1. Anasayfa
 2. Youtube

Youtube Kanalı Nasıl Açılır?


0

Bir çok işletme artık Youtube kanalı açmak için hesaplar oluşturmakta. Çünkü Youtube dünyanın bir numaralı video içerik sitesi haline geldi. Youtube sitesinin popüler hale gelmesi ile birlikte adına Youtuber denilen kişiler içerik üretmeye başladı. Bu kişilerin tanınır olması ve bu işlerden para kazanmaya başlaması ile birlikte bir çok kişide Youtube kanalı açıp Youtuber olma hayali kurmaya başladı.

Youtuber olup para kazanmanın yanında işletmelerde Youtube kanalı açıp satmış oldukları ürün ve hizmetleri daha fazla kişiye ulaştırmanın yollarını araştırmaya başladı. İşletmeler Youtube kanalı açıp kategorilerine uygun video içerikler oluşturup yayınlayabildikleri gibi canlı yayınlarda yapabilmekte.

Yapılan canlı yayınların, izlenen videoların çok detaylı raporlarını alabilirsiniz. Raporlar neticesinde performansınızı görüp yeni videolarınız için stratejiler belirleyebilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Dünya Genelinde En Çok Kazanan Youtuberlar

Günümüzde artık insanlar şarkı dinlemek, video izlemek, video yüklemek, canlı yayın yapmak için Youtube sitesini kullanıyor. Bunun yanında kişiler ve işletmeler Youtube kanalı açarak kendi videolarını yayınlayıp milyonlarca kişiye ulaşabiliyor. Bu makalemizde Youtube kanalı nasıl açılır, Youtube kanalı açmanın faydaları nelerdir. Neden Youtube kanalı açmak gerekir gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Youtube kanalı nasıl açılır?
Youtube kanalı nasıl açılır?

Neden youyube for business kullanmalısınız?

Youtube, çocuk olsun, genç olsun, orta yaş olsun herkesin kullanmış olduğu, dünyanın en büyük ve bilinen video içerik sitesidir. İnsanlar her gün milyarlarca dakika Youtube üzerinden video izlemekte.

Her gün milyonlarca insanın milyarlarca dakika video izlemesi işletmelerin ürün ve hizmetlerini tanıtabilmesi, pazarlayabilmesi için mükemmel bir fırsat demek. Bu fırsatın farkında olan bir çok kişi ve işletme Youtube kanalı açıp video yayınlamakta.

Bir e-ticaret sitesi sahibi olarak sizlerde satmış olduğunuz ürün ve hizmetlerin tanıtımlarını yapabilir, ürün ve hizmetlerinizin nasıl kullanılması gerektiği konusunda videolar yayınlayabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerinizin tanıtımının yanında Vloglar yayınlayabilir, zaman zaman belli konularda belli mekanlarda canlı yayınlarda yapabilirsiniz. Çalışanlarınızla ilgili kısa sohbetler, ürün veya hizmetlerinizi alan insanlarla röportajlar gibi bir çok alanda videolar yayınlayabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Youtube İçerik Fikirleri 2024

Genel olarak Youtube üzerinden aşağıdaki alanlarda video içerikler üretebilirsiniz.

 • Röportajlar
 • Web seminerleri
 • Canlı Soru-Cevap
 • Ofis turları
 • Ürün demoları
 • Görüşler ve incelemeler

Faaliyet gösterdiğiniz sektör veya ilgi alanlarınız çerçevesinde ilginç ve heyecan verici videolar hazırlamak müşterilerinizin ilgisini çekmesine, marka bilinirliğinizin artmasına ve yeni takipçiler kazanmanıza yardımcı olur.

İşletmeniz için Google Hesabı Oluşturun
İşletmeniz için google hesabı oluşturun

İşletmeniz için google hesabı oluşturun

Youtube kanalı açmak için öncelikle Gmail uzantılı bir mail adresinizin olması gerekiyor. Youtube kanalı açmadan önce eğer Gmail uzantılı mail adresiniz yoksa önce onu almalısınız. Gmail uzantılı mail adresi almak için aşağıdaki linke tıklayarak hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Gmail aç.

Eğer Gmail uzantılı bir mail adresiniz varsa bu adımı geçebilirsiniz.

Bir çok işletme ve kişiler başlangıçta Youtube kanalı oluşturmak için kişisel mail adresinin olduğu hesabı kullanmakta. Başlangıçta bu çok sorun olmaz gibi gelse de ilerleyen zamanlarda bu durum sıkıntıya sebep olabiliyor.

Bunun için tavsiyemiz işin başındayken kişisel hesabınızla değil bu iş oluşturacağınız mail adresi ile kanal açmanız yönünde. İlerleyen zamanlarda kanalınızı yönetmek için birilerine yetki vermek zorunda kaldığınızda o kişi sizin kişisel e-postalarınızı görmemiş olur.

Bir youtube hesabı oluşturun

Gmail uzantılı mail adresiniz ile Google hesabınızda oturum açıp Youtube hesabınızı oluşturmak için Youtube sayfasını açın.

youtube kanal oluştur
Bir youtube hesabı oluşturun

Youtube ana sayfası sağ üst köşede yer alan profil resminize tıklayın. Açılan menüden “Kanal Oluştur” linkine tıklayın.

Gelen sayfada Kanal isminizi yazıp, kanal görselini yükledikten sonra sağ alt köşede yer alan “Kanal Oluştur” düğmesine tıklayın.

youtube kanal sayfası
Youtube kanal oluştur

Bir iki saniye içerisinde Youtube kanalınız oluşturulup kanal sayfanıza yönlendirilirsiniz. Yönlendirildiğiniz sayfada “Kanalı Özelleştir”, “Videoları Yönet”, “Video Yükle” seçeneklerini göreceksiniz.

Youtube kanalları için pazarlama ipuçları

Görüldüğü gibi birkaç adımda Youtube kanalı açmak mümkün. Ama iş kanal açmakla kalmıyor.ç Asıl iş şimdi başlıyor. Sizin gibi binlerce kanal var. Bunların arasından sıyrılıp izleyenlerin dikkatini çekmek çok zor. Mevcut kanallardan farklı bir şeyler yaparak takipçi kazanabilirsiniz. İşte size Youtube kanalınızda harika başlangıç yapabileceğiniz 5 tavsiye;

1-YouTube Kanalınızı Özelleştirin

2-Kanal Fotoğrafı Ekleyin

3-Hedef Kitleniz için Youtube Videoları Oluşturun

4-Videolarınızı Aramalar İçin Optimize Edin

5-YouTube Kanalınızı Tanıtın ve Daha Fazla Abone Kazanın

Youtube Kanalınızı Özelleştirin
Youtube kanalı özelleştirme

Youtube kanalınızı özelleştirin

Youtube kanalınızı oluşturduktan sonra o haliyle bırakmamalısınız. İnsanların kanal sayfanızı ziyaret ettiklerinde tarzınızı yansıtacak şekilde özelleştirme yapmalısınız. Bunun için kanal sayfanızın sağ üst köşesinde yer alan “Kanalı Özelleştir” düğmesine tıklayın.

youtube kanal
Youtube kanalı özelleştirme

Gelen ekranda 3 tane sekme olduğunu göreceksiniz. Bunlar;

 1. Düzen
 2. Markalama
 3. Temel bilgiler
youtube kanalı düzen
Youtube kanalı özelleştirme

Düzen kısmında hiç videonuz olmadığı için çok fazla yapılacak bir şey yok. Ama kanalınıza abone olmayan kişiler için kanal fragmanı ekleyebilirsiniz. Bu kanal fragmanı 1 dakikayı geçmeyecek şekilde neden bu kanala abone olmalısınız, abone olursanız ne gibi faylarınız olacak sorularına cevap verilebilir. Eğer birden fazla kategoride videolar yayınlayacaksanız bölüm eklemesi yapabilirsiniz.

youtube kanalı markalama
Youtube kanalı özelleştirme

Markalama kısmında kanalınıza ait profil resmini, kanalınızın banner, resmini ve video filigranını yükleyin.

Öncelikle insanların sizi kolayca hatırlayabilecekleri bir profil fotoğrafı yükleyin. Profil resminiz, kanalınızın Youtube’da gösterildiği yerlerde (örneğin, videolarınızın ve yorumlarınızın yanında) görünür Profil fotoğrafınız bilgisayarınızdaki sıradan bir fotoğraf yerine sırf bu iş için oluşturulmuş, marka kimliğinizi yansıtacak, kanalınızın logosu olacak bir görsel olmasına dikkat edin.

Profil fotoğrafınızın En az 98 x 98 piksel çözünürlüğünde, boyutu en fazla 4 MB olan bir resim kullanmanız önerilir. PNG veya GIF (animasyonsuz) dosyası kullanın. Resminizin Youtube Topluluk Kurallarına uygun olduğundan emin olun.

Banner resminiz kanalınızın üst kısmında gösterilir. Banner resminizde tüm cihazlarda en iyi sonucu almak için boyutu en fazla 6 MB olan, en az 2048 x 1152 piksel çözünürlüğünde bir resim kullanın.

Video filigranı videolarınızda video oynatıcının sağ köşesinde gösterilir. Video filigranınız 150 x 150 piksellik bir resim kullanılması önerilir. Boyutu 1 MB veya daha az olan bir PNG, GIF (animasyonsuz), BMP veya JPEG dosyası kullanın.

youtube kanalı temel bilgiler
Youtube kanalı özelleştirme

Temel bilgiler kısmında kanal adı ve açıklaması, dil ekleme, kanal URL’si, bağlantılar, iletişim bilgileri kısmı bulunur.

Temel bilgiler kısmında ilk önce kanalınızın açıklamasını girin. Burası insanların kanalınızla tanıştıkları ilk alan olduğu için çok önemli. İnsanların burada göreceği açıklama sizinle ilgili algısını oluşturacağı alan olduğu için gelişi güzel yazılmamalı.

Yazılacak açıklama insanları videolarını izlemeye teşvik etmeli ve neler yaptığınızı anlatmalı. Kanal açıklamanızda insanların arama yaptığı anahtar kelimeleri eklemeyi unutmayın.

Örneğin bizim Youtube kanalımız e-ticaret üzerine olduğu için biz kanal açıklamamıza e-ticaret, e-ticaret sitesi, e-ticaret nedir, e-ticaret sitesi nasıl açılır gibi anahtar kelimeler ekledik.

Kanal açıklamanızı yazdıktan sonra kanalınız eğer bir fazla dilde yayın yapacaksa “Dil Ekle” kısmından istediğiniz dilleri ekleyebilirsiniz.

Bağlantı ekle kısmında başta e-ticaret sitenizin adresini ve sizin için önemli olan diğer sosyal medya uygulamalarındaki hesaplarınızın linklerini ekleyin. Örneğin Facebook, ,İnstagram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarınızın linklerini ekleyebilirsiniz.

Bu kısım önemli çünkü burada sitenizin linkini yazmanız sitenize trafik çekmenizi, sosyal medya hesaplarınızı yazmanız ise takipçilerinizin artmasını sağlar.

İletişim kısmında insanların sizinle hangi mail adresi üzerinden iletişime geçmesini istiyorsanız o mail adresini yazın. Girmiş olduğunuz e-posta adresi, kanalınızın Hakkında bölümünde izleyicilere gösterileceğini unutmayın.

youtube profil fotoğrafı
Youtube kanal fotoğrafı ekleyin

Youtube kanal fotoğrafı ekleyin

Youtube kanal fotoğrafınız diğer sosyal medya hesaplarınızdaki kapak fotoğrafına benzer fotoğraf olup, Youtube hesabınızın üst kısmında görülen büyük dikdörtgen fotoğraftır. Kanal fotoğrafı eklemek kanalınızı daha canlı ve güzel gösterecektir.

youtube Youtube Kanal Resmi
Canva Youtube kanal fotoğrafı

Kanal fotoğrafınızı ücretli profesyonel tasarım programları ile hazırlayabileceğiniz gibi ücretsiz tasarım yapılabilen uygulamaları da kullanarak yapabilirsiniz. Örneğin bu anlamda en çok kullanılan site olan Canva platformunu kullanabilirsiniz.

Canva sitesinin ana sayfasında arama kısmına “Youtube Kanal Resmi” diye arattığınızda karşınıza çıkan bir çok sonuçtan istediğinizi kanal resmi olarak düzenleyebilirsiniz.

Youtube kanal fotoğrafınız da tüm cihazlarda en iyi sonucu almak için boyutu en fazla 6 MB olan, en az 2048 x 1152 piksel çözünürlüğünde bir resim kullanın

thumbnail
Önerilen Yazı
Canva Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hedef kitleniz için youtube videoları oluşturun

Eğer kişisel bir Youtube kanalınız varsa her kategoriden, her konudan videolar hazırlayıp  yükleyebilirsiniz. Ama bir işletme Youtube kanalı veya e-ticaret sitesi Youtube kanalınız varsa her kategoriden, her konudan video paylaşamazsınız. Paylaşacağınız videonun faaliyet gösterdiğiniz sektör ve hedef kitlenizin beklentileri ile uygun olmalıdır.

Hedef kitlenizin görmek istediği videoları hazırlamanız bu insanları müşterilerinize dönüştürebilir. Hazırlayacağınız videolar nasıl yapılır, nasıl kullanılır, kutu açılım videoları, ürünün faydalarını anlatan videolar ve özelliklede ürün ve hizmetlerinizi kullanan, faydalanan insanların memnuniyet videoları hedef kitlenizi potansiyel müşterinize dönüştürmede çok etkilidir.

Bunun yanında marka hikayenizi anlatan, karşılaştığınız zorlukları, almış olduğunuz başarıları anlatan videolarda hedef kitleniz tarafından çok beğenilecektir.

Hedef kitlenizin beklentilerine uygun videolar hazırlamak kadar diğer önemli konuda istikrarlı olmaktır. Videolarınız için bir içerik takvimi belirleyip o takvim doğrultusunda hazırladığınız videoları hedef kitlenizin aktiflik durumunu göz önünde bulundurup bir gün ve saat belirleyin. Ve bundan sonra mutlaka o gün ve saatte video paylaşın.

Bir günde, bir haftada veya ayda bir video paylaşın ama mutlaka aynı gün ve saatte paylaşın. İstikrarlı bir şekilde video paylaşılmasını Youtube algoritması ve takipçileriniz çok önemsiyor. Bunu sevdiğiniz bir diziyi veya filmi günü ve saatinde beklemek gibi düşünün.

Aynı gün ve saatte sevdiğiniz dizi veya film yayınlanmaz ise yaşadığınız hayal kırıklığı sizin takipçilerinizde de olacaktır. Takipçilerinizi hayal kırıklığına uğratmamak için istikrarlı bir şekilde aynı gün ve saatte videolar yayınlayın.

Videolarınızı aramalar için optimize edin

Youtube sitesini sadece video izlediğiniz, müzik dinlediğiniz, canlı yayın yaptığınız site olarak düşünmeyin. Youtube video içeriklerin yayınlandığı en iyi arama motorudur. Nasıl ki e-ticaret sitesi içerikleri için SEO kriterleri göz önünde bulunduruluyor Youtube video içeriklerde hazırlanırken Youtube SEO kriterleri diyebileceğimiz huşulara dikkat etmeniz gerekir.

Youtube SEO kriterlerine dikkat etmeniz videolarınızın Youtube armalarında daha üst sıralarda yer almasını ve daha fazla izlenmesini sağlar.

Youtube SEO kapsamında kanal açıklamanızı yazarken sektörünüzle alakalı, en çok aranan anahtar kelimeleri cümle içerisinde kullanmanız faydalı olacaktır. Bunun yanında eklemiş olduğunuz videoların video başlıklarını, videonun açıklama kısmında en çok aranan anahtar kelimelerden oluşan cümleler kurmanızda da faydalı olacaktır.

Youtube SEO kapsamında dikkat edilecek konulardan bir tanesi de Youtube tarafından önerilen kelimeleri kullanmaktır. Yayınlamak istediğiniz video ile ilgili Youtube arama kısmına bir iki harf yazdığınızda Youtube size bir takım kelime önerilerinde bulunacaktır. Bu önerilen kelimeleri video başlıklarında ve video açıklamalarında kullanmak videonuzun üst sıralarda çıkma şansını artırır.

Bunun yanında videolarınızı aşağıdaki şekilde de optimize edin. Bunlar;

 • Videolarınıza etiket ekleyin
 • Videolarınızı kategorize edin
 • Özel bir küçük resim oluşturun
 • Bitiş ekranları ve kartlar ekleyin
youtube abone ol
Youtube kanalınızı tanıtın ve daha fazla abone kazanın

Youtube kanalınızı tanıtın ve daha fazla abone kazanın

Hedef kitlenizin beklentilerine uygun videolar hazırladınız, bunları Youtube SEO kriterleri çerçevesinde yüklediniz şimdi ne olacak, oturup bekleyecek misiniz?. Eğer daha fazla izlenme almak istiyorsanız oturup beklememelisiniz. Daha fazla kişi tarafından takip edilmek ve daha fazla kişi tarafından izlenmek için kanalınızı ve videolarınızı tanıtmalısınız.

Youtube kanalınızı ve videolarınızı tanıtmanın en kolay yolu diğer sosyal medya platformlarında paylaşım yapmaktır. Diğer sosyal medya hesaplarınızdaki kişiler videolarınızı izleyeceklerdir.

Bunun yanında sosyal medya uygulamalarında sizin faaliyette bulunduğunuz sektör ile ilgili sayfaları takibe alarak insanların sormuş olduğu sorular ile ilgili cevaplar verip, bu konuda bu videoyu izlemenizi tavsiye ederim diye Youtube kanalınıza yönlendirebilirsiniz.

Faaliyette bulunduğunuz sektör ile ilgili forum sitelerine üye olup videonuzun alakalı olabileceği kategorilerde paylaşımlar yapıp, bu insanları kanalınıza yönlendirebilirsiniz.

Youtube kanalınızı tanıtmak için bir diğer yöntem ise Youtube Reklam çalışması yapmaktır. Kanalınız veya videolarınız için Youtube’a reklam verebilirsiniz. Böylece Youtube algoritması videonuzu daha fazla kişiye gösterip daha fazla izlenmesini sağlayacaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Youtube İzlenme Sayısı Nasıl Artırılır?

Telefondan youtube kanalı nasıl açılır?

Telefondan YouTube kanalı açmak oldukça kolaydır. İşte adım adım nasıl yapılacağı:

Adım 1: YouTube Uygulamasını İndirin ve Kurun

Telefonda YouTube kanalı açmak için YouTube uygulamasını indirmeniz ve kurmanız gerekmektedir. Bu uygulama genellikle akıllı telefonlarda varsayılan olarak yüklü gelir. Yüklü değilse de App Store veya Google Play Store’dan indirilebilir.

Adım 2: YouTube’a Giriş Yapın

YouTube uygulamasını açtıktan sonra sağ üst köşede bulunan hesap simgesine dokunun. Ardından “Giriş Yap” seçeneğini seçin ve Google hesabınızla oturum açın. Eğer Google hesabınız yoksa “Hesap Oluştur” seçeneğiyle yeni bir hesap oluşturabilirsiniz.

Adım 3: Kanal Oluşturma

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşede bulunan menü simgesine dokunun. Ardından menüden “Kanalınızı Yönetin” seçeneğini seçin. Bu adımda kanalınızın adını, açıklamasını ve profil resmini belirlemeniz gerekmektedir. Ayrıca kanalınızın gizlilik ayarlarını ve diğer tercihlerinizi de düzenleyebilirsiniz.

Adım 4: Kanalınızı Özelleştirin

Kanalınızı oluşturduktan sonra kanalınızı özelleştirebilirsiniz. Bu adımda kanalınıza bir başlık ve açıklama ekleyebilir, profil resminizi ve kapak fotoğrafınızı düzenleyebilirsiniz. Ayrıca kanalınızın renklerini ve düzenini değiştirebilirsiniz.

Adım 5: Videolarınızı Yükleyin

Kanalınızı oluşturduktan ve özelleştirdikten sonra videolarınızı yükleyebilirsiniz. YouTube uygulamasını açın ve sağ alt köşede bulunan artı (+) simgesine dokunun. Ardından galerinizden veya doğrudan çekerek videolarınızı seçin ve yükleyin. Yüklediğiniz videolar, kanalınızda görüntülenecektir.

Sonuç olarak…

Youtube sitesi dünyanın bir numaralı video içerik sitesi. Bu platformda kanal açmanın bir e-ticaret sitesine çok büyük katkıları olacaktır. Youtube da kanal açmak çok kolay. Birkaç adımda kolayca kanal açılabiliyor. Açılan kanal kısa sürede de optimize edilebiliyor.

Youtube kanal açmada önemli olan hedef kitleye uygun içerik üretmek ve istikrarlı bir video yayınlamak. Bir Youtube kanalını başarılı kılan en önemli iki etken. Eğer düzenli olarak video içerik üretmeyecekseniz hiç Youtube da kanal açmayın derim.

Youtube kanalı nasıl açılır?
5/5 - (2 votes)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Merve Hazalhan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. Şu anda deneyimli bir dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan Merve, bir dijital ajansın dinamik atmosferinde faaliyet göstermektedir. İleri düzeydeki dijital stratejileri ve yenilikçi yaklaşımlarıyla markaların çevrimiçi varlığını güçlendirirken, hedef kitleleri etkili bir şekilde çekecek kampanyaları başarıyla yönetir. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven Merve, bu tutkusunu farklı kültürleri anlama ve yeni kişilerle tanışma fırsatlarına dönüştürür. Merve Hazalhan, dijital pazarlama alanındaki etkileyici yetenekleri ve geniş bakış açısıyla geleceğin dijital dünyasına yön veren isimlerden biridir.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir