1. Anasayfa
 2. İnstagram

İnstagramdan Satış Yapmak (En detaylı Rehber)


0

İnstagramdan satış yapmak ile ilgili en detaylı makale. Şu bir gerçek ki, İnstagram kullanımı pazarlamadan kişisel markalaşmaya kadar her şeyi kökten yıkıcı bir şekilde değiştirdi. Bu gün yeni kurmuş olduğunuz girişimi büyütmek, ürünlerinizi daha çok satmak, marka bilinirliğinizi artırmak, daha kalabalık kitlelere ulaşmak istiyorsanız etkili bir İnstagram performansı sergilemek zorundasınız.

Yapılan araştırmalar, en fazla İnstagram etkileşiminin, görselliğin ön planda olan sektörlerde olduğunu göstermekte. Bu anlamda moda, güzellik, tekstil gibi sektörler İnstagram için biçilmiş kaftanlar. Bunun yanında İnstagram birbirinden farklı kitlelere hitap edebilen özellikleri sürekli geliştirerek herkese hitap etmeye başladı.

Bu gün artık bir manav, bir kasap, bir hırdavatçı “İnstagram için bir şeyler yapmalıyım” diyebiliyor. Bu açıdan bakıldığında İnstagram ticari firmalar, markalar ve girişimler için büyük fırsatlar barındırıyor diyebiliriz.

Bu fırsarlardan yararlanmak için ister tek kişilik, istersenizde binlerce çalışanı olan bir işletme olun, İnstagram da daha fazla kitleye erişip instagramdan satış yapmak için daha fazla performans sergilemek zorundasınız.

Başlangıçta bir sosyal medya uygulaması olarak hayatımıza giren instagram bu gün artık neredeyse bir e-ticaret platformuna dönüştü. Amazon veya Trendyol da var olan işlevsellik İnstagramda da var diyebiliriz.

İnstagramın bu gün bir milyarın üzerinde kullanıcısı bulunmakta. Bu kullanıcıların %60’ı günlük olarak İnstagrama giriş yapmakta. Günlük 500 milyon insan İnstagram hikayeleri kontrol etmekte. Bu rakamlar ışığında instagramda satış yapmak tüm markalar, işletmeler ve girşimciler için büyük fırsat. Bu fırsatı değerlendiren bir çok insan olduğu kadar bir çok insanda değerlendirmek için fırsat kollamakta.

Bu makalemizde instagramdan satış yapmak nedir, instagramdan satış yapmak için neler gerekir, instagramdan satış yapmak isteyenler satışlarını nasıl daha fazla artırabilir gibi konularda bilgiler vereceğiz. Bu makale İnstagramda satış yapmak isteyenler için detaylı bir rehber, yol haritası olacaktır.

Yazıda Neler Var

İnstagramdan satış yapmak rehberi

Sosyal medya uygulamalarının ve kullanıcılarının sayısının artması ile birlikte buralarda bir satış platformları haline geldi. Bu platformlardan en çok satış yapılan platform İnstagramdır dersek yanlış olmaz.

Başlangıçta sadece görsellerin paylaşıldığı bir uygulama olan İnstagram zaman içerisinde, dahil ettiği yeni özellikler sayesinde bir e-ticaret platformuna dönüştü ve dönüşmeye de devam ediyor.

Bu gün marka bilinirliğini artırmak, daha fazla hedef kitleye ulaşmak ve daha fazla satış yapmak isteyen herkes İnstagramda yer almakta.

İnstagramdan satış yapmak
İnstagramdan satış yapmak

İnstagram nedir?

İnstagram 6 Eylül 2010 tarihinde Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından fotoğraf ve video paylaşılması amacıyla hayata geçirdikleri sosyal medya uygulamasıdır.

Her geçen gün kullanıcı sayısı artan İnstagram sürekli kendini yenileyerek yeni özellikler ekleyip kullanıcılarına sunmakta. Bu yeni özellikler İnstagramın daha aktif ve daha farklı alanlarda da kullanılması sağlamakta.

İnstagram canlı yayın, IGTV, InstaShop gibi özellikler bunun göstergesidir diyebiliriz. İnstagramın devreye almış olduğu İnstaShop özelliği ile satış yapma imkanı sağlanmıştır

İnstagramdan satış yapmak için bilmeniz gerekenler

İnstagramdan satış yapmak isteyen işletmeler, girişimciler ve markalaınr satışa başlamadan önce bilmeleri gereken bir takım temel bilgiler bulunmaktadır. İnstagramdan satış yapmak rehberi makalemizde bu önemli noktalar nelerdir onlardan bahsedelim.

Instagramda ki başarılı mağazaları inceleyin

Sosyal medya uygulamaları içerisinde en fazla ticaretin yapıldığı İnstagramda, satışa başlamanın en önemli püf noktası sizden önce satışa başlamış olup başarılı olan işletmeleri, hesapları incelemenizdir.

İnceleyeceğiniz hesaplar ne satıyorlar, nelerde başarılı olmuşlar, nelerde başarısız olmuşlar, takipçileri en çok hangi yapılanı beğenmiş, en çok hangi yönlerden eleştiri alıyorlar gibi kriterleri iyice gözlemleyin. Gözlemlerinizi bir tabloda toplayın. Bu tabloya bakarak satacağınız ürün ve hedef kitleniz çerçevesinde stratejiler belirleyin.

İnstagramda ne satmak istediğinize karar verin

İnstagramdan satış yapmak için en önemli kriterlerinden biriside ne satmak istediğinize karar vermektir. İnstagramda satış yapan yüzlerce, binlerce firma olduğu için ne satacağınız çok önem arz ediyor. İnstagram ne satacağınıza karar verebilmek için;

 • İnstagramda, internette, Pazar yerlerinde en çok satılan ürünler hakkında araştırma yapın.
 • Pazar yerlerinde, E-ticarette trend olan ürünleri bulup, araştırın.
 • Sizinle beraber aynı ürünleri satan rakiplerinizin ürünleri satarken nasıl farklılaştığına göz atın.
 • Google başta olmak üzere arama motorlarında en çok aranan ürünler nelerdir? belirleyin.

Yukarıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygularsanız satacağınız ürünleri kolaylıkla belirleyebilirsiniz. İntagramda satacağınız ürünlere karar verirken “arkadaşım çok iyi satıyor, komşumun  oğlu bu işi yapıyor çok iyi kazanıyor” gibi özenti ile ne satacağınıza karar vermeyin. Ticarette işler hiçbir zaman sizin gördüğünüz gibi değildir. Görmediğiniz, hesaba katmadığınız bir çok metrik vardır.

thumbnail
Önerilen Yazı
İnstagramda Ne Satılır? – İnstagram’da Satılabilecek Ürünler

İnstagram rakip analizi yapın

İntagramdan satış yapmak için satılacak ürün veya ürünlere karar verdikten, karar verilen ürünleri satan firmaları belirlemek gerekiyor. Bu alanda potansiyel rakiplerinizi incelemek size stratejilerinizi belirlemede yardımcı olacaktır.

Satacağınız ürünün piyasadaki en büyük satıcısı kimdir, bu firma pazarın ne kadarını domine ediyor, satarken neleri iyi yapıyor, neleri yapamıyor, insanlar neleri yapmasından memnun, neleri yapmadığından şikayetçi oluyor gibi soruların cevaplarını belirleyin. Bütün bu soruların cevaplarını bulmaya rakip analizi deniyor. İnstagramda satılacak ürünlerle ilgili rakip analizi yaparken;

 • İnstagramda ve internette en çok satılan ürünler hakkında araştırma yapın.
 • E-ticarette, Pazar yerlerinde trend olan ürünleri belirleyip, inceleyin.
 • Sizinle aynı ürünleri satan rakiplerinizin ürünleri satarken nasıl farklılaştığını belirleyin.
 • Google başta olmak üzere arama motorlarında en çok aranan ürünleri belirleyin.

Gibi unsurları göz önünde bulundurarak iyi bir rakip analizi yapmalısınız. Bu şekilde potansiyel rakiplerinizi belirlemiş, onların zayıf ve güçlü yönlerini bilerek stratejiler geliştirebilirsiniz.

İnstagram da ki Hedef Kitlenizi Tanıyın
İnstagram da ki hedef kitlenizi tanıyın

İnstagram da ki hedef kitlenizi tanıyın

E-ticaret gibi İnstagramda da hangi ürünü kime satmak istediğinizi bilmek çok önemli. Satacağınız ürün bir kitleye hitap ediyor ve bu ürünleri alacak kitlede İnstagramda zaten mevcut. Bu kitleyi ne kadar iyi tanırsanız, onların dikkatini çekecek paylaşımlar yaparak satışlarınızı artırabilirsiniz.

Hedef kitlenizi yakından tanımak reklam stratejilerinizi daha isabetli belirlemenize yardımcı olacaktır. Hedef kitlenizin cinsiyet dağılımı nedir, kitleniz hangi yaş aralığında, kitleniz neleri sevip neleri sevmiyor, hangi konularda hassaslar gibi özellikleri bilmeniz gerekir.

İnstagram başta olmak üzere bütün sosyal medya uygulamalarının esas amacı duygu aktarımı yapmaktır. Bu duygu aktarımını yapabilmek içinde fotoğraf, video gibi içerikler üretilir. İçerikler hedef kitlemizin dikkatini çeksin diye açıklamalar yapar, emojiler kullanırız. Üretmiş olduğunuz bu içerikler hedef kitlenizin ne kadar dikkatini çekerse o kadar çok satış yapabilme ihtimaliniz olacaktır.

İnstagram işletme hesabı açın

İnstagramdan satış yapmak isteyen insanların İnstagram da ilk yapmaları gereken şey İnstagram işletme hesabı açmaktır. İnstagram işletme hesabı küçük, orta ve büyük işletmeler tarafından kullanılan bir hesap türü olup instagram hesabınızın kişisel hesabınızdan ayrılmasını sağlar. İşletme hesabı işletmelere bir çok avantaj sağlar.

İnstagram işletme hesabının firmalara sağladığı avantajlar şunlardır;

 • İnstagram kullanıcılarının markanıza olan güveni artacaktır.
 • İşletme hesabı işletmelerin istatiksel verilere ulaşmasını kolaylaştırıp etkileşim, gösterim, takipçi, kaydetme, mesaj gibi markanız için önemli olan raporlara ulaşmanızı ve kolayca raporlama yapabilmenizi sağlar.
 • İşletme hesabınızı takip eden insanların demografik bilgilerine kolaylıkla ulaşmanızı sağlar.
 • Sizi takip eden insanların İnstagramda geçirdikleri süre ve aktif oldukları saatleri görmenizi sağlar. Bu sayede onların aktif olduğu saat ve günlerde paylaşım yapabilirsiniz.
 • İntagramda paylaşmış olduğunuz görsel ve video içeriklerde ürünlerinizi etiketleyebilir, insanları kendi e-ticaret sitenize yönlendirebilirsiniz.

İnstagramda kurumsal kimliğinizi yansıtmaya çalışın

Ticaretin temelinde güven yatmaktadır. E-ticaret gibi İnstagram üzerinden satış yaparkende hedef kitlenize, müşterilerinize güven vermelisiniz. Güven akşamdan sabaha veya profilinize yazacağınız süslü cümlelerle olacak şey değildir.

Güven eylemlerinizle söylemlerinizin tutarlı olması sonucu zamanla oluşan bir şeydir. İnsanların size güven duymaları için mutlaka kurumsal bir kimliğinizin olması gerekir.

İnsanlara kurumsal bir kimliğinizin olduğunu, sahip olduğunuz logo, düzenli yapılan paylaşımlar, paylaşımlarda kullanılan dil, standart bir paylaşım şablonu, adres bilgileri, vergi levhası, iletişim bilgileri gibi argümanlarla gösterebilirsiniz.

Satışlarınız için güvenilir ödeme yöntemlerini kullanın

İnsanların size güven duymalarını sağlayan en önemli unsur güvenli ödeme araçlarına sahip olmanızdır. Satmış olduğunuz ürünlerin ücretini tahsil ederken onlara sunacağınız güvenli ödeme araç ve yöntemleri onların size daha fazla güven duymalarını sağlayacaktır.

Bu gün e-ticaret siteleri başta olmak üzere Pazar yerleri ve sosyal medya platformlarında en çok kullanılan ödeme yöntemleri kapıda ödeme, EFT, Havale ve kredi kartı ile ödemedir.

İnstagramda kredi kartı ile ödeme yöntemi şimdilik bulunmamaktadır. İnsanlar ödeme yöntemi olarak kapıda ödeme, EFT ve Havale yöntemini kullanmaktadır. En çok kullanılan yöntem hangisidir diye soracak olursanız en çok kullanılan yöntem EFT ve havale yöntemidir.

İnstagramda satılan ürünlerde ödeme yöntemi olarak EFT ve havale yönteminin kullanılması insanlara güven vermemektedir. İnsanlar dolandırılacağı hissine kapılmaktadır. İnsanların bu algısını yıkmak için onları güvenilir ödeme yöntemlerine yönlendirmek gerekir.

Özellikle sizden ilk defa alışveriş yapacak olanlara daha çok güven verebilmek için kapıda ödeme hizmetiniz mutlaka olsun.

İnsanlar İnstagramdan alışveriş yaparken “acaba dolandırılır mıyım, acaba bana gerçekten ürünü gönderirler mi veya arkadaşlarıma rezil olurmuyum” gibi kaygılar taşır. Onların bu kaygılarını onları güvenilir ödeme kanallarına yönlendirerek giderebilirsiniz.

Satmış olduğunuz ürünler ile ilgili bir e-ticaret sitesi açarak onları kendi e-ticaret sitenize yönlendirebilirsiniz. Bunun yanında ürünlerinizi Shopier gibi güvenli ödeme kuruluşlarında listeleyip bunlar üzerinden kredi kartı ile ödeme yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Veya İyzico gibi sanal pos sağlayıcı firmaların linkle ödeme yöntemini kullanabilirsiniz. Linkle ödeme yöntemi, ilgili sanal pos firmasına üye olup onların vereceği linki müşterinize verip ödemeyi güvenli bir kanal üzerinden kredi kartları ile yapmalarını sağlamaktır.

Markanızın logosu, instagram profil fotoğrafı olsun

İnstagramda satış yapan büyük firma veya markaların profil fotoğraflarında genellikle kendi marka logolarını kullandıklarını görmüşsünüzdür. Bir markanın İnstagramda profil fotoğrafı olarak kendi logosunu kullanması kurumsal firma olma imajını güçlendirmektedir.

İnstagramda satış yapmak için profil fotoğrafı kısmına, kendi fotoğrafınızı, manzara fotoğrafını, ürün fotoğrafını veya ne olduğu belli olmayan fotoğraflar kullanmak doğru değildir. Bu insanların size şüpheyle yaklaşmasını sağlar.

Bunun yerine kendinize bir marka logosu yaptırıp bunu kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede hem kurumsal kimliğinizi yansıtmış olur, hemde insanların size daha fazla güven duymalarını sağlamış olursunuz.

Instagram profilinizi, işletme bilgilerinize göre optimize edin

İnstagram üzerinden satılan ürünleri alacak olan insanların ilk göz önünde bulundurdukları unsur sayfanın güvenilir olup olmadığıdır. Başarılı ve güvenilir firmalar instagram profillerini işletme bilgilerine göre optimize eder.

Sizlerde potansiyel müşterilerinize güven verebilmek için profil bilgilerinizi işletme bilgilerinize göre optimize edin. İnstagram profilinizi işletme bilgilerinize göre optimize ederken aşağıdaski hususlara dikkat edin. Bunlar;

 • Mutlaka işletme hesabı kullanın. İnsanlar artık profilden hesabın kişisel mi işletme mi olduğunu anlayabiliyor.
 • Bir e-ticaret siteniz varsa bunu mutlaka profilinizde belirtin.
 • Firmanızın açık adresini profil kısmında mutlaka belirtin.
 • Profil sayfanızda kargo gönderim şartları, değişim ve geri iade şartlarını mutlaka belirtin.
 • Profil sayfanızda mutlaka telefon, mail, whatsapp gibi iletişim kanallarını belirtin.
Instagram Sayfanızın ve Ürünlerinizin Reklamını Yapın
Instagram sayfanızın ve ürünlerinizin reklamını yapın

Instagram sayfanızın ve ürünlerinizin reklamını yapın

Yukarıdaki şekilde profil sayfanızı optimize ettikten sonra, daha fazla kitleye erişebilmek için İnstagram reklamlarını kullanmalısınız. Satmış olduğunuz ürün veya vermiş olduğunuz hizmetler ile ilgili etkili paylaşımlar yapıp bunu belli bütçelerle reklam vermelisiniz.

Bu gün büyük firmaların tamamı daha fazla kitleye erişebilmek ve daha fazla satış yapabilmek için İnstagram reklamları kullanmakta.

Tanıtımı yapılacak İnstagram sayfası veya ürünler için reklam verilirken aşağıdaki hususlara dikkat etmelisiniz.

 • Hedef Kitlenizi yakından tanıyın.
 • Reklam kampanyalarında kullanacağınız reklam başlığı, reklam metni ve görsellere özen gösterin.
 • Call to Action yani harekete, eyleme geçirecek reklam çalışmaları yapın.
 • Bütçenizi belirlerken hedef kitlenizi göz önünde bulundurun.

Yukarıda belirtilen unsurlara dikkat ederek çıkacağınız İnstagram reklamlarında daha fazla kitleye erişip daha fazla satış yapabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
İnstagram Reklam Verme Nasıl Yapılır?

Influencerlar ile çalışın

İnstagramdan satış yapmak isteyen firmaların başvurduğu yöntemlerden biriside influencer marketing çalışmasıdır. İnfluencer marketing çalışması yapan firmalar,

 • Takipçi sayısı yüksek
 • Hedef kitlesinin bir kısmını bulunduran
 • Etkileşim oranı yüksek

İnfluencerlar ile anlaşıp onlar üzerinden ürün ve hizmetlerinin reklamını yaptırmakta.

İnfluencerlar sahip oldukları kitleleri, bir fikre, bir ürüne, hikayeye veya hizmete kolay bir şekilde yönlendirebiliyor. Bunu da takipçilerinde oluşturdukları güven sayesinde yapmakta. İnfluencerlar takipçilerine normal reklamların yaptırmadığını daha kolay yaptırmakta.

Bu yüzden normal reklamlardan daha etkilidir diyebiliriz. Bu yüzden influencer reklamları normal reklamlara göre biraz daha pahalıdır diyebiliriz.

thumbnail
Önerilen Yazı
İnstagram İnfluencer Reklam Fiyatları Ne Kadar?

Sizlerde satacağınız ürünler için influencerlar ile anlaşıp satışlarınızı artırabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Türkiyenin En Etkili İnfluencerları Kimlerdir?

InstaShop ile entegreli bir şekilde çalışın

Türkiye de yakın zamanda kullanılan yeni İnstagram özelliklerinden biriside İnstaShop’dur. İnstaShop, instagramdan satış yapmak isteyen firmaların İnstagram mağazaları ile e-ticaret sitelerini bir birine entegre ettikleri özelliktir.

İnstaShop özelliği sayesinde firmalar paylaşımlarındaki bir ürünü etiketleyip, kendi e-ticaret sitelerindeki ilgili ürün sayfasına yönlendirmekte. İnsanları güvenli ödeme kanalına yönlendirmek ve marka kimliğini güçlendirmek açısından İnstaShop kullanmak oldukça önemlidir.

İnstagramda etkileyici görseller paylaşın

İnstagram kuruluş amacı görseller paylaşmak olduğu için kitlesi daha çok görsel görmek isteyen insanlardan oluşmakta. Bu anlamda instagramda satış yapmak isteyen işletme ve kişilerin satış yapabilmek için kullandıkları görsel ve videolara çok dikkat etmesi gerekir.

Paylaşacağınız görsel veya video verilmek istenen duyguyu kolaylıkla verebilmelidir. İnstagram görselleri hazırlamak için iyi tasarımcı veya video editleyici olmanıza gerek yok. Canva sayesinde kolayca görsel ve video içeriklerinizi oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki makale sayesinde Canva ile ilgili çok detaylı bilgi alabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Canva Nedir? Nasıl Kullanılır?

İnstagram paylaşımlarınızda doğru #hashtag kullanımına özen gösterin

İnstagramda insanların dikkatini çekecek şey ilgi çekici bir görsel veya fotoğraf olsa da doğru hashtag sayesinde insanları içeriğinizden haberdar edebilirsiniz. İnstagram, insanların paylaştığı bütün içerikleri içeriklerine göre belli kategorilere ayırıp indexlemekte.

İnsanların tüm paylaşımları takip etmesi zor olduğundan #hashtagler sayesinde sadece ilgi duyduğu kategorideki paylaşımları takip edebilmekte.

Sizlerde satmış olduğunuz ürünü doğru hashtag ile etiketleyerek doğru insanların karşısına çıkarabilirsiniz. Hashtag kullanırken açgözlülük yapıp aşırıya gitmemek gerekir. Aşırı hashtag kullanmak hesabınızın spam olarak algılanmasına neden olabilir. O yüzden hastag kullanırken dikkatli olmakta fayda var. Paylaşımlarınızda içeriğinizle alakası olmayan hashtagleri kesinlikle kullanmayın.

Instagramda Satış Yapmak için Gerekli Yasal Mevzuatlar
İnstagramdan satış yapmak için gerekli yasal mevzuatlar

İnstagramdan satış yapmak için gerekli yasal mevzuatlar

İnstagramdan satış yapmak isteyen herkes, her hangi bir kurala bağlı kalmadan özgürce satış yapabileceğini düşünür. Oysa bu sandığınız gibi değildir. Her ne kadar instagramdan satış yapıyor olsanızda uymanız gereken bir takım yasal mevzuatlar ve yerine getirmeniz gereken hukuki sorumluluklarınız bulunmakta. Yerine getirilmesi gereken yasal sorumlulukları 3 başlıkta toplamak mümkündür. Bunlar;

 1. Şirket kurulumu
 2. Vergi düzenlemesi
 3. Fatura kesimi

Gelin şimdi bu sorumlulukları biraz daha detaylı öğrenelim.

Şirket Kurulumu: İster fiziksel ticaret yapıyorsun isterse de internet üzerinden ticaret yapıyor olsun herhangi bir ürün veya hizmet satan herkes sattıkları ürün veya hizmet için fatıra kesmek zorunda. Fatura kesmeden satış yapmak suçtur. Büyük maddi ve hukuki cezaları bulunmakta.

Eğer bir ürün satıyorsanız mutlaka vergi mükellefi olmalısınız. Vergi mükellefi olmanız içinde şirket kurmanız gerekir. İntagramdan satış yapacaksanız tavsiyemiz şahıs şirketi kurmanız. Ama ticari hedeflerinize göre şahis şirketi, Limited şirket veya Anonim şirkette kurabilirsiniz tabi.

Faturalandırma: Sattığınız her ürün için fatura kesmeniz gerekiyor. Satılan bir ürünle ilgili fatura kesilmediği tespit edildiği takdirde büyük mali cezalar yiyebilirsiniz. Fatura aynı zamanda satılan ürünün sözleşmesi olduğundan da mutlaka düzenlenmesi gerekiyor. Fatura kesilmesini kolaylaştırmak için e-faturaya geçebilir veya bazı entegrasyınlar kullanabilirsiniz.

Vergi Ödemeleri: Satılan her ürün için kesilen fatura ile birlikte devlete ödemeniz gereken KDV bulunmaktadır. KDV’nin devlete ödenen bir vergi türü olduğunu hatırlatalım. Vergi ödemeleri için mutlaka bir muhasebeci veya mali müşavir ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Vergi ödememek veya vergi kaçırmak büyük bir suçtur. Satılan her ürünün vergisi ödenmek zorundadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Hiç Gelirim Olmasa da Ne Kadar Vergi Öderim?

Vergi Muafiyeti: İnternetten veya instagramdan satış yapmak isteyen kişilerin bilmeleri gereken önemli bir konuda vergi muafiyetidir. 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren e-ticaret yaptığı görünen firmalar vergi muafiyeti ile %2 ile %4 gelir vergisi ödemeye başlamıştır. Sizde şirket kurarken vergi levhanıza nace kodu olarak internetten satış yaptığınızı işletin ve vergi muafiyetinden yararlanın.

İnfluencer Vergi Düzenlemesi: 16 Şubat tarihinde Resmi gazete de yayınlanan düzenlemeye göre influencer marketing çalışmaları kapsamında 10/3 oranında KDV Tevkifatı ödenmeye başlandı. Bu kanun ifluencer marketing yapacak firmaları yakından ilgilendirmekte.

İnstagramdan satış yapmak isteyen kişiler için yasal prosedür hakkında bilgi vermeye çalıştık. Vermiş olduğumuz bilgiler tavsiye niteliğinde olup gerçek resmi bilgilendirmeyi muhasebenizden almanızı tavsiye ederiz. Mali konular önemli olup ihmale gelmez.  

Instagramda Satış Yapmak İçin Sıkça Sorulan Sorular
İnstagramdan satış yapmak için sıkça sorulan sorular

İnstagramdan satış yapmak için sıkça sorulan sorular

İnstagramdan satış yapmak isteyen kişiler bir çok konuda sorular sormakta. Aslında bu olması gereken bir durumdur. Soru sorarak neyi nasıl yapmanız gerektiğini öğrenmiş olursunuz. Ama soru sormadan ezbere işler yapıldığında bir takım sorunlarla veya cezai durumlarla karşılaşılması mümkündür.

Aşağıda intagramdan satış yapmak isteyen kişilerin en çok sorduğu sorulara cevaplar vermeye çalıştık. Sizde instagramda satış yapmak için aklınıza takılan soruları bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz. En kısa sürede yanıtlayacağımızdan emin olabilirsiniz.

E-ticaret sitemdeki ürünlerimi instagram üzerinden satabilir miyim?

E-ticaret sitenizde bulunan ürünlerinizi İnstagram üzerinden de satabilirsiniz tabiki. E-ticaret siteleri üzerinden satış yapan e-ticaret firmaları İnstagramdan satış yapmak için genellikle iki yöntemi tercih etmekte;

1-Ürün, kampanya tanıtımı

2-İnstaShop özelliği ile ürün etiketleme

Ürün kampanya tanıtımı ile firmalar satmış oldukları ürün veya hizmetleri instagram gönderisi, instagram hikayeler, canlı yayın özelliğini kullanarak tanıtmakta. Bu şekilde firmalar marka bilinirliğini ve satışlarını artırmayı amaçlamakta.

İnstaShop özelliği ile de firmalar satmış oldukları ürünleri instagramda paylaşıp bunları etiketleyerek insanları e-ticaret sitelerine yönlendirmekte. Böylece müşteriler ürünleri firmanın e-ticaret sitesinden almakta.

Instagram işletme hesabı nasıl açılır?

İnstagramdan satış yapmak isteyen her firmanın İnstagram işletme hesabı oluşturması gerekmektedir. İnstagramda var olan bir hesabınızı işletme hesabına dönüştürmek veya sıfırdan İnstagram işletme hesabı oluşturmak için aşağıdaki adımları uygulamalısınız. 

 1. İnstagram uygulamasında sağ alt köşedeki profil resminize tıklayın.
 2. Gelen ekranda sağ üst köşedeki 3 çüzgiye tıklayın.
 3. Gelen ekranda Ayarlar linkine tıklayın.
 4. Ayarlar bölümünde Hesap linkine tıklayın.
 5. Burada “Profesyonel hesaba geçiş yap” linkine tıklayın. Bu kısımda instagram size işletme hesapları hakkında bilgiler verecektir. İncelemeyi tamamladıktan sonra alt kısımdaki “Devam Et” düğmesine tıklayın.
 6. İnstagram ve Facebook hesaplarınız birbirine bağlıysa burada işletme hesabı için kullanabileceğiniz Facebook Sayfaları listelenecektir. Eğer İnstagram hesabı ile Facebook hesabınızı birbirine bağlamadıysanız bağlamanız istenecektir.
 7. İşletme hesabınız için kullanacağınız sayfayı seçin. Eğer herhangi  bir Facebook sayfanız yoksa kolayca yeni bir sayfa oluşturabilirsiniz.
 8. Sayfa bağlama işleminden sonra hesabınızın bulunduğu kategoriyi seçerek hesap oluşturmayı tamamlayabilirsiniz.

Instagramdan satış yapmanın vergisi var mı?

İnstagramda satış yapmak isteyenlerin veya satış yapmaya yeni başlayanların en çok sormuş olduğu soru “İnstagramda satış yapmanın vergisi varmıdır. Satmış olduğum ürünler için vergi vermem gerekir mi?” sorusudur.

İnstagramda satılan her ürün için fatura kesmek ve kesilen faturanın KDV’sini ödemek zorundasınız. Fatura kesmemeniz halinde sizden ürün alan kişinin resmi makamlara şikayet hakkı olup, yetkili kurumlarca tespiti halinde yasal işlemler başlatılıp çok büyük cezai işlemlere ve vergi cezasına tabi tutulabilirsiniz.

İnstagramdan satış yapmak için şirket kurmam gerekir mi?

İnstagramdan satış yapmak isteyen herkesin sattıkları ürüne fatura kesebilmeleri için mutlaka şirket kurmaları gerekir. Vergi levhası alıp fatura kesebilmek ancak şirket olduğunuzda mümkün. İnstagramda satış yapabilmek için illada şu şirket kurulmak zorundadır diye bir kural bulunmamaktadır.

Ticari hedeflerinize göre istediğiniz şirket türünü kurabilirsiniz. Ama genelde  İnstagramdan satış yapabilmek için şahıs şirketi kurmak yeterli olmakta.

Trendyol da ki ürünlerimi instagram üzerinden satabilir miyim?

Trendyol da satış yapan firmaların çoğunluğu Pazar yeri entegrasyonları ile e-ticaret sitelerini birbirine bağlayabilmekte. Bu sayede bütün süreçleri tek bir ekrandan takip edip yönetebilmekte. Trendyolda satış yapan firmalar ürünlerini aynı zamanda İnstagramda da satabilir.

Bunun için Trendyoldaki sattıkları ürünleri İnstaShop ile entegre etmeleri gerekmekte. E-ticaret siteniz yoksa İnstaShop ile ürünleri etiketlerken insanları Trendyol mağazanıza yönlendirebilirsiniz.

Bunun yanında Trendyoldaki mağazanızı intagram içerik paylaşımı, İnstagram hikayeler veya canlı yayın özellikleri ile tanıtabilir, insanları buradaki mağazanıza yönlendirip alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Instagramdan ürün satmak için instaShop’u kullanmalı mıyım?

İnstagramdan satış yapmak isteyen herkesin İnstaShop özelliğini kullanmak gibi bir zorunluluğu bulunmamakta. Ama İnstaShop özelliğini kullanırsanız;

 1. E-ticaret sitenize trafik çekersiniz
 2. Takipçilerinize güven verirsiniz
 3. Takipçilerinizden sadık bir müşteri kitlesi oluşturabilirsiniz.
 4. Ürün satın alacak müşterilerinizi güvenli ödeme noktasına yönlendirebilirsiniz.

İsteyenlerin kullandığı İnstaShop özelliğini mutlaka kullanmanızı tavsiye ederiz. Kullanmamanız halinde de İnstagramdan satış yapabilirsiniz.

İnstagramdan satış yapmak yasal mı?

İnstagramdan satış yapmak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan biriside “İnstagramdan satış yapmak yasal mı?” sorusudur. İnstagramdan satış yapmak kesinlikle yasaldır.

Ancak yasal yollar üzerinden ticarete devam edebilmek için mutlaka şirket kurulması, vergi levhası sahibi olunması gerekmekte. İnstagram üzerinden satılan her ürün veya hizmet için fatura kesildikten sonra bütün herşey yasal hale geliyor.

İnstagramdan satış yapmak isteyenlerin kargo gönderimi nasıl olur?

 İnstagaramdan satış yapmak isteyen insanların satmış oldukları ürünler iki şekilde müşterilere ulaşmakta. Bunlar; 

 1. Bireysel kargo gönderimi
 2. Kurumsal kargo gönderimi

Bireysel kargo gönderimlerinde satıcı satın alınan ürünü kargoyu kendi belirlediği veya sizin istediğiniz kargo firmasına teslim eder. Kargo ücretini genelde müşteri yani ürünü satın alan öder.

Kurumsal kargo gönderimlerinde ise satıcı bir veya bir kaç kargo firması ile kurumsal anlaşma yaparak kargoyu daha uygun fiyatlarla müşteriye ulaştırır. Kargo ücreti genelde satıcı tarafından ödenir.

Kurumsal kargo gönderimi yapabilmeniz için mutlaka bir kargo firması ile anlaşmanızın olması gerekir. Kargo firması ile anlaşma yapabilmeniz içinde mutlaka bir şirket türüne sahip olmalısınız.

thumbnail
Önerilen Yazı
Sosyal Medyada E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Ev Hanımları da instagramdan satış yapabilir mi?

Evet ev hanımları da İnstagram üzerinden satış yapabilir. Özellikle elde yapmış oldukları yiyecek ve içecekleri, hobi ürünlerini, takı ürünlerini İnstagram üzerinden satıp ek gelir elde edebilirler. Ev hanımları vergi dairesinden alacakları esnaf vergi muafiyet belgesi ile bir şirket kurmadan, fatura kesme derdi olamdan satış yapabilirler.

İnstagramdan satış yapmak
5/5 - (1 vote)
Okumaya Devam Et
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir