1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

E-ticaret Yöneticisi Nedir, Nasıl Olunur?

E-ticaret yöneticisi nedir, E-Ticaret yöneticisi ne iş yapar, E-Ticaret yöneticisi görevleri nelerdir, E-ticaret yöneticisi nasıl olunur sorularının cevabı bu makalede.


0

E-ticaret yöneticisi, ürünlerin çevrimiçi alışveriş siteleri aracılığıyla hem satışını hem de dağıtımını yapar. Yaptığı işler bazı süreçlerde değişse de temel amacı ürünlerin satışına odaklanmaktır. E-ticaret yöneticileri satış yapmak için web siteleri oluşturabilir ya da bu sitelerin sağlıklı bir şekilde çalışması için çaba gösterir.

E-ticaret sitesinin satış hedeflerine ulaşması için de pazarlama ve satış ekipleriyle işbirliği yapar. E ticaret yöneticisi olmak için üniversitelerin belirli bölümlerini okumalı veya bu alanda e-ticaret eğitimi veren kurumlardan sertifika almanız gerekiyor. E-ticaret bilgilerinizi ve deneyimlerinizi birleştirerek bu alanda son derece başarılı olabilirsiniz.

E ticaret yöneticisi, bağlı olduğu şirketin çevrimiçi satış faaliyetlerinden sorumludur. Marka oluşturma, pazarlama, satış ve promosyonlar dahil olmak üzere satış işleri hakkında kapsamlı biçimde bilgi sahibidir. E-ticaret yöneticileri, bilgisayar ve internet bilgisine sahip olmasının yanı sıra çok yaratıcıdırlar. Aynı zamanda müşterileri neyin harekete geçirdiğini iyi bilmelidir.

E-ticaret yöneticisi
E-ticaret yöneticisi

E-ticaret yöneticisi nedir?

E-ticaret yöneticisi; bir e-ticaret sitesinin reklam, pazarlama ve web sitesi bakımları dahil tüm online faaliyetleri planlar, uygular ve denetlerler. Pazarlama ve satış süreçleri de dâhil olmak üzere web sitesi yönetimi gibi tüm alanlardan birinci derecede sorumludur. E ticaret yöneticisi, internet ortamındaki alışveriş noktalarında tüm ürün satışlarını ve dağıtımlarını denetleyen kişidir.

E ticaret yöneticisi için e-ticaret uzmanı ve e-ticaret müdürü gibi isimler de kullanılır. E-ticaret uzmanının öncelikli görevi, sorumlu olduğu e-ticaret sitesinden alışveriş yapan müşterilerin olumlu bir müşteri deneyimi yaşamalarını sağlayacak tedbirleri almaktır. E ticaret uzmanı, müşterilerin çevrimiçi ürün satın alırken sorunsuz ve hızlı bir işlem süreci oluşturmaları için müşterilerin sorunlarını, ihtiyaçlarını ve tercihlerini denetler ve inceler.

E-Ticaret yöneticisi ne iş yapar?

E-ticaret müdürü, sorumlu olduğu web sitesinin kullanıcı dostu ve gezinmesi kolay olduğundan emin olmak için farklı online satış platformlarını kapsamlı biçimde araştırır. Promosyon stratejileri, fiyatlandırma ve ürün grupları hakkında hem doğru hem de yerinde kararlar verebilmek için satın alma kararları ile müşterilerin satın alma ihtiyaçlarını araştırır ve çözümler üretir.

E-ticaret yöneticisi olarak e-ticaret sitesinin teknolojik altyapısını ve satış stratejilerini planlar ve yönetir, şirketin e ticaret faaliyetlerini ve gelirlerini değerlendirir.

Tüm e ticaret yöneticileri, ürünlerin satıldığı web sitesinin sorunsuz bir şekilde çalışmasından ve varsa müşteri sorunlarının giderilmesinden sorumludur. Müşterilerin ürünleri satın alırken yaşadıkları deneyimleri takip etmek ve süreci kolaylaştırmak da e ticaret uzmanının görevleri arasında yer alır. Ayrıca, ürünlere gelen talep ile stok durumunu karşılaştırır.

Bununla beraber gelir rakamları ile ilgili raporlar hazırlar. Satış verilerini düzenli bir şekilde analiz eder. Bu alanda çalışan bir kişi ürünler, fiyatlar ve promosyonlar ile ilgili verilen kararlara da büyük oranda katkı sağlar. Bir e-ticaret yöneticisi başarılı olmak için e-ticaret alanındaki trendler ve yenilikler hakkında detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmalıdır.

Kısaca özetleyecek olursak bir e-ticaret yöneticisinin görevleri şunlardır;

 • Kendi e-ticaret sitesi ile aynı sektörde faaliyet gösteren siteleri incelemek,
 • Satın alma kararları ile ilgili pazarlama stratejileri geliştirip çözümler üretmek,
 • E-ticaret sitesinin teknolojik altyapısını geliştirmek,
 • Müşteri sorunlarını ve sürecini takip edip çözüme kavuşturmak,
 • Sitede satılan ürünlerin stok durumlarını kontrol edip tedbirler almak,
 • Satış raporları hazırlamak ve analiz etmek
 • Sorumlusu olduğu sitenin satışlarını artırmak için promosyon ve kampanyalar planlamak, uygulamak,
 • Sektöründeki trend ve gelişmeleri yakından takip etmek, detaylı bilgi edinmek,
E-ticaret Yöneticisinde Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?
E-ticaret yöneticisinde bulunması gereken özellikler nelerdir?

E-ticaret yöneticisinde bulunması gereken özellikler nelerdir?

E-ticaret yöneticileri, müşterilerin kolayca gezinmesi ve kullanıcı dostu olması için sitelerinin nasıl oluşturulması gerektiğini, aynı zamanda da nasıl yönetileceğini de bilir. Bir e-ticaret yöneticisinin web tasarımı ve geliştirme yeteneklerine de sahip olması gerekir. E- ticaret danışmanı verileri düzenli olarak gözden geçirerek sonuç odaklı platformlar oluşturur. Bunlarla birlikte satış faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan verileri yorumlamak için etkileyici analitik yeteneklere sahip olmalıdır.

E-ticaret yöneticisi; etkili web siteleri, uygulamalar ve sosyal medya hesapları oluşturmak için bir ekiplerle uyumlu bir şekilde çalışabilecek kişilikte olmalıdır. Yönetmiş olduğu e-ticaret sitesinin başarısı için diğer departmanlar ve firmalar ile iş birliği yapabilecek bilgi ve tecrübeye sahip olması gerekir.

İyi bir e-ticaret müdürü; temel olarak detaylara dikkat etmeli, karar verme yeteneklerine sahip olmalı, web tasarımı becerilerine sahip olmasa bile süreçleri hakkında bilgi sahibi olup bununla ilgili yapılacak çalışmalarda işbirliğine yatkın olmalıdır.

E-ticaret yöneticileri pek çok bilgiyi aynı anda değerlendirip karalar alabilme yeteneğine sahip olmalıdır. E-ticaret alanındaki bilgilerini yeni öneriler üretmek için kullanabilmesi gerekir. Bu nedenle güçlü analitik yeteneklere ve iyi karar verme becerilerine ihtiyaçları vardır. Bir e ticaret uzmanı satış ve pazarlama alanlarında çalışanlarla işbirliği yapabilmelidir.

E ticaret yöneticisi sorumlu olduğu e-ticaret sitesi müşterilerinin sorunlarını hızlı bir şekilde ele almalı ve bunları ivedilikle giderebilmelidir. Yapması beklenen görevleri yerine getirebilmek için ilgili kişilerle güçlü ilişkiler kurabilmeli, müşteri hizmetleri alanında yetkin olmalı ve etkili iletişim becerilerine sahip olmalıdır.

Müşteri sorunlarını etkin bir şekilde ele almak için problem çözme becerilerine de ihtiyaçları vardır. Bu alanda çalışan kişilerin ürünlerin teslim edilmesi, satın alınması gibi işleri yapabilmesi için iyi bir organizasyon becerisine de sahip olması gerekir.

Kısaca bir “e-ticaret yönetisinde bulunması gereken özellikler” şunlardır;

 1. İş birliğine yatkın olmak,
 2. Etkili iletişim becerilerine sahip olmak,
 3. Problem çözme yeteneğine sahip olmak,
 4. İyi bir organizasyon yeteneğine ve bilgisine sahip olmak,
 5. Ekip ruhuna sahip olmak,
 6. Söktöründeki gelişmeleri yakından takip edebilecek araştırma ruhuna sahip olmak,
 7. Yoğun çalışma ortamında dahi soğuk kanlılığını muhafaza edip sağlık kararlar alabilme yeteneğine sahip olmak,
 8. Müşteri ve çalışan sorunlarına doğru çözümler üretebilmek için empati yeteneğine sahip olmak,

E-Ticaret yöneticisi görevleri nelerdir?

Bir e ticaret yöneticisi mutlaka esnek olmalıdır. Aynı zamanda piyasa eğilimlerine ve değişimlerine de ayak uydurabilmelidir. Bu alanda çalışan bir kişi pazar araştırmasının nasıl yapılacağını bilmeli ve şirketin çalışma şeklini pazara göre uyarlayabilmelidir.

E-ticaret yöneticilerinin bazı görev ve sorumlulukları çalışmış oldukları sektör ve şirketlerine göre değişir. Genel olarak bu yöneticiler; promosyonlar, yarışmalar ya da belirli bir miktarın üzerindeki satın almalarda hediyeler gibi ürün veya hizmetleri tanıtmak için kampanyalar oluşturmakla görevlidirler. Ayrıca marka bilinirliğini artırarak, arama motoru sonuçlarını optimize ederek ya da reklam yayınlayarak web sitesine gelen ziyaretçi sayılarını arttırmaya çalışır.

E-ticaret yöneticisi müşterilerin ihtiyaç duydukları ürünleri hızlı bir şekilde bulmasını kolaylaştırmak için kategoriler ve alt kategoriler oluşturarak ürünlerin düzenli şekilde kategorize edilmesini sağlar. Bunlarla birlikte stokların ne zaman biteceği ve ne zaman yeniden satın alma yapılması gerektiğini belirlemek için verileri analiz eder.

Kısaca özetlemek gerekirse bir E-Ticaret yöneticisi, bağlı olduğu şirketin ticaret işini, satış oranlarını ve cirosunu büyütebilmelidir. Ürün satılan platformlardaki müşteri deneyimini geliştirir.

Müşteri siparişlerinin zamanında gönderilmesini yönetir. Aynı zamanda arz talep dengesini de sağlar. Faaliyetlerden sağlanan verileri yorumlayarak raporlar ve tavsiyeler hazırlar.

E-Ticaret yöneticisi olmak için hangi eğitimi almak gerekir?

E-ticaret yöneticisi olmak için üniversite okumak şart olmasa da bu eğitimi almanız sizi bir adım öne geçirir. Üniversitelerin İktisat, iletişim, Pazarlama, İşletme ya da Bilgisayar Mühendisliği gibi bölümlerini okuyarak bu alanda yeterliliğe ulaşabilirsiniz. Ayrıca e-ticaret uzmanlığı sertifika programı düzenleyen kurum veya ajansların eğitimlerine de katılarak bu alanda gerekli eğitimi alabilirsiniz.

E-ticaret Yöneticisi Nasıl Olunur?
E-ticaret yöneticisi nasıl olunur?

E-ticaret yöneticisi nasıl olunur?

“E-ticaret yöneticisi nasıl olunur” sorusunun tek bir cevabı yoktur. Satış, pazarlama, dijital pazarlama, SEO, Web tasarımı, gibi pek çok farklı dallarda eğitim alarak ve kendinizi bu alanda geliştirerek bir e-ticaret yöneticisi olabilirsiniz. E-ticaret yöneticisi olabilmek için üniversite okuyabilir ya da bu alanda bir sertifika alabilirsiniz.

Şirketlere göre istenilen eğitim gereksinimleri biraz farklılık gösterse de e ticaret uzmanları genellikle pazarlama ve işletme konularında eğitim almışlardır. Bu alanda iş deneyimi son derece önemlidir. E-ticaret alanında genel olarak MS Word, excell gibi programlarında iyi derecede bilinmesi istenir. Bazı alanlarda e ticaret yöneticisi olmak için web tasarım ve SEO bilgisi (arama motoru optimizasyonu) gerekebilir.

E-ticaret yöneticisi olmak için hangi bölüm okunmalıdır?

E ticaret yöneticiliği üniversitelerdeki ilgili bölümler okunarak veya bu alanda geçerli olan sertifika eğitimleri tamamlanarak yapılabilir. Üniversitelerin İktisat, İletişim, İşletme, Pazarlama ya da Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden her hangi birisinden diploma sahibi olarak yetkinlik elde edebilirsiniz. Ya da E-ticaret Uzmanlığı, E-ticaret Sitelerinin Planlanması ve Yönetimi, E-ticaret ve Dijital Pazarlama gibi konularda sertifika eğitimi alarak bu alanda yetkinliğe ulaşabilirsiniz.

E-ticaret yöneticisi maaşları ne kadar?

Bir e-ticaret yöneticisinin maaşı çalışılan sektör veya e-ticaret sitesine göre değişsede ortalama olarak 8.000 TL ile 20.000 TL arasında değişiklik gösterir. Bu alanda çalışan kişilerin daha önceki deneyimleri de göz önünde bulundurularak daha yüksek miktarlarda maaşlarda alabilirler. Bu alanda en yüksek maaşlar, ülke çapındaki en büyük e-ticaret platformları veya pazar yerleri siteleri tarafından verilir. Bir e-ticaret yöneticisinin maaşı deneyime, konuma ve işletme boyutuna bağlıdır.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir