1. Anasayfa
 2. E-Ticaret

internet Üzerinden Dolar Kazanma Rehberi: 15 Garanti Yöntem


0

Son dönemlerde doların aşırı değer kazanması bir çok insanı internet üzerinden dolar kazanma arayışına sevk etti diyebiliriz. Yaşlısı, genci arama motorlarında internet üzerinden nasıl dolar kazanılır diye araştırmaya başladı.

Eski yıllara nazaran artık internet üzerinden dolar kazanmak daha kolay. Önceki yıllara nazaran günümüzde dolar kazanılabilecek bir çok yöntem bulunmakta. Günümüzde intert üzerinden dolar kazanan bir çok kişi bulunmakta. Belki de sizin çevrenizde de vardır.

İnternet üzerinden dolar kazanmak sanıldığı kadar zor ve karmaşık değil. Bilgili ve yetenekli olduğunuz bir alanda sizde dolar kazanabilirsiniz. Dolar kazanmak için bilmeniz gereken en önemli konu bunun hemen olmayacağıdır. Dolar kazanmak için zamana, sabıra ve enerjiye ihtiyacınız var.

İnternet üzerinden dolar kazanmanın bir şans işi olduğunu düşünüyorsanız hiç başlamamanızı tavsiye ederiz. Zira internetten dolar kazanmak şans işi değildir. Bilginiz, çabanız çerçevesinde dolar kazanırsınız.

Bu makalemizde internetten dolar nasıl kazanılır, ,internetten dolar kazanma yöntemleri nelerdir gibi konular hakkında bilgi vereceğiz. Bu makale sayesinde sizde kolayca internetten dolar kazanabileceksiniz.

İnternet üzerinden dolar kazanma nedir?

İnternetten dolar kazanma, bir kişinin herhangi bir alanda bildiği bir konuda veya yeteneği olduğu bir alanda yapmış olduğu işin ücretini dolar üzerinden almasına denir. Dolar kazanma amacıyla yapılan işi ister asli iş isterseniz de ek iş olarak ek gelir kazanmak için yapabilirsiniz.

Yapmış olduğunuz işi ister asli iş, isterseniz de ek iş olarak yapın bilmeniz gereken en önemli nokta dolar kazanmanın sanıldığı kadar kolay olmayacağıdır. Dolar kazanmak için yoğun emek vermeniz gerekecek. Şunu yapayım her ay sürekli dolar gelsin şeklinde bir düşünce ile dolar kazanılmaz.

İnternetten dolar kazanılabilecek yüzlerce yöntem vardır. Bu yöntemlerin biri veya bir kaçını beraber yaparak dolar kazanmak mümkün. Ama tavsiyemiz bir alana yoğunlaşın ve alanda başarılı olmak için çaba sarf edin. Dolar kazanma yöntemlerinden hangisinin sizin için uygun olduğunu iyi bir araştırma ve kendinizi tanıma ile belirleyebilirsiniz.

İnternetten Dolar Kazanma Yöntemleri Nelerdir?

İnternetten dolar kazanma yöntemleri nelerdir?

Biz bu makalemizde en çok tercih edilen dolar kazanma yöntemleri hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

İnternetten dolar kazanma yöntemleri şunlardır;

 1. Freelance Çalışmak
 2. İngilizce Blog Açmak
 3. İngilizce Çeviri Yapmak
 4. Online veya Offline Kurslar Düzenlemek
 5. Anket Doldurmak
 6. Affiliate Pazarlama Yapmak
 7. YouTube Kanalı Açmak
 8. Mobil Uygulama Geliştirmek
 9. Çektiğiniz Fotoğrafları Satmak
 10. Web Sitelerini, Uygulamaları ve Yazılımları İncelemek
 11. Drop Shipping Yapın
 12. Makale Yazarlığı Yapmak
 13. İkon Tasarımı Yapmak
 14. El Yapımı Ürünler Satmak
 15. Tişört, çanta, telefon kılıfı ve sticker tasarımları Yapmak
 16. E-kitap Yazmak

Gelin bu dolar kazanma yöntemleri nelerdir? daha detaylı inceleyelim.

Freelance çalışmak

Online dolar kazanma yöntemlerinden en popüler olanı Freelance Çalışmaktır. Bu yöntemin bu kadar popüler olmasının nedeni Freelance çalışma için bir ülke, bir şehir veya mekan zorunluluğunun olmamasıdır. Freelance olarak çalışılabilecek bir çok online platform bulunmaktadır. Bu platformlarda ücretsiz olarak hesap oluşturup freelance olarak hemen dolar kazanmaya başlayabilirsiniz.

Freelance olarak çalışabileceğiniz platformlarda üyeliğinizi yaptıktan sonra yeteneğiniz çerçevesinde sizin için uygun olan işleri inceleyerek bu işleri yapmak için talepte bulunabilirsiniz.

Dolar ile para kazanmak için Freelance çalışabileceğiniz platformlar şunlardır;

 • Upwork
 • Fiverr
 • Toptal

Upwork

Upwork, en popüler freelance işler bulunabilecek online platformlardandır. Bu platformda hangi alanda uzmanlığınız olursa olsun mutlaka size uygun bir ilan vardır. Bu platformda büyük veya küçük fark etmeksizin bir çok işletme yaptırmak istedikleri işlerle ilgili ilan çıkmakta.

İlan çıkılan işe ait detayları inceledikten sonra yapabileceğinize inanıyorsanız yapmak için talepte bulunuyorsunuz. İlan çıkan firma talepte bulunan kişileri inceledikten sonra çalışmaları için en uygun olacağını düşündüğü kişiye işi veriyor.

İlan çıkılan iş tamamlandıktan sonra Upwork sitesi kendi komisyonunu kestikten sonra ücretinizi dolar olarak hesabınıza gönderiyor.

Fiverr

Fiverr, freelance olarak iş yapabileceğiniz başka bir popüler sitelerden biridir. Burada kendi yeteneklerinizle ilgili kendi nişinizi oluşturabilirseniz oldukça fazla dolar kazanmanız mümkün.

Fiverr sitesi bünyesinde freelance olarak çalışacak kişiler için seviye sistemi kullanmaktadır. Yüksek performans gösteren kişilere ekstra avantajlar sunulur. Siteye başlangıçta temel satıcı hesabıyla üye olunur, iş yapıp teslim ettikçe farklı rozetler ve seviler kazanırsınız.

Toptal

Toptal, freelance plarformu olup diğer platformlardan biraz farklıdır. Bu platforma üye olunduğunda kişinin toplam yeteneklerinin %3’u oranında iş vermektedir. Bu nedenle girilmesi en zor platformlardan biri olarak da değerlendirilmektedir.

Bu nedenle bu platform için en iyi freelancerların çalıştığı platform dersek abartmış olmayız sanırım. Bu platforma kabul edildiğiniz takdirde diğer platformlardan daha fazla dolar kazanma şansınız bulunur.

İngilizce Blog Açmak

İngilizce blog açmak

Blog açmak hem Türk Lirası hem de dolar kazanmak için en çok bilinen ve en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Dolar kazanmak için açacağınız bloğun dilinin İngilizce olması gerekiyor. İçeriklerinizi İngilizce yazabilmek için zengin bir kelime hazinesine ve İngilizce dilbilgisine hakim olmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Makale yazacak düzeyde İngilizce bilmiyor olsanız bile Upwork, Fiverr gibi sitelerde ilan açarak istediğiniz konularda İngilizce makaleler de yazdırabilirsiniz.

Blog yazarak para kazanma yöntemleri şunlardır;

 • Yazmış olduğunuz içeriklere markaların linklerini eklemek
 • Açılan blog sitesine Google Adsense reklamlarını eklemek
 • Açılan blog sitesinde sponsorlu içerikler yayınlamak
 • Blog sitesinde dijital veya fiziksel ürünler satmak

İngilizce çeviri yapmak

Akıcı bir İngilizce bilginiz varsa İngilizce çeviri yaparak dolarla para kazanabilirsiniz. İngilizce çeviri yapacak kadar İngilizce bilginizin olduğunu ispatlamak gerekiyor. Bunun için referanslarınızın olduğunu göstermelisiniz. İngilizce çeviri yapmak istediğinizde çoğu şirket sizden çeviri testi isteyecektir.

İngilizce çeviri yapmak için Upwork platformunda bir çok iş ilanı bulabilirsiniz. Çeviri yapmada da sevilerin olduğunu hatırlatmak isteriz. Giriş seviyesi çeviri işleri genelde saatte 10 dolardan az ödeme alır. Ancak teknik işleri çevirecek kadar İngilizce bilginiz varsa saatlik ücret 50 dolardan fazladır.

İngilizce çevirmenlik potansiyelinizi geliştirmek ve dolar kazanmak için aşağıdaki platformlara üye olmalısınız. Bu sitelerde İngilizce çeviri ilanları olup seviyenize uygun olan işlere talipli olabiliyorsunuz. İngilizce çeviri işi aşabileceğiniz siteler şunlardır;

 • Gengo
 • ProTranslating
 • One Hour Translation

Online veya offline kurslar düzenlemek

Bilgili olduğunuz bir alanda bildiklerinizi paylaşarak dolar kazanabilirsiniz. Uzmanı oladuğunuz bir alanda İngilizce dilince online veya offline kurslar düzenleyebilirsiniz. Düzenlemiş olduğunuz bu kurslara katılanlardan ücret alarak dolar kazanırsınız.

Oluşturmuş olduğunuz offline kursları Udemy plarformunda veya kendi sitenizde satabilirsiniz. Udemy üzerinde satışığa çıkarttığınız kurslar için bir şey yapmanıza gerek yok. Bütün tanıtımı platformun kendisi yapmakta.

Ancak kendi siteniz üzerinden satılığa çıkartmışsanız kursunuzu alma potansiyeli olan ülkelerde Google Ads ve sosyal medya reklamları çıkmanız gerekecektir.

Anket doldurmak

Anket doldurarak dolar kazanmanız mümkün. Mesai aralarında, mola saatlerinde kısaca zamanınızın olduğu bütün zaman dilimlerinde çevrimiçi anketler doldurabilirsiniz.

Çevrimiçi anketler doldurarak dolar kazanabileceğiniz platformlar şunlardır;

 • American Consumer Opinion
 • Opinion Outpost
 • Swagbucks

Yukarıdaki sitelere üye olup anket doldurarak para kazanabilirsiniz.

Affiliate Pazarlama Yapmak

Affiliate pazarlama yapmak

Dolar kazanmak için en popüler yöntemlerden biriside Affiliate pazarlama yöntemidir. Bu yöntemle markaları tanıtarak para kazanmanız mümkün. İngilizce bir bloğunuz varsa veya Shopify, Amazon, Uber, FabFitFun gibi  firmalar ile satış ortaklığı kurup onların ürün, yazılım, uygulamalarını tanıtarak satışlardan komisyon alarak dolar kazanabilirsiniz.

Affiliate Pazarlama ile yüksek meblağlarda para kazanmak istiyorsanız İngilizce içerik pazarlama konusuna ağırlık vermelisiniz.

YouTube kanalı açmak

Bir Youtube kanalı açarak bilgili olduğunuz bir alanla ilgili bilgiler verebilirsiniz. Açacağınız kanalın niş bir alan olmasına dikkat etmelisiniz.  Youtube kanalı açıp insanları kanalınıza abone etmeniz gerekiyor. Alanınızda faydalı, ilginç bilgiler verdikçe insanlar kanalınıza abone olacaktır.

Kanalınızda takipçi sayınız arttıkça hem video izlenmelerinden hem de sponsorlu anlaşmalardan dolar kazanabilirsiniz. Açamış olduğunuz Youtube kanalının arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkması için Youtube SEO konusuna dikkat etmelisiniz.

Mobil uygulama geliştirmek

Programlama  konusunda bilginiz varsa insanlara fayda sağlayacak, onların eğlenceli zamanlar geçirmesini sağlayacak uygulamalar geliştirerek dolar kazanabilirsiniz. Oluşturmuş olduğunuz uygulamaları Google Play ve App Store’a ekleyerek insanların satın almasını sağlayabilirsiniz.

Oluşturmuş olduğunuz uygulama üzerinden iki türlü gelir elde edebilirsiniz. Birincisi uygulamayı ücretsiz yayınlayıp uygulama içerisinde reklam yayınlayarak para kazanabilirsiniz. İkinci yöntem ise uygulamayı belli bir ücret karşılığında yıllık veya tek seferlik satabilirsiniz. Oluşturacağınız uygulamanın İngilizce olması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Çektiğiniz video ve fotoğrafları satmak

Eğer fotoğrafçılık bilginiz varsa veya bunu hobi olarak yapıyorsanız çekmiş olduğunuz fotoğrafları satarak dolar kazanabilirsiniz. Günümüzde bir çok web sitesi içeriklerinde fotoğraf kullanmakta. Siteler farklı olmak adına daha önce kullanılmamış fotoğraflar aramakta.

Siz bir alan belirleyip o alanla ilgili fotoğraf kurguları yaparak çektiğiniz fotoğraflardan gelir elde edebilirsiniz. Fotoğraf kurgularınızı canlı bir model ile veya modelsizde yapabilirsiniz.

Dolar kazanmak için fotoğrafın yanında video da çekebilirsiniz. Video kurgular yaparak çektiğiniz videoları satabilirsiniz.

Çekilen video veya fotoğrafları Adobe, İstock, Shutter Stock gibi platformlar üzerinde satılığa çıkarıp satıldıkça dolar kazanabilirsiniz.

Web sitelerini, uygulamaları ve yazılımları incelemek

User Testing son zamanlarda önem kazanmaya başladı. User Testing, kullanıcı deneyimi konusunda bilgili olan kişilerin web sitelerini, mobil uygulamaları veya yazılımları inceleyip onlar hakkında zayıf yönleri, iyi yönleri rapor etmektir. User Testing amacıyla kurulan bir çok site bulunmakta.

Bunlardan bir tanesi de Software Judge aracıdır. Buraya üye olarak yeni eklenen bir uygulama veya web sitesini inceleyerek size verilen kriterler çerçevesinde inceleyip video ile rapor sunmanız istenir. Her video 10 dolar civarındadır. Ne kadar çok test gerçekleştirirseniz o kadar çok dolar kazanırsınız.

Drop Shipping Yapmak

Dropshipping yapmak

Dolar kazanmanın en popüler yöntemlerinden biriside Dropshipping yapmaktır. Drop shipping Türkçe anlamı stoksuz satış demektir. Her hangi bir kategoride ki ürünü Amazon, Alibaba gibi platformlarda listeleyip satabilirsiniz.

Sattığınız ürünlerin stoğunuzda olması gerekmiyor. Gereken tek şey .ürünleri temin edebileceğiniz sağlam bir toptancı veya tedarikçi. Toptancı bulmak için aşağıdaki makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.

Dropshipping yöntemi şu şekilde çalışır;

 1. Satmak istediğiniz ürünleri kendi e-ticaret sitenizde veya Pazar yerleri mağazanızda listelersiniz.
 2. Müşteri listelediğiniz ürünü satın alır.
 3. Siz satın alınan ürünü tedarikçinize bildirirsiniz
 4. Tedarikçiniz satın alınan ürünü direk müşterinize kargo ile gönderir.

Makale yazarlığı yapmak

Bilgili ve deneyimli olduğunuz bir alanda İngilizce makale yazarlığı yapabilirsiniz. Makale ihtiyacı olan kişilere belirledikleri konularda ve belirledikleri kelime sayısında makale yazarak dolar kazanmak mümkün. Makale yazarlığı yapabilmek için zengin bir İngilizce kelime hazinesine ve çok iyi İngilizce dilbilgisine ihtiyacınız olacak.

İkon tasarımı yapmak

Web siteleri, mobil uygulamalar veya yazılımlar için ikon tasarımı yapıp bunları satarak dolar kazanabilirsiniz. Yapmış olduğunuz ikon tasarımlarını online platformlarda satışa çıkartıp dolar kazanabilirsiniz.

El yapımı ürünler satmak

El yapımı ürünler son zamanlarda çokça tercih edilen ürünler arasında yer almakta. Sizde kendinizin yapmış olduğu el yapımı ürünleri veya çevrenizde yapılan el yapımı ürünleri internet üzerinden satarak dolar kazanabilirsiniz. El yapımı ürünlerin en çok satıldığı platform Etsy platformudur. Etsy de mağaza açarak ürünlerinizi burada listeleyip satabilirsiniz.

Tişört, çanta, telefon kılıfı ve sticker tasarımları Yapmak

Tasarım konusunda yetenekliyseniz bu yeteneğinizle dolar kazanabilirsiniz. Tasarım yeteneğinizle Tişört, çanta, telefon kılıfı ve sticker tasarımları yaparak bu tasarımları platformlarda satarak dolar kazanabilirsiniz. Yapmış olduğunuz bu tişört, çanta, telefon kılıfı ve sticker tasarımlarını kendiniz bastırıp, satarak kazancınızı daha da artırabilirsiniz.

E-kitap yazmak

Bilgili olduğunuz bir alanda e-kitap yazarak dolar kazanabilirsiniz. Yazmış olduğunuz kitabı belli bir ücret karşılığında satışa sunarak dolar kazanabilirsiniz. E-kitap yazmak için kitap yazılacak alanda çok bilgili olmanız, kitabı İngilizce dilinde yazmanız, kitabı yazmak için zengin kelime hazinesine sahip olarak dilbilgisi ve imla kurallarına çok iyi hakim olmanız gerekiyor.

Sonuç olarak…

Sonuç olarak…

İnternet üzerinden dolar kazanma yöntemleri yukarıda anlattığımız yöntemlerle sınırlı değil. Çok farklı yöntemlerle de dolar kazanabilirsiniz tabi. Dolar kazanmak için çalışacağınız alanda çok bilgili ve çok iyi İngilizce lisanınızın olması gerekiyor.

Bunun yanında dolar kazanmak sanıldığı kadar kolay değil. Dolar kazanmak için çok sabırlı olup, çok çalışmanız, çok emek vermeniz gerektiğini unutmayın. Global de para kazanma potansiyelinin yüksek olduğu kadar sizinle birlikte dolar kazanmak isteyen binlerce insanın olduğunu da unutmayın. Onlarla rekabet etmek, ön plana çıkmak çok da kolay olmayacaktır.

Rakiplerinizle rekabet edebilmek için kendi niş alanınızı bulmanız gerekiyor. Kendi niş alanınızı bulduğunuz takdirde mevcut rakiplerinizle rekabet etmek, onların arasından sıyrılıp onlardan daha fazla dolar kazanmak mümkün.

Yukarıda anlattığımız İnternet üzerinden dolar kazanma yöntemleri dışında sizin bildiğiniz veya uyguladığınız yöntem varsa bize yorum olarak yazarsanız seviniriz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir