1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Seo

Yandex Metrica Nedir, Ne İşe Yarar?


0

Yandex Metrica, kullanmakta olduğunuz e-ticaret sitenizin performansını detaylı şekilde ölçümlemenizi sağlayan oldukça önemli bir platformdur. Site trafiğini, gerçekleşen dönüşümleri ve kullanıcıların davranışlarını gözlemlemenizi sağlar. Kendi alanında gelişmiş olan bu sistem ile ilgili aklınıza takılan ‘’Yandex Metrica nedir, ne işe yarar?’’ gibi soruların cevaplarını öğrenmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Yandex metrica nedir?

Özellikle navigasyon ve haritalar hizmetlerinin gelişmişliğiyle ön plana çıkan Yandex Metrica, pek çok e-ticaret sitesinin işleyişini kolaylaştırır. 2009 yılında halk kullanımına açılmış olup, internet üzerinde en sık tercih edilen web analiz sistemleri arasında yer alır.

Sitelerin yeni satış stratejileri belirlemelerinde etkili bir rol oynayan Yandex Metrica aracı, ziyaretçi hareketlerini kusursuz ve ücretsiz şekilde analiz eder. Aynı zamanda bu araç, bütün dillerdeki web sitelerinin izlenmesi için elverişli yapıdadır.

Yandex metrica ne işe yarar?

Oldukça kullanışlı, avantajlı ve gelişmiş bir analiz sistemi olan Yandex Metrica; yalnızca siteyi ziyaret etmiş olan kullanıcıların sayısını değil, bu ziyaretçilerin siteye nereden geldiğinin de öğrenilmesine imkan tanır.

Sistemin en avantajlı yönü de herkes tarafından rahatlıkla kullanılabiliyor olmasıdır. Geniş kapsamlı veri sağlayan bu araç, diğer analiz sistemlerinden farklı olarak siteyi ziyaret eden kişilerin yaş ve cinsiyet oranını da sergiler. Ayrıca en yaygın anahtar-temel performans göstergesini de ayrıntılı şekilde belirler.

Tüm oturumlar ile ilgili detaylı veriler toplayan Metrica sistemi; ziyaretçilerin davranışlarını, bir önceki girişle aradaki süreyi ve tekrardan gelen kişileri de raporlar.

Dünya çapında en çok kullanılan analiz araçlarından biri olan Yandex Metrica; genel olarak tıklama haritası, bağlantı haritası ve kaydırma haritası başlıkları altında rapor tutar. Bağlantı haritası; diğer adıyla link map, siteyi ziyaret eden kişilerin en çok tıkladığı bağlantıları sergiler.

Tıklama haritası; yani click map ise sayfa üzerinde kaydedilmiş olan bağlantıları gösterir. Ziyaretçilerin en fazla ilgisini çeken alanları görüntülemek içinse kaydırma haritası yani scroll map kullanılır. Veri depolama için herhangi bir süre kısıtlaması bulundurmayan Metrica, veri trafiği için de aynı şekilde sınırlama bulundurmaz ve verileri tam zamanlı olarak kullanıcıya sunar. 

Yandex metrica özellikleri nelerdir?

Ziyaretçilerin her davranışının ayrıntılı takip edilmesi üzerine kurulmuş bir sistem olan Yandex Metrica, kullanıma uygun ve kolay kullanım paneli ile hazırlanan raporların dilediğiniz gibi düzenlenmesini de sağlar. Bu sistemin sahip olduğu başlıca özellikleri listelemek gerekirse;

 • Gelişmiş medya takibi
 • Tıklama haritaları
 • Form ve veri analizi
 • Sınırsız veri trafiği ve dönüşümleri
 • Özel ve ayrıntılı raporlama
 • Sınırsız kullanıcıya destek sistemi
 • E-ticaret sitesini tam ve detaylı izleme

Yandex metrica ile hangi verilere ulaşım sağlanabilir?

Pek çok kapsamlı ve detaylı raporlama düzenine sahip olan Metrica, oldukça ayrıntılı bilgilere ulaşma kapasitesini bünyesinde barındırır. Bu bilgileri maddeli bir şekilde açıklayalım:

 • Ziyaretçilerin yaş aralığı
 • Siteye hangi kaynak aracılığıyla gelindiği
 • Hangi tarayıcı kullanılarak giriş yapıldığı
 • Hangi sayfalar arasında gezinti yapıldığı
 • Hangi ülke, şehir ve ilçeden ziyaretçi girişi olduğu
 • E-ticaret ile dönüşüm verileri
 • Sipariş tamamlama, form doldurma vb. hedefler
 • Siteye hangi terimleri arayarak ulaşıldığı gibi detaylı verilere ulaşabilirsiniz.

Yandex metrica nasıl kurulur?

Yandex Metrica kurulumu oldukça basit ve rahat olup, herkes tarafından kolaylıkla halledilebilir. Bu sistemi kullanmaya başlamak için öncelikle bir Yandex hesabına sahip olmanız gerekir. Yandex hesabınızı oluşturduktan sonra kurulumu gerçekleştirmek amacıyla https://metrica.yandex.com.tr/add adresine girmelisiniz.

Sayaç ekleme sayfasına geçip gerekli bilgileri doldurduktan sonra sayaç ekleme işlemini gerçekleştirmelisiniz. Ardından işlem sırasını takip ederek Metrica’yı etkin şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

yandex metrica

Webvisor teknolojisi nedir?

Yandex Metrica içeriğinde yer alan Webvisor teknolojisi; kullanıcıların scroll, click ve davranışlarını yansıtan video kaydını tutmaya yarar. Böylelikle kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve geliştirmek adına sunulan çeşitli içgörüleri dikkate alabilirsiniz. Bu teknoloji ile önemli şeylere ulaşabilirsiniz.

Örneğin, oluşturulan tıklama haritası sayesinde tıklamaların en yoğun olduğu kısımları görebilirsiniz. Öte yandan scroll haritası ile sayfa ya da siteler üzerinde ziyaret eden kişilerin sayfaların hangi kısmına ve detaylarına kadar incelediğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu teknoloji aracılığıyla form haritasını kullanabilir, kullanıcıların formlar ile arasında etkileşim verilerini detaylı şekilde elde edebilirsiniz.

Pek çok çeşitli avantajı ve gelişmiş fonksiyonlarıyla Yandex Metrica kullanarak e-ticaret sitenizle alakalı en detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. 

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Zeynep Eslem Demirsoy, Beykent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden dereceyle mezun olmuştur. Kariyerine adım attığı SEO alanında kendini geliştiren Zeynep Eslem, şu anda deneyimli bir SEO uzmanı olarak bir SEO ajansında aktif olarak görev yapmaktadır. Zeynep Eslem'in enerjik ve aktif yaşam tarzı hobileri arasında gezme ve spor yapma tutkusunu içerir.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir