1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

E-Ticaret Site Paketlerinde Kullanılan Teknolojiler Nelerdir?


0

E-ticaret site paketlerinde kullanılan teknolojiler sitenin başarısındaki en önemli unsurlardan biridir. İnternet üzerinde online bir şekilde ürün satışının yapılmasını sağlayan sitelere e-ticaret siteleri denilir. E-ticaret siteleri online ödeme sistemlerini, sistemlerine entegre ederek online satışlarını gerçekleştirir.  E-ticaret sisteminde hangi teknolojiler kullanılması önerilir ?

E-ticaret site paketlerinde kullanılan teknolojiler
E-ticaret site paketlerinde kullanılan teknolojiler

E-ticaret sitelerinde kullanılan yazılım dilleri nelerdir?

E-ticaret sitelerinde kullanılan yazılım dilleri genel olarak php ve asp’dir. Ancak her sitede olduğu gibi html’den de yardım alınmaktadır. Bunların yanında kullanılan ve kullanıcı debeyimi oluşturmak için java script, css, ajax’da e-ticaret yazılımlarında olmazsa olmazlardır.

E-ticaret sitelerinde kullanılan tasarımlar nelerdir?

Çoğunlukla E-ticaret paketlerinde özel tasarımlar kullanılmakla beraber, üst kısım “header” normal açılan web sitelerinden farklıdır, ürün kategorileri düzenli bir şekilde yerleştirilmiş ve ürün açıklamaları ve fotoğrafları için özel alanlar yapılarak kullanıcı odaklı tasarımlar ortaya çıkarılmaktadır.

E-ticaret sitelerinde kullanılan güvenlik sistemi nedir?

E-ticaret sistemleri özel güvenlik önlemleri ile alınarak ve güvenlik önlemlerinin arasında 128/256 bit SSL şifreleme, Firewall ve IPS / IDS sistemleri  sistemleri kullanılarak güvenliği en üst seviyeye çıkarmayı hedefler. Ayrıca e-ticaret sayfalarında 3D sanal poslarının kurulumu da oldukça önemlidir.

E-ticaret sitelerinde kullanılan ödeme sistemleri nelerdir?

E-ticaret paketlerindeki ödeme altyapıları da çok önemlidir. Sanal pos, özel ödeme sistemleri, mobil ödeme, havale/EFT ödeme sistemi, kapıda ödeme sistemi ve benzeri ödeme alternatifleri bir e-ticaret yazılımında mutlaka olmalıdır. Ödeme sistemleri için SSL gibi ek güvenlik tedbirleri de şarttır.

Ziyaret edilen bir e-ticaret sayfasından alışveriş yapılabilmesi için online ödeme sistemlerinin kullanılması gerekir. Bu nedenle bankalara sanal pos başvurusu veya aracılık eden ödeme firmaları ile anlaşılır. Kabul edildiği taktirde sisteme sanal pos entegrasyonu yapılmaktadır. Sanal pos kurulumu yapıldıktan sonra online kredi kartı ile alışveriş yapılması mümkün hale gelir.

Havale ile ödeme ve kargoda kapıda ödeme seçenekleri için özel yazılımlar yapılarak ödeme seçenekleri genişletilmektedir. Bu yazılımlar sayesinde müşteri ödeme yaptığı zaman bir form ile bunu üreticiye bildirir. Üretici hesap numaralarından ödemeyi kontrol eder ve siparişi teslimat için hazırlar. Kargoda kapıda ödeme ise yine bir form sayesinde olur.

Ürün alacak kişi adres bilgilerini ve telefon bilgilerini bir form sayesinde ürün satan firmaya iletir. Firma tüketici onay için arar ve ürününü kargo ile gönderir. Kargo yetkilisi kapıda ürünün ödemesini alır. Bu sistemin kullanılabilmesi için bir kargo firması ile önceden anlaşılması gereklidir.

E-ticaret site paketlerinde kullanılan teknolojiler
E-ticaret sitelerinde SEO – Arama Motoru Optimizasyonu

E-ticaret sitelerinde SEO – Arama Motoru Optimizasyonu

E-ticaret sitelerinde yapılan seo çalışmalarının önemi oldukça büyüktür. Arama motoru optimizasyonu yapılan e-ticaret siteleri diğer alışveriş sitelerine göre daha avantajlıdır. SEO e-ticaret sayfası temel hedefi, Google başta olmak üzere tüm arama motorlarından organik kullanıcı çekilmesini sağlayan bir sistemdir.

E-ticaret sitelerinde mail marketing

E-ticaret sayfaları mail marketing sistemleri sayesinde, müşterilere ürün tanıtımı yapabilir, toplu mail gönderebilir ve yüz binlerce kişiye ürünlerin fiyatları hakkında bilgi ya da tanıtımı yapılabilir.

E-ticaret sitelerinde kullanılan teknolojiler genel olarak bunlar yer almaktadır. Kurumsal bir e-ticaret sitesi yönetmek istiyorsanız mutlaka bu bilgilere ihtiyacınız gereklidir.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir