1. Ana Sayfa
 2. E-Ticarete Giriş

E-Ticaret Nedir? Nasıl yapılır 2023?


0

E-ticaret nedir, e-ticaret türleri nelerdir, e-ticaret nasıl yapılır sorularının cevabı bu makalede. 2000’li yılların başından itibaren kullanım alanı ve kullanan firma sayısı artan e-ticaret günümüzde özellikle pandemi ile beraber gelebileceği en yüksek zirveye ulaştı.

Görünen o ki daha da yükselecek gibi duruyor. Pandemi sürecinde artan e-ticaret hacmi, yaptıığı cirosu azalan, işleri durgunlaşan, e-ticarete girmek isteyip de işi ağırdan alan firmaları veya girişimcileri harekete geçirdi. Ama çoğu kişi halen doğru e-ticaret nedir, doğru e-ticaret nasıl yapılır bilmemekte.

E-ticarete başlamak için başlangıçta çok iyi plan yapılmalı, doğru ve akılcı stratejiler belirlenip ona göre aksiyon alınmalıdır. E-ticaret başlangıç sürecini iyi planlayamayan bir çok firma ve girişimci bin bir umutla başladığı e-ticaret hayatında büyük hayal kırıklıkları yaşamakta ve büyük zararlar etmekte. İlerde sorun yaşamamak için e-ticaret başlangıç süreçlerini madde madde açıkladık.

Sizden isteğimiz aşağıda verdiğimiz formun çıktısını alıp var-yok veya evet-hayır şeklinde cevaplayıp bütün sorulara evet diyebildikten sonra harekete geçmeniz. Tablodaki bazı alanları ilerde tamamlarım diye düşünmeyin. Başlangıçta işi ne kadar sıkı tutarsanız o kadar az sorun yaşarsınız. Maddelere geçmeden önce e-ticaret nedir tanımlamak gerek.

e-ticaret nedir

E-Ticaret nedir?

E-ticaret dünya genelinde 1990’lı yıllarda, ülkemizde ise özellikle 2000 yılından internetin hayatımıza girmeye başlamasıyla beraber hali hazırda yapılan ticari faaliyetlerin elektronik ortamda yani internet üzerinden yapılmasına verilen isim oldu.

Yakın tarihte hayatımıza giren e-ticaret faaliyetleri sürekli değişken ve gelişen bir yapıda olduğundan ülkelere, kuruluşlara göre farklı isimlendirilebiliyor. Örneğin e-ticaret yaygın olarak online ticaret, dijital ticaret, elektronik ticaret diye de isimlendirilebiliyor.

* Örneğin, Dünya Ticaret Örgütü (WTO) 1998 yılında e-ticareti;

“Mal ve hizmetlerin üretim, reklam, satış ve dağıtımlarının elektronik ortamlar üzerinden yapılmasıdır.”

Şeklinde tanımlamakta. Dünya Ticaret Örgütü (WTO), e-ticaret işlemlerinin kurumlar, haneler, bireyler, hükümetler ve diğer kamu ve özel sektör kuruluşları arasında gerçekleşebileceğini belirtiyor.

* İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ise yaptığı tanımla e-ticareti daha geniş bir çerçevede ele alıyor ve e-ticareti;

“E-ticaret; sayısallaştırılmış yazılı metin, ses ve görüntünün işlenmesi ve iletilmesine dayanan kişileri ve kurumları ilgilendiren tüm ticari işlemlerdir” şeklinde açıklıyor.

* Ülkemizde ise e-ticaret tanım olarak,

“Fiziki olarak karşı karşıya gelmeksizin, elektronik ortamda gerçekleştirilen çevrimiçi iktisadi ve ticari her türlü faaliyet” şeklinde tanımlanmakta.

Ülkemizde e-ticaret ilk olarak 1997-1998 yıllarında kullanılmaya, 2000’li yılların başından itibaren de yaygınlaşmaya başlamış, 2010 yılından sonra ise e-ticaret ticaretin hemen hemen her noktasına kullanılır hale gelmiştir.

Yukarıda ki tanımlara baktığımızda e-ticaret ya da elektronik ticaret, en basit anlamıyla “herhangi bir ürün ya da hizmet alışverişinin, çeşitli ödeme yöntemleriyle bir internet sitesi veya mobil ortam üzerinden yapılmasıdır” şeklinde tanımlayabiliriz.

E-ticaret nedir? Tanımını yaptıktan e-ticaret yapmak isteyen biri için adım adım neler yapması gerektiğini kısa kısa açıklayarak anlatmaya çalışacağız.

E-Ticaret türleri nelerdir?

E-ticaret nedir? öğrendiğimize göre e-ticaretin türleri var mıdır, varsa e-ticaretin türleri nelerdir onlardan bahsedelim. E-ticaret günden güne popüler hale gelmiş ve bir noktadan sonra da kendi içerisinde e-ticaret modellerine ayrılmıştır. E-ticaret modelleri, satılan ürüne ve e-ticaretin taraflarına diye iki türe ayrılmaktadır. Gelin bu e-ticaret türleri hakkında biraz daha bilgi öğrenelim.

Satılan ürüne göre e-ticaret türleri

 • Doğrudan e-ticaret

Doğrudan ticaret fiziksel bir anlam ifade etmeyen ürün veya hizmetlerin internet üzerinden pazarlanıp satışının yapılmasına denir. Bu e-ticaret türünde satılan ürünler yazılım ürünleridir. Örneğin Netflix veya Youtube Aboneliği satılması gibi.

 • Dolaylı e-ticaret

Her hangi bir ürün veya hizmetin alıcıdan ücreti tahsil ettikten sonra, firma sahibinin alınan ürünü paketleyip kargoya vererek müşteriye teslim edilmesini sağlamasına dolaylı e-ticaret denir. Örneğin bir e-ticaret sitesinden İphone 12 cep telefonu satın alınması bu ticaret türüne örnek sayılabilir.

Taraflarına göre e-ticaret türleri

Taraflarına e-ticaret türleri;

 • B2B,
 • B2C,
 • C2C,
 • B2G,
 • B2E ve
 • M2M

Gibi türlere ayrılmaktadır. Bu e-ticaret türlerini kısaca açıklayacak olursak;

B2B (Business to Business): Firmadan firmaya ticaret yapılan e-ticaret modelidir. Yani alanda satanda firmadır. Örneğin bir araba kiralama firmasının direkt Fiat firmasından filo satın alması gibi.

B2C (Business to Consumer): Firmadan tüketiciye satış yapılan bir e-ticaret modelidir. Bütün e-ticaret siteleri ve online pazaryerleri bu tür kapsamındadır.

C2C (Consumer to Consumer): Tüketiciden tüketiciye satış yapılan bir E-ticaret modelidir. Müşterilerin kendi aralarında işlem yaptığı modeldir. Yani alıcı da satıcı da müşteridir. Sahibinden.com, Letgo gibi uygulamalar bu ticaret türüne örnek gösterilebilir.

B2G (Business to Government): Firmadan devlete satış yapılan bir E-ticaret modelidir. Örneğin devlet malzeme ofisinin devlet kurumlarının ihtiyaçlarını e-ihale ile satın alması gibi.

B2E (Business to Employee): İşletmelerin üretmiş oldukları ürünleri sadece çalışanlarına çevrimiçi bir şekilde satılmasıdır. Örneğin LC Waikiki  firmasının elinde kalan bazı giyim ürünlerini online olarak çalışanlarına satması gibi.

M2M (Machine to Machine): Makineden makineye satış demektir. Bu ticaret modeli şu an aktif olarak uygulanmamakta. Bu e-ticaret modeli belki de geleceğin e-ticaret modeli olacak.

E-ticaret ne satabilirim?

E-ticaret nedir? Sorusunun cevabını bilmek kadar “e-ticaret ne satabilirim” sorusunun da cevabını bilmek önemlidir. Zira ne satacağınızı  bilmiyorsanız e-ticaret bilginizde eksiklik var demektir. E-ticarette ne satacağınızı bilmek size daha fazla kazanç getirir. Ayrıca ne satacağınızı bilmek daha az zarar etmeniz veya hiç zarar etmemenizi sağlar.

E-ticaret ne satabilirim sorusunun cevabını öğrenebileceğiniz birkaç yöntem vardır. Bunlar;

 1. Pazar yerleri en çok satanlar kısmı,
 2. Sektörel raporlar,
 3. E-ticaret danışmanlığı yapanların önerileri

Ne satacağınızı yukarıda ki kaynakları detaylı araştırmanız sonucunda bulabilirsiniz. Bunun yanında her zaman satılan ürünler vardır. Bu ürünleri satarak da kazanç elde edebilirsiniz. Bunlar;

 • Kadın/Erkek Kıyafet ve Tekstil Ürünleri
 • Bebe giyim ve bebek kıyafetleri
 • Kozmetik Ürünler
 • Dekoratif ürünler ve ev dekorasyon ürünleri
 • Evcil hayvanlara yönelik ürünler
 • Akıllı telefon, tablet ve bilgisayar aksesuarları
 • Spor araç gereçleri
 • Araç ve Otomobil Aksesuarları

E-ticaret nasıl yapılır?

Şirket kurulumunu yaptınız mı?

E-ticarete başlamak için mutlaka şirket olmak gerekiyor. E-ticaret için zorunlu bir şirket türü yok. İlerleyen zamanlardaki hedeflerinize göre Şahıs Şirketi, Limited Şirketi, Anonim Şirketi kurup başlayabilirsiniz. Her şirket türünün kendisine göre avantajı, dezavantajı bulunmakta. Hangi şirket türünü kuracağınıza karar vermek için aşağıdaki makaleleri okumanızı tavsiye ederiz.

Şahıs Şirketi Kurma Rehberi: Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Limited Şirket Nedir, Limited Şirket Nasıl Kurulur?

Vergi Oranlarına göre Şahıs Şirketi mi, Limited Şirket mi Anonim Şirket Kurmak mı Mantıklı?

Sanal mağazanız üzerinden hangi ürünleri satacağınıza karar verdiniz mi?

Kuracağınız e-ticaret sitesinde hangi ürünleri satacağınızı belirlemeniz gerek. Hangi ürünleri satacağınıza karar vermeniz sitenizdeki ürün kategorilerinin oluşturulmasına, kargo gönderim sürecinize, ürün tedarik şeklinizi belirlemenize faydası olacaktır.

Satacağınız ürünlere yönelik Pazar araştırması yaptınız mı?

Satmayı düşündüğünüz ürünler ile ilgili Pazar araştırması yapmanız size büyük fayda sağlayacaktır. Satacağınız ürünlerin pazardaki durumları nedir, rekabet durumu nedir, pazardaki rakipler kimlerdir, sektörü kim domine ediyor, Pazar büyüklüğü nedir gibi bir çok sorunun cevabını belirleyip ona göre adımlar atabilirsiniz.

Alan adınızı aldınız ve hosting düzenlemesi yaptınız mı?

Alan adınızı aldınız ve hosting düzenlemesi yaptınız mı?

E-ticaret sitesi açmak için mutlaka bir alan adına ve açacağınız sitenin yayın yapabilmesi için bir hosting hesabına ihtiyacınız var. Alan adı işletmenizin sanaldaki ismidir. Alacağınız alan adı firmanızı net bir şekilde ifade etmeli. Başında ve sonunda bir takım ibareler olmamalı.

Bir alan adının sadece bir kişi tarafından alınabildiğini bilmeniz gerek. Alan adı 1 yıllık yani 365 günlük olarak alınır ve her yıl yenilenmesi gerekir. Aldığınız alan adını yenilemez iseniz silinir ve başkasının alabileceği hale gelir. Alan adları için bir çok uzantı bulunmakla beraber en çok kullanılan uzantılar com, net, org ve com.tr uzantılarıdır.

Com uzantılı alan adının 10-12 dolar arasında bir ücreti var. Kurumsallık açısından com.tr alan adını almanızı tavsiye ederiz. Alan adı ile beraber güvenliği sağlanmış, 24 saat açık olan bir bilgisayar yani hosting hesabı da almalısınız. Bu ortalama bir hosting hesabı 100 TL civarındadır. Alan adı ile daha detaylı bilgi verdiğimiz aşağıda ki makalemizi mutlaka okuyun.

Alan Adı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kendi yazılımınız üzerinden veya e-ticaret paket programı ile ilerlemeye mi karar verdiniz?

E-ticaret sitesi açmak için bir e-ticaret yazılımına ihtiyacınız var. E-ticaret yazılımları ücretli ve ücretsiz diye ikiye ayrılmakta. Ücretli ve ücretsiz e-ticaret yazılımlarının birbirine göre bir takım avantajları ve dezavantajları bulunmakta. Bunları detaylı olarak incelemeniz gerekmekte. Seçtiğiniz e-ticaret altyapı çözümünü test ederek emin olunuz.

Ürünlerinizin fiyat stratejisini belirlediniz mi?

Satmayı düşündüğünüz ürünler ile ilgili fiyat belirleyebilmek için iyi bir piyasa araştırması yapmalısınız. Çok pahalı satarsanız satış yapamazsınız. Düşük fiyattan satarsanız zarar edersiniz. Doğru yolu bulabilmek için iyi bir fiyat politikası belirlemelisiniz.

Ürünlerinizi kategorilere ve alt kategorilere göre düzenlediniz mi?

Satmayı düşündüğünüz ürünleri hem siz satarken hem de müşterileriniz satın alırken karışıklık yaşamaması için belli ana kategori ve alt kategorilere ayırmanız gerekiyor. Bu kategorilendirmeyi ne kadar iyi yaparsanız ilerde başka ürün gruplarını satmaya karar verdiğinizde entegre etmeniz o kadar kolay olur.

Ürün içeriklerini açıklayıcı ve düzenli olarak yazdınız mı?

Ürün içeriklerini açıklayıcı ve düzenli olarak yazdınız mı?

e-Ticarete yeni başlamış bir çok kişi ürün açıklamaları kısmını hiç önemsemiyor. Ya birkaç cümle yada başka sitelerden kopyalayıp yapıştırıyor. Kopyaladığı sitelerde genelde teknik özellikler oluyor. Ürün açıklaması nasıl yazılır ile ilgili Google da arama yaptığınızda görüleceği üzere Teknik özellikler illaki olacak ama açıklamalarda yazılması gereken ibareler müşteri o ürünü alırken ne faydasını görecek, ne avantajı olacak.

Ürün açıklaması müşterinin aklındaki sorulara cevap olmalı, müşterinin aklına başka sorular getirmemelidir. Ürün açıklaması nasıl yazılır? İle ilgili aşağıdaki makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.

Pazar yerlerinde Satış Arttırmak için Dört Sır

Hangi ürünlerde kargo bedava seçeneği olacağına karar verdiniz mi, içeriklere bunu eklediniz mi?

Ürün satışlarını artırmak için en çok kullanılan yöntemlerden biri de ücretsiz kargo seçeneğidir. Bir çok müşteri ücretsiz kargolu ürünleri almayı tercih ediyor. Ürünleri eklerken hangi ürünler ücretsiz kargo ile gönderilecek buna karar vermelisiniz.

Ürünün size geliş fiyatı+kar marjınız+kargo ücreti=Doğru Fiyat ise ücretsiz kargo ile gönderin. Ama her ürün için bunu uygulamaya kalkarsanız büyük ihtimalle zarar edeceksiniz.

Ürün fotoğraflarını düzenlediniz mi?

Br ürünü sattıran bir diğer önemli etkende ürün görselleridir. Müşteriler fiziksel dükkanlardaki gibi ürünü eline alıp dokunamıyor o yüzden fotoğraflara bakarak ürünle ilgili kanaat oluşturmaya çalışıyor. O yüzden ürün görseli çok net, yüksek çözünürlüklü, birkaç açıdan çekilen, arka planı sade veya beyaz olacak şekilde çekilmiş olmalı.

Fotoğrafın boyutu çok yüksek olmamalı. Eğer yüksek ise fotoğrafı online resim küçültme siteleri ile küçültüp öyle ekleyin. Fotoğraf boyutunun yüksek olması sitenizin geç yüklenmesine ve müşterinin sitenizden ayrılmasına sebep olur.

Ürünlerinizi e-ticaret sitenize yüklediniz mi?

Ürün kategorilerini, ürün alt kategorilerini oluşturup ürünlerinizi güzel çekilmiş fotoğraflar ile, detaylı yazılmış açıklamalar ile sitenize eklemeniz gerekiyor. Ürünleri eklerken aceleye getirmeden çok dikkatli ve özenli bir şekilde ekleyin. Tıpkı fiziksel dükkanınızdaki vitrininizi düzenlediğiniz gibi.

SSL sertifikası aldınız mı?

SSL sertifikası aldınız mı?

SSL Sertifikası site adresinizin doğruluğunu kontrol eden, alan adınızın başladığı nokta ile bittiği nokta arasında ki veri alışverişini kontrol eden yazılma denir. SSL Sertifikası sitenizin güvenli bir site olduğunun ispatıdır.

Bir e-ticaret sitesinde SSL sertifikası mutlaka olmalıdır. SSL sertifikaları hosting aldığınız yerden ücretsiz verildiği gibi ortalama 50-100 TL gibi bir ücret verip de alabilirsiniz. SSL sertifikası eklenmiş bir sitenin adresi https:// şeklinde olur.

Üye gizlilik bilgileri ve mesafeli satış sözleşmenizi düzenlediniz mi?

Tüketici kanununa göre artık e-ticaret sitelerinde Üye Gizlilik Bilgileri, Mesafeli Satış Sözleşmesi mutlaka olmalı. Bu sözleşmeleri hazırlamak için bir hukukçu desteği almanızı tavsiye ederiz. Bu sözleşmelerde müşterinin ürünü alırken ki hakları, ürün satan yani sizin haklarınız yazılı hale getiriliyor. Herhangi bir anlaşmazlık halinde burada yazılanlar bağlayıcı olacak.

Sanal pos almak için bankalarla iletişime geçtiniz mi?

Sanal pos ürünü satın alan müşterinin ödeme kısmında sanal pos alınan bankanın altyapısını kullanıp ücreti tahsil etmesine verilen isimdir. Sanal pos bütün bankalar tarafından verilmekte. Bazı bankalar bunu ücretsiz sağlarken bazıları da yıllık ücret talep edebilir.

Bunun haricinde İyzico veya PayTR gibi aracı firmaların sanal poslarını da kullanabilirsiniz. Bu aracı firmalar satılan ürünün fiyatından %1 ile %3 arasında komisyon alır. Sanal pos almak için vergi levhanızın olması şart. Sanal Pos Nasıl Alınır? ile ilgili aşağıdaki makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.

Sanal Pos Nedir, Sanal Pos Nasıl Alınır?

İade ve değişim prosedürlerinizi düzenleyip sanal mağazanıza koydunuz mu?

İnternet ortamında satılan ürünler elle dokunulmadığı için veya deneme imkanı olmadığı için müşterinin beklediği gibi olamayabiliyor. Tüketici kanununa göre de zaten müşteri aldığı bir ürünü 15 gün içerisinde geri iade edebilir veya değişim talep edebilir.

Bu tarz durumları yazılı hale getiren, hangi ürün veya kategorilerde iade ve değişim kabul ettiğinizi sitenizde belirtmeniz gerekiyor. Zaten sanal pos entegre ederken ilgili banka ve aracı firma tarafından da bu şart koşuluyor. Onun için İade ve değişim prosedürlerinizi bir hukukçu nezaretinde hazırlamanızı tavsiye ederiz.

Çalışacağınız kargo şirketinizle anlaşmanızı yaptınız mı?

Kargo gönderimi bir e-ticaret sitesi için en önemli kısımlardan biridir. Kargo firmasının sattığınız ürünü kısa sürede ve sağlam bir şekilde teslim etmesi hem zarar etmemeniz hem de müşteri memnuniyetiniz için çok önemlidir.

Sitenizi yayına vermeden önce bir kargo firması ile (birden fazla da olabilir tabi) anlaşmanız gerekiyor. Kargo anlaşması için genelde kargo firmaları aylık 150 kargo şartı koşuyor. Kargo gönderim ücretini ne kadar düşük tutarsanız o kadar çok size kazanç sağlar.

Tüm ürünleriniz vergiye tabi mi? Vergiler ve kargo ücreti ürün tutarına ekleniyor mu?

Tüm ürünlerinizin vergiye tabi olması gerekiyor. Vergisiz ürün satmak ciddi bir suçtur. E-ticaret sitenizde ürünleri KDV dahil olarak ekleyin ve bunu belirtin. Müşteri KDV dahil ücretini ödemeli. KDV takibi için mutlaka bir muhasebeci ile anlaşın. Vergiden dolayı büyük cezalar yiyebilirsiniz.

Depo lojistik ve kargolama prosedürlerinizi düzenlediniz mi?

Ürünlerinizi kendi deponuzda tutup gönderim yapıyorsanız bunu sitenizde belirtin. Müşteri bir ürünü iade edeceği zaman bunu mağazanıza mı deponuza mı, nereye gönderecekse bunları bir prosedür olarak belirleyin.

Müşterilerin sorularına hızlı ve anında yanıt verebilmek için müşteri ilişkileri bölümüne bir eleman tahsis ettiniz mi?

Satmış olduğunuz ürünlerle ilgili müşterileriniz soru sormak isteyecek, kargom nerede diye soracak veya ürünü iade etmek için bilgi almak isteyecek. Sırf bunlar için müşteri temsilcileriniz olması gerekir. Müşteri temsilcileri illa da telefonlara cevap verecek diye düşünmeyin.

Artık günümüzde müşteriler taleplerini Whatsaapp üzerinden, chat botlar üzerinden veya mail üzerinden de iletebiliyor. Önemli olan bunlara hızlı bir şekilde dönüş yapmak. Nasıl bir iletişim şekli kurduğunuzu sitenizden mutlaka duyurun. Müşteri memnuniyeti için müşteri temsilcisi mutlaka gerekli.

Sanal mağaza lansman kampanyasına karar verdiniz mi?

Sanal mağaza lansman kampanyasına karar verdiniz mi?

Açacağınız web sitesini insanlara duyurmanız gerek. Buna e-ticaret sitesi reklam çalışması da diyebiliriz. Sitenizin açıldığını sosyal medya sitelerinden, yerel ve ulusal gazetelere, televizyonlara reklam vererek veya yaşadığınız ildeki reklam billboardlarına reklam vermek süretiyle de yapabilirsiniz. Burada belirleyici unsur bu reklam çalışması için ne kadar bütçe ayırdığınız.

İlk aşamada bütçeniz doğrultusunda kullanacağınız e-pazarlama yöntemleri doğrultusunda hazırlıklarınızı yaptınız mı?

E-ticaret sitenizi açtınız, ürünleri eklediniz yani satışa hazırsınız. Peki müşterileriniz hazır mı? Yeni site olduğunuz için müşterileriniz hazır değildir. Müşteri bulabilmek için e-pazarlama çalışması yapmanız gerek.

Bunun için sosyal medya sitelerine, yerel ve ulusal gazete sitelerine, çok fazla trafik alan web sitelerine, Google Ads ile reklam vererek yapmanız gerek. Burada da e-pazarlama yada dijital pazarlama için ne kadar bütçe ayırdınız önemli. Reklam bütçeniz ne kadar çok olursa o kadar büyük kitlelere ulaşırsınız.

Çevrenize ve eski müşterilerinize e-ticaret sitenizin açılışını duyurmak için e-bülteninizin tasarımı ve gönderilecek kişi listesi hazır mı?

Açmış olduğunuz e-ticaret sitesini çevrenize ve mevcut müşterilerinize duyurmak veya çevrenizden e-ticaret sitenizin açıldığını paylaşmaları için görseller veya videolar hazırlamalısınız. Bu çalışma sitenizin kısa sürede duyulmasına yardımcı olacaktır. Bu materyalleri siz hazırlayabiliyorsanız siz hazırlayın yoksa da bir tasarım ofisine hazırlatın.

Sanal poslara yönelik kredi kartı testlerini yaptınız mı?

Sitenize eklemiş olduğunuz sanal posların çalışıp çalışmadığını test edin. Ödeme kısmının, taksit seçeneklerinin sorunsuz çalıştığını görün. Gerekli testleri yapmadan satış yapmanız halinde bunun size para ve müşteri kaybı olarak yansıyacağından emin olabilirsiniz.

Tüm kargo ve kredi kartı anlaşmalarınızla ilgili alternatifleri ana sayfanıza eklediniz mi?

E-ticaret sitenizin görünen kısımlarına ücretsiz kargo seçeneklerinizi, kredi kartı ve ödeme seçeneklerinizi güzel görseller hazırlayarak ana sayfada ekleyin. Sitenize ilk defa gelen müşterilerin ilk baktığı kısımlar genelde bunlar oluyor.

E-Ticaret sitenizin güvenliği ile ilgili bilgileri ana sayfanızda belirttiniz mi?

E-ticaret sitenizin ana sayfasında görülen kısım veya kısımlara SSL sertifikası sahibi olduğunuzu, müşterilerinizin güvenli ödeme altyapısı ile ödeme yapabileceklerini anlatan görseller hazırlayın yada hazırlatın. Sitenize ilk defa gelen kişinin sitenize güvenmesini ve alışveriş yapmak istemesini bu görseller sağlayacak çünkü.

Ana sayfa tasarımını kullanılabilirlik kurallarına göre mi yaptınız?

Ana sayfa tasarımını kullanılabilirlik kurallarına göre mi yaptınız?

Ana sayfanızın düzgün ve düzenli olması, müşterilerin aradığı bir şeyi rahatça bulması, hem satış hem de müşteri memnuniyeti açısından çok önemli. Zaman zaman müşterilerinizden bu tarz geri bildirimler isteyin, anketler uygulayın. Ayrıca büyük alışveriş sitelerine bakarak bu konuda fikir edinebilirsiniz.

Markanızı ve ürünlerinizi görünür ve anlaşılır şekilde mı sanal mağazanıza koydunuz?

Eğer sitenizde markalı ürünler satıyorsanız bunları ana sayfanızda görünen bir alana marka logosu ile ekleyin. Sitenize gelen müşteri sizin hangi marka ürünleri sattığınızı bilmesi bunloarı satın alması açısından önemli. İhmal etmeyin.

E-Tİcaret siteniz açıldığında var olan insan kaynağınız işinizin sürdürülebilirliği açısından yeterli mi?

E-ticaret sitesi başlangıçta tek kişi ile açılıyor olsa da satışa başladıktan sonra ekipsiz yürütmek çok zor. Sağlıklı bir e-ticaret sitesi için müşteri temsilcileri, lojistik, muhasebe, sosyal medya veya dijital pazarlama, görsel tasarım, kodlama, sunucu yönetimi gibi işleri yapacak kişilere ihtiyacınız olacak.

Bu kişileri maaşlı olarak çalıştırabileceğiniz gibi bir ajans üzerinden de anlaşma sağlayabilirsiniz. Önemli olan bu hizmetleri düzenli bir şekilde yapıyor olmanız.

Backup planlarınız var mı? Açıldıktan 3 gün sonra sitede bir yavaşlama veya güvenlik ayarlarıyla ilgili bir problem söz konusu oldu diyelim. Sorunu hangi iş ortaklarınızla iletişime geçerek çözeceğinizi biliyor musunuz?

Yukarıda saydığımız bir çok çalışmayı yaptınız, e-ticaret sitenizi açtınız, satışa başladınız. Her hangi bir teknik nedenden dolayı siteniz açılmıyor yada sitenizde aşırı yığılma oldu. Ne yapacaksınız? Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için eylem planınızın olması ve sitenizin zaman zaman yedeğinin alınması gerekli.

Çalışmış olduğunuz hosting firması site yedeğini aylık veya haftalık yapabilir. Ama bu yedeklemenin sağlıklı ve düzenli bir şekilde yapılması önemli zira teknik bir sorunda geri yükleme yaparken müşteri bilgileri ve ürünlerle ilgili bilgiler zarar görmemeli ve çok fazla veri kaybı yaşatmamalı. Bu tarz olumsuz durumlar için kimden nasıl destek alınacağını belirleyin. Bunlar bir yerlerde yazılı olsun.

E-ticaret ne kadar kazandırır?

E ticaret ne kadar kazandırır? sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Zira bu sorunun cevabı hangi sektör kategoride ürün sattığınız, hangi platformda sattığınız, satış yapılan üründeki rakipleriniz kimler, satış yapılan ürünün Pazar payı gibi bir çok etmene göre değişiklik gösterir.

Satacağınız ürünle ilgili detaylı bir rakip analizi ve sektör analizi yapılarak bu sorunun cevabı bulunabilir. Ancak şunu kesinlikle söyleyebiliriz ki e-ticareti kurallarına göre yaparsanız güzel kazançlar elde edebilirsiniz. E-ticareti kurallarına yapabilmek için mutlaka bir e-ticaret danışmanı veya e-ticaret danışmanlık ajansı olarak hizmet verenlerden profesyonel destek almalısınız.

e-ticaret sitesi açma

Yukarıda anlattığımız maddeler çok diye gözünüz korkmasın. Aslında çoğu birbiriyle bağlantılı şeyler. Çoğu kişi e-ticaret sitesi açarken sonra hallederim, başlamak başarmanın yarısıdır, kervan yolda düzülür gibi bahanelere sığınmakta.

E-ticaret sitesi açma işini başlangıçta ne kadar sağlam temellere oturtursanız sıkıntı ve sorun yaşadığınız zamanlarında o kadar rahat edersiniz. Sorunun ne olduğunu ve ne yapmanız gerektiği bilirsiniz. E-ticaret tek başına yapılması zor bir iş.

Başlangıçta belki çok eleman çalıştıramayabilirsiniz ama en azından bu elemanlara ihtiyaç duyduğunuzda nereden nasıl temin edeceğinizi bilin. E-ticaret kuralları olan bir iş. Kendi kurallarına göre yapıldığında başarısız olmak çok zor. Ama onu kendi kurallarınıza uydurmaya çalışırsanız başarısız olma ihtimaliniz çok yüksek.

Bir çok kişi başlangıçta bu kurallara uymadığı için başarısızlıklarını e-ticarete yüklemekte ve “e-ticaret işi de boşmuş” diye savunma yapmakta. Oysa oyunu kurallarına göre oynarsanız kesinlikle başarılı olursunuz. E-ticaret nedir?, E-Ticaret Nasıl Yapılır? ile ilgili tablomuzu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. E-ticaret yolculuğunuzda size başarılar dileriz. 

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.

Yorum Yap