldığı şu günlerin geçeceği umuduyla, ekibinizle birlikte yaptığınız geziler, gittiğiniz sergiler, birlikte yaptığınız piknikler, düzenlediğiniz hafta sonu kahvaltıları, doğum günü kutlamaları, gece gezmeleri, gittiğiniz nişan, düğün, sünnet gibi özel gün kutlamalarını videoya çekip insanların ilgisini çekip hoşlarına gidecek görüntüleri kısa kısa videolar şeklinde kanalınızdan paylaşabilirsiniz.

Bu şekilde takipçilerinize ofis kültürünüzü, ekip ruhunuzu, birlik beraberliğe verdiğiniz önemi gösterme fırsatınız olmuş olur.

Ofis turu videosu

İnsanlar sevdiği markaların ofislerini, çalışma ortamlarını merak eder, Acaba nasıl bir yerde çalışıyorlar, bu ürün nerede üretildi, çalışanlar nasıl zaman geçiriyor gibi daha bir çok konuyu merak eder.

Takipçilerinizin merakını gidermek için, zaman zaman toplantı odalarını, mutfağınızı, dinlenme alanlarını, kim hangi odada çalışıyor gibi kısaca tüm ofisinizi anlatan videolar çekerek, bunları kanalınızdan paylaşın. Bu çekimleri zaman zaman çalışanlarınızda girdiğiniz diyaloglarla süsleyin.

Bunun hem marka bilinirliğinizin artmasına hem de işe alım süreçlerinizde işe başvurmak isteyen kişilere fikir verecektir.

Sık Sorulan Sorulara Cevap Verin
Sık Sorulan Sorulara Cevap Verin

Sık Sorulan Sorulara Cevap Verin

İnsanlar sevdiği her şeyin detayını bilmek, öğrenmek ister. Müşterilerinizin, takipçilerinizin sizi daha yakından tanımasını sağlayacak soruları tahmin edip onları cevaplandırdığınız videolar çekin.

Ürünler nasıl kargolanıyor, nasıl paketleniyor, sipariş süreçleri nasıl işliyor gibi. Bunun yanında en çok satılan ürünler, ofis, depo gibi konular hakkında da videolar çekerek kanalınızda yayınlayabilirsiniz. Zaman zaman kullanıcılara sizinle ilgili neyi merak ettiklerini sorup gelen soruları cevapladığınız videolarda çekebilirsiniz.

Böylece takipçi veya müşterilerinizin merakını gidermiş olup marka bilinirliğinizin artmasını sağlamış olursunuz.

Yeni gelişmeler, yeni hizmet ve ürünlerinizle ilgili bilgi verin

Faaliyette bulunduğunuz sektörle ilgili olan gelişmeleri, kongreleri, fuarları, yaptığınız çalışmaları, ürün geliştirme çalışmalarınızı zaman zaman video çekerek insanların bilgi edinmesini sağlayın.

Bazı sektörler vardır ki takipçileri sürekli takip halindedir. Bu tarz videolar çekip yayınlamakla bu kişilerin sürekli sizin kanalınızı takip etmesini sağlarsınız. Zaman zaman insanlara ne tür gelişmelerle ilgili videolar görmek istediklerini sorun ona uygun içerik fikirleri üretin.

Şirkette sıradan bir mesai günü videosu

Ofis tanıtımına benzer şekilde ofis veya şirkette çalışanlarınızın bir günü nasıl geçiyor konseptli videolar çekebilirsiniz. Bunu tüm gün içerisinde ister belli departmanlardan ister ofisin tamamını kapsayan görüntülerle birleştirip video haline getirebilirsiniz.

Bu videoları çekerken o departmanda çalışan kişilerin çalışma hallerini çekip düşüncelerini, fikirlerini sorarak karşılıklı sohbet şeklinde de çekebilirsiniz. Çekeceğiniz videolar o an ne yapıyorlar, öğlen ne yiyecekler, iş çıkışı var mı bir planları, var olan bir ürün geliştirmesi, sipariş süreci gibi konularda olabilir.

Çalışanlardan film, müzik, kitap, şarkı önerileri serisi

Çalışanlarınıza verdiğiniz değeri göstermek adına zaman zaman personelinizle izlediği film, okuduğu kitap, dinlediği müzik gibi konularda sohbetler yapıp takipçilerinize tavsiyelerde bulunmalarını isteyebilirsiniz. Bu tarz videolar bol kahkahalı, bol espirili olduğundan etkileşimi fazla olur. Etkileşim fazla olacak diye çok da abartmamak gerektiğini hatırlatalım.

Challenge videoları

Zaman zaman dünyayı kasıp kavuran davranışlar akımlar olur. Bunlar genelde bir haksızlığa tepki koyma yada sosyal sorumluluk çerçevesinde olur. Bu akımlara katılmak için insanlar can atar. Sizlerde zaman zaman şirket kültürünüze uygun olan bu akımlara, takipçilerinizle aynı duygu ve düşüncede olduğunuzu göstermek adına katılın. Bununla ilgili videolar çekip kanalınızda yayınlayın.

Müşterilerinizle kısa video serileri hazırlayın

Sizden bir ürün veya hizmet alan, ürününüzü kullanan, faydalanan insanlarla sizi neden tercih ettikleri, müşteriye yaklaşımınızı, o üründen gördüğü faydayı anlatan videolar çekebilirsiniz. Bu tarz videolar sizden yeni ürün veya hizmet almayı düşünen insanlar üzerinde çok etkilidir. Çekeceğiniz bu tarz videoların gerçekçi olmasına, çok abartı olmamasına dikkat edin.

Çekeceğiniz video reklamdan ziyade insanlara fayda sunacak, fikir verecek konseptte olmasına dikkat edin. Bu tarz videolar size yeni müşteri kazandırıp ve daha çok satış yapmanızı sağlayacaktır.

Başarı hikayelerinizi paylaşın

Başarı hikayelerinizi paylaşın

Bir ürün geliştirme sürecini, doğru bir iş ortaklığını, zor bir olayı, kısaca başarı diye nitelendirilebilecek konularda videolar çekmek takipçilerinizin çok hoşuna gidecektir. Onlara ilham ve cesaret verecektir.

Bu başarı hikayeleri sizin işletmenizle, ürününüzle veya çalışanlarınızla ilgili olabilir. Yeter ki başarı olarak nitelendirilebilsin. Bu tarz videolarda abartıya kaçmadan takipçilerinize detaylı bilgi vermek için  ürün veya hizmetinize yönlendirebilir sitenize, sosyal medya sayfanıza yönlendirecek linkler ekleyebilirsiniz.

Kariyer tanıtım serileri

E-Ticaret sitenizdeki veya işletmenizdeki görev alanları ile ilgili bilgiler veren video serileri hazırlayabilirsiniz. O görevin ne olduğu, gerektirdiği nitelikleri anlatan videolar. Bu videoları hazırlarken o görevi yapan kişilerle yapacağınız söyleşiler daha çok ilgi görecektir.

Bu şekilde hem o işi yapacak olan insanlara bilgiler verecek, hem işe alım süreçlerinde doğru kişilerin iş başvurusu yapmasını sağlamış hem de markanızın tanınmasına katkı sağlamış olursunuz.

Ürün veya hizmet tanıtım videoları

Satmış olduğunuz ürün veya hizmetle ilgili inceleme videoları hazırlayabilirsiniz. Bu videolar da ürünün paket içeriği, nasıl kullanılacağı, size ne tür fayda ve avantaj sağlayacağı konularını işleyebilirsiniz.

Ayrıca demonte ürünleriniz varsa bunların nasıl bir araya getirileceğini, ürün kullanımı ile ilgili pratik bilgilerde takipçileriniz tarafından çok beğenilecektir. Bu tarz videoları hazırlarken abartıdan uzak sade bir dil kullanmayı tercih etmek gerekir.

E-ticaret siteniz veya işletmenizle ilgili Youtube kanalınız için faydalı içerik üretme önerileri elbette ki bunlarla sınırlı değil. Bunlar daha genel herkese hitap edebilecek Youtube video önerileri. Bunların haricinde nasıl videolar çekeceğinizi sizler sektörünüzü daha yakından tanıyarak, rakiplerinizin yaptığı videoları izleyerek veya takipçilerinizden ne tür videoları izlemekten hoşlandıklarını sorarak öğrenebilirsiniz.

Burada anlatmış olduğumuz video önerilerinin tamamını uygulayacaksınız diye bir kural yok. Buradaki yöntemleri sizler kendi sektörünüzü, şirket kültürünüzü ve ekip ruhunuzu göz önünde bulundurarak tamamını  veya bazılarını uygulayabilirsiniz. Bunların haricinde başka yöntemlerde videolarda hazırlayabilirsiniz.

Burada e-ticaret sitesi ve işletme sahiplerine göstermek istediğimiz nokta video içerik oluşturmak için konu bulmanın zor olmadığını göstermekti. Siz yeter ki video oluşturmak isteyin konu bol gördüğünüz gibi.

Soru-cevap videoları

Zaman zaman kullanıcılarınızdan, takipçilerinizden canlı yayın ile veya ofline olarak Youtube içerik fikirleri için soru cevap videoları hazırlayabilirsiniz. Belli zamanlarda takipçilerinizden bu şekilde Youtube içerik fikirleri için video yapacağınızı, merak ettiğiniz konu soruları bize sorun diye durur, bu amaçla sormalarını istedikleri soruları cevaplayacağınızı belirtir, gelen soruları soru-cevap yöntemiyle cevaplarsınız.

Youtube etkileşimi artırma
Youtube içerik

Sonuç

Youtube kanalınızda takipçilerinizle etkileşimde kalabilmek için, marka bilinirliğiniz için video içerik oluşturmak gerekiyor. Bu videoları oluşturmak için öyle pahalı ekipmanlara, yazılımlara gerek yok. Elinizdeki telefonlar bu iş için son derece uygun. Ücretsiz sunulan bir sürü video hazırlama programları bulunmakta.

Bu uygulamaları kullanmak için öyle çok teknik bilgi bilmeye de gerek yok. İsteyin ve video içerik oluşturun. Birde videolarınızda samimi olun, takipçilerinize faydalı olmayı isteyin. Emin takipçileriniz bunu hissedecek ve size daha çok güven duyup sevgi besleyecektir.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Merve Hazalhan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. Şu anda deneyimli bir dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan Merve, bir dijital ajansın dinamik atmosferinde faaliyet göstermektedir. İleri düzeydeki dijital stratejileri ve yenilikçi yaklaşımlarıyla markaların çevrimiçi varlığını güçlendirirken, hedef kitleleri etkili bir şekilde çekecek kampanyaları başarıyla yönetir. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven Merve, bu tutkusunu farklı kültürleri anlama ve yeni kişilerle tanışma fırsatlarına dönüştürür. Merve Hazalhan, dijital pazarlama alanındaki etkileyici yetenekleri ve geniş bakış açısıyla geleceğin dijital dünyasına yön veren isimlerden biridir.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir