1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

Hazır E-Tİcaret Sitesi Nedir?

Hazır e-ticaret sitesi nedir, hazır e-ticaret sitesi kurmak için 10 neden, hazır e-ticaret sitesi fiyatları ne kadar, hazır e-ticaret sitesi firmaları nelerdir, hazır e-ticaret siteleri geliştirilebilir mi sorularının cevapları bu makalede.


0

Hazır e-ticaret sitesi, e-ticarete başlamak ve bu amaçla e-ticaret sitesi açmak isteyen kişiler için avantajlar ve komplike faydalar sunan e-ticaret yazılımı çözümlerinden bir tanesidir. Hazır e-ticaret sitesi yazılımının bildiğiniz e-ticaret sitesi yazılımlarından hiçbir farkı yoktur.

Bilakis ikisi de aynı anlama gelmektedir. Ancak ülkemizde hazır e-ticaret sitelerine karşı olumsuz bir algı vardır. Sanki hazır olunca bir yerleri eksik bırakılmış, özensizce kodlanmış gibi değerlendirilmektedir. Birebir ihtiyaçlara yönelik, bir firma için özel olarak kodlanmamış bütün e-ticaret sitesi yazılımları da hazır e-ticaret sitesi yazılımıdır.

Hazır e-ticaret sitesi yazılımı, yazılım firmaları veya freelance çalışan yazılımcılar tarafından, bir firmanın e-ticaret yaparken ihtiyaç duyabileceği tüm modüller göz önünde bulundurularak geniş bir zaman diliminde bir kereye mahsus kodlanır ve firmalara pazarlanır.

E-ticaret yapmak isteyen işletmeler bu yazılımları satın alarak aynı gün içerisinde internetten satış yapabilmektedir.

Özel kodlama e-ticaret sitesi yazılımı için yeter kadar bütçesi veya zamanı olmayan firmalar için hazır e-ticaret yazılımları oldukça ekonomiktir. Bu makalemizde firmalara e-ticaret yapmak için oldukça faydaları olan hazır e-ticaret sitesi nedir, hazır e-ticaret sitesinin faydaları nelerdir gibi konulalar da bilgiler vereceğiz.

Hazır e-ticaret sitesi
Hazır e-ticaret sitesi

Hazır e-ticaret sitesi nedir?

Hazır e-ticaret sitesi, e-ticaret yapmak isteyen firmaların ihtiyacı olabilecek tüm modüllerin önceden planlanarak, altyapı olarak ve zaman ayrılarak hazırlanan, arka planda tek bir ürünün işlevselliğine sahip paneli, ortaya çıkan ürüne bir çok farklı tasarım giydirilmesi sonucu ortaya çıkan e-ticaret yazılımına denir.

Özellikle yazılım firmaları kendi e-ticaret yazılımlarını oluşturup, tasarımsal farklılıklar katarak bu ürünü e-ticaret yapmak isteyen firmalara satmaktadır. E-ticaretin toplam ticaretteki payının artması ile e-ticaret yapan firma sayısı ve bununla beraber hazır e-ticaret yazılım firması olarak hizmet veren firma sayılarında da artış olmuştur.

Hazır e-ticaret sitesi yazılımı, sıfırdan tasarlanıp yazdırılacak özel e-ticaret sitesi yazılımına göre zaman ve maddiyat açısından çok büyük tasarruf sağlar. Eğer mevcut yazılımlar sizin ihtiyacınızı karşılamıyorsa, mevcut ihtiyaçlarınıza ilaveler yapmak çok da mümkün değilse o zaman özel e-ticaret sitesi yazılımı kodlatmak mantıklı olabilir.

Onun haricinde eğer var olan yazılımlar ihtiyacınızı görüyorsa özel yazılım ile hazır yazılım arasında ki farkı sitenizin reklamları için harcamanızı tavsiye ederiz. Nitekim günümüzde sürekli alışveriş yaptığımız, büyük e-ticaret sitesi değimiz bir çok firma yazılım olarak hazır e-ticaret sitesi yazılımları kullanmakta.

Hazır e-ticaret sitelerinin ön yüz yani ziyaretçilerinin kullandığı kısım farklı renk ve tasarımlara sahip olup arka planda çalışan yönetim panelinin başka firmaların yönetim paneli ile aynı olması size çok bir şeyler kaybettirmeyecektir.

Hazır E-ticaret Sitelerini Tercih Etmeniz için 10 Neden
Hazır e-ticaret sitesi kurmak için 10 neden

Hazır e-ticaret sitesi kurmak için 10 neden

Hazır e-ticaret sitesi kurmak için bir çok neden bulunmaktadır. Bu nedenler büyük veya küçük işletme olup olmamanıza göre değişmemekte. Hazır e-ticaret paketlerinin işletmelere sağlamış olduğu en büyük fayda zaman, düşük maliyet ve kolaylıktır. Bunun yanında hazır e-ticaret paketlerinin firmalar tarafından tercih edilmeleri için 10 neden.

 1. Tasarım ve kodlama bilmenize gerek yoktur
 2. Güvenlik endişesi taşımazsınız
 3. Teknik altyapı gibi işlerle uğraşmazsınız
 4. Gelişmiş sanal pos ve ödeme sistemleri vardır
 5. Özel kargo anlaşmalarından yararlanabilirsiniz
 6. SEO uyumludur
 7. Online Pazar yerleri ile uyumludurlar
 8. Facebook üzerinden satış yapabilirsiniz
 9. İnstagram üzerinden satış yapabilirsiniz
 10. Siz işinizi geliştirmeye odaklanırsınız

Hazır e-ticaret paketleri hazır kodlanmış yapıda olduğu için, kullanmak için teknik bilgi, tasarım ve kodlama bilip bilmemenizin önemi yoktur. Siz, size verilen yönetim panelinden bütün işlerinizi rahatça yürütebiliyorsunuz. Eğer teknik bir sorun yaşarsanız veya özel bir tasarım ihtiyacı duyarsanız hizmet aldığınız firmayla iletişime geçtiğinizde size çözüm önerileri getiriliyor.

Bir e-ticaret sitesi için en önemli unsur güvenliktir. Ziyaretçiler güvenli bir ortamda alışveriş yapmak ister. Hazır e-ticaret siteleri güvenli bir ortamda alışveriş yapılsın diye her türlü önlemi alır.

E-ticaret yazılım firmaları güvenlikle ilgili gelişmeleri, yapılması gereken iyileştirmeleri kontrol eder ve uygular. Bu konuda sizin ekstra bri şey yapmanıza gerek yoktur. Bu sayede güvenlik konusunda kafanız rahat olur.

Bir hazır e-ticaret sitesinin tüm fonksiyonları ile yayın yapılabilmesi için arka planda yapılması gereken bir çok işlem vardır. Sitenin bakımı, yedeklenmesi, hosting yönetimi, SSL Sertifikası kurulumu bu işlemlerden bazılarıdır. Hazır e-ticaret sitesi yazılımı almakla bütün bu işleri yapmaktan kurtulursunuz. Bütün bu işleri sizin yerinize yazılım aldığınız firma yapar.

Açmış olduğunuz e-ticaret sitesinde kredi kartı ile satış yapabilmeniz için bankalardan sanal pos hizmeti almanız gerekir. Ama hazır e-ticaret yazılımı kullanırsanız bu hizmeti yazılım firması size sunar. Kendilerinin anlaşmalı oldukları ödeme sistemi sağlayıcılarının sistemlerini sizin e-ticaret sitenize tanımlar. Bu sayede kredi kartı ile tahsilat yapabilirsiniz.

E-ticaret sitenizde satmış oldunuz bir ürünü kargo ile gönderebilmek için kargolarla özel anlaşmalar yapmanız gerekir. E-ticaret yazılımı aldığınız firmanın kargo firmaları ile özel anlaşmaları olabiliyor. Sizde bu anlaşmadan yararlanıp daha uygun fiyatlarla kargolarını gönderebilirsiniz.

Bir e-ticaret sitesinin müşterilerin yapmış olduğu aramaların, arama sonuçlarında çıkabilmesi için sitenizin SEO uyumlu yani arama motorları ile uyumlu olması gerekir. SEO ve mobil uyumlu olmayan e-ticaret sitelerinin Google başta olmak üzere arama motorlarında çıkması mümkün değildir. Hazır e-ticaret yazılımlarının çoğu arama motorları ile uyumludur. Bu anlamda teknik SEO açısından sorun yaşamazsınız.

Kendi e-ticaret sitenizin haricinde Trendyol, N11, HepsiBurada gibi Pazar yerlerinde satış yapmak isteyebilirsiniz. Hazır e-ticaret siteleri satmış olduğunuz ürünleri bir tıkla Pazar yerlerine gönderebileceğiniz yapıda kodlanmıştır. Satmış olduğunuz ürünleri tek tek pazar yerlerinde de eklemenize gerek yoktur. Bu sayede ürünleriniz Pazar yerleri üzerinden de satışa sunulur.

Hazır e-ticaret sitesi yazılımları, eklemiş olduğunuz ürün veya içeriklerin bir tıkla Facebook, İnstagram gibi sitelerde paylaşılabileceği yapıda kodlanmıştır. Siz yada ziyaretçileriniz kolaylıkla sosyal medya uygulamaları üzerinden paylaşım yapabilir.

Bunun yanında ürünlerinizi Facebook veya İnstagram üzerinden de satmak isteyebilirsiniz. Facebook veya İnstagram üzerinden mağaza oluşturup, ürünlerinizi kendi e-ticaret sitenizden buralara bir tıkla gönderebilirsiniz.

Hazır E-Ticaret Sitesi Fiyatları
Hazır e-ticaret sitesi fiyatları ne kadar?

Hazır e-ticaret sitesi fiyatları ne kadar?

Hazır e-ticaret sitelerinin fiyatları özel kodlama e-ticaret yazılımlarına göre oldukça ekonomiktir. Hazır e-ticaret yazılımı yazan firmalar ortaya çıkardıkları bu ürünü bir firmanın ihtiyacı olacak modülleri gruplandırarak ismine de hazır e-ticaret paketi ismi vermişlerdir.

Hazır e-ticaret sitesi yazılımlarının barındırdığı, firmanızın internetten satış yapabilmesi için ihtiyaç duyacağı tüm modül ve eklentileri şunlardır;

 • Hediye Çeki / Puan Sistemi,
 • Gelişmiş Kampanya Sistemi,
 • Kupon Kodu Sistemi,
 • Google Merchant Entegrasyonu,
 • SSL Güvenlik Sertifikası,
 • Ticket & Telefon Teknik Destek,
 • Hazır Responsive Tasarımlar,
 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO),
 • Blog / İçerik Yönetimi ,
 • Detaylı Kargo Yönetimi ,
 • İstatistik ve Raporlama Sosyal Medya Pazarlama,
 • Google Yönetim Araçları,
 • Cloud Sunucu Altyapısı,
 • WhatsApp Sipariş,
 • Havale / Kapıda Ödeme Sistemi,
 • Mobil E-Ticaret Sitesi,
 • Kredi Kartı Modülü,

Hazır e-ticaret paketleri bir takım özelliklere göre oluşturulup farklı fiyatlar ile satılmaktadır. Hazır e-ticaret paketleri genel olarak aşağıdaki hususlara göre oluşturulmaktadır;

 1. Web alanı
 2. Kurumsal Mail
 3. Sanal Pos Entegrasyonu
 4. Pazar yeri entegrasyonu
 5. Kargo entegrasyonu
 6. Özel tasarım tema

Yukarıda ki özelliklere göre paketler oluşturulup satışa sunulmaktadır. Günümüzde hazır e-ticaret sitesi kurmak ortalama 1500 TL ile 20000 TL arasında değişmektedir. Fiyat değişikliğine yukarıdaki modüllerin olup olmaması etkili olmaktadır.

Yukarıdaki hazır -eticaret sitesi fiyatlarına alan adı dahil değildir. Alan adını sizin almanız gerekir. Günümüzde alan adı ücreti ortalama 10 – 12 $ civarındadır.

Sizde hazır e-ticaret sitesi yazılımı alacağınız zaman yukarıdaki modüllerin sizin için önemli olup olmamasına göre karar verip öyle karar vermelisiniz. Bir çok kişinin yaptığı hata gibi “İlerde lazım olur o yüzden en yüksek paketi satın alayım” diye düşünmeyin. Hazır e-ticaret paketlerinde, paketler arasında geçiş vardır. Yani mevcut paketinizden ihtiyacınızı karşılayacak bir üst pakete geçiş yapabilirsiniz.

Hazır e-ticaret sitesi firmaları nelerdir?

Hazır e-ticaret sitesi yazılımına sahip olup, firmaların e-ticaret yapması için e ticaret sektöründe faaliyet gösteren bir çok firma bulunmaktadır. Bu firmaların yazılımları aşağı yukarı aynı mantalite ile kodlanmış olup bazı alanlarda farklılıklar gösterebilmektedir.

Her yazılım firmasının fiyatları da birbirine göre de farklılık göstermektedir. Fiyat farklılıklarında verilen destek şekli, referans sayısı (bilinen büyük siteler olursa fiyatta yüksek olabiliyor), yazılımın özellikleri gibi etkenler etkili olmaktadır. Hazır e-ticaret sitesi firmaları şunlardır;

 • Akınsoft
 • Faprika
 • İdeaSoft
 • Ofisimo
 • Platinmarket
 • Proticaret
 • Softtr
 • Ticimax
 • Tsoft

Sizde alacağınız hazır e-ticaret sitesi yazılımına karar vermeden önce detaylı bir şekilde araştırma yapıp, ondan sonra karar verin. Araştırma yaparken firmaları telefonla arayıp arayıp destek ekibi ile görüşüp detaylı bilgi alın, aklınızdaki tüm soruları sorun, referanslarına bakın, gerekirse referanslarını arayıp o firmadan memnun olup olmadıklarını sorun, ne şekilde destek verdiklerini öğrenip sizin için uygun olan pakete karar verin.

Zira e-ticaret altyapısı başlangıçta iyi karar verilip çok geçerli bir neden olmadıktan sonra değiştirilecek bir şey değildir.

Hazır E-ticaret Siteleri Geliştirilebilir Mi?
Hazır e-ticaret siteleri geliştirilebilir mi?

Hazır e-ticaret siteleri geliştirilebilir mi?

Hazır e-ticaret siteleri, hantal, geliştirmeye müsait olmayan sistemler olarak bilinir. Oysa hazır e-ticaret siteleri bilinenin aksine geliştirmeye son derece açık sistemlerdir. Geliştirilmek istenen alan veya ilave ettirilmek istenen özellik e-ticaret hizmeti veren yazılım firması tarafından ekstra ücret ödenerek yapılır.

Geliştirilecek veya ilave ettirilecek alan için istenen ücret isteğinizin mahiyetine ve ne kadar sürece yapılacağına göre değişiklik gösterir.

Çoğu işletme e-ticaret başlamadan önce kullanmayacağı, ihtiyaç duymayacağı özellik veya modüller için kaygıya kapılmakta. İlerde ihtiyaç duyacağı bir özellik için yok diye gerçekten tüm ihtiyaçlarını görecek hazır e-ticaret paketini almaktan vazgeçiyor.

Oysa başlangıçta, ihtiyaç duyulacak modüllerin belirlenip ilerde ihtiyaç duyulduğunda o modülü temin ederim diye hareket etmesi gerekir. Bu sayede başlangıçta yüksek ücretler verilmemiş olur.

Sonuç olarak…

Hazır e-ticaret siteleri e-ticaret yapmak isteyen firmaların bütün ihtiyaçlarını karşılayacak yapıdadır. Alacağınız yazılım ile aynı gün internetten satışa başlayabilirsiniz. E-ticaret sitenizin tasarımı, güvenliği, yedeklenmesi gibi sorunlarla uğraşmazsınız.

Siz nasıl daha fazla satış yapabilirim diye kafa yorarsınız. İlerleyen zamanlarda ihtiyacınız olacak tasarım, modül veya ilave özellik olursa hizmet aldığınız yazılım firması bunu sizin yerinize yapar. Hazır e-ticaret sitesi satın almakla hem zamandan hem de paradan tasarruf edersiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=mbLtKei4LhI
Hazır e-ticaret sitesi nedir?
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir