1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Vergi

Hiç Gelirim Olmasa da Ne Kadar Vergi Öderim?


0

Hiç gelirim olmasa da ne kadar vergi öderim sorusu ne iş kuranların en çok merak ettiği sorulardan biridir. Yeni girişim kuracak veya yeni şirket kurmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği yada en çok araştırdığı konu “aylık ve yıllık ne kadar vergi öderim” sorusu oluyor. Bu sorunun cevabını vermeden önce aylık veya yıllık ödeyeceğiniz vergiler nelerdir onlardan bahsedelim.

Bir şahıs firması hiç geliri olmasa bile aşağıdaki vergileri öder. Geliri olması halinde bu oranların üzerine gelir vergisi, KDV gibi diğer vergi tutarları da eklenir. Bir girişim firması veya şahıs firması aşağıdaki vergileri öder.

 1. KDV Damga Vergisi
 2. Muhtasar (Stopaj) Damga Vergisi
 3. Geçici Vergi Damga Vergisi
 4. Gelir Vergisi Damga Vergisi
 5. Bağkur Primi
Ne kadar vergi öderim?
Ne kadar vergi öderim?

KDV damga vergisi nedir?

Satılan bir mal yada verilen hizmetin tesliminden sonra mal ve hizmeti alan kişinin ücreti ödemesinden sonra ücreti alan kişinin %1 ile %18 arasında değişen oranlarda devlete ödediği KDV diğer bir adıyla Katma Değer vergisinden alınan ücrete KDV Damga Vergisi denir. 2021 yılı için aylık 64.10 TL, yıllık ise 769,20 TL KDV Damga vergisi alınır. Bu ücret aylık 54,10 TL şeklinde ödenir

Muhtasar (stopaj) damga vergisi nedir?

Muhtasar (Stopaj ) Beyanname, Gelir Vergisi Kanunu 84. maddesine göre şöyle açıklanmakta; “İşverenler ya da vergi tevkifatı yapan diğer kişilerce kesilen vergi matrahlarının toplu olarak vergi dairesine bildirme işlemleridir”.

Muhtasar(Stopaj) Damga vergisi yılda 3’er aylık dönemler halinde 4 kerede ödenmektedir. 2021 yılı içerisinde Muhtasar (Stopaj) Damga vergisi toplamda  304 TL, ve 76 TL 3’er aylık dönemlerde ödenmekte.

Geçici vergi vamga vergisi nedir?

Geçici vergi aslında peşin vergi olarak da adlandırılmakta. Tanımı ise ticari kazanç sağlayan serbest meslek sahibi kişiler ve kurumsal vergi mükellefi olanların ödediği bir vergi çeşididir. Bu vergi türü de üçer aylık dönemler halinde ödenmektedir. 2021 Geçici Vergi Damga vergisi aylık 99,90 TL, toplamda ise 399,6 TL olarak ödenmektedir.

gelir vergisi damga vergisi nedir?

Gelir vergisi, ticaretle uğraşan ve gelir elde eden kişiler tarafından ödenen bir vergi türüdür. Gerçek kişi olarak nitelendirilen kişiler Gelir Vergisine tabidir. Gerçek kişilerin geliri bir takvim yılı içerisinde elde ettiği tüm kazançların tutarıdır. Gelir vergisi yılda bir kere ödenmektedir. 2021 yılı için Gelir Vergisi Damga vergisi 133 TL’dir.

Bağkur nedir?

Bağkur, vergi mükellefi olan serbest meslek erbabı kişilerin tabi oldukları sosyal güvenlik kurumuna verilen isimdir. 2006 yılında 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığına devir olunmuştur. Bağkur sosyal güvenlik kurumuna bağlı olan kişilerin ödemesi gereken aylık ücrete Bağkur Primi denir.

Bağkur sosyal güvenlik sisteminde 24 gelir basamağı mevcut olup, her basamağın ücreti farklıdır. Ticari faaliyetle uğraşan serbest meslek erbabı kişilerin Bağkur sistemine kayıt olmaları mecburidir. Yani tercihe bağlı değildir. 2021 yılı için yıllık Toplam 12660 TL, aylık 1055 TL Bağkur Primi ödenmesi gerekiyor.

Kısaca vergi türlerinden sonra yeni kurulan bir şahıs firması aylık ne kadar vergi verir onu inceleyelim. Şahıs Firması Nasıl Kurulur ile ilgili aşağıdaki makaleyi  mutlaka okuyun.

Şahıs Şirketi Kurma Rehberi: Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Hiç gelirim olmasa da ne kadar vergi öderim
Ne kadar vergi öderim?

Not: Tabloyu görüntülemekte zorluk çekenler için tablonun .pdf halini de ekledik. Sayfanın sonundan ulaşabilirsiniz.

Ne kadar vergi öderim?

Yukarıdaki tabloya göre yeni kurulan bir şahıs firması aylık ortalama 1200 TL ücret, toplamda ise 14265,80 TL vergi ödemekte.

Tabloda 29 yaş altı kişilere KOSGEB tarafından verilen Genç Girişimci Desteğinden yararlanan kişilerin bazı vergilerden muaf olduğunu görmekteyiz. 29 yaş altı Genç Girişimci Kişilere  sağlanan destekler ile ilgili aşağıdaki yazıları okumanızı tavsiye ederiz.

e-Ticarette devlet teşvikleri nelerdir?

Genç girişimci iseniz bir yıl Bağkur ödemezsiniz ve ayrıca 3 yıl, her yıl yenilenmek üzere 75000 TL kar edene kadar gelir vergisi ödemezsiniz. Sadece tabloda görünen gelir vergisi damga vergisi ve geçici vergi damga vergisi ödersiniz.                                          

Eğer ki stopaj konu olacak herhangi bir ödemeniz yok ise sadece tabloda görünen muhtasar (stopaj) damga vergisini ödersiniz.                                          

Ek olarak eğer ki şahıs şirketi iseniz tabloda görünen sabit vergiler sizlerin aylık ve yıllık vergi ve Bağkur giderlerinizdir. Limited Şirket veya Anonim Şirket iseniz Mart ayındaki gelir vergisi yerine Nisan ayındaki kurumlar vergisini ödersiniz. Limited Şirket mi, Anonim Şirket mi kurmak mantıklı yazımızı mutlaka okuyun.

Vergi Oranlarına göre Şahıs Şirketi mi, Limited Şirket mi Anonim Şirket Kurmak mı Mantıklı?

Bu tabloda sadece bir şahıs firmasının aylık ve yıllık geliri olmadan ödemesi gereken vergi türleri ve miktarları yazılmıştır. Bir firmanın giderleri elbette ki bunlarla sınırlı değildir. Bunların haricinde kira, elektrik, telefon, çalışan giderleri, muhasebeci ücreti gibi ücretler var.

Bu ücretler çalışan sayısı, dükkanın tutulduğu yer, mekanın büyüklüğü gibi değişkenlere bağlı olduğu için net bir şey söylenemez. Bunu siz aylık ödemeniz gereken 1200 TL verginin üzerine ekleyerek aylık giderinizi çıkartabilirsiniz.

Hiç gelirim yok. Yine de vergi ödemem gerekir mi?

Eğer serbest meslek erbabı kişi iseniz gelirinizin olup olmamasına bakılmaksızın yukarıdaki vergileri ödemek zorundasınız. 

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir