Marka Nedir? – Marka Tescil Başvurusu Neden Yapılmalı?

Marka nedir, e-ticaret siteleri, işletmeler neden marka tescil başvurusu yapmalıdır sorusuna cevap veriyoruz. sorusuna detaylıBir ürün üretiyor, bir hizmet veriyor veya e-ticaret yapmak istiyorsanız size mutlaka “Markanızı tescilleyin.”, “Markanızı koruma altına alın” vs. şeklinde tavsiyelerde bulunurlar. Aslında bu son derece yerinde ve doğru bir tavsiyedir. Gelin bu tavsiyenin neden doğru ve yerinde bir tavsiye olduğunu birlikte inceleyelim.

Marka Nedir?

Marka kısaca işletmemize ait ismi veya bir ürün-hizmetimizi diğer rakiplerden ayıran görsel şekildir. 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında kanun Madde 5’de Marka, “bir firma veya şirketin ürün veya hizmetlerini bir başka firmanın ürün veya hizmetlerinden ayırt edilmesini sağlamak şartıyla özel şahıs isimleri dahil sözcük, şekil, harf, sayı, ürünün şekli, ambalajı gibi çizimle görüntülenen veya şekilde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen veya çoğaltılabilen her türlü işarete verilen isimdir” diye tanımlanmaktadır.

Markada esas olan onu diğer rakiplerinden ayırt edebilecek bir şekle sahip olmadır. Eğer markanız rakiplerinizden bu anlamda farklılık sağlamıyorsa rakiplerinizle karıştırılabilme ihtimaliniz var demektir.

Markada bir diğer önemli unsurda ürün veya hizmetlerinizden yararlanan kimselerin hafızalarında yer edebilmektir. Yani müşteri markanıza ait şekli, görseli gördüğünde sizi hatırlamalıdır. Bir ürün veya hizmete ihtiyaç duyduğunda sizin görselinizi gördüğünde “bu falan markaya ait” diyebiliyorsa başarılı bir marka olmuşsunuz demektir.

Müşterinin aklında kalabilecek bir marka oluşturabilmek için belirleyeceğiniz isim ve şekil ürün veya hizmetinizi en iyi şekilde anlatan bir şekle sahip olmalıdır. Ayrıca markanız için belirlemiş olduğunuz renk hizmet verdiğiniz sektörle de uyumlu olmalıdır. Artık günümüzde bütün renkler mutlaka bir sektörle irtibatlandırılmıştır.

Eğer bilmiyorsanız da Google da kısa bir araştırma ile sektörünüzle uyumlu rengi öğrenebilirsiniz. Belirlemiş olduğunuz renk insanlara da cazip gelmeli, onların dikkatini çekebilmelidir. Marka özellikleri nelerdir diye özetleyecek olursak;

Marka Özellikleri Nelerdir?Pin

Marka Özellikleri Nelerdir?

 •     Markanız akılda kalıcı, dikkat çekici ve mümkün olduğunca kısa olmalıdır.
 •     Markada kullanılacak renkler ve şekiller insanlar üzerinde etki bırakmalıdır.
 •     Markanız hedef kitleniz tarafından anlaşılabilir olmalıdır
 •     Markada firma ismi yerine markanın kendisi ön planda olmalıdır.
 •     Firmanızda ki her bir ürün için veya hizmet/etkinlik alanı için ayrı ayrı marka kullanılmalıdır.

Marka Türleri Nelerdir?

Markalar 4 türe ayrılmaktadır.

 1. Ticari Marka,
 2. Hizmet Markası,
 3. Ortak Marka,
 4. Garanti Markası,

Ticari Marka

Ticari marka bir firmanın ürün veya hizmetini kendisiyle aynı sektörde olan firmaların ürün veya hizmetlerinden ayıran marka türüdür. En çok kullanılan marka türüdür.

Hizmet Markası

Hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmaların hizmet veya kendilerini tanıtmak ve aynı sektörde hizmet veren rakiplerinden ayrışmak amacıyla kullandıkları şekil ve işaretlerden oluşan marka türüdür.

Ortak Marka

Grup olarak üretim yapan, hizmet veren veya ticaret yapan firmaların, aynı sektörde faaliyet gösteren rakiplerinden ayrışabilmek için kullandıkları marka türüdür.

Garanti Markası

Marka sahibinin kontrolü altında olmak şartıyla, diğer işletme veya kişiler tarafından o işletmelerin ortak özelliklerini, üretim usullerini, coğrafi menşelerini ve kalitesini garanti etmeye yarayan marka türüdür.

Marka nedir? öğrendiğimize göre marka olmanın faydaları nelerdir bunlardan bahsedelim.

Markanın Faydaları Nelerdir?

Marka olmak bir firmaya aşağıdaki faydaları sağlar.

 1.     Marka, ürünün kolayca tanınmasını sağlar.
 2.     Marka, ürün veya hizmetin diğer ürün ve hizmetlerden ayrışmasını sağlar.
 3.     Marka, hizmet veya ürünün kaliteli olarak algılanmasını sağlar.
 4.     Marka, hizmet veya ürüne güven duyulmasını sağlar.
 5.     Marka, hizmet veya ürüne sadakat duyulmasını sağlar.
 6.     Marka, hizmet veya ürüne özel fiyat belirlenebilmesine imkan sağlar.
 7.     Marka, tutundurma çalışmalarına kolaylık sağlar.
 8.     Marka, hukuki olarak hizmet veya ürünün çeşitli özelliklerini korur.
 9.     Marka, ürün veya hizmetten yararlanan tüketicinin korunmasını sağlar.
 10.     Marka, ürün veya hizmeti kullanan tüketiciye prestij sağlar.
Marka Tescili Nedir?Pin

Marka Tescili Nedir?

Bir firma veya şirketin ürün veya hizmetlerini bir başka firmanın ürün veya hizmetlerinden ayırt edilmesini sağlamak şartıyla özel şahıs isimleri dahil sözcük, şekil, harf, sayı, ürünün şekli, ambalajı gibi çizimle görüntülenen veya şekilde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen veya çoğaltılabilen her türlü işaretin yetkili kurum ve kuruluşlar ile tescil ettirilmesine yani kayıt altına alınarak korunmasına Marka Tescili denir.

Bir firmanın ürün veya hizmetini yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından kayıt edilmesi için yaptığı başvuruya da Marka Tescil Başvurusu denir. Firmanın ürün veya hizmetini markalaştırmak için yapmış olduğu marka tescil başvurusu sonucunda yapılan araştırma ve incelemeler neticesinde marka tescil edilerek sicile kaydedilir.

Marka Tescil başvuru sahibine 10 yıl boyunca geçerli olacak “Marka Tescil Belgesi” verilir. Marka Tescil Belgesinin süresi 10 yıldır. Her on yılda bir marka yenilenmesinin yapılması gerekir. Her 10 yılda bir yenilemek şartı ile markalar, istenildiği kadar kullanılabilir. 1

0 yıl sonra marka yenilemesi yapılmadığı takdirde marka sicilden silinir ve marka olma ortadan kalkar. Sicilden silinen bir marka için başka bir firma Marka Tescil Başvurusu yapabilir.

Marka tescili için 45 tane sınıf bulunmaktadır. Bir firma markalaştırmak istediği ürün veya hizmet için bu 45 tane sınıftan en az birine veya birkaçına başvuru yapabilir. Firma isterse bu 45 sınıfın tamamına da başvuru yapabilir. Marka sınıfları ile ilgili aşağıdaki yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Marka Sınıfları Nelerdir?

2021 yılı marka başvuru ücreti ne kadar diye soracak olursanız da 2021 yılında her bir marka sınıfı için 280 TL başvuru ücreti alınmaktadır.

marka tescili yaptırmamak risktirPin

Teknolojinin gelişmesi, yeni üretim kaynakları keşfedilmesi ile her gün yeni bir ürün icat edilmekte bunun içinde yeni bir firma kurulmakta. Bu durumda belki size ait bir ürün bile üretilebilir. Medyadan okuyoruz, duyuyoruz özellikle Çin de üretilen taklit ve sahte ürünlerden ülkemize milyonlarca adette sokulmakta.

Bu bir çok firma için hak hırsızlığı demek. Bu tarz hak hırsızlığı ile karşı karıya kalmamak için mutlaka Marka Tescil Başvurusu yapın. Marka tescil başvurusu yapan firma başta kendi faaliyet gösterdiği sektör olmak üzere Türkiye sınırları içerisinde markasının tekel kullanıcısı olup, markasına karşı hak hırsızlığı yapan kişilere karşı 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında kanun kapsamında dava açma hakkına sahip olur. Eğer yasal olarak marka sahipliği yoksa kanuni olarak yapabileceği bir şey olmaz.

Firma veya şahıslar, bireysel olarak marka tescil başvurusu yapabilir. Marka Tescil Başvurusunu e devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Ama marka tescil başvurusu hem başvuru aşamasında, hem başvuru sonrası takip aşamasında uzmanlık gerektirdiğinden marka tescil firmaları ile çalışmanızı öneririz.

Marka tescil başvurusu ile ilgili burada verdiğimiz bilgiler tavsiye niteliğinde olup gerçek ve güncel bilgiyi Türk Patent Enstitüsü sayfasından veya Marka Tescil firmaları aracılığı ile öğrenmenizi tavsiye ederiz.

YouTube video

Marka Nedir? – Marka Tescil Başvurusu Neden Yapılmalı?

Oyla! post

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Photo of author

eticaretsitesi

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.
Yorum yapın