1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

Ticaret Sicil Gazetesi Nedir?


0

Ticaret Sicil Gazetesi bir çok kişi tarafından duyulan ama tam olrak ne olduğu bilinmeyen bir kavram. Türkiye de büyük, orta ve küçük milyonlarca işletme ticaret faaliyetlerini sürdürmekte. Her gün binlerce yeni işletme kurularak iş dünyasında yerini almakta. İş dünyasında yer alan veya alacak olan kişiler iş dünyası ile ilgili gelişmeleri güvenilir kaynaklardan yakından takip etmekte.

İş dünyasındaki insanlarının yakından takip ettiği kaynakların başında da “Ticaret Sicil Gazetesi” gelmektedir. Bir çok insan Ticaret Sicil Gazetesi ile ilgili pek çok soru sormakta. Bu sorular Ticaret Sicil Gazetesi nedir, Ticaret Sicil Gazetesi Ne İşe Yarar, Ticaret Sicil Gazetesi kim tarafından çıkarılmaktadır gibi.

Bu makalemizde iş insanları tarafından yakından takip edilen, kendisiyle ilgili pek çok soru sorulan Ticaret Sicil Gazetesi ilgili bilgiler vereceğiz. Bu makale ile artık Ticaret Sicil Gazetesi ile ilgili tüm detayları öğrenmiş olacaksınız.

Ticaret sicil gazetesi nedir?
Ticaret sicil gazetesi nedir?

Ticaret sicil gazetesi nedir?

Ticaret Sicil Gazetesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından tatil günleri haricinde çıkartılan bir gazetedir. Ticaret Sicil Gazetesinde; mahkeme kararları, iflas kararları, kanun ve ilanlar yayınlanır. Bunların haricinde ortaklık, şirket yönetici değişikliği, şirket kuruluşu, şirket yetki değişikliği ve şirket adres değişikliği gibi haberler de yayınlanır.

Peki Ticaret Sicil Gazetesi’nde ilan nasıl verilir? Ücretleri nelerdir? Üyelik işlemleri nasıl yapılır? İlan görüntüleme ve unvan sorgulama nasıl yapılır? İşte merak edilen detaylar!

Ticaret sicil gazetesine nasıl ilan verilir?

Ticaret Sicil Gazetesi’nde ilan verebilmek için Ticaret Sicil Gazetesi ilan verebilme sıfatının yer aldığı kişiler arasında bulunmanız gerekir. Ticaret Sicil Gazetesi’nde ilan verebilecek sıfatta olan kişiler; Mahkemeler, Resmî Kurumlar ve Kamu Tüzel Kişileri şeklindedir.

Bunların dışında iflas memurlarıda iflas, konkardato gibi durumlarda mahkeme kararları olduktan sonra Ticaret Sicil Gazetesinde ilan verebilir. Ticaret Sil Gazetesinde İlan vermek için şu adımlar izlenmelidir;

 • İlk etapta Ticaret Sicil Gazetesi tarafından paylaşılmış olan örnek ilanlara göre ilanların düzenlenmesi gerekir.
 • Yayınlanacak olan ilan üzerinde gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra ilan ücretini belirleyebilmek için ilanın kaç kelime olduğunun belirlenmesi gerekir. Şirket kurmak için verilecek ilanların 1 kelime ücreti 0,35 TL’dir. 100 kelimelik bir ilanın ücreti 35 TL’dir.
 • Yayınlanacak olan İlanın toplam ücreti Ticaret Sicil Gazetesi banka hesaplarına yatırılır.
 • İlan ücretinin yatırılmasından sonra ilan metinlerine ait asıl belgenin Ticaret Sicil Gazetesi Müdürlüğüne gönderilmesi gerekir.

Ticaret Sicil Gazetesinde yayınlanacak olan ilanlar gönderilirken, ilanların asıllarını da gönderilmesi gerekir. Ticaret Sicil Gazetesi Müdürlüğü faks aracılığıyla gönderilen yayınlanacak ilan metinlerini kabul etmeyip, işleme almamaktadır. 

Ticaret Sicil Gazetesi Müdürlüklerine, MERSİS aracılığıyla ilan gönderildiği takdirde genel olarak 2 saat içinde ilan işleme alınarak Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanır.

ticaret sicili gazetesi
Ticaret sicil gazetesi ücreti ne kadar?

Ticaret sicil gazetesi ücreti ne kadar?

Tıpkı diğer gazetelerde olduğu gibi Ticaret Sicil Gazetesi’nde de ilanlar için ücretler bulunur. Yeni kurulmuş olan şirketlerin verecekleri ilanlarda ya da mevcut şirketlerdeki değişikliklere dair verilecek olan ilanlarda, ücretler değişiklik gösterir.

Ticaret Sicil Gazetesi İlan Çeşidi

İlan Ücreti

Şirket ilanları

Kelimesi 0,77 TL

Şirket kuruluş ilanları

Kelimesi 0,35 TL

Kooperatif ilanları

Kelimesi 0,40 TL

Kooperatif kuruluş ilanları

Kelimesi 0,25 TL

Şahıs ticaret başlama ilanları

Maktu 100 TL TL

Tekno Girişim Sermaye Desteğiyle Kurulmuş Olan Şirketler ile Gerçek Kişilere Yönelik İlanlar

Kelimesi ve Beher Gazete Bedeli 0,01 TL

Ticari Terk

Ücretsiz

Resen Tescil

Ücretsiz

Düzeltme için ilanlar

Ücretsiz

Ticaret Sicil Gazetesi satış ücreti

4,50 TL

Ticaret Sicil Gazetesinde yayınlanacak olan ilanların ücret tariffesinde bazı istisnalar bulunur. Bu istisnalar;

 • Ticaret Sicil Gazetesi‘nde yayınlanacak olan ilanlar, öncelikle bölgelerde yer alan ticaret sicil müdürlüğü faaliyet bölgesi içinde yer alan işletmelere dair ilan ücretlerinde %10 oranında indirim uygulanır.
 • Ticareti bırakan, yanlışlıkla tescil ve kapanış yapılmış ilanlarda yayın ücreti alınmaz. Bu tarz ilanlar ücretsiz olarak Ticaret Sicil Gazetesinde yayınlanır.
 • Kooperatiflere ve Şahıs şirketlerine ait ilan tarifeleri Ticarete Başlama ilanları için belirlenen ücret üzerinden hesaplanır.

Ticaret sicil gazetesi üyelik işlemleri

Ticaret Sicil Gazetesine üye olmak için ilk önce Ticaret Sicil Gazetesi’nin internet sitesini ziyaret edin. Ticaret Sizil Gazetesi internet sitesinde sağ üst köşede yer alan “Giriş” düğmesine tıklayın. Gelen ekranda sağ lat köşede yer alan “Üye Ol” düğmesine tıklayın. Açılan sayfada aşağıdaki bilgileri girip “kaydet” düğmesine tıklayın.

 • Üyelik türü
 • Unvan ile isim soyisim bilgisi
 • Ticaret Sicil Numarası (bu alan zorunlu değildir)
 • E-posta adresi
 • Şifre bilgileri
Ticaret Sicil Gazetesi
Ticaret sicil gazetesindeki ilanlar nasıl görüntülenir?

Ticaret sicil gazetesindeki ilanlar nasıl görüntülenir?

Ticaret Sicil Gazetesi yayınladığı ilanlarla ilgili ilan görüntüleme hizmeti sunmaktadır. Ticaret sicil gazetesinde yayınlanmış olan ilanları görüntülemek için Ticaret Sicil Gazetesi internet sitesinden giriş yapmak gerekir.

Ticaret Sicil Gazetesine üye olarak ya da e-devlet üzerinden de giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra “ilan görüntüleme” sekmesine tıklayın. Gelen ekranda Ticaret Unvanı, Sicil müdürlüğü ve Ticaret Sicil Numarası gibi bilgileri girerek görmek istediğiniz ilanları görüntüleyebilirsiniz..

Ticaret Sicil Gazetesinde mahkeme, icra ve iflas daireleri tarafından paylaşılmış olan ilanlarıda görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda tarih aralığı seçimi yaparak da sorgulama yapılabilir.Ticaret Sicil gazetesinde İlan araması yaparken aşağıdaki husulara dikkat etmelisiniz..

 • Ticaret Sicil Müdürlüğü alanı seçilmesi zorunlu olan bir alandır.
 • Ticaret unvanı, ticaret sicil numarası gibi bilgilerinden sadece birini girmeniz yeterlidir.
 • Sicil numarası ile yapılan aramalarda arama yapmak istenilen firmanın sicil numarasından sonra % işareti koyarsanız hem hızlı hem de daha kolay arama yaparsınız.
 • Armalar için Tükçe karakter kullanabilirsiniz. Türkçe karakter kullanılarak yapılan aramalar sorunsuz bir şekilde görüntülenir.
 • İcra ya da İflas daireleri kapsamında bir sorgulama yapılıyorsa il ve ilçe seçimi yapılmalıdır. Ayrıca sicil numarası olarak da dosyanın numarası yazılmalıdır.

Ticaret sicil gazetesi sorgulama nasıl yapılır?

Ticaret Sicil Gazetesi tarafından sunulan hizmetlerden biri de Ticaret Sicil Gazetesi Unvan sorgulama hizmeti şeklindedir. Ticaret sicil gazetesinde unvan sorgulamak için Ticaret Sicil Gazetesi sistemine giriş yapın.

Giriş yapıldıktan sonra unvan ve güvenli kodu bilgileri girilerek, unvan sorgulama yapılabilir. Ticaret Sicil Gazetesi’nde unvan sorgulama sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır;

 • Bir Ticaret Unvanı eğer daha önceden tescil edilmiş bir firma unvanına benziyorsa ayırt edici bir ek kullanılması zorunludur.
 • Ticaret Unvanı alırken ya da sorgulama yaparken yabancı dil veya Türkçe gibi bir ayrım yapılmaz. Ticaret unvanı kısmında yabancı kelime unvanlar da sorgulanabilir.
 • Anonim şirket veya Limited şirket sorgusunda sadece bir ticari unvan kullanılacaksa ticari unvanı kısmında işletme konularından biri mutlaka yer almalıdır.
 • Ticari sicili silinmiş olan bir ticaret unvanını almak için 5 yıl bekleme zorunluluğu vardır. Ticaret sicilinden silinen bir markanın unvanını almak için kapanışın üzerinden 5 yıl geçmesi gerekir.
 • Alınacak ticaret ünvanında bir ülkenin adı geçecekse ilgili ülkenin yetkili makamlarından (büyükelçilik ya da cumhurbaşkanlık) izin belgesi alınması gerekir.
 • Ticari unvan sorgulama sırasında almak istenen ticari unvanın tarihi değerlere, ahlaka ve ulusal çıkarlara uygun olması gerekir. Yapılan ticaret ünvan sorgulamasında bu çıkarlara aykırı sonuç listelense bile ticari ünvanın alınmasına izin verilmez.

Ticaret sicil gazetesi sorgulama e devlet üzerinden nasıl yapılır?

Ticaret Sicil Gazetesi sorgulama işlemi için e-Devlet platformunu kullanabilirsiniz. E-Devlet Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve yabancılar için de bazı hizmetleri sunan bir resmi elektronik hizmet platformudur. Ticaret Sicil Gazetesi sorgulama için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. E-Devlet şifreniz veya mobil imzanızla e-Devlet sistemine giriş yapın. Eğer henüz bir e-Devlet şifreniz yoksa e-Devlet kapısındaki PTT şubesine giderek ücretsiz olarak şifre alabilirsiniz.
 2. E-Devlet kapısına giriş yaptıktan sonra “T.C. Ticaret Sicil Gazetesi Sorgulama” hizmetini arayın veya “Ticaret Sicil Gazetesi Sorgulama” yazarak arama kutucuğuna yazın.
 3. Ticaret Sicil Gazetesi sorgulama sayfasına eriştiğinizde istediğiniz tarih aralığını, sicil numarasını veya firma unvanını girerek arama yapabilirsiniz.
 4. Arama sonuçları size ilgili Ticaret Sicil Gazetesi belgesini gösterecektir. Buradan belgeyi görüntüleyebilir ve gerektiğinde indirebilirsiniz.

E-Devlet üzerinden Ticaret Sicil Gazetesi sorgulama işlemi sayesinde şirketlerin sicil bilgilerine ve ilgili belgelere online olarak erişebilirsiniz. Bu sayede ticari işlemler ve şirketler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ticaret sicil gazetesi örneği

Ticaret Sicil Gazetesi ile ilgili örneklere Ticaret Sicil Gazetesi’nin resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz. Gazetenin resmi web sitesinde aşağıdaki başlıklarda örnekler bulabilirsiniz. Ticaret Sicil Gazetesi Örneği;

1- Toplantıya Çağırı ve Erteleme İlan Örnekleri

 1. Genel Kurul Toplantıya Çağrı İlanı – Anonim Şirket
 2. Genel Kurul Toplantıya Çağrı İlanı – Limited Şirket
 3. Genel Kurul Toplantısının Ertelenmesi Duyuru İlanı
 4. Genel Kurul Toplantısının İptali/Butlanı Davasının Duruşma Günü Duyuru İlanı
 5. Genel Kurul Toplantı Çağrısının İptali Duyurusu İlanı

2- Birleşme İşlemi İlan Örnekleri

 1. Birleşme İşlemi İnceleme Hakkı Duyurusu İlanı
 2. Birleşmeden Dolayı Alacaklılara Çağrı İlanı – Devralan
 3. Birleşmeden Dolayı Alacaklılara Çağrı İlanı – Devrolan

3- Bölünme İşlemi İlan Örnekleri

 1. Bölünme İşlemi İnceleme Hakkı Duyurusu İlanı
 2. Bölünmeden Dolayı Alacaklılara Çağrı İlanı – Devralan
 3. Bölünmeden Dolayı Alacaklılara Çağrı İlanı – Bölünen

4- Sermaye Azaltımından Dolayı Alacaklılara Çağrı İlanı

5- Tasfiyeden Dolayı Alacaklılara Çağrı İlanı

6- Sermaye Taahhüdüne İlişkin İlan Örnekleri

 1. Sermaye Taahhüdünü Ödemeye Çağrı (ana sözleşmeden doğan) İlanı
 2. Sermaye Taahhüdünü Ödemeye Çağrı (esas sermaye sistemli) İlanı
 3. Sermaye Taahhüdünü Ödemeye Çağrı (kayıtlı sermaye sistemli) İlanı
 4. Iskat İşlemine İlişkin İhtar İlanı
 5. Iskat Sonucu Pay Senetlerinin İptali Duyurusu

       * Rüçhan Hakkı İlanı 461.maddenin 3. fıkrası gereği tescile tabi olduğundan örnek ilan metni hazırlanmamıştır.

7- Şirket Emtiasının Satışından Dolayı Alacaklılara Çağrı İlanı (İcra-İflas md.280)

8- Malvarlığı Devrinden Dolayı Alacaklılara Çağrı (Borçlar md.202)

Ticaret Sicil Gazetesi Örnek İlan Metinleri görüntülemek için buraya tıklayın.

Ticaret sicil gazetesi e-devlet

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından çıkarılan Ticaret Sicil Gazetesine e-devlet üzerinden de ulaşabilirsiniz. İlan verme, verdiğiniz ilanları takip etme, ticaret sicil gazetesi unvan sorgulama, ticaret sicil gazetesi şirket sorgulama gibi işlemlerinizi e-devlet üzerinden de yapabilirsiniz.

E-devlet üzerinden Ticaret Sicil Gazetesine ulaşabilmek için e-devlet girişi yaptıktan sonra ana sayfadaki arama kutucuğuna “Ticaret Sicil Gazetesi” yazıp arattıktan sonra ulaşabilirsiniz. Arama sonucunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ana başlığı altında yer alan Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi alt başlığına tıklayıp erişebilirsiniz. E-devlet üzerindeki Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi kısmından;

 1. İlan Görüntüleme
 2. Gönderi Takip
 3. Resmi İstatistikler
 4. Örnek İlan Metinleri
 5. Abonelik
 6. Unvan Sorulama

işlemlerini yapabilirsiniz. Ticaret Sicil Gazetesine e-devlet üzerinden erişmek için buraya tıklayın.

Ticaret sicil gazetesi iletişim bilgileri

Ticaret Sicil Gazetesi iletişim bilgilerine gazetenin web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Ticaret Sicil Gazetesi İletişim Bilgileri:

Adres: Dumlupınar Bul.No:252 (Eskişehir yolu 9.km) 06530 Ankara

Telefon: 0312-2182000

Faks: 0312-2182011

E-Posta: ttsgmd@tobb.org.tr

Kep Adresi: tobb.ttsg@hs01.kep.tr

https://www.youtube.com/watch?v=0__DOCUPmIE
Ticaret sicil gazetesi nedir?
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir