1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Network Nedir, Nasıl Network Oluşturulur?


0

Network, Kişilerin veya firmaların benzer sektördeki kişi veya kurumlarla etkileşim halinde olmasını sağlayan sistemin adıdır. Kişiler ya da firmalar, iş yaşamlarının kalite düzeyini profesyonel anlamda geliştirme düşüncesiyle beraber network kurma ihtiyacını hissederler.

Network kurmak; kişilere ve firmalara güven, yeni kişiler ile tanışarak sektöre farklı bir bakış açısı kazanma, referans oluşturma ve firmayı tanıtarak yeni müşteriler kazanma gibi pek çok çeşitli avantajı da beraberinde getirir.

Özellikle firmaların güçlü bir network ağına sahip olması, farklı kaynaklara daha kısa süre içerisinde ve hızlı bir şekilde ulaşma olanağı sağlar. İşte konuyla ilgili merak edilen ‘’Network nedir? Network nasıl oluşturulur?’’ gibi soruların tamamının detaylı yanıtları yazımızın devamında!

Network nedir?

İngilizcedeki networking kelimesinin dilimize ‘’network kurmak’’ şeklinde geçen yeni bir ağ oluşturma sistemi, ileri seviyede çalışma sistemine sahip olan iş insanlarının ya da firmaların benzer sektörlerde yer alan kuruluşlar ile etkileşim kurmasına yardımcı olan sistemin adıdır.

Bu sistemin başarılı olabilmesi ve iş dünyasında gerekli olan yetilerin kazanılabilmesi için sosyal bağlantıların sağlam olması gerekir. Hem sosyal hem de ekonomik eylemlerde bir tanesi olarak ün salan network yapmak, iş ilişkilerini ve uygulanması gereken süreçlerin tamamını destekleyen bir sistem çeşididir.

Aynı zamanda bu sistem, birbirleriyle iletişim halindeki firmaların iş ilişkisi kurarak sürekli bir etkileşim halinde olmasına ve karşılıklı faydaya dayanan bir uygulamadır. Network kelimesinin açık ve net tanımı; çoğunlukla ortak alanda birleşen meslek dallarına sahip olan firma yetkililerinin bir araya gelip iletişim kurmasıdır denilebilir.

Öte yandan benzer alanlara ilgi duyan şirket çalışanlarının çeşitli organizasyon ya da sosyal ortamlar gibi yerlerde buluşarak fikir ve bilgi alış-verişinde bulunmasıdır şeklinde bir açıklama da yanlış olmaz.

network nasıl oluşturulur

Network nasıl oluşturulur?

Network kurmak ve onun yürütme sürecini başarılı bir şekilde devam ettirebilmek için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Bu hususları sizler için listeleme yöntemini kullanarak açıkladık:

Karşılıklı çıkar ve faydanın sağlanması: Firmaların ya da kişilerin karşılıklı açıdan bir kazanç elde etmesi ve karşılıklı yararların sağlanması network oluşturma adımlarında büyük bir öneme sahiptir. Bu amaç dışında kurulacak ilişkiler sağlam ve uzun vadeli olmayacaktır.

Kalıcı ilişkilerin kurulabilmesi ve işletmenin uzun süre boyunca ayakta kalıp icraat gösterebilmesi için kişilere vaat edilmesi gereken çeşitli faydalar olmalıdır.

Firmaya yararı olacak bireyleri ağa dahil etmek: Oluşturulması planlanan network ağı içerisine dahil olacak ve aktif rol üstlenecek olan kişiler, işletmenin geleceği için büyük önem arz eder.

Ağa giriş yapacak olan kişilerin işletme ile bağlantılı olması, uzun süreli çalışmalarda işletmeye yarar sağlaması ve kişilerin iletişim becerilerinin gelişmiş olup geniş bir çevreye sahip olması işletmenin kurumsal çıkarları açısından oldukça önemlidir.

Strateji geliştirmek ve planlı hareket etmek: Yeni ve güçlü bir network ağı oluşturmayı hedefleyen kişilerin stratejik ve planlı davranmasının da önemi oldukça fazladır. Firmanın uzun sürede ayakta kalabilmesi ve network ’ün etkili bir şekilde yürütülebilmesi için kişilerle olan ilişkilerin mesafesi olması gerektiği seviyede ayarlanmalı, yapılacak eylemler mutlaka önceden planlanmalıdır.

İletişim yetilerinin gelişmiş olması: Yeni bir network ağı kurmak, iletişim becerilerinin güçlü ve başarılı olması ile direkt olarak ilgilidir. Kendisine güçlü bir network ağı oluşturmak isteyen bir kişinin her daim doğru iletişime ve yerinde beden dili kullanım yetisine sahip olması gerekir.

Etkili bir iletişim kurarak network oluşturmak ile ilgili önemli olan bazı ipuçları vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi ikna edici ve etkileyici iletişim yetilerine sahip olmaktır. İletişim kurarken karşı tarafa açıklayıcı olmak gerektiği için mesleki açıdan sektör ile ilgili bilgi birikim düzeyinin yüksek olması da oldukça önemlidir.

Ayrıca iletişim kurarken mutlaka karşı tarafa her daim saygılı yaklaşıldığını ve işine büyük ilgi duyulduğunu belli etmek de gerekir.

Beden dilini ön planda tutan iletişimlerde bulunmak: Güçlü bir network ağı oluşturmak için yüz yüze kurulan iletişimler her zaman daha başarılı olur. Bu sebeple etkin ve başarılı bir ağ kurmak isteyen iş insanların düzenlenen organizasyon ve etkinlere katılarak rol üstlenmesi gerekir.

Referans gösterebilmek: Network ağına dahil olmak isteyen kişilere karşı alım aşamasında güçlü referanslar gösterebilmek, daha etkili bir sonuç alınmasına yardımcı olur. Network oluştururken konuşma sırasında sahip olunan referanslardan, kurulan ilişkiler ile çalışmaların detaylarından söz etmek güçlü bir network ağı oluşturmanın temelini oluşturacaktır.

Sosyal bir çevreye sahip olmak: Profesyonel iş hayatı içerisinde başarı ve kariyerin önemli olmasının yanı sıra özel yaşantıda güçlü bir sosyalliğe sahip olmak da network kurarken etkili bir rol oynar. Farklı mesleki gruplardan olan iş insanlarıyla hem özel hem sosyal alanlarda vakit geçirmek, iş ilişkilerini de doğru orantılı olacak şekilde güçlendirir.

Ayrıca çeşitli alanlarda uzman olmuş insanlar ile bağ kurmuş olmak, network ağı oluşturacak olan firma sahiplerine yeni perspektifler de kazandırır. Bu açıdan düşünüldüğünde de sosyal çevrenin getirdiği faydalar fazladır.

Sosyal medya ağlarını etkili şekilde kullanmak: Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte sosyal ağların işletmeler üzerindeki etkisi de büyük oranda artış gösterir. Network oluşturmak üzerinde önemli katkıları bulunan Linkedin, İnstagram ve Twitter gibi sosyal mecraların aktif ve etkin şekilde kullanılması gerekir.

Öncelikli olarak meslek grubunuzla ilgili olan Linkedin gruplarına dahil olmalı ve profesyonel meslek işletmelerine sahip olan iş insanları ile aktif iletişim halinde bulunmalısınız. Aynı zamanda sosyal medya ağları aracılığıyla mesleğiniz ve firmanız ile ilgili bilgilendirici ve dikkat çekici içerikler paylaşmalısınız. 

Teknoloji çağında çalışan bir iş insanı olarak gündemi ve güncel konuları her daim takip ederek etkili paylaşımlar oluşturmalısınız. Ayrıca mesleki açıdan yararınızı sağlayacak toplantı ve grup birleşmelerine dahil olarak etkin bir rol üstlenmelisiniz.

Son olarak da ortak meslek grupları ile ilişkileriniz olan işletmeleri kendi sosyal medya hesaplarınız aracılığıyla takipçi kitlenize ulaştırabilir, böylelikle firmanızın popülerlik düzeyini artırabilirsiniz.

network oluşturmanın avantajları

Network oluşturmanın avantajları nelerdir?

Network oluşturmanın avantajlar; başlıca iş hayatı içerisinde bulunan insanların farklı bir bakış açısına sahip olmasını sağlarken aynı zamanda mesleki tecrübesini ve profesyonellik seviyesini de artırmak olduğu söylenebilir. Güçlü ve başarılı bir network ağına sahip olmanın getirmiş olduğu önemli avantajlardan kısaca bahsetmek gerekirse;

 • Güçlü network ağına sahip bir iş insanı olmak, kişinin kendisine duyduğu özgüven seviyesinin artmasını sağlar.
 • Olaylara farklı ve yeni bir perspektiften bakmayı öğrenen network ağı sahibi, geniş düşünmeyi öğrenir.
 • İletişim becerilerinin iyileşmesine ve gelişmesine katkıda bulunarak kişinin sosyallik düzeyini yükseltir.
 • Bireyin mesleki anlamdaki başarı düzeyini de hızla yükseltir.
 • Çeşitli fikir ve yeni fırsatlara açık hale gelen kişi, işletmenin büyüyebilmesi için olaylara daha işlevsel bir açıdan yaklaşır.
 • Yeni pazarlara açılarak işletmenin satış oranlarında artış yaşanmasını etkiler.
 • Profesyonel anlamda iş deneyimi ve mesleki tecrübenin kazanılmasında etkili rol oynar.
 • İşletme sahiplerinin iletişim kurma ve sürdürme becerilerini ön plana çıkararak yeni iş fırsatlarını yakalayarak kendilerini geliştirmelerini sağlar.
 • Kişilerin planladıkları kariyer hedeflerine daha kolay ve kısa süre içerisinde ulaşmaları için yardımcı olur.
 • Yeni ilişkiler kurmayı öğrenen işletme sahipleri, çeşitli iş imkanları ile de karşı karşıya kalır.
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir