1. Anasayfa
 2. Pazar Yerleri

Etsy Mağaza Açma Rehberi 2024


0

Etsy Nedir?, detaylı Etsy mağaza açma rehberiTicaret veya e-ticaret yapan herkesin amacı daha fazla satış yapıp daha fazla para kazanmaktır. Daha fazla satış yapabilmek için her yöntem, her platform denenmekte. İnternetten ürün satan kişiler için Pazar yerleri çok büyük bir şanstır. Pazar yerleri sayesinde milyonlarca insana satış yapma imkanınız vardır.

Bu gün satış yapabileceğiniz bir çok yerli veya yapancı yazar yeri bulunmaktadır. Etsy Pazar yeri Türkiye de çok fazla bilinmeyen ama dünya geleninde bilinirliği çok olan bir sitedir. Bu makalemizde Etsy nedir, Etsy de nasıl mağaza açılır, Etsy de nasıl satışlar artırılır gibi bir çok soruya cevaplar vereceğiz. Bu makale ile sizde kendi Etsy mağazanızı açıp hemen satış yapmaya başlayabileceksiniz.

Etsy mağaza açma
Etsy mağaza açma

Etsy nedir?

Etsy, 18 Haziran 2005 tarihinde Rob Kalin, Jared Tarbell, Haim Schoppik, Chris Maguire tarafından BD de kurulmuş olan bir Pazar yeridir. Site www.etsy.com adresi üzerinden yayın yapmaktadır.

Etsy Pazar yerinde el yapımı ürünler, hobi, sarf malzemeleri ve vintage ürünler satılmaktadır. Bu online Pazar yeri sitesi hem yurtdışına açılıp ürünlerini dövizle satmak isteyen bireysel tasarımcılar ve üreticiler hem de büyük çaplı firmalar için çok uygun bir platformdur.

Etsy Pazar yeri sitesinin dili İngilizcedir. Burada mağaza açıp satış yapmak, satılan ürünleri takip edip gönderebilmek, müşterilerden gelen sorulara cevap verebilmek için İngilizce bilmeniz gerekmekte. Ancak bilmeniz gereken İngilizce çok ileri düzeyde İngilizce değildir.

Google Translate çevirisi ile de işlerinizi yürütebilirsiniz. Google Translate İngilizcesi ile Etsy de satış yapan bir çok Türk bulunmakta.

Bireysel tasarımcılar ve üreticiler Etsy platformunda mağaza oluşturup bu mağazaya ürünlerini, ürünlerine ait fotoğraf ve açıklamaları ekleyip listeler. Listelemiş oldukları ürünler satın alındıktan sonra kendi belirlemiş oldukları kargo firması ile süresi içerisinde kargoya verir.

Etsy de mağaza açmak tamamen ücretsizdir. Burada mağaza açarken herhangi bir başvuru ücreti veya dükkan kirası vermezsiniz. Burada masrafınız ürün listeleme ücreti, satılan üründen kesilen satış komisyon ücreti ve ödeme komisyon ücretidir.

Her Pazar yerinin kendisine özgü kuralları olduğu gibi Etsy platformunun da bir takım kuralları bulunmaktadır. Kural ihlali yapıldığında önceden haber verilmeksizin mağazanız kapatılmaktadır. Bu nedenle deneme amaçlı veya kuralları tam bilmeden mağaza açmamanızı tavsiye ederiz. Önce kuralları tam öğrenip ondan sonra mağazanızı açarsanız sorunsuz bir satış süreciniz olur.

ETSY’de satış yapmanın avantajları

 Etsy de mağaza açmak size bir çok açıdan avantajlar sağlar. ETSY’de satış yapmanın avantajları şunlardır;

 • Marka Bilinirliğini Arttırma
 • Döviz Kazanma
 • Müşteri Kitlesini Arttırmak
 • Pazarlama Avantajları

 ETSY’de Satış Yapmanın Dezavantajları

Etsy de satış yapmanın avantajlarının yanında bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Mağazanızı açarken bu dezavantajları göz önünde bulundurmalısınız ki sonradan hayal kırıklığı yaşamayasınız. ETSY’de satış yapmanın dezavantajları şunlardır;

Etsy mağaza açma

Etsy mağaza açma son derece kolaydır Aşağıdaki adımları uygulayarak sizde Etsy mağazanızı kolayca açabilirsiniz.

Etsy mağaza açma adımları şunlardır;

1-Etsy sizin bulunduğunuz bölgeyi ve para birimini otomatik olarak belirler. Eğer belirlemediyse Etsy ana sayfasında en alt kısımda yer alan “Turkey | English (US) | ₺ (TRY)” bağlantısına tıklayın. Gelen ekrandan gerekli seçenekleri seçip kaydet deyin.

Etsy Mağaza Nasıl Açılır?
Etsy mağaza açma

2-Etsy ana sayfasında sayfanın footer yani en alt kısmında yer alan “Sell on Etsy” bağlantısına tıklayın.

3-Gelen ekranda “Open your Etsy Shop” butonuna tıklayın. Gelen formu eksiksiz bir şekilde doldurup gönderin. Formu doldururken vermiş olduğunuz e-mail adresine gelen doğrulama linkine tıklayarak hesabınızı aktifleştirin.

4-Doğrulama linkine tıkladıktan sonra sistem sizi yönetim paneline yönlendirecektir. Bu ekranda “Your Shop” bağlantısına tıklayın. Gelen sayfada mağazanız için gerekli olan ülke, para birimi, dil seçimi ayarları yapın.

5-Mağazanızla ilgili tüm ayarları yaptıktan sonra mağazanız için bir isim belirlemeniz gerekiyor İsim belirlerken belirlemiş olduğunuz ismi daha sonra değiştiremeyeceğinizi unutmayın. Yani sonradan mağaza ismini değiştiremezsiniz.

Etsy de mağazanızı açarken isim konusunda son derece dikkatli olmalısınız. Açacağınız mağaza isminin benzersiz olmasına, başka mağazalarla karıştırılma ihtimali olmayan bir isim olmasına dikkat edin.

Mağaza isminizin etkili, kısa, akılda kalıcı ve ürün içeriklerinizle uyumlu olmasına dikkat edin. Benzersiz bir mağaza ismi ile potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekebilir, bir sonraki alışverişlerinde de sizi hatırlamalarını sağlamış olursunuz.

6-Mağaza adı belirledikten sonra “Add a Listing” bağlantısına tıklayarak mağazanız için ürün eklemeye başlayabilirsiniz. Ürün eklerken istenen kriterlere uymanız satışlarınızı çok etkileyecektir.

Satacağınız ürünleri her açıdan gösteren net fotoğraflar çekip etkili ürün açıklaması ile mağazanıza ekleyin. Etsy de ürünlerinizin ön plana çıkması için ürün açıklamalarını girerken çok dikkatli olmalısınız.

Ürün açıklamalarını yazarken ebatlarını, üretiminde kullanılan malzemeleri ve diğer dikkat çekici özelliklerini yazmayı unutmayın. Ürün açıklamalarında ve ürün başlıklarında en çok aranan anahtar kelimeleri mutlaka geçirin.

Etsy de daha fazla satış yapabilmek için doğru fiyat belirlemelisiniz. Satacağınız ürünün fiyatını belirlerken diğer satıcıların fiyatlarını inceleyin. Ürün fiyatı belirlerken Etsy tarafından alınan komisyon ücretlerini mutlaka göz önünde bulundurun. Aksi takdirde zarar edersiniz. Gerçek değeri belirlenmiş ürünler her zaman daha çok satacaktır.

7-Ürünlerinizi ekledikten sonra kargo süreçlerini belirleyin. Kargo seçeneklerini seçerken “By itself” opsiyonunu seçtiğinizde ürünü tek olarak gönderebiliyorken; “With another item” seçeneğini seçtiğinizde aynı kargo paketine birden fazla ürünü ekleyerek gönderim yapabilirsiniz.

8-En son aşamada internet aramalarında öne çıkabilmek için hedef kitlenizin kullanabileceği anahtar kelimeleri belirleyip onları “Tags” kısmına, ürünlerinizi üretirken kullanmış olduğunuz malzeme türlerini ise ‘‘Materials’’ kısmına yazın.

Etsy’de ne satılabilir?

Etsy platformunda el yapımı ürünler, hobi sarf malzemeleri ve vintage ürünleri satabilirsiniz. Etsy Pazar yerinde aşağıdaki ürünleri satabilirsiniz.

 • Tasarımı size ait olan dijital ürünler
 • El yapımı ürünler ve malzemeleri (Craft supply)
 • Vintage yani başka bir döneme ait ürünler. Etsy kurallarına göre bir ürünün vintage sayılması için en az 20 yıllık olması gerekir.

Etsy’de ne satılamaz?

Etsy platformunda diğer Pazar yerlerinde olduğu gibi al-sat şeklinde satış yapılamaz. Burada ürün satabilmek için satılacak ürünü kendinizin üretmesi gerekir. Burada hazır olarak sadece el yapımı ürünlerin sarf malzemeleri ve vintage ürünler satılabilir.

Ancak hazır halde satılan bir ürüne eklemeler yaparak veya kişiselleştirerek satışı yapılabilir. Hazır bir ürüne bu şekilde ilaveler yapmak hazır ürün olarak nitelendirilmemektedir.

Bunun yanında Etsy de satışı tamamen yasak olan ürünler bulunmaktadır. Etsy de satışı tamamen yasak olan ürünler;

 • Fildişinden veya nesli tükenmekte olan hayvanlardan üretilen ürünler
 • ABD tarafından ambargo ve ticaret yasağı uygulanan ülkelere ait ürünler
 • Nefret ve ayrımcılık sloganlı ürünler

Etsy de yasaklı olan tüm ürünlerin listesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Etsy yasaklı ürün listesi

Etsy Komisyon Oranları Nelerdir?
Etsy komisyon oranları nelerdir?

Etsy komisyon oranları nelerdir?

Etsy de mağaza açmak için ücret alınmamaktadır. Alınacak olan ücretler önceden bellidir ve siz bu ücretleri kabul ederek mağazanızı açarsınız. Platformda komisyon ücretleri gibi standart masraflar ile İsteğe bağlı masraflar bulunmaktadır.

Sabit masraflar

Etsy de alınan sabit masraflar şunlardır;

Ürün Listeleme Ücreti (Listing Fee): Etsy Pazar yerinde 1 adet ürünün listeleme fiyatı $0,20’dır (20 cent). Platformda listelenen bir ürün 4 ay dükkanda kalma hakkına sahip olur.

Etsy Satış Komisyonu (Transaction Fee): Etsy de satılan bir üründen ürün+kargo ücreti üzerinden %5 komisyon alınmaktadır.

Etsy Payments (ödeme) Komisyonları: Etsy de satılan bir ürünün ücreti size ödenirken kesilen komisyonlardır. Bu komisyonlar Ödeme işlem komisyonu (Payment processing fee): %6,5 + ₺3, Döviz çevirme komisyonu (Currency conversion fee): %2,5, Depozito ücreti (Deposit fee): ₺42 (bu ücret bakiyeniz 600 TL altınka iken ödeme talep ederseniz kesilir. 600 TL üzerinde ödeme yapılırken bu ücret kesilmez.)

Etsy Düzenleyici İşletim Komisyonu (Regulatory Operating Fee): Bu komisyon 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren alınmaya başlandı. Bu komisyon ücreti %1.1’dir. Bu komisyon ücreti tıpkı diğer komisyonlar gibi hem üründen hem de kargo ücretinden kesilmektedir.

İsteğe bağlı masraflar

Etsy platformunda birde isteğe bağlı masraflar bulunmaktadır. Bu masraflar;

Etsy Reklam Komisyonları: Etsy kendi bütçesinden Google ve sosyal medya platformlarında ürün reklamları verir. Satış olması halinde ürün+kargo bedeli üzerinden komisyon alır. Bu reklamlara Offsite Ads denir.

Offsite Ads yıllık geliri 10000 dolar altında olanlar için zorunlu değildir. Ama yıllık geliri 10000 dolar üzerinde olanlar için zorunludur. Offsite Ads reklam komisyon ücreti yıllık geliri 10000 dolar altında olanlarda %15, yıllık geliri 10000 dolar üzerinde olanlarda %12’dir.

Birde Etsy Ads reklamları vardır. Bu reklam site içi reklam demektir. Bu reklamı panelinizden açıp kapatabiliyorsunuz. Satıcı günlük 1 dolardan başlayan reklam bütçesi belirler. Ücretlendirme yalnızca tıklama başına yapılır.

ETSY Komisyon oranları şunlardır;

Komisyon Grubu 

Ücret 

Listeleme Ücreti

1,41 TL ürün başı

İşlem Ücreti

%5

Ödeme işlem ücreti

%6,5 + 3 TL

Site Dışı Reklam Ücreti

%15

Etsy komisyon oranları

Etsy’de ödemeler nasıl alınır?

Etsy de satılan ürünlerin ödemesi üç şekilde alınmaktadır. Bunlar;

 1. Etsy Payments
 2. Paypal
 3. Other (Shopier, İyzico, Paym.es)

Etsy payments

Etsy Payments, Etsy tarafından geliştirilen bir ödeme sistemidir. Etsy Payments, müşterinin satın almış olduğu ürüne ait ücreti kredi kartı, banka kartı, Etsy Credits, Etsy Gift Card, Paypal, Klarna, Sofort, iDeal, Apple Pay ve Android Pay gibi farklı kanallar üzerinden ödemesini sağlayıp, ücreti satıcının hesabına aktarabiliyor. Etsy yönetim panelinizde “Finance” kısmında Deposit” linkinden tanımladığınız kartınıza ödemenin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Paypal

Paypal yurtdışında ki e-ticaret sitelerinde ne çok kullanılan ödeme yöntemlerinden birisidir. Etsy üzerinden satılan ürünleriniz için Paypal ile ödeme yapılmasını sağlayabilirsiniz. Paypal ile yapılan ödemeler Etsy tarafından sizin belirlediğiniz hesaba aktarılır.

Other (Shopier, İyzico, Paym.es)

Other payment ödeme sisteminde ödemeler satıcı ile alıcı arasında manuel olarak yapılmaktadır. Bu ödeme yönteminde mağaza sahibi ürün satın alacak olan kişiye bir ödeme linki gönderir. Müşteri tıkladığı linkte açılan sayfada ödemesini yapar. Bu nedenle Other ödeme yöntemi Etsy platformunda en güvensiz ödeme yöntemi olarak görülür.

Etsy’de en çok satılan ürünler nelerdir?

Etsy de ağırlıklı olarak el yapımı ürünler satıldığından en çok satılan ürünlerde genelde takı, aksesuar, kıyafet, ev dekorasyon ürünleri gibi ürünlerdir. Etsy de satılan ürünler el emeği olduğu için müşteri kitlesi tarafından eşsiz olarak değerlendirilir ve çok değer verilir. Bu yüzden Etsy platformu sizden şeffaf olmanızı ve sadece kendinizin ürettiği ürünleri satmanızı ister.

Kendi ürettiğiniz ürünlerin haricinde ürettiğiniz el yapımı ürünlerin temel malzemelerini “Craft Supplies” kategorisinde de satabilirsiniz. Bu ürünler genelde boncuk, tel, dikiş nakış malzemeleri gibi değişik tasarım malzemeleridir. Bu ürünleri de satarken ürünlerin kalitesi, nereden temin edildiği konularında da olabildiğince şeffaf olunmalıdır.

Etsy de en çok satılan bir diğer ürün grubu ise vintage ürünlerdir. Etsy’ye göre bir ürünün vintage ürün sayılabilmesi için en az yirmi yıllık olması gerekir. Etsy de vintage ürünleri kullanma amacıyla veya dekoratif malzeme olarak kullanmak isteyen geniş bir müşteri kitlesi vardır.

Etsy “clothing” kategorisinde çok fazla el ürünü yer alır. Bu kategoride ürün satarak alanında başarılı koleksiyon üreticilerinin arasında yer alabilirsiniz. Etsy clothing kategorisi eşsiz ve farklı ürün arayan kişilerin bir numaralı tercihidir.

Bunun yanında çeşitli temalarda üretilen köstüm tasarımları, parti ve festival kıyafetleri Etsy de en çok satılan ürünler arasında yer alır.

Etsy’de en çok satılan kategoriler ve ürünler;

 • Zanaat Malzemeleri

Stickerlar, boncuklar, küpe kancaları

 • El Yapımı Ürünler

Metal takılar, kolyeler, çizimler

 • Mücevher
 • Düğün Eşyaları

Düğün davetiyeleri, süslemeler, nedime elbiseleri, bekarlığa veda giysileri

 • Aksesuarlar

Ekose eşarplar, şapkalar, taçlar, çocuk aksesuarları, kol düğmeler

 • Kâğıt ve Parti malzemeleri

Parti dekorları, ajanda, pul, parti kartları, çizim defterleri

 • Giyim

Tipografik giyim ürünler, özel tasarım kıyafetler, elbiseler, çocuk elbiseleri

 • Ev ve Yaşam

Duvar dekorları, bahçe ürünleri, mutfak ürünleri

 • Sanat ve Koleksiyon Ürünleri

Dijital baskılar, tablolar, çizimler, illüstrasyonlar

Etsy mağaza açma
Etsy’de satışlarınızı nasıl artırabilirsiniz?

Etsy’de satışlarınızı nasıl artırabilirsiniz?

Etsy mağazanızı açtıktan sonra satışlarınızı artıracak aksiyonlar almalısınız. Etsy de satışlarınızı artırmak için aşağıdaki işlemleri yapın.

 1. Ürünleri eklerken kaliteli fotoğraflar kullanın ve doyurucu ürün açıklaması ekleyin
 2. Müşteri memnuniyetini artırın. Müşterilerden gelen sorulara en kısa sürede doğru ve net cevaplar verin.
 3. Pazar araştırması yaparak doğru fiyatları belirleyin. Müşterilerin ürünlerle ilgili beklenti, şikayet ve isteklerini öğrenin ve bu doğrultuda stratejiler geliştirin
 4. Hakkımızda (About Us) kısmında mağaza hikayenizi etkili bir dille anlatın. Mağaza hikayenizi dürüst ve samimi bir şekilde ilham kaynaklarınızla birlikte anlatın

Etsy ile ilgili sıkça sorulan sorular

Aşağıda Etsy platformu ile ilgili en çok sorulan soruları ve bu soruların cevaplarını bulacaksınız.

Etsy’de satış yapmak için şirket kurmak gerekir mi?

Etsy de satış yapabilmeniz için şirket kurmak zorunda değilsiniz. Bu Etsy sitesinin yabancı bir ülkede olmasından kaynaklanmaktadır. Ama bizim tavsiyemiz e-ticaret yapacak olan herkesin mutlaka bir şirket olması gerektiğidir.
Eğer ticaret yapıyorsanız faturanızı kesip, verginizi ödemelisiniz. Buda ancak vergi sahibi olursanız mümkün yani şirket kurmuşsanız.

Etsy’de vergi mükellefiyeti nedir?

Etsy de mağaza açmak için şirket sahibi olma şartı bulunmamaktadır. Ancak satılan her ürün için mutlaka fatura kesmelisiniz. Ocak ayında geliri 240 bin TL altında olan ev hanımları için vergi muafiyeti getirilmiştir. Ancak kazancınız 240 bin TL üzerinde çıkarsa vergi muafiyeti ortadan kalkmakta ve fatura kesip, verginizi ödemelisiniz.

Etsy de al-sat yapabilir miyim?

Etsy de al-sat şeklinde satış yapamazsınız. Etsy de satış yapabilmek için ya kendinizin üretmiş olduğu bir ürünü yada elde üretilecek ürünlere ait sarf ürünleri (boncuk, iplik vb) satabilirsiniz.

Etsy’de kargo süreci nasıl ilerliyor?

Etsy de kargo süreçlerini ürünlerinizi eklerken belirleyebiliyorsunuz. Shop Manager> Listings > Shipping >Add a shipping profile kısmından sattığınız ürünlerle ilgili kargo süreçlerini belirleyebilirsiniz.
Kargo süreçlerinde satılan ürünlerin hangi ülkeden kargo ile gönderileceği, satılan ürünün kargoya verileceği zamanı, satılan ürünün hangi kargo firması ile gönderileceği, satılan ürünün kargo ücretini kimin ödeyeceğini belirleyebiliyorsunuz. Belirlemiş olduğunuz kargo süreçleri ürünün satış sayfasında ürünü satın alacaklara gösterilir.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Lale Denizhan Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Kariyerine e-ticaret sektöründe adım atan Lale Denizhan şu anda bir e-ticaret pazaryeri firmasında kategori sorumlusu olarak çalışmaktadır. Lale ağırlıklı olarak e-ticaret pazaryerleri hakkında özgün ve bilgi dolu makaleler kaleme alarak sektördeki gelişmeleri paylaşmaktadır. Makaleleri hem sektör profesyonellerinin hem de meraklı okurların ilgisini çekmekte ve pazardaki trendleri anlamalarına yardımcı olmaktadır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir