1. Anasayfa
 2. Entegrasyonlar

2023 XML Entegrasyonu Nedir, Nasıl Yapılır (Detaylı Anlatım)


0

XML entegrasyonu nedir, nasıl yapılır ile ilgili en detaylı makale. XML Entegrasyonu, günden güne Pazar hacmini büyüten e-ticaret sektöründe en çok kullanılan entegrasyonlardan birisidir. XML entegrasyonu e-ticarete yeni başlamak isteyenlerin ilk tercih ettiği entegrasyonlardandır.

E-ticarete yeni başlamış olan firmalar bu entegrasyon sayesinde ürün tedariği derdinden kurtulup, sektördeki büyük firmaların altyapısını kullanarak satış yapabilmekte.

E-ticarete yeni başlayan, para sıkıntısı olan ve stok yapacak kadar bütçesi olmayan girişimler XML entegrasyonunu iyi öğrenmeleri gerekir. Bu gerçeklerden hareketle bu makalemizde XML entegrasyonu nedir, XML entegrasyonu ne gibi avantajlar sunar, XML entegrasyonu nasıl yapılır gibi sorulara cevaplar vereceğiz.

XML entegrasyonu nedir
XML entegrasyonu nedir

XML entegrasyonu nedir?

XML, Microsoft Excell firmasının sayısal tablolarının uzantısıdır. XML entegrasyonu ise işletmelerin satmakta oldukları ürünlerle ilgili ürün bilgilerinin, stok bilgilerinin XML dosya formatında bir e-ticaret sitesine aktarılmasına denir.  Bir XML dosyasında yer alan bilgiler topluca başka bir e-ticaret sitesine aktarılır.

XML entegrasyonunun olması için iki tane e-ticaret sitesinin olması gerekir. Birincisi, bilgilerin çekileceği e-ticaret sitesi, ikincisi ise sizin kendi siteniz. Birinci site yani tedarikçinizin sitesindeki sizin satmak istediğiniz ürünlerin bir kısmı veya tamamını bir XML dosyasına kayıt ettirip bu dosyadaki bilgileri ikinci site yani sizin e-ticaret sitenize otomatik olarak eklenir.

Ürün bilgileri ve ürün görselleri sürekli değişmeyeceği için bu kısmı sürekli güncellemenize gerek yoktur. Ama fiyat, stok miktarı gibi bilgilerin sürekli tedarikçinizin sitesinden sorgulanması gerekir. XML entegrasyonu “Stoksuz satış”, “Dropshipping” veya “XML Bayilik” olarak da isimlendirilmektedir.

Bu nedenle XML entegrasyonu daha çok dropshiping yapan ve Pazar yerlerinde ürün satan kişiler tarafından kullanılır. XML entegrasyonu ile ürünler e-ticaret sitenize eklenir. Müşteri sitenize gelip ürünü satın alır. Satın alınan ürünler tedarikçi firmanıza ulaşır ve tedarikçi firmanızda sipariş verilen ürünlerin kargosunu yapar.

Dropshipping yöntemi ile ürün satan e-ticaret siteleri ellerinde olmayan ürünleri XML aracılığı ile satmaktadır.

Neden XML’e İhtiyaç Var?
Neden XML’e ihtiyaç var?

Neden XML’e ihtiyaç var?

Dijital ortamda veri alışverişine konu olan çoğunluğu (%90’a yakını) kendi formatlarının dışına çıktıklarında veri özellikleri kaybediyor. Bu durum veri alışverişinin hızını kesen, onu kilitleyen bir durumdur.

Örneğin bir sitede yer alan PDF belgesini başka bir formata çevirdiğinizde özelliğini kaybeder. Karakter sorunları, görünüm bozuklu gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Ama XML formatı bu tarz durumlar için ortak bir meta alanı oluşturarak veri alışverişinin kesintiye uğramadan devam etmesini sağlıyor.

XML formatı çıkmadan önce sitelerdeki bir veritabanı türü başka bir veri tabanına çevrilemiyordu. Çevrilme bile bir çok sorunla karşılaşıyordu. Bu sorunları düzeltmek epeyce bir zaman alıp, büyük emek kayıplarına sebep oluyordu.

XML formatı ile birlikte meta alanında standart belirlenmiş olup bir formattan diğer bir formata geçerken veri kaybı veya başka bir sorunla karşılaşılmadan dönüşüm mümkün oluyor.

XML entegrasyonu özellikleri nelerdir?

XML entegrasyonu ile e-ticaret siteleri stok tutmadan başka e-ticaret sitelerinin ürünlerini satabilir. Başka firmaya ait ürün bilgileri, ürün görselleri otomatik olarak kendi e-ticaret sitenize eklenir. Eklenen bu bilgileri isterseniz kendiniz değiştirebilirsiniz.

XML entegrasyonu yaparken hangi bilgilerin hangi zaman aralıklarında güncellenmesi gerektiğini seçebiliyorsunuz. Seçilen bilgiler belirlenen zaman geldiğinde otomatik güncellenir.

XML entegrasyonunu e-ticaret sitenizde kullanabilmeniz için tedarikçiniz, toptancınız veya yetkili distribütörler arasında bir anlaşmanın yapılması gerekir. Yapılan bu anlaşma neticesinde bilgiler paylaşılır. Bu anlaşmada ayrıca ürünün gönderimi, ürününün ücreti gibi konularda yazılı hale getirilir.

XML entegrasyonu çerçevesinde bir e-ticaret sitesindeki ürün veya hizmete sipariş gelmesi durumunda firma satın alınan ürün ve müşteri bilgilerini tedarikçi firmaya bildirir. Tedarikçi firma satın alınan bu ürünü müşteriye kargo ile gönderir.

Bazı durumlarda e-ticaret sitesi ile tedarikçi arasında yapılan anlaşma gereği satın alınan ürün tedarikçi tarafından e-ticaret sitesine ulaştırılıyor. E-ticaret sitesi ürünü müşteriye kendisi kargo ile gönderiyor.

Kullanılan hazır e-ticaret yazılımları ile uyumlu XML entagrasyonları bulunmakta. Bunun haricinde özel tasarım e-ticaret siteniz varsa veya XML entegrasyonunda ilave özellikler istiyorsanız özgün XML entegrasyon yazılımları da yaptırabilirsiniz. Satılan ürünlerinizi online Pazar yerlerine de XML entegrasyonu ile otomatik gönderebilirsiniz.

Online Pazar yerlerinin XML yapısına uygun hazırlanan XML dosyaları ile ürünleriniz saniyeler içerisinde satışa hazır hale gelir.

Bir XML entegrasyonun üç temel unsur bulunmaktadır. Bunlar;

 • XML hizmeti sunan tedarikçi veya toptancı
 • E-ticaret sitesinde kullanılan e-ticaret yazılımı
 • Ürünlerin aktarılacağı XML entegrasyon yazılımı veya XML entegrasyon modülleri

Yukarıda ki, üç temel unsurun bir araya gelmesi ile XML entegrasyonu başarılı bir şekilde çalışıp ürünler eklenir, belirlenen zaman aralıklarında bilgiler güncellenir.

XML entegrasyonu avantajları nelerdir?

XML entegrasyonu e-ticaret sitelerindeki yükü azaltıp site sahiplerine zaman kazandırır. XML entegrasyonu ile bir tıkla yüzlerce, binlerce ürün e-ticaret sitelerine aktarılır. XML entegrasyonunun bir takım avantajları bulunmaktadır. Bunlar;

 • XML entegrasyonu ile tedarikçi ve e-ticaret sitesi arasında gerçek zamanlı iletişim kurulur.
 • XML entegrasyonu ile veriler anlık veya belli aralıklarla güncellenir.
 • Tedarikçinin sitesinde bulunan ürünlere kendi sitenize has fiyatları belirlenebilir.
 • XML entegrasyonu ile stoksuz (dropshipping) e-ticaret yapılabilir.
 • XML entegrasyonu sayesinde başka e-ticaret sitelerindeki ürünler stok tutulmadan satılabilir.
 • XML entegrasyonu ile başka bir e-ticaret sitesindeki ürünler zahmetsiz olarak sitenize eklenir.

XML entegrasyonu dezavantajları nelerdir?

XML entegrasyonunu kullanmanın avantajları olduğu kadar bir takım dezavantajları da bulunmaktadır. XML entegrasyonu kullanmanın dezavantajları şunlardır;

 • XML entegrasyonu e-ticaret siteniz için daha fazla trafik demektir. Eğer limitli bir hosting hizmeti kullanıyorsanız bu sizin için ekstra maliyet olabilir.
 • Güvenlik sorunu olan XML entegrasyonları kullanmak verilerin belli aralıklarla çekemeyeceği için stok ve tedarik problemlerini doğurabilir.
 • XML entegrasyonu ile sürekli yeni ürünlerin eklenmesi, silinmesi, stok ve fiyat bilgilerinin sürekli güncellenmesi sunucunuza ekstra yük getirebilir.

XML ile neler yapılabilir?

XML formatı ile bir çok işinize yarar. Bunlar şunlardır;

 1. XML ile e-ticaret siteniz için site haritası oluşturabilirsiniz.
 2. XML formatı SEO çalışmalarınız oldukça önemlidir.
 3. XML formatı ile Google Shopping Feed oluşturabilirsiniz.
 4. XML formatı ile veritabanları arasında veri transferi yapabilirsiniz.
 5. XML formatı ile geliştirilmiş e-ticaret takibi için veri katmanları (DataLayer) oluşturabilirsiniz.

Örnek bir XML belgesi

Örnek XML formatının yapısı aşağıdaki gibidir.

Klasik Ayakkabı

Spor Ayakkabısı

Erkek Ayakkabısı

Bayan Ayakkabısı

XML entegrasyonu nasıl yapılır?

XML Entegrasyonunun yapılabilmesi için bir tedarikçi veya toptancı ile anlaşma yapılması gerekir. Anlaşma yapılmadan XML tedarik edilmesi bir takım mali ve hukuki sorunları doğurabilir. Bu gün piyasada XML hizmeti veren bir çok firma bulabilirsiniz.

Her XML firmasının kendisine mahsus şartları bulunur. XML firmaları bu hizmeti belli şartlar ve belli ücretler karşılığında yapmakta. Veri çekilecek XML dosyasının yapısı ve istenen ilave özelliklerden dolayı standart ücretin dışında ekstra ücretler de talep edilebilir.

XML entegrasyon hizmeti alınacak firmanın çok iyi seçilmesi gerekir. E-ticarete yeni başlayan bir çok kişi XML hizmetini ücretsiz yapacağını söyleyen kişi veya firmaları tercih etmekte. Tercih sebebiniz kesinlikle maddi kaynaklı olmasın. XML hizmeti alınacak firmanın alanında uzman ve bilgili olması gerekir.

Alanında uzman olmayan birilerinin hatalı yapacağı XML entegrasyonu sizi zarara sokabileceği gibi müşterilerinize karşı mahcup da edebilir.

XML entegrasyonu iki şekilde yapılmaktadır. Bunlar;

 • Yazılım kullanarak entegrasyon
 • Yazılım kullanmadan manuel (elle) yükleme

Yazılım kullanarak entegrasyon için e-ticaret sitesinin özelliklerine uygun entegrasyon yazılımı bulmanız gerekmekte. Bu gün ücretli veya ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir çok entegrasyon yazılımı bulunmakta.

Yazılım kullanmadan XML entegrasyonu yapmak için e-ticaret sitenizdeki ilgili alan ile XML dosyasındaki alanların aynı olması gerekir. E-ticaret sitenizin yapısına uygun XML dosyası ile ürünleri kendiniz manuel olarak Gözat düğmesinden ilgili dosyayı seçerek yapılır.

XML entegrasyonu yapan firmalar nelerdir?

XML entegrasyon hizmeti veren bir çok firma bulunmakta. Bu firmalardan hizmet almanız için anlaşma yapmanız gerekmekte. Anlaşmış olduğunuz entegrasyon firması aktarım yapılacak e-ticaret sitesine ürünleri sorunsuz olarak aktarır.

Aktarım sırasında bütün süreç entegrasyon firması tarafın yürütülür. Bu sırada e-ticaret sitesi sahibinin bir şey yapmasına gerek yoktur. Tüm sorumluluk XML entegrasyon firmasına aittir.

Bu gün piyasada XML entegrasyonu yapan bir çok firma bulunmakta. Bu firmalardan biri ile anlaşma yapmak için çok iyi araştırılması gerekir. Çalışma yapılacak entegrasyon firmasının alanında tecrübeli ve bilgili olması gerekir.

Çalışma yapılacak entegrasyon firmasının hangi çalışmaları yaptığına dair referanslarına bakılması gerekir. Referanslarından bazılarını arayıp firmanın hizmetinden memnun kalınıp kalınmadığı sorulabilir.

Pazar Yerleri XML entegrasyonu nasıl yapılır?
Pazar Yerleri XML entegrasyonu nasıl yapılır?

Pazar Yerleri XML entegrasyonu nasıl yapılır?

XML entegrasyonu, anlaşmış olduğunuz tedarikçiden  alacağınız XML dosyası, entegre olacağınız Pazar yerine göndererek yapılır. Entegrasyonun başarı ile sonuçlanması için Pazar yerinin belirlemiş olduğu kurallara uymanız yeterli.

Normalde Pazar yeri XML entegrasyonunu siz kendiniz de yapabilirsiniz. Ama ben yapamam derseniz bu konuda bir e-ticaret danışmanından destek alabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
E-Ticaret Danışmanlığı Nedir?

n11 XML entegrasyonu

Satmak istediğiniz ürünleri XML dosyası N11’e yüklemek için iki seçeneğiniz bulunmakta. Bunlar;

 1. Satın alınan Entegratör firması yazılımı ile ekleme
 2. Manuel elle ekleme

Bir entegrasyon firmasının yazılımı ile yükleyecekseniz  tedarikçiden aldığınız XML dosyasını entegrasyon firmasının paneline yüklemeniz yeterli.

XML dosyasını manuel olarak siz kendiniz yükleyecekseniz N11 girişi yaptıktan sonra Ürün Yönetimi –> Toplu Ürün Yönetimi –> Toplu Ürün Yüklemeye Başla –> XML Dosyası Yükle” adımlarını izleyerek ürünlerinizi n11 de listeleyebilirsiniz.

Hepsiburada XML entegrasyonu

HepsiBurada XML entegrasyonu için tedarikçiden almış olduğunuz XML dosyasını hizmet satın aldığınız entegrasyon firmasının panelinden yükleyerek ürünlerinizi listeleyebilirsiniz.

Herhangi bir entegrasyon yazılımı kullanmadan manuel olarak siz elle yüklemek isterseniz Hepsiburada satıcı panelinden Ürün Yükleme –> Toplu Ürün Yükleme adımlarını izleyerek bilsayarınızdan dosya yükleme seçeneği ile XML dosyanızı Hepsiburada mağazanıza aktarabilirsiniz.

GittiGidiyor XML entegrasyonu

GittiGidiyor XML entegrasyonu için tedarikçiden almış olduğunuz XML dosyasını satın aldığınız entegrasyon yazılımına yüklemeniz halinde ürünleriniz GittiGidiyorda listelenecektir.

Eğer bir entegrasyon yazılımı kullanmıyorsanız XML formatı ile ürünleri toplu olarak GigttiGidiyor mağazanıza aktarmanız mümkün değil. Ancak elinizde XLS (Ekcell) formatında dosyanız varsa ürünleri toplu olarak yükleyebilirsiniz.

Trendyol XML entegrasyonu

Trendyol XML entegrasyonu için tedarikçinizden veya toptancınızdan alacağınız XML dosyasını satın aldığınız entegrasyon yazılımı ile Trendyol mağazanıza gönderebilirsiniz. Ürünlerinizi kendiniz elle yüklemek isterseniz şimdilik bu mükün değil. Yani elle XML dosyası Trendyol’a yüklenemiyor. Bunun yerine XLS (Excell) formatında dosyanız varsa toplu ürün yükleyebilirsiniz.

XML bayilik sistemi nedir?

XML bayilik sistemi, XML entegrasyon hizmeti veren tedarikçi firmanın veya toptancının ürünleri satacak firma ile yaptığı satış ortaklığına denir. Bu sistem ile tedarikçi firmalar ürünlerini daha hızlı satıp reklam maliyetlerinden kurtulmayı amçlar.

Satıcılar ise stok ve depolama yapmadan ürün satmayı amaçlar. Bu durum tedarikçiler ve satıcılar açısından son derece karlı olup her iki tarafıda bir çok iş yükünden kurtarır.

XML Bayilik için tedarikçi veya toptancı ile satıcı arasında bir sözleşme imzalanır. İmzalanan bu sözleşmede tedarikçi firmalar satıcılara verecekleri kar payı oranını, bu kar payının yüzde olarak mı yoksa para olarak mı olacağını, ödeme şeklini, teslimat yöntemi gibi hususlar belirlenir.

Satıcılar tedarikçi firmanın ürünlerini e-ticaret sitelerinden veya Pazar yerlerinde satıp belirlenen oranlarda komisyonlarını alırlar.

thumbnail
Önerilen Yazı
XML Veren Firmalar Bilgi Rehberi 2023

Sonuç olarak…

İster kendi e-ticaret sitenizde istersenizde Pazar yerlerinde ürünlerinizi toplu olarak tek seferde eklemek için tedarikçiden alacağınız XML dosyasına ihtiyacınız var. Bu XML dosyası ile ürünlerinizi toplu olarak kolayca e-ticaret sitenizde veya Pazar yerlerindeki mağazanızda kolayca listeleyebilirsiniz.

Ayrıca tedarikçinin ürün ile ilgili yaptığı değişikliklerin kendi ürünlerinize de uygulanması için XML dosyasına sahip olup XML entegrasyonu mutlaka yapmalısınız.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir