1. Anasayfa
 2. Pazar Yerleri

2024 eBay’de Satış Yapmak


0

eBay’de satış yapmak diğer pazar yerilende satış yapmaktan hiç bir farkı yoktur. Türkiye üzerinden başka ülkelere ürün satmak isteyen e-ticaret işletmeleri ya da bireysel olarak satış yapmak isteyen kişiler eBay Pazar yeri seçeneğini kullanmaktadır. eBay platformunda ürünlerinizi yurtdışına pazarlayabilmek için bireysel anlamda hesap açabildiğiniz gibi işletme eBay hesabı da açabilirsiniz.

eBay üzerinden ürünlerinizi satma işleminden önce eBay’ın sizden beklediği belli başlı bazı prosedürleri de yerine getirmeniz gerekir.

eBay, dünya genelinde açık artırma düzenleyebilme özelliğine sahip olup, dünyanın dört bir tarafına internet üzerinden alışveriş yapılabilmesini sağlayan büyük bir online mağaza platformudur.

eBay nedir?

eBay, 3 Eylül 1995 tarihinde Pierre Omidyar tarafından Kaliforniya’da temeli atılan bir Amerika e-ticaret şirketidir. eBay, 1995 yılından bugüne dek faaliyetine hız kesmeden devam etmektedir. eBay alıcılar ile satıcıları aynı çatı altında buluşturmayı başaran açık artırmalı bir sistem ile satış yapma imkanı sağlar.

eBay e-ticaret platformunun işleyiş tarzı ülkemizde aktif olarak faaliyetini yürüten Hepsiburada, N11 ve Trendyol gibi Pazar yerleri ile benzerlik gösterir. Alıcı ile satıcıyı ortak noktada buluşturmayı hedefleyen eBay’de satış yapma modeli komisyona dayalı olarak işler.

ebay, dünya üzerinde ilk kurulan e-ticaret sitelerinden biri olup eBay’de satış yapmak Türkiye’deki e-ticaret firmalarının veya bireysel olarak e-ticaret yapmak isteyen kişilerin tercih ettiği bir platform haline gelmiştir. eBay de satış yapmak çok kolay olup, site hem alışveriş yapma aracı olarak hem de şirketler tarafından pazaryeri olarak kullanılır.

eBay dropshipping nedir?

Dropshipping terimi stoksuz satış yapma anlamına gelmektedir. Ürün sahiplerinin pazar yerlerinde satmak istedikleri ürünleri için müşteri bulması gereklidir. Stoksuz satış olarak depo yapma olayını ortadan kaldırmayı başaran bu sistem sayesinde tedarikçiler satıcı adı altında depolama hizmeti sunar.

Lojistik anlamda değerlendirilen bu hizmetin tercih ettiği sistem ise geçmiş dönemlerde uygulamada olan taşımacılığın ötesindedir. Var olan fiziksel bir mekandan farklı bir mekana taşıma işlemi gerektiren ürünlerin lojistik destek alarak nakli gerçekleşir. Bu tarz taşıma işlemi esnasında stokların kontrolü ya da ürünlerin paketlere koyulması gibi hizmet sunulmasının gerekli görüldüğü ve ismi dropshipping olan çalışma şekline gerek duyulur.

Ebay dropshipping ise bu şekilde çalışma ortamı seçeneğine olanak sağlar. eBay stok yapmadan satış hususunda firmalara sanal pazar alanı imkanı sağlar.

eBay'de satış yapmak

eBay nasıl çalışır?

eBay, ilk olarak bir tür açık artırma platformu olarak yayın hayatına başladı. Ancak zaman içerisinde gelişim göstererek alışveriş özelliklerini de bünyesine katmayı başardı. Herhangi bir ürününüzün satışını hem ülke içi hem de ülkeler arası yapmak istiyorsanız eBay bu konuda size yardımcı olur. Ancak ürün satışı yapmak istiyorsanız bunun için eBay hesabı açmanız gerekir.

E-ihracat ya da ithalat işlemlerini de gerçekleştirebileceğiniz eBay çalışma sistemi ile alakalı bilmeniz gereken diğer bazı hususlar ise şu şekilde sıralanabilir;

 1. eBay sistemine katılım sağlayabilmek için ticari ya da şahsi hesap oluşturmanız gerekir. Bunun için ise kayıt oluşturmalısınız. Şahsi hesaplar yalnızca süreli yani geçici satıcılar için geçerlidir. Bu hesap türünde sınırlı sayıda ürün barındırabilirsiniz. Ticari hesaplarda ise çok sayıda ürün satışı yapmayı düşünenler için geçerli özellikleri içerisinde barındırır.
 2. Hesabınızın kayıt olma işlemi tamamlandıktan sonra eBay üzerinden ödeme alabilmek ya da satıcıysanız ürünlerinden elde ettiğiniz ödemeleri alabilmek için kendinize uygun ödeme yöntemleri Eskiden yalnızca PayPal ödeme yöntemi ile çalışan eBay, günümüzde ise kendine has ödeme yöntemlerini de kullanıcılarına açmıştır. eBay üyeliğinizde belirlediğiniz banka hesabı üzerinden hem satışlarınızdan kazandığınız ödemeleri alabilirken hem de aynı banka hesabınız ile üründe satın alabilirsiniz.
 3. eBay ürün satış ve satın alma sitesi olarak12 adete kadar ürün fotoğrafı eklenebilmesine izin verir. Pazarlamayı hedeflediğiniz ürünlerinizin fotoğraflarını paylaşabilirsiniz. Böylelikle de daha geniş kitleye ulaşabilirsiniz.
 4. Açık artırma sisteminde sadece “şimdi satın al” fonksiyonu kullanabilirsiniz. Açık artırma olayında ürün satıcısı bir zaman için geçerli olacak şekilde ürününü listeler. Alıcılar ise teklifini sunar. Listelenen ürünün süresi dolduktan sonra ise en yüksek teklifte bulunan kişi o ürünü sunduğu teklif rakamı üzerinden satın alabilir.

eBay mağaza açma avantajları nelerdir?

eBay online alışveriş platformunun uzun zamandır ayakta kalmasının ve popülerliğini kaybetmemesinin bazı sebepleri vardır. Bunların en başında ise avantajlı olması gelmektedir. eBay mağaza açma ve kullanıcılarının faydalandığı bazı avantajlar ise şu şekilde sıralanabilir;

 • eBay e-ticaret sitesinde açılan herhangi bir mağazanın kalitesi arttıkça potansiyel müşteri kitlesi içinde güven oluşur. Böylelikle de o mağazanın sabit müşteri kitlesi artış gösterir.
 • Pazarlamayı hedeflediğiniz ürününüzün girişini yaparken eBay sizlere aynı ürün ile benzer özellik gösteren diğer ürünler hakkında bilgileri sunar.
 • eBay platformu çok geniş yelpazede insanlara hitap eder. Bu sayede de online pazar piyasasına sunduğunuz ürününüz diğer ülkelerdeki hedef müşterilere de ulaşır.
 • eBay, küresel anlamda en çok kullanımı yapılan sanal ticaret sitelerinden birisidir. Geçtiğimiz yıl kullanıcı sayısı 180 milyonu geçen eBay online ticaret sitesinin kendine has kemik müşteri kitlesi de bulunur. Bu sebepten ötürü de pazarlamayı planladığınız ürününüze ilgi duyacak hedef müşteri kitlesini de bulmak sizin için zor olmaz.
 • eBay, köklü ve sağlam temeller ile oluşturulmuş bir platform olmasının yanı sıra pek çok avantaj seçenekleri sayesinde de her geçen gün misyon ve vizyon bayrağını daha üst noktalara taşımayı başarır.

eBay mağaza açma dezavantajları nelerdir?

eBay platformu ile alakalı geniş bir biçimde araştırma yapınca avantajlarının bolca olduğunu görebilirsiniz. Ancak her ne kadar avantajları daha çok ön planda olsa dahi dezavantajları da bulunur. Müşterilerince eBay dezavantajları ile alakalı geri dönüşlerin bazıları ise şu şekildedir;

 • e-Ticaret sitesi olarak çok geniş yelpaze de hizmet verdiğinden kullanıcı sayısı bir hayli fazladır. Bundan dolayı da rekabet durumu daha geniştir.
 • Her ne kadar eBay üzerinde kendinize online mağaza açsanız da dünya genelinde sizden daha fazla ün kazanmış, marka bilinirliği oluşmuş marka veya mağazalar ile rekabet ve yarış halinde olacaksınız.
 • Listeleme ile komisyon ücretleri konusu birçok kullanıcısının hoşlanmadığı hususlar arasında yer alır.
 • eBay üzerinde aynı ürünü bir çok kez satışa sunmak mağazanızın prestijine zarar verebilir.

eBay komisyon oranları ve eBay ürün listeleme ücretleri

eBay üzerinde mağaza açıp satış işlemi gerçekleştirebilmek için bazı komisyon ya da kesinti ücretleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Mağazanızda bulunan ya da bireysel olarak herhangi bir ürünün satışını gerçekleştirdikten sonra eBay komisyon kesintisi yaparak üründen kazandığınız net ücreti üyelik hesabınıza aktarır.

eBay ürün listeleme işlemi için herhangi bir ücret veya komisyon almaz. Yalnızca seçeceğiniz fiyat yükseltmeleri ve ürününüz satın aldığı zaman komisyon alınır. Bu sebepten ötürü de eBay’ın kendi içinde özel komisyon listesi yoktur. Yani komisyonun belirlenmesi durumu ürününüzün fiyat politikası ve kategorisine göre değişkenlik gösterir.

eBay’de nasıl ürün girilir?

eBay satış işlemi için panelden ürün eklemeniz gerekiyor. Ürününüzü ekleyebilmek için aşağıdaki kolay adımları uygulamanız gerekir;

 • Ürün için başlık belirleyin.
 • Ürününüz ile doğru orantılı olacak fotoğraf ekleyin
 • Eklemiş olduğunuz ürünün ne olduğu, ne ile alakalı olduğu hakkında detaylı açıklamada yapın
 • Ürünün fiyatını girin
 • Teslimat süreci ile ilgili bilgiler paylaşın
eBay Mağaza Nasıl Açılır?

eBay mağaza nasıl açılır?

eBay mağazası açabilmek için ilk olarak üyelik hesabı oluşturmanız gerekir. Oluşturacağınız kullanıcı hesabınızı mağaza açma işleminin dışında direk olarak iş hesabı açma linki üzerinde marka sayfasına da çevirebilirsiniz. Mağaza oluşturma adımları şöyledir;

 • Mağaza sayfası oluşturma işleminde aktif olarak kullanmış olduğunuz mail adresinizi doğru bir biçimde seçmelisiniz.
 • Size uygun ödeme yöntem seçeneklerinden herhangi birisini seçmelisiniz. PayPal ödeme yöntemi Türkiye’de pasif olduğu için ödeme yöntemini banka hesabınız ya da kredi kartınız olarak seçmelisiniz.

eBay mağazası açmak için tüm adımları sırası ile doğru bir şekilde uyguladıysanız sizin de artık bir eBay mağazanız olacak.

eBay mağaza açmak için gerekli evraklar nelerdir?

eBay mağaza açmak için gerekli evraklar şunlardır;

 • Resmi mağaza ismi olmalı,
 • Resmi e-mail adresi olmalı,
 • Mağazanıza özel güncel telefon numarası olmalı.

eBay ile ilgili sıkça sorulan sorular (SSS)

eBay ile ilgili en çok sorulan sorular aşağıdaki gibidir. Bu sorulara sürekli yeni sorular eklenecek olup, sizlerde sormak istediğiniz soruları aşağıdaki yorum kısmından bize yazabilirsiniz.

eBay mağazası ne kadar sürede açılır?

Firma hesabınızla alakalı bilgi giriş işlemini doğru bir şekilde yaptıktan sonra eBay mağazanız hemen açılır.

eBay’de mağaza açmadan  satış yapılabilir mi?

eBay platformunda ürün satabilmek için üye hesabına veya işletme hesabına sahip olmanız gerekiyor.

eBay mağaza açmak ücretli midir?

eBay mağaza açma işlemi için kullanıcılarından herhangi bir ücret talep etmez. Bu nedenle eBay mağaza açma işlemi ücretsizdir. Sadece satmış olduğunuz ürünlerden komisyon alır.

eBay mağaza türleri ve listeleme özellikleri nelerdir?

eBay, online e-ticaret sitesi olarak üç ayrı mağaza türü ve listeleme özelliği sunar. Bunlar şunlardır;
-Temel (Basic) plan ile aylık 24,95 USD
-Premium ile aylık 74,95 USD
-Anchor ile aylık 349,95 USD
Mağaza türleri içerisinde ürünleri listeleme özelliği için belirlenen adetler şu şekildedir;
Basic ile 250 adet sabit fiyatı olan açık artırma ürünü,
Premium ile 1000 adet sabit fiyatı olan açık artırma ürünü,
Anchor ile 10 bin adet sabit fiyatı olan açık artırma ürünü.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Lale Denizhan Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Kariyerine e-ticaret sektöründe adım atan Lale Denizhan şu anda bir e-ticaret pazaryeri firmasında kategori sorumlusu olarak çalışmaktadır. Lale ağırlıklı olarak e-ticaret pazaryerleri hakkında özgün ve bilgi dolu makaleler kaleme alarak sektördeki gelişmeleri paylaşmaktadır. Makaleleri hem sektör profesyonellerinin hem de meraklı okurların ilgisini çekmekte ve pazardaki trendleri anlamalarına yardımcı olmaktadır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir