1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

E-Ticaret Nedir 2024?

E-ticaret nedir, e-ticaret nedir nasıl yapılır, e-ticarette ne satılır, e-ticaret ne kadar kazandırır, e-ticaret uzmanı ne iş yapar, e-ticaret sitesi nedir sorularının cevabı bu makalede.


1

E-ticaret nedir? sorusunun cevabı bu makalede. E-ticaret ya da elektronik ticaret ürün veya hizmetlerin internet üzerinden satışının yapıldığı bir ticaret modeldir. Bunu çok işlek bir cadde üzerinde bulunan bir mağaza gibi düşünebilirsiniz. Dünya genelinde tahmini 2,14 milyar insan online olarak e-ticaret siteleri üzerinden ürün veya hizmet satın alıyor

E-ticaret insanların perakende olarak ürünlerini alıp sattığı birçok yöntemden biridir. Kimi şirketler yalnızca online platformlarda ürün satışı gerçekleştirirken bazıları için e-ticaret, fiziksel mağazalar ve farklı gelir kaynaklarını içeren daha geniş bir stratejinin parçasıdır. Her durumda e-ticaret yeni girişimcilerin, küçük işletmelerin ve büyük şirketlerin ürünlerini geniş bir kitleye ulaştırmasına ve dünya çapındaki müşterilere erişmesine olanak sağlar.

Bu makalemizde e-ticaret nedir? Sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

e-ticaret nedir
e-ticaret nedir

E-ticaret nedir?

E-ticaret, bir ürün veya hizmetin internet üzerinden alınıp satıldığı bir ticaret modelidir. Elektronik ticaret kelimelerinin kısaltılmasıdır. E-ticaret geleneksel e-ticaret modelinden farklı değildir. Tek farkı sipariş ve ödemenin sanal bir platform üzerinden gerçekleştirilmesidir. Geleneksel ticarette geçerli olan bir çok ticaret kuralı e-ticarette de geçerlidir.

Girişimcilerin ve fiziksel işletme sahiplerinin e-ticaret nedir ve nasıl yapıldığını merak ettiği bir dönemdeyiz! E-ticaret aynı zamanda “internet ticareti” olarak da bilinen bir alanı ifade eder. İnternet üzerinden veya online satış kanalları aracılığıyla ürün veya hizmet alım satımı yapmaktır. Genellikle fiziksel ürünlerin çevrimiçi olarak satıldığı bir kavram olarak bilinse de aslında internet üzerinden gerçekleştirilen her türlü ticari işlemi kapsar.

E-ticaret için sadece bir web sitesi açmak yeterli değildir; aynı zamanda dijital pazarlama stratejileri, lojistik düzenlemeleri, web tasarımı ve ürün görselleştirme gibi birçok bileşenin başarılı bir şekilde bir araya gelmesi gerekmektedir.

E-ticaret sitesi nedir?

E-ticaret sitesi; girişimcilerin, şirketlerin veya bireylerin ürün veya hizmetlerini online platformlarda müşterilerine ulaştırdıkları bir platformun adıdır. E-ticaret internetin hızla yayılmasıyla hayatımıza giren bir kavramdır. Özellikle dijital pazarlama unsurlarının artması ve internetin insan yaşamında önemli bir rol oynaması e-ticaret sitelerinin birçok firma ve kişi tarafından tercih edilmesini sağlamamıştır.

E-ticaret sitesi çeşitli ödeme seçenekleriyle birlikte ürün veya hizmetlerin internet üzerinden ticaretinin yapıldığı bir araçtır. E-ticaret geleneksel alışveriş yöntemlerinden farklı ve üstün özelliklere sahip olduğu için tüketici alışkanlıklarında da değişikliklere yol açmıştır. E-ticaret sitesi fiziksel ticarette geçerli olan bütün ticari kural ve ilkeleri bünyesinde barındırmaktadır.

E-ticaret nedir nasıl yapılır?

Bugün birçok girişimci ve işletme sahibi e-ticaret nedir sorusunun cevabını öğrendikten sonra e-ticaret dünyasına adım atarak başarılı bir online işletme kurmayı hedefliyor. Ancak e-ticarette başarılı olmak için belirli görevleri yerine getirmek ve önemli stratejileri uygulamak gerekmektedir. Bunun içinde e ticaret nedir sorusunun cevabını öğrendikten sonra e ticaret nasıl yapılır sorusunun cevabını öğrenmesi gerekiyor.

Başarılı bir e-ticaret sitesi oluşturma ve internetten para kazanma sırlarını öğrenmek isteyen girişimciler için bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar şunlardır;

 • Ürün
 • Rekabet
 • Şirket ve alan adı
 • Logo
 • E-ticaret sitesi

Ürün

E-ticaret yapmak isteyen her girişimcinin temel hedefi ürün satışını online platformlara taşımaktır. Ancak hangi ürünün e-ticarette başarılı olacağı, daha çok satacağı gerçek uzmanlar tarafından iyi bir araştırma sonucu bulunur. E-ticaret yolculuğunun ilk adımı: Doğrudan tüketiciye yönelik ürünler bulmaktır.

Ancak bu online bir işletme kurmanın en zor kısmıdır. Bu nedenle trendlere uyumlu bir ürün stratejisi belirlemek ve mümkünse niş bir ürünle başlamak önemlidir. Ayrıca tedarik stratejinizi de dikkatlice planlamanız gerekmektedir. Böylece e-ticaretin nasıl yapıldığı sorusuna bir adım daha yaklaşmış olursunuz!

thumbnail
Mutlaka Okumalısınız
En Popüler Niş İş Fikirleri 2024

Rekabet

E-ticaret aynı zamanda rekabet demektir. E-ticaret ekosisteminde güçlü rakiplerle karşılaşmanız kaçınılmazdır. Ürünü belirlediniz ve tedarik stratejinizi geliştirdiniz ancak bu ürünün piyasadaki rekabet durumunu biliyor musunuz? Rakiplerinizle nasıl üstünlük sağlayacaksınız? E-ticaret nasıl yapılır sorusuyla birlikte bu sorulara da cevap bulmanız gerekmektedir.

İşe başlamadan önce karşılaşacağınız rekabeti ve pazarı iyi analiz etmek önemlidir. Bu nedenle belirlenen ürünle rekabet fırsatlarını değerlendirmeli ve rakiplerinizden farklılaşabileceğiniz noktaları belirlemelisiniz. Yani kapsamlı bir e-ticaret rakip analizi süreci gerekecektir. Bunun için aşağıdaki makalemizi mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

alan adı nasıl alınır
alan adı nasıl alınır

Şirket ve alan adı

Günümüzde birçok girişimci ve işletme sahibi e-ticaret nedir nasıl yapılır? keşfetmek için çaba harcamakta. Ancak yalnızca bir ürün seçmek ve rakipleri analiz etmek e-ticaret yapmak için yeterli olmayacaktır. Göz alıcı bir marka adı ve etkileyici bir logo, çevrimiçi tanınırlık ve görünürlük açısından önemli bir aşamadır. E-ticaret yapmak için mutlaka bir şirket kurmak gerekmektedir. Kurulacak bu şirket şahıs şirketi, limited şirket veya anonim şirket gibi farklı türlerde olabilir.

İşletme adı ve alan adı seçimi zor bir karardır. Çünkü seçilen ismin kullanılabilir bir alan adına sahip olması gerekmektedir. Ayrıca sadece “.com” veya “.com.tr” gibi yaygın uzantılara sahip alan adları değil, “.net” gibi diğer popüler uzantıların da kullanılabilir olması ve kaydedilmesi önemlidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Alan Adı Nedir, Nasıl Alınır?
thumbnail
Önerilen Yazı
Vergi Oranlarına Hangi Şirket Türü Tercih Edilmeli?

Logo

E-ticaretnasıl yapılır sorusuna yanıt ararken bir sonraki adım logo tasarımıdır. Marka ismi ve kurumsal kimlikle uyumlu bir logo seçimi son derece önemlidir. Ayrıca logo tasarımı kurumsal kimlik standartlarına uygun bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Bunun mutlaka alanında tecrübeli bir grafiker veya tasarım ajansından profesyonel destek alınmalıdır.

E-ticaret sitesi

E-ticaret yapmanın en önemli adımlarından birisi de bir e-ticaret sitesi kurmaktır. E-ticaret sitesi sanal bir mağaza ve ürünlerin sergilendiği bir vitrin olarak düşünülebilir. Fiziksel bir mağazada olduğu gibi e-ticaret sitesi de çeşitli bölümlere ayrılmaktadır. Bir e-ticaret sitesinde;

 1. Ödeme sistemleri
 2. Ürün açıklamaları
 3. Ürün görselleri
 4. Dijital pazarlama metrikleri
 5. Teslimat entegrasyonları
 6. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

gibi birçok unsuru bir araya getirmek gerekmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz noktalar e-ticaret nedir,  e-ticaret yapmak için temel gereksinimler nelerdir sorularının cevabını içermektedir. Bunlara ek olarak e-ticaret sitesi açma veya e-ticaret yapma sürecinde bunların dışında birçok farklı faktör de devreye girmektedir.

e-ticarette ne satılır
e-ticarette ne satılır

E-ticarette ne satılır?

E-ticaret yapmak isteyen kişilerin e-ticaret nedir? sorusundan sonra en çok sordukları sorulardan birisi de e-ticarette ne satılır sorusudur. E-ticaret sitelerinde bugün binlerce kategoride yüzbinlerce ürün satılıyor olsa da bazı ürünler her mevsim sürekli ilgi görmekte ve çok satılanlar listesinde yer almaktadır. Aşağıda her mevsim ilgi gören, en çok satılan ürün kategorilerinden bazıları yer almaktadır. E-ticarette en çok satılan ürünler şunlardır;

 • Çanta
 • Gündelik Kıyafet
 • Telefon Kılıfları
 • Masa Oyunları
 • Hazır Yemek
 • Kişisel Bakım ve Kozmetik
 • Teknolojik Ürünler
 • Ayakkabı
 • Sırt Çantaları
 • Ev ve Dekorasyon Ürünleri

Yukarıdaki ürünlerin haricinde sektörünüze ve hedef kitlenize uygun ürünleri detaylı bir araştırma sizlerde bulabilirsiniz.

E-ticaret uzmanı ne iş yapar?

E-ticaret uzmanı çevrimiçi platformları kullanarak ürünlerinizi ve hizmetlerinizi pazarlamak, ödeme işlemlerini takip etmek, marka bilinirliğini artırmak, dijital pazarlama çalışmalarınızı yönetmek ve envanterinizi kontrol etmek için uzmanlaşmış web profesyonelidir.

Bir e-ticaret uzmanıyla çalışmanın size, markanıza ve web sitenize sağlayabileceği temel avantajlar şunlardır:

 1. E-ticaret sitenizin kurulması, hazırlanması ve varsa sistemlerin optimize edilmesi, ayrıca güvenli ödeme yöntemlerinin entegrasyonu.
 2. Web sitenizin genel yapısının, görsel tasarımının, kullanıcı deneyiminin ve gezinme menülerinin geliştirilerek en iyi dönüşümlerin elde edilmesi için yapılan A/B testlerinin uygulanması.
 3. E-ticaret sürecinin güvenli bir şekilde işlediğinden emin olunması ve markanızın en son teknolojileri kullanması.
 4. Sayfalarınızın grafikleri, metinleri ve teknolojileri açısından iyileştirilerek performanslarının artırılması.
 5. Markanızın bilinirliğini artırmak için en uygun dijital pazarlama stratejilerinin belirlenmesi, özellikle SEO gibi etkili yöntemlerin kullanılması.
thumbnail
Önerilen Yazı
E-ticaret Danışmanı Nedir 2024?
e-ticaret ne kadar kazandırır
e-ticaret ne kadar kazandırır

E-ticaret ne kadar kazandırır?

Son zamanlarda her yaş grubundan insanın ilgisini çeken e-ticaret, en popüler iş fikirleri arasında yer almaktadır. E-ticaret ne kadar kazandırır? Sorusunun cevabı yeni e-ticarete başlayacak kişiler tarafından sıkça merak edilen bir konudur. E-ticaretin doğru bir şekilde yapıldığında ciddi bir gelir kaynağı olduğunu söylemek mümkündür, ancak kazanç miktarı satış detaylarına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

E-ticarette sürekli ve daha fazla çaba harcayarak ve hızlı ilerleyerek yüksek gelir elde etmek mümkündür. Zamanla müşteri kitlesinin genişlemesi, marka bilinirliğinin artması ve reklamların artması gelirin artmasına katkı sağlayacaktır.

Bu nedenle e-ticaret konusunda iyi bir bilgi birikimine sahip olmak, müşterilerin üründen memnuniyetini gözlemlemek, hangi kategorilerde ürünlerin satıldığını incelemek, pazaryeri entegrasyonlarının mevcut olup olmadığını kontrol etmek ve web sitesinin SEO kurallarına uygunluğunu gözlemlemek gibi detaylara dikkat etmek kazanç miktarını etkilemektedir.

Bunun yanında satılacak ürünü nasıl temin ettiğiniz, ürün üretim maliyeti, ürün rekabet durumu, ürünün gönderiliş şekli, ürünün muhafaza süresi gibi kriterlerde kazanılacak miktara etki etmektedir.

E-ticaret nedir? sorusuna detaylı bir şekilde cevap vermeye çalıştık. E-ticaret nedir konusu ile ilgili sormak istediğiniz bir soru olursa bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz. Sorunuz en kısa sürede cevaplandırılacaktır.

E-ticaret nedir?
5/5 - (2 votes)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Güzel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir