1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

Dropshipping Nedir 2024?, Nasıl Yapılır?

Dropshipping nedir, dropshipping nedir nasıl yapılır, amazon dropshipping nedir, ebay dropshipping nedir, shopify dropshipping nedir, dropshipping ne kadar kazandırır sorularının cevabı bu makalede.


0

Dropshipping nedir sorusu e-ticarete başlamak isteyipte nakit sorusunu yaşayan kişilerin oldukça merak ettiği bir konudur. Dropshipping Türkçede stoksuz satış anlamına gelir. Fiziksel ticaret veya e-ticaret yapan kişiler fabrikalarda üretilen ürünleri direkt müşteriye ulaştırma görevi görürler. Ancak e-ticareti öğrenmek, deneyimlemek veya nakit sorunu yaşayan kişiler ürün stoğu bulunan kişilerin ürünlerini satma yoluna giderler.

Bu sayede envanter yönetimi, depolama, nakliye masrafları ve lojistik süreçler gibi işleri yapmak zorunda kalmazlar. Satılacak ürünler üretici şirketler tarafından veya toptancılar tarafından temin edilir. Dropshipping satıcılar için büyük avantajlar sunar.

Dropshipping sermayesiz ticaret olup yapan kişilere yüksek gelirler getiren sağlam bir iş modelidir. Bu iş modelini yapmak için çok yüksek bir sermaye ihtiyacı duymazsınız. Küçük bir sermaye ile başlayıp ile başlayıp kısa zamanda gelir kazanmaya başlarsınız. Diğer giderlerden kurtulduğunuz için elde kalan para reklam bütçesi olarak değerlendirilir.

Bu makalemizde dropshipping nedir, nasıl yapılır gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

dropshipping nedir
dropshipping nedir

Dropshipping nedir?

Dropshipping Türkçe de stoksuz satış anlamına gelmekte olup e-ticaretin stoksuz ve depolama gerektirmeyen bir kazanç modelidir. Bu modelde bir köprü rolü üstlenerek alıcı ve satıcı arasında bağlantı sağlanır. Terim olarak “stoksuz e-ticaret” olarak da bilinir ve satışa yönelik “direkt nakliye” veya “doğrudan gönderim” anlamlarını taşır. Dropshipping internetten para kazanma yöntemleri arasında en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

Stoksuz e-ticaret modelinde alıcı, satıcı ve tedarikçi olmak üzere üç temel taraf bulunur. Ancak satıcı bu modelde başrolü üstlenir. Satıcı stok tutmadığı ve depolama yapmadığı ürünleri satar. Ürünleri e-ticaret sitesinde veya sanal pazaryerlerinde listeler. Müşteriler istedikleri ürünü sipariş ederler ve bu sipariş ürünün asıl satıcısına yani üretici veya tedarikçiye iletilir.

Sonrasında ürünün gönderimi ve kargo yönetimi tedarikçinin sorumluluğundadır. Tedarikçi kendi deposundaki ürünü alıcıya gönderir. Böylece tedarikçi herhangi bir pazarlama çabası sarf etmeden, satıcı ise üretim ve depolama yapmadan satış gerçekleştirir. Elde edilen gelir ise anlaşma doğrultusunda iki taraf arasında paylaşılır.

Dropshipping nedir nasıl yapılır?

Dropshipping özel bir e-ticaret sitesi veya pazar yerlerinde gerçekleştirilen bir iş modelidir. Başlamak için kendi e-ticaret sitenizi açabilir veya pazar yerlerinde bir mağaza oluşturabilirsiniz. İki yöntemi aynı anda kullanmakta mümkündür. E-ticaret siteniz üzerinden satış yapacaksanız sitenize kredi kartı ile ödeme entegrasyonu yapmalısınız. İki yöntemin aynı anda kullanılması daha fazla satış kanalı sunar.

Bu kazanç modelini yapabilmek için satacağınız ürünün tedarikçisi ile anlaşma yapmanız gerekiyor. Sitenizi veya mağazanızı açtıktan sonra tedarikçilerle anlaşmanıza uygun ürünleri e-ticaret sitesinde, Pazar yerleri veya her ikisinde de ekleyip listelemelisiniz.

Satılacak ürünler listelenirken genellikle XML entegrasyonu kullanılır. Entegrasyon olmadan ürünleri eklemek isterseniz ürünlerin açıklamalarını, özelliklerini ve görsellerini tek tek girmeniz gerekecektir. Bu nedenle tedarikçilerinizden XML verilerini almanız oldukça önemlidir. Verileri girdikten sonra ürünlerin listenize eklenerek satışa başlayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken en önemli şey ürünleri etkili ve doğru bir şekilde pazarlamaktır.

Amazonda dropshipping nedir?
Amazonda dropshipping nedir?

Amazon dropshipping nedir?

Amazon dropshipping iş modeli satıcıların ürünleri üçüncü taraf bir tedarikçiden veya üreticiden temin ederek Amazon platformunda satışa sunmalarını sağlayan bir yöntemdir. Bu modelde satıcılar ürünleri doğrudan envanterlerine eklemek veya stok tutmak yerine siparişleri aldıklarında tedarikçiye yönlendirir ve ürünler doğrudan müşterilere gönderilir.

Ürünü alacak olan müşteri sizin Amazon mağazanız üzerinden siparişini verir, ödemesini yapar. Ürünün parası Amazon hesabında bekletilir. Siz satılan ürünü tedarikçiniz üzerinden müşteriye ulaştırttığınızda Amazon komisyonunu kesip ürün ücretini hesabınıza gönderir.

Amazon dropshipping iş modelini başlatmak için izlenmesi gereken 6 temel adım vardır. Bu adımları şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Hedef pazarınızı araştırın ve bir niş belirleyin.
 2. Güvenilir bir tedarikçi veya üretici bulun.
 3. Amazon dropshipping hesabı oluşturun ve başvurunuzu tamamlayın.
 4. Ürünlerinizi dikkatlice listeleyin, açıklayıcı bilgiler ve çekici görseller kullanarak potansiyel müşterileri cezbedin.
 5. Ürünlerinizi etkili bir şekilde tanıtın, doğru anahtar kelimeleri kullanarak arama motorlarında görünürlüğünüzü arttırın.
 6. Siparişleri hızlı bir şekilde işleyin ve müşteri hizmetlerine özen gösterin, memnuniyeti sağlamak için soruları yanıtlayın ve sorunları çözün.
thumbnail
Mutlaka Okumalısın
2024 Amazon Dropshipping Nedir, Nasıl Yapılır?

Ebay dropshipping nedir?

Ebay dropshipping iş modeli satıcıların ürünleri üçüncü taraf bir tedarikçiden veya üreticiden temin ederek Ebay platformunda satışa sunmalarını sağlayan bir yöntemdir. Bu modelde satıcılar ürünleri doğrudan envanterlerine eklemek veya stok tutmak yerine siparişleri aldıklarında tedarikçiye yönlendirir ve ürünler doğrudan müşterilere gönderilir.

Ürünü alacak olan müşteri sizin Ebay mağazanız üzerinden siparişini verir, ödemesini yapar. Ürünün parası Ebay hesabında bekletilir. Siz satılan ürünü tedarikçiniz üzerinden müşteriye ulaştırttığınızda Amazon komisyonunu kesip ürün ücretini hesabınıza gönderir.

Ebay dropshipping iş modelini başlatmak için izlenmesi gereken 6 temel adım vardır. Bu adımları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Pazarınızı dikkatlice analiz edin ve kendinize uygun bir niş belirleyin.
 • Güvenilir bir tedarikçi veya üretici bulmak için araştırma yapın ve seçiminizi yapın.
 • Amazon dropshipping hesabınızı kolayca oluşturun ve işlemlerinizi tamamlayın.
 • Ürünlerinizi çekici bir şekilde listeleyin, açıklayıcı ve çarpıcı bilgilerle potansiyel müşterilerin dikkatini çekin.
 • Ürünlerinizi etkili bir şekilde tanıtın, doğru anahtar kelimeleri kullanarak arama motorlarında görünürlüğünüzü artırın.
 • Siparişleri hızlı ve düzgün bir şekilde işleyin, müşteri hizmetlerine öncelik verin ve memnuniyetlerini sağlamak için özen gösterin.
shopify dropshipping nedir?
shopify dropshipping nedir?

Shopify dropshipping nedir?

Shopify dropshipping iş modeli satıcıların ürünleri üçüncü taraf bir tedarikçiden veya üreticiden temin ederek Ebay platformunda satışa sunmalarını sağlayan bir yöntemdir. Bu modelde satıcılar ürünleri doğrudan envanterlerine eklemek veya stok tutmak yerine siparişleri aldıklarında tedarikçiye yönlendirir ve ürünler doğrudan müşterilere gönderilir.

Ürünü alacak olan müşteri sizin Shopify mağazanız üzerinden siparişini verir, ödemesini yapar. Ürünün parası Shopify hesabında bekletilir. Siz satılan ürünü tedarikçiniz üzerinden müşteriye ulaştırttığınızda Shopify komisyonunu kesip ürün ücretini hesabınıza gönderir.

Shopify dropshipping iş modelini başlatmak için izlenmesi gereken 6 temel adım vardır. Bu adımları şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Hedef pazarınızı kapsamlı bir şekilde araştırın ve sizin için uygun bir niş belirleyin.
 2. Güvenilir bir tedarikçi veya üretici bulma sürecini titizlikle yürütün ve seçiminizi yapın.
 3. Amazon dropshipping hesabınızı kolaylıkla oluşturun ve gerekli adımları eksiksiz tamamlayın.
 4. Ürünlerinizi cazip bir şekilde listeleyin, ilgi çekici ve bilgilendirici içeriklerle potansiyel müşterilerin dikkatini çekin.
 5. Ürünlerinizi etkili bir şekilde pazarlayın, doğru anahtar kelimeleri kullanarak arama motorlarında daha görünür hale gelin.
 6. Siparişleri hızlı ve düzgün bir şekilde işleyin, müşteri hizmetlerine önem verin ve memnuniyetlerini sağlamak için özen gösterin.
thumbnail
Mutlaka Okumalısın
Shopify Nedir? Nasıl Kullanılır?

Dropshipping ne kadar kazandırır?

Dropshipping iş modelinde de e-ticarette ki gibi farklı kazanç modelleri bulunmaktadır. Ancak her modelin kendine özgü avantajları ve masrafları bulunmaktadır.

Dropshipping kazancı genellikle başlangıçta ve ilk aylarda yüksek gelir getirmez. Hatta sürekli olarak sermaye yatırımı gerektirebilir. Dropshipping kazancı ilk 2-3 ay içinde ortalama olarak 1500-2000 lira civarında bir kazanç sunabilir. Ancak bu süre zarfında muhasebeci şirket kurulumu ve ürün tedariki gibi masraflar ortaya çıkabilir.

Eğer doğru stratejileri uygular ve etkili reklam ve pazarlama yöntemlerini kullanırsanız ayda ortalama 5.000 ila 6.000 lira arasında bir gelir elde etmek mümkündür. Ayrıca 12. aydan sonra bu geliri rahatlıkla 10.000 ila 15.000 lira arasına çıkarma potansiyeline sahip olabilirsiniz.

Bu makalemizde dropshipping nedir, nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalıştık. Dropshipping nedir sorusu ile ilgili sormak istediğiniz soru olursa aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz. Sorunuz en kısa sürede cevaplandırılacaktır.

Dropshipping nedir, nasıl yapılır?
5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir