1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

Wix E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?


0

Wix E-ticaret sitesi nasıl kurulur sizin için araştırdık. E-ticaret sitesi oluşturmak için bir çok platform bulunmaktadır. Wix de bu en çok tercih edilen platformlardan birisidir. İster çevrimiçi satış yapacak olun isterseniz de töresel mağazanızı internet ortamına taşıyacak olun Wix ile bu isteklerinizi kolayca karşılayabilirsiniz.

Bu anlamda e-ticaret sitenizi açmak için çok yüksek bütçelere sahip olmanız gerekmez. Wix e-ticaret sitesi açmak için size oldukça ekonomik çözümler sunar.

E-ticaret sitesi açmak için bütçe sorunu yaşayan bir çok insan daha ekonomik çözümler arar. Bu ekonomik çözümlerden biriside Wix ile e-ticaret sitesi oluşturmaktır. Wix ile e-ticaret sitesi oluşturma her ne kadar çok ekonomik bir çözüm olsa da, site oluşturma adımları karışık gelebilmektedir. Bu makalemizde Wix ile 5 dakika da e-ticaret sitesi nasıl oluşturulur onu anlatacağız.

Bu makale sonucunda sizde Wix ile kolayca e-ticaret sitenizi oluşturabileceksiniz.

Wix E-ticaret sitesi
Wix E-ticaret sitesi

Wix e-ticaret sitesi nedir?

Wix, teknik bilgi sahibi olmadan web sitenizi oluşturabileceğiniz web tabanlı bir yazılım sitesidir. Wix sitesi 2006 yılında İsrail’in başkenti Tel Aviv de kurulmuştur. Wix sitesi yazılımı ile her türlü web sitesini dakikalar içerisinde kolayca oluşturabilirsiniz.

Wix ile her türlü sitenin yanında e-ticaret sitesi de oluşturmak mümkündür. Wix ile oluşturulan e-ticaret sitesi, ödeme sitemlerinden reklam çalışmalarına, SEO çalışmalarından özel tasarım şablonlarına kadar bir çok özelliği sunar. Wix hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki önerilen makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Wix Nedir? Ne İşe Yarar?

Wix e-ticaret sitesi nasıl oluşturulur?

Wix e-ticaret sitesi oluşturmak oldukça kolaydır. Online mağazanızı oluşturmak için teknik bir bilgiye sahip olmanız gerekmez. Wix ile e-ticaret sitenizi 9 kolay adımla oluşturabilirsiniz.

Wix e-ticaret sitesi oluşturma adımları şunlardır;

 1. Wix üzerinde kayıt oluşturun
 2. Soruları yanıtlayın
 3. Mağazanızı özelleştirin
 4. Web sitenizi tasarlamaya başlayın
 5. Ürünlerinizi satışa hazırlayın
 6. En uygun ödeme yöntemini seçin
 7. Dağıtım bölgelerini belirleyin
 8. Reklam yaparak müşteri kitlenizi oluşturun
 9. Web siteniz için alan adı alın

Wix üzerinde kayıt oluşturun

Wix üzerinde kayıt oluşturun
Wix üzerinde kayıt oluşturun

Google arama motoruna Wix yazıp arama yaparak veya bu Wik yazısına tıklayarak açılan sayfadan üyeliğiniz yapın. Üye olmak için isterseniz bilgilerinizi yazıp “Kayıt Ol” düğmesine tıklayın isterseniz de sağ tarafta ki “Facebook ile Devam Et” veya “Google ile Devam Et” düğmelerine tıklayın.

Soruları yanıtlayın

Soruları yanıtlayın
Soruları yanıtlayın

Kayıt işleminin ardından Wix size birkaç soru soracaktır. Sorular sayfasına geçmek için “Başlayalım” düğmesine tıklayın.

wix kendim için
wix site kurmak

Gelen ekranda “…..için bir site kurmak istiyorum” kısmındaki boşluğa mause’nuzu getirince çıkan seçeneklerden ne için site açmak istiyorsanız onu seçin.

wix kendim için sanal mağaza
wix site kurmak istiyorum

Biz “kendim” için seçeneğini, sonrasında “sanal mağaza” seçeneğini,

wix kendim için sanal mağaza kurmadım
wix site kur

sonrasında gelen seçenekte ise “daha önce hiç site kurmadım” seçeneğini seçtik.

Mağazanızı özelleştirin

wix sitenizi nasıl kurmak istediğinizi seçin
Mağazanızı özelleştirin

Gelen ekran da sizi 2 seçenek karşılayacak.

 1. Wix adı sizin için bir site kursun
 2. Wix editör ile kendi etkileyici sitenizi kurun

Bu seçeneklerden istediğinizi seçebilirsiniz. 1.seçeneği seçerseniz sizden “Ne tür bir site oluşturmak istiyorsunuz?” diye sorar ilgili alana istediğiniz sektör adını yazarsanız algoritma size en uygun şablonların olduğu önerileri sıralar.

2.seçeneği seçerseniz gelen ekranda “Beğendiğiniz site şablonunu seçin”. Biz 2.seçenekte “Çanta Mağazası” temalarından birini seçip düzenle dedik.

Wix e-ticaret sitesini tasarlamaya başlayın

E-Ticaret sitenizi tasarlamaya başlayın
E-Ticaret sitenizi tasarlamaya başlayın

Temanızı seçip düzenle dedikten sonra yukarıda ki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Bu ekranda sitenizin arka planını, tema ayarlarını, resim, video ekleme, yazı ekleme, yazı renkleri, yazı fontları gibi aklınıza gelen bütün seçeneklere kolayca erişip gerekli düzenlemeleri yapabileceksiniz.

Ürünlerinizi satışa hazırlayın

wix ürün ekleme
Ürünlerinizi satışa hazırlayın

Mağazanıza ürün eklemek için sol taraftaki “Mağazam” ikonuna, gelen ekranda “Ürün Ekleme” düğmesine tıklayın.

wix yeni ürün ekle
wix ürünler

Gelen ekranda Sağ üst köşede yer alan “Yeni Ürün/Hizmet” düğmesine tıklayın çıkan seçenekten satmak istediğiniz ürünler için uygun olan seçeneği seçin. Biz fiziksel bir ürün satmak istediğimiz için “Fiziksel” seçeneğini seçtik.

Gelen ekranda eklemek istediğiniz ürünün;

 • Ürüne dair görsel veya video
 • Ürün adı,
 • Fiyat,
 • İndirim varsa oranı,
 • Ürün hakkında açıklama,
 • Varsa ürün seçenekleri,
 • Stok durumu,
 • Gönderi ağırlığı
yeni ürün ekle fiziksel
wix ürün gönder

Gibi bilgileri ekleyin ve sağ üst köşedeki “Kaydet” düğmesine tıklayın. Böylece ilk ününüzü eklemiş oldunuz. Diğer ürünleriniz için de aynı adımları uygulayın.

En uygun ödeme yöntemini seçin

En uygun ödeme yöntemini seçin
En uygun ödeme yöntemini seçin

Wix ile oluşturduğunuz e-ticaret sitesinde ürün satmak ve kredi kartı ile tahsilat yapabilmek için paketinizi yükseltmeniz gerekiyor. Yani ücretsiz paketlerde tahsilat yöntemleri bulunmamaktadır.

Paketinizi yükselttikten sonra satmış olduğunuz ürünlerin ücretini EFT/Havale veya Kredi kartı ile alabilirsiniz. Kredi kartı entegrasyonu olarak İyzico seçeneği bulunmakta. Kredi kartı entegrasyonunu yapmak için sol taraftaki mağaza ikonuna tıklayın.

Gelen ekranda “Ödeme Yöntemleri Ekleyin” düğmesine tıklayın.

wix bankamatik
wix ödeme yöntemleri

Gelen ekranda “Bankamatik ve Kredi Kartı – iyzico” yazısının sağındaki “Bağla” düğmesine tıklayın.

wix ödeme yöntemi iyzico
wix kontrol paneli

Gelen ekranda İyzico firması tarafından verilen “API Key” ve “Secret Key”i yazıp sağ alt köşedeki bağla düğmesine tıklayın. Bu şekilde İyzico Kredi Kartı tahsilatını entegre etmiş oldunuz. Kredi kartı entegrasyonu için öncesinde İyzico firmasından üyelik almanız gerekiyor.

Kargo bölgelerini belirleyin

wix kargo ayarları
Kargo bölgelerini belirleyin

Oluşturmuş olduğunuz e-ticaret sitesinde satacağınız ürünlerin kargo dağıtım bölgelerini ve kargo ücretlerini belirleyebilirsiniz. Kargo bölgelerini ve kargo ücretlerini belirleyebilmek için;

Sol taraftaki mağaza ikonuna tıklayın. Gelen sayfadan “Teslimat Kurallarını Belirleyin” linkine tıklayın. Gelen ekranda 81 ilin tanımlı olduğunu göreceksiniz. Bunların Haricinde kargo bölgesi eklemek isterseniz sağ üst köşedeki “Bölge Ekle” düğmesine tıklayarak işleminizi yapın ve kaydet düğmesine tıklayın.

Reklam yaparak müşteri kitlenizi oluşturun

Oluşturmuş olduğunuz e-ticaret sitesini daha geniş kitleye tanıtmak, ziyaretçi trafiğini artırıp daha fazla satış yapabilmek için reklam vermeniz gerekiyor. E-ticaret sitenizin reklamını yapabilmeniz için Wix size gelişmiş reklam araçları sunmaktadır. Wix reklam ve pazarlama araçlarını kullanarak;

 • Sitenizin SEO Optimizasyonunu yapabilir, Google da daha fazla bulunur olursunuz
 • Ürünlerinizin Facebook ve İnstagram gibi platformlarda tanıtımını yapabilirsiniz
 • Hazır şablonlar sayesinde müşterilerinize teklif ve bültenler gönderebilirsiniz
 • Siteniz ve ürünleriniz için videolar oluşturabilirsiniz
 • Reklam ve kampanyalarınız için Wix uzmanlarından destek alabilirsiniz
 • Sitenizin logo, banner ve sliderlarını kolayca yapabilirsiniz
 • Müşterileriniz için indirim kuponları tanımlayabilirsiniz
 • Sitenize Google Analytics entegre ederek ziyaretçiler ile ilgili detaylı istatistik toplayabilirsiniz

Wix E-Ticaret siteniz için alan adı alın

E-Ticaret siteniz için alan adı alın
E-Ticaret siteniz için alan adı alın

E-ticaret sitenizin kendi markanız ile yayın yapması için ilgili alan adı satın almanız gerekiyor. Kendi alan adınızı almak için sol tarafta bulunan “Mağazam” ikonuna tıklayın, gelen ekranda “Kontrol Paneline Git” düğmesine tıklayın

Gelen ekranda “Kendi Domaininizi Bağlayın” linkine tıklayın.

Gelen ekranda yeni bir alan adı alacaksanız “Yeni bir domain adı alın” düğmesine, zaten bir alan adınız varsa da “Sahip olduğunuz bir domaini bağlayın” düğmesine tıklayın. Bu yöntemle Wix tarafından verilen kullaniciadi.wixsite.com/site ismi şeklindeki isminizi kendi alan adınızla değiştirebilirsiniz.

Wix yıllık veya çok yıllık Premium paket alımlarında 1 yıllık alan adı ücretini “domain kuponu” şeklinde hediye etmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Adım Adım Alan Adı Nasıl Alınır?

Wix e-ticaret sitesi özellikleri nelerdir?

Wix ile oluşturmuş olduğunuz e-ticaret sitesi bir çok özelliğe sahiptir. Wix e-ticaret sitesi özellikleri şunlardır;

 • E-ticaret sitenizin faaliyet gösterdiği sektörle ilgili yüzlerce tema ve şablon bulabilirsiniz
 • Oluşturmuş olduğunuz e-ticaret sitesinde alışveriş sepeti ve hızlı ödeme kolaylıkları ile müşteri memnuniyetinizi artırabilirsiniz
 • %100 mobil uyumlu tasarımlar ile göze hoş gelen vitrin seçeneklerine sahip olursunuz
 • E-ticaret sitenizde kullanabileceğiniz yüzlerce yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve görsellere sahip olursunuz
 • E-ticaret sitenizin iletişim kanallarını güçlendirmek için kullanacağız veya entegre edeceğiniz bir çok iletişim kanalı bulunmaktadır
 • E-ticaret sitenizi başka site veya uygulamalar ile entegre edebilmek için API özelliğini kullanabilirsiniz
 • Wix ile oluşturulan siteler teknik SEO açısından sorunsuz olup arama motorlarında kısa sürede listelenmektedir. E-ticaret sitenizin Wix SEO ayaları kısmından site başlığınızı, site açıklamanızı, anahtar kelimeleriniz, meta etiketleriniz, yönlendirmelerinizi ve daha bir çok SEO işlemini yapabilirsiniz.
 • Wix ile oluşturulan sitelerde blog tabanlı site seçeneği bulunmaktadır
 • Oluşturmuş olduğunuz siteyi kendi alan adınız ile kullanabilirsiniz
 • Wix ile oluşturulan e-ticaret sitelerinin envanter özelliği bulunmaktadır. Envanter özelliği ile sitenizde kaç adet ürün kaldığını görüntüleyebilir, ürünlerinizi düzenleyebilir ve siparişleriniz kontrol edebilirsiniz
 • Oluşturmuş olduğunuz e-ticaret sitesinin çok gelişmiş ve kullanımı kolay bir yönetim paneli bulunmaktadır. Bu panel ile teknik bilgi sahibi olmadan sitenizi güncelleyebilirsiniz.
 • Wix ile oluşturmuş olduğunuz e-ticaret sitesini güncellerken, ürün eklerken takıldığınız noktalarda sürekli destek alabileceğiniz müşteri hizmetleri bulunmaktadır

 Wix e-ticaret sitenize müşteri çekmek için neler yapmalısınız?

Wix ile oluşturmuş olduğunuz e-ticaret sitesinde daha fazla satış yapmak ve daha fazla müşteri çekmek için aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz. Bunlar;

Hedef kitle belirleyin

Satmış olduğunuz ürünler ile ilgilenebilecek doğru hedef kitleyi belirleyemediğiniz sürece satışlarınızı artıramazsınız. Ürünleriniz ille ilgilenecek, onların dikkatlerini çekecek doğru hedef kitleyi belirledikten sonra yapacağınız çalışmalar ile satışlarınızı artırabilirsiniz.

Ne satacağınıza karar verin

Başarılı bir e-ticaret sitesi açmanın en önemli kurallarından biriside ne satacağına karar vermektir. Ne satacağınıza karar vermeniz atacağınız adımları, geleceğe dair hedeflerinizi, bu hedefleri gerçekleştirme yolunda belirlenmesi gereken stratejileri daha gerçekçi olarak belirlemenize yardımcı olur.

Ne satacağına karar vermek o ürünün rakiplerin kimler, toptancısı kimler, alışı ne kadar gibi bir çok sorunun cevabını bilmeniz demektir.

Ödeme yöntemlerini belirleyin

Müşterinin bir e-ticaret sitesinde beklediği en önemli unsurlardan biriside ödeme seçeneklerinin çokluğudur. Sitenizde ne kadar çok ödeme seçeneği sunarsanız satışlarınız da o derece artacaktır.

Müşterilerin alışverişlerde en dikkat ettiği unsur kredi kartı ile ödeme yapılıp yapılmadığı, kredi kartına taksit seçeneğinin olup olmadığıdır. Ayrıca insanlar mağdur edilmemek için kapıda ödeme seçeneği sunan sitelerden daha fazla alışveriş yapmaktadır.

Alan adı seçimine dikkat edin

İnsanlar kurumsal olduğuna inandığı e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmaktadır. Bir e-ticaret sitesinin kurumsal olduğunu gösteren unsurlardan biriside sitenin sahip olduğu alan adıdır. Eğer alan adınız firma isminizle aynı, jenerik denilen tek kelime veya com.tr uzantılı ise insanlar daha fazla güven duymaktadır. Alan adı alırken dikkat edilecek unsurları daha detaylı anlattığımız aşağıda ki makale size daha çok yardımcı olacaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Alan Adı Nedir, Nasıl Alınır?

Site tasarımına önem verin

Fiziksel mağazalarda nasıl ki vitrin önemli ise e-ticaret sitelerinde de site tasarımı çok önemlidir. İnsanlar sitenizin tasarımına bakarak kurumsal olup olmadığınıza, güvenilir olup olmadığınıza karar veriyor. Sitenizin tasarımı sattığınız ürünlere ve faaliyet gösterdiğiniz sektöre uygun olmalıdır.

Site tasarımınızda kullandığınız renkler kurumsal kimliğinizle uyumlu, göz yormayan renklerden oluşmalıdır. Sitenizde kullandığınız yazı fontları ve renkleri birbiri ile uyumlu olmalıdır.

Wix e-ticaret sitesi için güçlü bir marka stratejisi belirleyin

E-ticaret sitenizin marka kimliğini çok iyi belirlemeniz gerekiyor. Marka olma yolunda atılması gereken bütün adımları dikkatli bir şekilde atmalısınız. Sitenizde kullandığınız renkler, görseller, yazı fontları hepsi markanızla uyumlu, markanızı öne çıkaracak yapıda olmalıdır.

Pazarlama kampanyaları planlayın

Pazarlama kampanyaları bir e-ticaret sitesinin daha fazla bilinir olmasını ve daha satış yapmasını sağlar. Sitenizde bilinirlik ve bulunur olmak için sıkça dijital pazarlama çalışmaları yapmalısınız. Dijital pazarlama çalışmalarınız hedef kitlenizin yapısına ve satmış olduğunuz ürünlere uyumlu olmalıdır.

Pazarlama kampanyaları sonunda mutlaka raporları dikkatli bir şekilde inceleyin. Bir sonraki kampanya için stratejiler belirleyin.

Satmış olduğunuz ürünlerle ilgili dönemsel olarak ve özel günler için Facebook, İnstagram gibi sosyal medya platformlarında reklamlar verin. Ayrıca satışlarınızı artırmak için Google ADS reklamlarını kullanmayı da ihmal etmeyin.

SEO çalışması yapın

Bir e-ticaret sitesi arama motorlarında çıktığı sürece satış yapabilir. Bir e-ticaret sitesinin arama motorlarında bulunur olması için yapılan çalışmalara SEO çalışması denir. SEO çalışması uzun soluklu ve sabır isteyen bir çalışmadır. Sitenizin SEO çalışmasını kendiniz yapabileceğiniz gibi alanında tecrübeli ve bilgili bir SEO Uzmanı veya SEO ajansına da yaptırabilirsiniz.

Wix e-ticaret paketi ücretleri ne kadar?

Wix ile e-ticaret sitesi kurmak ücretsiz olmasına rağmen bazı hizmetler için ödeme yapmanız gerekiyor. Wix abonelik usulü ile satış yapmaktadır. Ücretli satılan paketlere Premium paketler denmektedir.

Satılan Premium paketleri 14 gün ücretsiz olarak deneyebiliyorsunuz. Satışı yapılan Premium paketler iki kısma ayrılmaktadır.

 1. Web Sitesi Paketleri
 2. İşletme ve E-Ticaret Paketleri

Wix Paketleri

Web sitesi paketleri dört kısımdan oluşmaktadır. Bunlar;

 1. VİP
 2. Sınırsız
 3. Standart
 4. Domain Bağlama
Web Sitesi Paketleri
Wix Web Sitesi Paketleri

İşletme ve Wix E-Ticaret Paketleri

Wix İşletme ve E-Ticaret paketleri 3 kısımdan oluşmaktadır. Bunlar;

 1. VİP İşletme
 2. Sınırsız İşletme
 3. Temel İşletme

Sıkça sorulan sorular

Wix e-ticaret sitesi açmak konusu ile okuyucularımızdan gelen sorulara kısa kısa cevaplar vermeye çalıştık. Yeni sorular geldikçe ekleyip cevaplanadıracağız.

Wix e-ticaret sitesi oluşturmak ücretsiz mi?

Wix ile ilgili en çok sorulan sorulardan birisi de Wix E-Ticaret Sitesi oluşturmak ücretsiz mi? Sorusudur. Bu soruya evet Wix ile kendinize e-ticaret sitesini ücretsiz olarak oluşturabilirsiniz. Ancak e-ticaret sitenizden satış yapmak istiyorsanız
Wix e-ticaret sitesi paketlerinden birisini satın almanız gerekiyor. Wix,  açmış olduğunuz e-ticaret sitesinden satılan ürünlerden komisyon almamaktadır. Ama satılan ürünlerin ödemeleri için Wix altyapısını kullandığınızdan küçük bir kesinti yapmaktadır.

Wix e-ticaret sitesi oluşturmak iyi bir seçenek mi?

Wix e-ticaret sitesi oluşturmanız halinde bir e-ticaret sitesinin ihtiyaç duyabileceği tüm bileşenlere sahip olursunuz. Sitenizi güncellemek ve ürün eklemek için teknik bilgi sahibi olmanıza gerek yoktur. Siteniz için yüzlerce tasarım içerisinden istediğinizi seçebilirsiniz.
Satmış olduğunuz ürünleri pazarlamak için gerekli olan tüm araçlara kolayca ulaşabilirsiniz. Yapamadığınız işlemler ve kafanıza takılan sorular için 7/24 müşteri hizmetlerinden destek alabilirsiniz.

Wix e-ticaret sitesi oluşturmak kolay mıdır?

Wix e-ticaret sitesi oluşturmak son derece kolaydır. Sitenizi oluşturmak, ürün eklemek veya güncellemek için teknik bilgi sahibi olmanıza gerek yoktur. Sitenin sürükle bırak özelliği ile dakikalar içerisinde ürünlerinizi ekleyebilir, yeni sayfalar oluşturabilirsiniz.
Sistemin gelişmiş yardım sayfası sayesinde yapamadığınız, takıldığınız yerleri hemen öğrenebilirsiniz. Bunun yanında yine de yapamadığınız noktalar olursa 7/24 hizmet veren müşteri hizmetlerinden yardım alabilirsiniz.

Wix e-ticaret sitesi oluşturmak güvenli mi?

Wix e-ticaret sitesi oluşturmak son derece güvenlidir. Wix ile oluşturulan tüm e-ticaret siteleri HTTPS Protokolü ve SSL Sertifikası ile yayın yapar. Sadece ücretli siteler değil ücretsiz sitelerde SSL sertifikası ile yayın yapar. Wix ile oluşturulan e-ticaret siteleri müşterilerinden 256 bit SSL sertifikası ücret tahsilatı yapmaktadır.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir