1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

B2C (Business to Consumer – Firmadan Tüketiciye) Nedir?


0

B2C firmadan tüketiciye ticaret demektir. Gündelik hayatta ve e-ticarette sıklıkla duyduğumuz bir terim olan B2C açılımı; ‘’Firmadan Tüketiciye’’ şeklinde olan, şirketlerin direkt olarak tüketiciyle kurduğu iletişimi ifade eder. Bireysel olarak internet üzerinden yapmış olduğunuz tüm alışverişler bu iş modeli kapsamı altında bulunur.

B2C pazarlama tekniğinde ürünlerin fiyatlarıyla birlikte açık ve net şekilde müşteriye sunulur. Günümüzde bu iş modeli kendi içerisinde iki farklı sisteme ayrılır. Bu sistemleri ve diğer bütün detayları öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

B2B Nedir? makalemizi okumak için tıklayın.

B2C pazarlama tekniği uygulamaları nelerdir?

 • İlk olarak, gün içerisinde sıklıkla kullandığımız ve karşılaştığımız sanal alışveriş mağazaları olarak bilinir. Sanal mağaza; stoklarında yer alan ürünlere ve sipariş sonucunda firmadan getirecek olduğu ürünlerin üzerine kendi kar seviyesini ekledikten sonra kullanıcıya sunar. Her geçen gün daha geniş bir kitleye hitap eden bu sanal mağaza çeşitleri, müşteriden ödeme alırken diğer adıyla VPOS olarak bilinen sanal POS sistemini kullanır. Bunun için belirli anlaşmalar imzalayan mağaza, tüketicinin uğrayabileceği herhangi bir mağduriyeti gidermekle yükümlüdür.
 • İkinci uygulama ise, sanal mağaza aracılığıyla üretici firmanın kendi ürünlerini fabrika çıkış fiyatı üzerinden kullanıcıyla buluşturmasıdır. Bu durumda sanal mağaza ürünün satış fiyatının üzerine belirli bir yüzde ekleyerek satışın kendi sistemi yoluyla gerçekleşmesine olanak tanır. Bu uygulamada çoğunlukla ithal edilen ürünlerin yurt içinde satılması söz konusudur. Ürün çeşitliliğin oldukça çok olduğu bilinir. Ayrıca sanal mağazanın böyle bir durumda profesyonel yazılım ekibine ihtiyacı vardır. Çünkü sanal mağazanın kargo maliyetlerini ve gümrük tarifelerini detaylıca hesaplaması gerekir.

B2C pazarlama sistemi nasıl çalışır?

Oldukça basit ve rahat bir çalışma sistemine sahip olan B2C modeli, ürünlerin tamamının ayrı ayrı kategorize edilmesinin ardından web sitesine yüklenmesiyle başlar. Oldukça geniş kitlelere hitap eden ve herkesin kolayca erişebileceği bir mecrada bulunan ürünler; müşterilerin araştırma, sepete ekleme ve satın alma tercihine bırakılır.

Ürünlerin sayısı azaldıkça stoklar yenilenir, farklı modeller ya da renk seçenekleri müşteri beğenisine sunulur. Gerçekleşecek olan alışveriş işlemi için her detay önceden düşünülüp hazır hale getirilmiş olmalıdır.

Müşteri beğendiği veya seçtiği ürünü satın almak istediği zaman karşısına kredi kartı, sanal POS, eft, havale, kapıda ödeme gibi birçok farklı ödeme seçeneği ile karşılaşır. Kendisi için en uygun olan ödeme şeklini belirledikten sonra satın alma işlemini tamamlar.

Ardından takip ekranını incelemeye alıp siparişinin ne durumda olduğunu detaylıca takip etme rahatlığına ulaşabilir. Ödeme sırasında kişilerin vermiş olduğu kart ve kimlik bilgileri hiçbir koşulda üçüncü kişilerle paylaşılmaz. Bu sistem içinde ince ve titiz detaylar barındıran yüzde yüz güvenli bir sistem olarak tanımlanır.

b2c nedir?

B2C iş modelinin avantajları nelerdir?

İnternet aracılığıyla etkili ve başarılı satış tekniğinin gerçekleşmesine olanak tanıyan bu sistem, pek çok kullanışlı yönünün var olmasıyla bilinir. B2C avantajları ile ilgili bir maddeleme yapmak gerekirse;

 • Dünya üzerindeki her yere ürün satışı yapılmasını mümkün kılan B2C e-ticaret modeli, internet aracılığıyla yalnızca yurt içinde değil yurt dışında da etkili satışlar yapmanıza yardımcı olur.
 • En büyük avantajlardan biri olan 7/24 sipariş alınan sisteme sahip olmasıdır. Böylelikle müşteriler günün herhangi bir saatinde siteyi ziyaret edebilir ve hiçbir engelle karşılaşmadan dilediği gibi ürün satın alabilir.
 • Normal bir mağazaya oranla çok daha kazançlı olan bu iş modelinin gideri az olduğundan fazlasıyla avantajlıdır. Örneğin dükkan kirası, elektrik ve su gibi fatura giderleri, personel maaşı gibi durumlar sanal mağazada olmadığı için; işletmenin kar marjı da daha hızlı şekilde yükselebilir.
 • B2C e-ticaret iş modelleri ile girişim yapmış olan bir firma, sonsuz bir dünya olan internet sayesinde binlerce hatta milyonlarca potansiyel müşteriye oldukça kısa sürede ulaşabilir. Doğru taktikler ve etkili reklamlar yoluyla tanınmayı başarabilir, ayrıca düşündüğünüzden çok daha fazla sayıda ziyaretçi çekebilirsiniz.
 • Kategorize edilmiş şekilde sitede yer alan ürünler arasından müşteriler aradığı modeli kolaylıkla bulabilir. Yalnızca birkaç tıkla binlerce ürün seçeneğine rahatlıkla erişim sağlanabilir. Ayrıca tamamlayıcı ürünler sayesinde de daha fazla satış zemini hazırlanmış olur.
 • Doğru ve nokta atışı olabilecek stratejiler uygulanarak hedeflenen kitleye hatta daha fazlasına ulaşım sağlanabilir. Örneğin sosyal medya ağları aracılığıyla farklı kitlelere de hitap etmeyi başarabilirsiniz. Bu şekilde reklam için ayırmış olduğunuz giderleri de en verimli şekilde kullanabilirsiniz.
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir