1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

Sanal Mağaza Açma Rehberi


0

Sanal mağaza açma rehberi ile kolayca sanal mağazanızı açın. İnternetten satış yapabileceğiniz ürün çeşidinin artması ve online alışverişin yaygınlaşması ile birlikte sanal mağaza açma rehberi araştırmaları başlamıştır. Günümüzde yüzlerce hatta binlerce kişi sanal mağaza nasıl açılır şeklinde araştırmalar yapar.

Tüm sektörlerin aktif biçimde rol aldığı e-ticaret dünyası, sanal mağazalar için ideal bir platform olur. Teknolojik gelişmeler doğrultusunda büyüyen sanal mağazalar, hem alıcılara hem de satıcılara pek çok farklı avantaj sunar. Her tür ürünü ve hizmeti dünyanın çeşitli alanlarına ulaştıran online alışveriş imkanı, yeni iş kollarına kapı açar.

Sanal mağazacılık ve sanal mağaza açmak hakkındaki tüm detayları sizler için bu yazıda açıkladık. Mağaza sahiplerini ve mağaza sahibi adaylarını ilgilendiren detaylı bilgi burada!

Sanal mağazacılık satış Potansiyelini artırır mı?

Sanal mağaza açan ya da ilerleyen bir dönemde açmayı düşünen kişiler, satış potansiyeli ile sanal mağaza arasındaki ilişkiyi sorgular. Mağazanızın başarısını doğrudan etkileyen faktörler, e ihracat sektörüne giriş yapma kararınızda pay sahibi olur.

Online olarak satış yaparak ticaret dünyasında bulunmanızı sağlayan sanal mağazalar, satış potansiyelini önemli ölçüde artırır. Ürünlerin daha çok kişiye ulaşması sayesinde satış oranları da yükselir. Üstelik ürünlerle ilgili bilgilere ulaşma kolaylığı, pek çok kişi tarafından ilgi görür.

Bunun yanı sıra şirketinizin bilinirliği artarak güvenilir bir firma haline gelme şansınız oluşur. Ürün alımını gözle görülür biçimde kolaylaştıran sanal mağaza olanağı, yeni müşteriler edinmenizi mümkün kılar.

İnternetten alışverişin alışıldık bir duruma dönüştüğü günümüzde sanal mağazalar, firmaların en büyük yardımcıları haline gelmiştir. Ürün listeleme, alışveriş kolaylığı ve pratik ulaşım imkanları; sanal mağazacılığın dikkat çekmesindeki temel faktörlerdir.

Çok sayıda kullanıcının ziyaret ettiği sanal mağazalar, alıcı ve satıcıların faydasına olacak özellikler içerir. Her iki tarafın da alışverişten mutlu ayrılmasını sağlayan bu imkanlar, sanal mağazaların popülerleşmesinde etkilidir.

Satış oranlarını artırarak şirketinizin büyümesine katkıda bulunan sanal mağaza seçeneği, herkes tarafından uygulanabilir. Üstelik mağazanızı sosyal medya platformları üzerinden de tanıtabilirsiniz.

Sanal Mağaza Açma Konusunda Tavsiyeler

Sanal mağaza açma konusunda tavsiyeler

İsteyen herkes sanal mağaza açabilir. Ama başarılı bir sanal mağaza için aşağıdaki tavsiyelere uymanızda fayda var.

Sanal alışveriş sitenizi oluşturun

Online mağaza açmak için en önemli kurallardan biri, güvenilir bir sistem kurmanızdır. İster Trendyol, Hepsiburada gibi alışveriş platformları aracılığıyla isterseniz de kendi siteniz üzerinden satış işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkündür.

Bu nedenle öncelikle hangi yolu seçeceğinizi belirlemeniz şarttır. Pazar yerlerinde farklı komisyon oranları karşılığında satış yapma şansınız vardır. Dilerseniz ilk etapta ücretsiz olarak satış yapabilirsiniz. Eğer online alışveriş platformlarından yararlanacaksanız bu sitelerin prosedürlerini incelemeniz gerekir.

Bazı platformlar belirli adet ürüne kadar satış olanağı sunar. Siteler tarafından belirlenen satış kuralları doğrultusunda sanal mağazanızı oluşturmanız oldukça kolaydır. Bunun yanı sıra kendi internet sitenizi kurarak piyasaya girme şansınız da mevcuttur.

E-ticaret sektöründe bir sanal mağaza açarak kendi kurallarınız ile satış yapmaya başlayabilirsiniz. Bu süreçte sık sık araştırmalar yaparak konuya ilişkin bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gizlilik ve bilgilerin çalınma riskini ortadan kaldırın

Müşterilerin sanal mağazalarla ilgili merak ettiği bir konu, bilgilerin gizliliğidir. Pek çok müşteri alışveriş sırasında kullandığı bilgilerin farklı platformlar ile paylaşılmasını istemez. Bu noktada olay, sanal mağazaların tutumuna bağlı olur.

Güvenlik açığı oluşmaması adına hali hazırda denenen ve güvenilirliği onaylanan alışveriş sitelerine yönelmeniz önerilir. Müşterilerin her an güvenle alışveriş yapması için hiçbir açığın bulunmadığı bir sistem kurulması gereklidir.

Ürün sorunları ve iadeler ile ilgilenin

Alışveriş sırasında ya da sonrasında ortaya çıkabilecek bazı problemler, müşterilerin sanal mağazalara olan güvenini sarsabilir. Farklı nedenlerden dolayı yaşanan sorunlar, ürünün iade edilmesine dahi yol açar. Bu gibi durumlarda müşterilerle sağlıklı bir ilişki kurmanız önemlidir.

Müşteri istek ve ihtiyaçları doğrultusunda hareket etmeli, sorunlu süreci en kısa zamanda düzeltmelisiniz. Böylece sanal mağazanızın başarılı olması kolaylaşır. E-ticaret sitesi üzerinden bazı teknik durumlarla karşı karşıya kalma durumunuz vardır. Böyle durumlarda ürün satışınıza olumsuz etkiler yansımaması adına tedbirli davranmanız gerekir.

Sanal mağaza açma aşamaları

Sanal mağaza açma rehberi konusunda izlenecek adımlar, büyük önem taşır. Kurulum ve sonrasında herhangi bir sorun yaşanmaması için bu aşamaların dikkatlice tamamlanması gerekir. İlk olarak şirketinize ait bir vergi levhasına sahip olmalısınız.

Kurduğunuz şirketin kargo firmaları gibi sanal mağazacılığın olmazsa olmaz şartlarını yerine getirebilmesi için vergi levhası taşımanız zorunludur. Sanal pos kaydı ve banka hesabınız da mutlaka bulundurmalısınız. Pos kaydı ve hesap sayesinde mali işlerinizi kolayca tamamlarsınız.

Bunun haricinde domain sahibi olmanız da gerekli görülen bir diğer kriterdir. Kısaca site adresi olarak tanımlanabilen domain, sanal mağazaların dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biridir. Sitenizin ad ve uzantısını kapsayan domaini, sanal mağaza açarken satın almalısınız.

Son olarak sanal mağazanız için e-ticaret paketleri içinde altyapısı seçmeniz tavsiye edilir. Ücretli ve ücretsiz seçeneklerin yer aldığı altyapılar, güvenli satışın vazgeçilmez unsurlarındandır.

Sanal mağaza sahiplerinin bilmesi gereken bu bilgiler, satış ve müşteri memnuniyeti konusunda önemli bir rol oynar. Siz de sanal mağaza açma rehberi ile ilgili ayrıntılar sayesinde e-ticaret siteniz üzerinde kısa süre içerisinde satış yapabilirsiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir