1. Anasayfa
 2. Pazar Yerleri

Çiçek Sepeti Mağaza Açma Rehberi


0

Çiçek Sepeti mağaza açma ile ilgili detaylı bir makale hazırladık. E-ticaret yaparak para kazanmak isteyenler için en cazip seçeneklerden biriside Pazar yerlerinde mağaza açıp ürün satmaktır.

Çünkü Pazar yerlerinin çok büyük müşteri veri tabanı vardır ve siz burada mağaza oluşturarak bu veritabanından yararlanma imkanı elde edersiniz. Mağaza oluşturduğunuz Pazar yerinin müşterilerine kendi ürünlerinizi kolayca satabilirsiniz.

Çiçek Sepeti son zamanlarda atağa geçen Pazar yerleri arasında gelmektedir. Çiçek sepetinde mağaza açıp ürünlerinizi satışa çıkarıp, para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Çiçek sepetinin önemi kavrayıp burada mağaza açmak isteyen bir çok kişi çiçek sepeti mağaza açmak nasıl yapılır, mağaza açılırken hangi evraklar istenir, çiçek sepetinde satılan ürünlerin komisyon oranları ne kadardır gibi bir çok sorunun  cevabını öğrenmek istiyor. Bu makalemizde çiçek sepetinde mağaza açmak isteyenler için rehber niteliğinde bilgiler vereceğiz.

Çiçek Sepeti mağaza açma
Çiçek Sepeti mağaza açma

Çiçek Sepeti nedir?

Çiçek Sepeti, 2006  yılında Emre Aydın tarafından %100 yerli sermaye ile kurulmuş bir Pazar yeridir. İlk kurulduğu yıllarda ağırlıklı olarak online çiçek, hediyelik ürünler ve gurme ürünler satan pazaryeri bu gün takı, saat, yaşam ürünleri, kişiselleştirilmiş ürünler, spor ürünleri, hobi, ürünleri, anne bebek ürünleri, elektronik ürünler, pershop gibi yüzlerce kategoride satışlar yapmaktadır. Çiçek sepetinde binlerce işletme mağaza açarak satış yapmaktadır.

Çiçek sepetinde mağaza açmanın avantajları nelerdir?

Her gün binlerce satışın gerçekleştiği Çiçek Sepeti Pazar yerinde mağaza açmak işletmelere bir çok avantajlar sağlamaktadır. Çiçek sepetinin sağladığı bu avantajlar ile sizde daha çok satış yaparak, daha çok para kazanabilirsiniz.

Çiçek Sepetinde mağaza açmanın avantajları şunlardır;

 • Çiçek Sepetinde mağaza açarak Çiçek Sepetinden alışveriş yapan insanlara kendi ürünlerinizi satma imkanına sahip olursunuz. Çiçek Sepetinden ürün araştıran kişiler sizin ürünlerinize de denk gelecek veya Çiçek Sepeti sizin ürünlerinizi bu müşterilere tavsiye edip ürünlerinizin satılma ihtimalini artıracaktır.
 • Çiçek Sepetinde markanızın ismiyle veya e-ticaret sitenizin ismiyle mağaza açmak marka veya e-ticaret sitenizin bilinirliğini artıracaktır. Marka veya e-ticaret sitenizin bilinirliğinin artması e-ticaret sitenizin trafiğinin de artmasını sağlayacaktır.
 • Çiçek Sepetinde mağaza açarak sizinle beraber aynı sektörde satış yapan işletmeleri ve rakiplerinizi daha kolay analiz edebilirsiniz. Kolayca rakip analizi yapmak, rakiplerin kampanyalarına, indirimlerini takip etmek için Pazar yerlerinde satışa başlamalısınız.
 • Çiçek Sepetinin anlaşmış olduğu kargo firmalarını kullanarak uygun fiyatlarla ürünlerinizi gönderebilirsiniz.
 • Çiçek Sepetinde mağaza açmak markanızın veya e-ticaret sitenizin reklamının yapılmasını sağlayacaktır. İnsanlar Çiçek Sepetinin haricinde de sitenizi arama motorlarında, sosyal medya platformlarında arattıracaktır.

Çiçek Sepetinde ağaza açmanın dezavantajları nelerdir?

Çiçek Sepetinde ürün satmak bir çok noktada avantaj sağladığı gibi bazı konularda da dezavantaj sağlamaktadır. Bunlar;

 • Her Pazar yerinde olduğu gibi çiçek Sepetinde de sattığınız her ürün için komisyon ücreti ödersiniz. Çiçek Sepetinde her kategorinin komisyon oranı farklıdır.
 • Çiçek sepetinde sizin ürünlerinize benzer ürünler satan binlerce satıcı bulunur. Bu satıcılarla ürün kalitesi ve uygun fiyatlarla rekabet etmek oldukça zordur.
 • Satılan bir ürünü alan müşteri ile iletişim kurmanız mümkün değildir. Dolayısıyla da sizden ürün alan bir kişi sizin değil Pazar yerinin müşterisidir.
 • Çiçek Sepetinde kendi markanızın veya e-ticaret sitenizin açıkça reklamını yapamazsınız.
 • Çiçek Sepetinde mağaza açarak bu Pazar yerinin kurallarına göre hareket etmek zorundasınız.

Çiçek Sepetinde nasıl mağaza açılır?

Çiçek Sepetinde mağaza açmak için vergi mükellefi olmanız gerekiyor. Bunun nedeni bu Pazar yerinde satışı yapılan ürünler için fatura kesebiliyor olmanız gerektiğidir. Fatura kesemeyen haliyle de vergi levhası olmayanların Çiçek Sepetinde mağaza açması mümkün değildir.

Çiçek Sepetinde mağaza açıp ürün satmak istiyorsanız ama vergi levhanızda yoksa öncelikle şirket kurmanızı tavsiye ederiz. En kolay kurulan şirketin Şahıs Şirketi olduğunu hatırlatmak isteriz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Şahıs Şirketi Kurmak 2023

Çiçek Sepetinde satış yapmak için Şahıs Şirketi, Limited Şirket veya Anonim şirketi kurarken vergi levhanıza NACE kodunu ekletmeyi unutmayın. Vergi levhanıza NACE Kodu ekleterek vergi muafiyetinden yararlanabilir, %4 veya %2 gibi değişen oranlarda az vergi ödersiniz.

Çiçek Sepeti mağaza açma başvuru adımları nelerdir?

Çiçek Sepeti Google
Çiçek Sepeti mağaza açma başvuru adımları

Çiçek Sepetinde mağaza açmak için öncelikle Google arama motoruna Çiçek Sepeti diye yazıp aratın. Arama sonucuna göre çıkan ilk sonuca tıklayın. Veya tarayıcınızın adres kısmına www.ciceksepeti.com yazıp enter tuşuna tıklayın.

Çiçek Sepetinde satış yap
Çiçek Sepeti mağaza açma başvuru adımları 2

Çiçek Sepetinin ana sayfasında  sağ üst köşede bulunan “Çiçek Sepetinde Satış Yap” linkine tıklayın.

Çiçek Sepeti hemen başvurun
Çiçek Sepeti mağaza açma başvuru adımları 3

Gelen sayfada Çiçek Sepetinde satış yapmanın avantajları, nasıl mağaza açacağınız, hangi kategorilerde satışa başlayabileceğiniz konularda bilgi alabilirsiniz. Bilgi aldıktan sonra “Hemen Başvurun” linkine tıklayın.

Çiçek Sepeti devam et
Çiçek Sepeti mağaza açma başvuru adımları 4

Gelen ekranda sizden başvuru tipi, firma bilgileri gibi bilgiler istenecektir. Sizden istenen bilgileri eksiksiz doldurup “Devam Et” düğmesine tıklayın.

Gelen ekranda firmanızla ilgili detaylı bilgiler istenecektir. Bunları doldurup sol alt köşedeki “Devam Et” düğmesine tıklayın.

Gelen ekranda sizden Çiçek Sepetinde mağaza açmak için gerekli olan evrakları yüklemenizi isteyecek. Evrakları yükleyip “Gönder” düğmesine tıklayın.

Gelen ekranda sizi başvurunuzun tamamlandığını söyleyen sayfa karşılayacaktır.

Başvurunuzun tamamlanmasından sonra Çiçek Sepeti çalışanları başvuru sırasında verdiğinizi bilgileri ve gerekli evraklı inceleyip tutarsızlık görmedikleri sürece başvurunuzu onaylayacaklardır.

Çiçek Sepetinde mağaza açmak için gerekli evraklar nelerdir?

Çiçek Sepeti bünyesinde mağaza açacak kişi veya işletmelerden bir takım belgeler istemektedir. Çiçek Sepeti başvuru formu doldurulurken istenen bilgiler şunlardır;

 • Başvuru Tipi ( Bayi, Franchise ve Pazar yerinde ürün satma başvurusu)
 • Firmanızın Adı, Türü ve Vergi Numaranız
 • Satış Yapmak İstediğiniz Kategori
 • Yetkili Bilgileri
 • Diğer platformlarda satış yapıyorsanız mağaza linkleriniz

Yukarıdaki bilgileri girdikten sonra sizden işletmenizle ilgili aşağıdaki bilgileri isteyecektir.

 • Vergi Dairesi İli
 • Vergi Daireniz
 • Fatura adresiniz ( il, ilçe, semt, açık adres)

Yukarıda istenen bilgiler işletmenizin tanınması ile ilgili bilgilerdir. Bu bilgilerin haricinde Çiçek Sepeti aşağıdaki evrakları talep edecektir.

Çiçek sepeti mağaza açma evrakları şunlardır

 1. Vergi Levhası
 2. İmza Sirküleri
 3. Ortaklık Sözleşmesi
 4. Banka Bilgilerinizi Gösteren Belge
 5. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 6. Şirket kuruluş ticaret sicil gazetesi
 7. Faaliyet belgesi
 8. Satılardan istenen ilan ve iş birliği sözleşmesi
 9. Bayi bilgileri formu

Yukarıda istenen belgeleri çiçek Sepeti başvuru ekranından online olarak yükleyebiliyorsunuz. Başvurunuzun onaylanmasından sonra bu belgelerin asıllarını kargo ile göndermelisiniz.

ÇiçekSepeti Şahıs Şirketi için İstenen Evraklar

ÇiçekSepeti Limited ve Anonim Şirketleri için İstenen Evraklar

Ortaklık Sözleşmesi

Vergi Levhası (2018 ve sonrası tarihli olmalıdır)

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Şirket Kuruluş Ticaret Sicil Gazetesi

Bayi Bilgi Formu

Bayi Bilgi Formu

Vergi Levhası (2018 ve sonrası tarihli olmalıdır)

Ticaret Sicilinden Alınacak Güncel Faaliyet Belgesinin Aslı

Faaliyet Belgesi

İmza Sirküleri

İmza Sirküleri

ÇiçekSepeti Sözleşmesi

ÇiçekSepeti Sözleşmesi gerekmektedir.

 

ÇiçekSepeti Şahıs Şirketi için İstenen Evraklar

Çiçek Sepeti Komisyon Oranları
Çiçek Sepeti komisyon oranları

Çiçek Sepeti komisyon oranları

Tüm Pazar yerlerinde olduğu gibi Çiçek Sepeti de bünyesinde satış yapan satıcılardan sattıkları ürünün kategorisine göre değişen oranlarda komisyon almaktadır. Çiçek Sepeti komisyon oranları aşağıdaki gibidir;

Çiçek Sepeti Komisyon Oranları:

ÇİÇEK SEPETİ KATEGORİLERİ

ÇİÇEK SEPETİ KOMİSYON ORANLARI

Petshop

10%

Moda

15%

Anne & Bebek

15%

MP Food

25%

Tasarım Çiçek

30%

Ev & Yaşam

16%

Süpermarket

10%

Yapı Market & Hırdavat

15%

Oto Aksesuar

10%

Spor & Outdoor

15%

Hobi

10%

Oyuncak

15%

Video Oyun Konsol

10%

Ofis, Kırtasiye

15%

Bilgisayar, Tablet

6%

Cep Telefonu

5%

Televizyon

6%

Beyaz Eşya

8%

Fotoğraf Makinesi

10%

Takı

20%

Saat

15%

Aksesuar

15%

Parfüm

18%

Sağlık Medikal

10%

Gümüş Takı

15%

Altın Takı

15%

Bijuteri

20%

Çiçek sepeti komisyon oranları

Çiçek Sepeti’nde hangi ürünler satılabilir?

Çiçek Sepetinde satış yapılabilecek bir sürü kategori bulunmaktadır. Bu kategorilerden hangisinde satış yapacağınıza çok iyi karar vermelisiniz. Karar verirken göz önünde bulunduracağınız en önemli kriter Çiçek Sepeti Komisyon Oranlarıdır. Çiçek Sepetinde satış yapabileceğiniz kategoriler şunlardır;

 • Elektronik
 • Ev-Yaşam
 • Kişisel bakım
 • Kozmetik
 • Moda
 • Spor&Outdoor
 • Hobi
 • Pet Shop
 • Takı&Aksesuar
 • Süpermarket
 • Çiçek
 • Yenilenebilir çiçek

Çiçek Sepetinde satış yapabilmek için yukarıdaki kategorilerden istediğinizi seçebilirsiniz. Çiçek sepeti bünyesinde satış yapmak isteyenler için bir çok kategori sunmasının yanında fiziki olarak çiçekçi dükkanı olan işletmeler için ihtiyaç duyabilecekleri tüm malzemelerin online olarak satılmasını sağladığı Çiçek Sepeti Dükkan hizmetini kurmuştur.

Fiziki olarak Çiçekçi Dükkanı olan işletmeler Çiçek Sepeti Dükkan girişi üzerinden giriş yaparak avantajlı malzemelere ulaşabilmektedir.

Başvuru esnasında dilediğiniz kategoriyi seçerek satış yapmaya başlayabilirsiniz. Çiçek Sepeti’nin satıcılarına pek çok kategori seçeneği sunmasının yanında fiziki çiçekçi dükkanı olanlar için de ihtiyaç duyabilecekleri tüm malzemeleri online şekilde satılmasını sağlayan Çiçeksepeti Dükkan hizmetini kurmuştur.

Çiçek Sepeti Dükkan girişi üzerinden üyelik gerçekleştirilerek sistem üzerinden şubesi olan veya olmayan tüm çiçekçiler için avantajlı malzeme fırsatı sunmaktadır.

Çiçek Sepetinde satışlarınızı artıracak İpuçları

Çiçek sepetinde mağaza açtıktan sonra satışlarınızı artırmak için bazı noktalara çok dikkat etmelisiniz. Bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece satışlarınızın arttığını göreceksiniz. Çiçek Sepetinde satışlarınızı artıracak noktalar şunlardır.

 1. Ürün kalitesine önem verin
 2. Ürün yorumlarına dikkat edin
 3. Stok ve tedarik sürecine dikkat edin

Ürün kalitesine önem verin

Çiçek Sepeti bünyesinde sizin gibi satış yapan binlerce satıcı ve binlerce ürün bulunmaktadır. Ve oldukça yüksek rekabet ortamı vardır. Bu satıcı ve ürünlerle rekabet edebilmenin en önemli yolu çok kaliteli ürünlere sahip olmaktır. Kaliteli ürünleri rakiplerinizle aynı fiyata veya onlardan bir tık aşağıda sattığınızda rekabet etmeniz daha kolay olacaktır.

Ürün yorumlarına dikkat edin

Ülkemiz internet kullanıcılarının %77’si bir ürünü almadan önce alacakları ürünle ilgili yapılmış yorumları okuyup öyle karar vermektedir. Satmış olduğunuz kaliteli ürünleri alanları yorum yapmaya teşvik edin.

Sattığınız ürünlerle ilgili yorumlar ne kadar fazla olursa ürünleriniz daha üst sıralarda sıralanacak ve o oranda da daha çok satılacaktır.

Ürünlerinizle ilgili olumsuz yorum yapılmaması için kaliteli ürünler satın, kargoları zamanında gönderin, kargo yaparken ürünleri oldukça muhafazalı bir şekilde gönderin. Bunlara dikkat ettiğiniz sürece müşterileriniz ürünlerinizle ilgili olumlu geri bildirimlerde bulunacaktır.

Stok ve tedarik sürecine dikkat edin

Satmış olduğunuz ürünlerin stoklarına ve ürünlerin tedarik süreçlerine çok dikkat edin. Stoğu azalan ürünlerin stoklarını hemen artırın. Stoğu tükenmişse de hemen satıştan kaldırın. Ürünlerin tedarik süreçleri ile ilgili ürün açıklamaları kısmında mutlaka bilgi verin.

Ürünleri belirtilen süreden önce müşteriye göndermeye çalışın. Stoğu tükenen ürünleri satmak veya geç tedarik etmek mağazanızla ilgili olumsuz yorum yapılıp düşük puan verilmesine neden olabilir. Bunun yanında stokta olmayan ürünleri satmak Çiçek Sepeti tarafından bir takım ceza yaptırımları almanıza da neden olur.

Satmış olduğunuz ürünlerle ilgili stok sorunu yaşamamak için entegrasyon firmaları ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Entegrasyon firmaları ile çalışmanız halinde stoklarınız anlık olarak güncellenir, stoğu tükenen ürün hemen satıştan kaldırılır. Bu sayede de kafanız rahat olur.

Çiçek Sepeti satıcı destek hattı

Çiçek Sepeti bünyesinde satış yaparken yaşamış olduğunuz sorunlarla ilgili Çiçek Sepeti destek hattından sürekli destek alabilirsiniz. Çiçek Sepetinde mağaza açmak için başvurunuz onaylandıktan sonra destek ekibi size panel girişleri, kullanımı ve aşamaları ile ilgili detaylı bilgi verecektir.

Yaşamış olduğunuz sorunlarla ilgili 0850 210 94 94 numaralı Çiçek Sepeti Destek Hattından Pazartesi ve Cumartesi günleri saat 08:00 ile 19:00 saatleri arasında destek alabilirsiniz. Çiçek Sepetinden yukarıdaki iletişim numarasının haricinde sitenin Sıkça Sorulan Sorular kısmındaki menüden tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Çiçek Sepeti Destek ekibine bayi ekranındaki mesajlar kısmından da ulaşıp sorularınıza cevaplar alabilirsiniz. Bayi ekranında Destek Ekibine Sorun kısmında “Yeni Konuşma Başlat” diyerek ilgili konu başlığından istediğiniz mesajı bırakabilirsiniz.

Çiçek Sepeti Müşteri Hizmetleri numarası 0850 222 00 79

Çiçek Sepeti Satıcı Destek Hattı 0850 210 94 94 iletişim numarasından hizmet vermektedir.

Çiçek Sepeti ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
Çiçek Sepeti ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Çiçek Sepeti ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Çiçeke Speti mağaza açma konusu ile ilgili okuyucularımızdan gelen sorulara kısa kısa cevaplar vermeye çalıştık. Yeni sorular geldikçe listeye eklenecektir.

Çiçek Sepeti satıcı olmak ücretli mi?

Çiçek Sepetinde mağaza açıp satıcı olmak ücretsizdir. Mağazanızı oluştururken sizden herhangi bir ad altında ücret talep edilmez. Ama satmış olduğunuz her ürün için değişen oranlarda komisyon alınır. Bu komisyon oranlarını yukarıda belirmiştik.

Çiçek Sepeti vergi levhası İstiyor mu?

Çiçek Sepetinde mağaza açıp satış yapabilmeniz için mutlaka vergi levhanızın olması gerekmektedir. Vergi levhanız olmadan Çiçek Sepetinde mağaza oluşturup satış yapamazsınız.
Vergi levhası şartı koyulmasının temel nedeni satılan her ürün için fatura kesilecek olmasıdır. Fatura kesme de sadece vergi levhası olan işletmeler tarafından yapılabiliniyor olmasındandır.

Çiçek Sepeti mağaza açma ücreti ne kadar?

Çiçek sepetinde mağaza açmak için herhangi ad altında ücret talep edilmez. Mağaza açıp satış yapmak tamamen ücretsizdir. Sizden satmış olduğunuz her ürün için belli oranlarda komisyon ücreti alınır.

Çiçek Sepetinde satıcı olmak için şirketin olması gerekiyor mu?

Çiçek Sepetinde satış yapabilmek için mutlaka Şahıs Şirketi, Limited Şirket veya Anonim Şirket türlerinden birinde şirketinizin olması gerekmektedir.

Farklı bir kişi üzerine olan bir firmadan satış yapılabilir mi?

Çiçek Sepetinden farklı bir kişinin üzerine olan firmadan vekaletnameniz olduktan sonra satış yapabilirsiniz. Ama vekaletnameniz yoksa satış yapamazsınız. Başkası adına olan işletmeden satış yapabilmek için gerekli olan vekaletnameyi başvuru dosyasına eklemeniz yeterli olacaktır.
Anacak burada şunu hatırlatmakta fayda var. Firma kimin üzerine ise Çiçek Sepeti o firmanın hesabına ödeme yapar. Yani başkası adına olan bir firmadan vekaletname alsanız bile sattığınız ürünlere ait ücretler sizin değil, firma sahibinin hesabına yatacaktır.

Çiçek Sepeti kar marjı nasıl hesaplanır?

Çiçek Sepetinde satmış olduğunuz ürünlerin kar marjı toplam cironun %50-%55’i oranında olacaktır. Çiçek sepetinde satmış olduğunuz ürünlerin kar marjını hesaplarken ürünün alış fiyatını, KDV, komisyon oranları gibi rakamları dikkate alarak hesaplama yapmalısınız. Çiçek sepetinde ayrıca kargo ve listeleme adı altında ücretlerde alınmaktadır.

Çiçek sepetinde nasıl satıcı olurum?

Çiçek Sepetinde Satış Yap linkine tıklayarak gelen sayfadaki bilgileri doldurun
-Ürün satmak istediğiniz kategoriye karar verin
-Hemen mağazanızı oluşturun
-Satış yapmaya hemen başlayın.

Ciceksepeti.com da mağaza açma avantajları nelerdir?

Ciceksepeti.com da mağaza açmak size aşağıdaki avantajları şağlar. Bu avantajlar şunlardır;
-Ücretsiz mağaza açmış olursunuz
-Çiçek Sepetinin yapmış olduğu banka anlaşmalarından yararlanıp taksitli satış fırsatlarından yararlanırsınız
-Çiçek Sepetinin yapmış olduğu kargo avantajlarından yararlanırsınız
-Çiçek Sepeti tarafından ürünleriniz için yapılacak olan reklam kampanyalarına dahil olursunuz

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Arda Altınsoy 1982 İzmir doğumlu. Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. Fotoğrafçılık ve seyahat tutkunu. Bir pazar yeri sitesinde kategori yöneticisi olarak çalışıyor.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir