1. Ana Sayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

E-ticaret Sitesi Nedir? Nasıl Kurulur?


0

E-ticaret sitesi nedir e-ticaret yapmak isteyen cevabını en çok öğrenmek istediği sorudur. 2000’li yıllarda internetin günlük hayatımıza girmesi ile birlikte e-ticaret kavramı da önem kazanmıştır. E-ticaret Pazar hacmi her geçen yıl istikrarlı bir şekilde artarak devam etmiştir.

Başlangıçta birkaç alan da kullanılan internet artık her alanda kullanılmakta. Bu gün artık internetin olmadığı bir sektör yoktur. Sağlıktan alışverişe, sigortadan eğitime her alanda internet kullanılmakta. Hayatımızda bu denli önem kazanan internetle birlikte insanlar ihtiyacı olan ürün ve hizmetleri internetten satın almakta.

Bu makalemizde internet üzerinden satın almak için kullandığımız e-ticaret sitesi nedir, nasıl açılır konusu hakkında bilgiler vereceğiz.

E-ticaret sitesi nedir?

E-ticaret sitesi, insanların ihtiyacı olan ürün ve hizmetleri online olarak satın alma işlemini yaptığı sitelere deniz. İnsanların ihtiyacı olan ürün ve hizmetleri almasını sağlayan yazılımlara da e-ticaret sitesi yazılımı denir. E-ticaret siteleri mutlaka bir yazılım kullanır. Bu yazılımlar ürün veya hizmet satın alan müşteriler ve ürün satan e-ticaret sitesi sahipleri tarafından kullanılır.

İnsanların internet üzerinden ürün satın almasını sağlayan yazılımlar ücretli ve ücretsiz e-ticaret sitesi yazılımları diye ikiye ayrılmakta. Ücretli yazılımlar e-ticaret sitesi yazılımı yazmak amacıyla kurulan firmalar tarafından yazılmakta.

Bu amaçla yazılım yazan firmalar hangi sektörde satış yapılacaksa o sektörün ihtiyaçlarına göre yazılım yazmakta. Yazdıkları bu yazılımları belli bir bedel üzerinden ücretlendirerek firmalara kiralamakta.

E-ticaret sitesi yazılım firmaları yazılımlarını firmalara genellikle yıllık olarak kiralamakta. Yani sistemin kaynak kodlarını vermeden kendilerine verdikleri bir panel üzerinden e-ticaret işlemlerini sağlamakta.

Ücretli e-ticaret firmaları e-ticaret sitesinin yazılımını kendi sunucuları üzerinden yayınlatma olup hizmet satın alan firmanın sunucu üzerinde herhangi bir müdahalesi söz konusu değildir. Ücretli e-ticaret yazılımları ile ilgili güncelleme ve iyileştirmeler yazılımı yazan firmalar tarafından yapılmakta. Ücretli e-ticaret yazılım firmalarına Ticimax, İdeosoft, Sottr gibi firmaları gösterebiliriz.

Ücretsiz e-ticaret yazılımları ise belli firmalar tarafından kodlanıp açık kaynak olarak e-ticaret yapacak firmaların kullanımına ücretsiz olarak sunulur. Ücretsiz e-ticaret sitesi yazılımı kodlayan firma yazmış olduğu yazılımı kendi sitesinden indirilmek üzere yayınlar. E-ticaret sitesi yazılımına ihtiyacı olan firmalar bu yazılımı ücretsiz olarak indirir ve kendilerine ait olan hostinglerde yayınlar.

Ücretsiz e-ticaret sitesi yazılımlar açık kaynak olup her türlü ilave ve geliştirme yapılabilir. Ücretsiz e-ticaret sitesi yazılımlarında en büyük sıkıntı teknik destek alma sıkıntısıdır. Yazılımı yazan firmalar genelde teknik destek vermemekte. Bunun için ücretli destek verecek firmaları bulmak gerekiyor.  Ücretsiz e-ticaret yazılımlarına Opencart, PrestaShop, Magento gibi yazılımları verebiliriz.

E-ticaret sitesi kurmak için ne gerekli?

E-ticaret sitesi kurmak için ne gerekli?

E-ticaret sitesi kurmak için öncelikli olarak aşağıdaki unsurların olması gerekiyor.

1-Alan adı (domain)

2-Hosting

3-E-ticaret sitesi yazılımı

4-Sanal Pos

5-Kargo anlaşması

6-E-ticaret şirketi

Her e-ticaret sitesinin mutlaka bir ismi olmalıdır. İnsanlar e-ticaret sitesini bu isimle hatırlar. E-ticaret sitesi ismine alan adı veya domain denir. E-ticaret sitesi ismi olan alan adı ortalama 8-12 dolar arasında bir ücreti bulunmakta. Alan adı alırken dikkat edilecek en önemli kriter almak istediğiniz ismin daha önceden alınmamış olması gerektiğidir.

Alan adı aldıktan sonra alan adı ile irtibatlandırılmış bir hosting hesabına ihtiyaç var. Hosting hesabı web sitemizin dosyalarının bulunduğu, 24 saat açık olan, gerekli güvenlik ayarları yapılmış bilgisayar demektir.

Hosting fiyatları alınacak olan bilgisayarın teknik özelliklerine ve GB olarak adlandırılan fiziki saklama alanına göre değişmekte. Kurumsal firmaların hosting ücretleri ortalama 15-250 TL arasında değişmekte.

Alan adı ve hosting aldıktan sonra bir e-ticaret sitesi yazılımına ihtiyaç var. E-ticaret sitesi yazılımları yukarıda açıkladığımız üzere ücretli ve ücretsiz diye ikiye ayrılmakta. Durumunuza uygun olan bir e-ticaret sitesi yazılımını edinmeniz gerekiyor.

E-ticaret yazılımı olmadan e-ticaret sitesi açamazsınız. E-ticaret yazılımı temin ettikten sonra sitenize eklemiş olduğunuz ürün ve hizmetleri insanların satın alması için ödeme sistemine ihtiyacınız olacak.

İnsanların alacakları ürün ve hizmetler için ödeme yapmalarını sağlayan sisteme Sanal Pos adı verilir. Sanal poslar bankalar veya BDK tarafından yetkilendirilmiş firmalar tarafından verilir. En iyi sanal pos firmaları hangisidir diye detaylı araştırma yapmalısınız.

Sitenize sanal pos da entegre ettikten sonra satmış olduğunuz ürünleri insanlara ulaştırmaları için kargo hizmetine ihtiyacınız olacak. Kargo hizmetini tek başınıza yapamayacağınıza göre bunu bu hizmeti veren firmalardan temin etmeniz gerekiyor.

Satın alınan ürünlerinizi göndermek için bir kargo firması ile anlaşmanız gerekiyor. Bütün bu işlemleri yapabilmeniz için mutlaka e-ticaret şirketi kurmanız gerekiyor.

E-ticaret sitesi kurmak için gerekli evraklar nelerdir?

Her işte olduğu gibi e-ticaret sitesi kurmak için de bir takım evraklar bulunmakta. Bu evrakları kuruluş aşamasında hazırlamanız sonradan çıkabilecek sorunları minimuma indirir. Ayrıca bu evraklara sahip olmanız insanların size daha fazla güven duymasını sağar. Bir e-ticaret sitesi kurmak için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir;

 • Vergi levhası
 • Banka hesabı
 • Gizlilik Sözleşmesi
 • Mesafeli Satış Sözleşmesi
 • İmza Sirküsü
 • Sanal Pos
 • Kargo Sözleşmesi
 • ETBIS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi)
 • Kep

E-ticaret sitesi kurmak için gerekli olan evraklarla ilgili burada detaylı bilgi veremeyeceğiz. Lakin bu konuyla ilgili yazmış olduğumuz aşağıdaki makaleyi mutlaka okuyun.

e-Ticaret sitesi kurmak için gerekli evraklar

E-ticaret şirketi kurmak

E-ticaret sitesi kurmak isteyen kişilerin ilk sorduğu soru “e-ticaret sitesi açmak için şirket kurmak gerekir mi?”. Bu soruya verilecek en kısa cevap “Evet. E-ticaret sitesi kurmak için mutlaka şirket kurmanız, vergi levhası sahibi olmanız gerek”.

E-ticaret sitesi kurmak için şirket kurmak bütün ticari faaliyetleri kanunlara uygun yapacağını taahhüt etmek demektir. Hem mali hem de hukuki açıdan sorun yaşamamak için mutlaka şirket kurmanız gerekiyor.

Şirket kurmak için üç tane seçeneğiniz var. Bunlar;

1-Şahıs şirketi

2-Limited Şirket

3-Anonim Şirket

Her şirket türünün kendisine mahsus bir takım avantajları bulunmakta. E-ticaret yapmak için illa da şu e-ticaret şirketi kuracaksınız diye bir mecburiyet yok. E-ticaret yapacağınız sektör ve ticari hedeflerinize göre istediğiniz şirket türünü kolayca kurabiliyorsunuz. Hangi şirket türünü kurmanız gerektiği ile ilgili aşağıda ki makaleleri okumanızı tavsiye ederiz.

Şahıs Şirketi Kurma Rehberi: Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur

Limited Şirket Nedir, Limited Şirket Nasıl Kurulur?

Vergi Oranlarına göre Şahıs Şirketi mi, Limited Şirket mi Anonim Şirket Kurmak mı Mantıklı?

e-ticaret sitesi fiyatları

E-ticaret sitesi fiyatları

E-ticaret sitesi fiyatları ücretli veya ücretsiz yazılım kullanmanıza göre değişmekte. Ücretsiz e-ticaret sitesi yazılımı tercih etmeniz halinde alan adı için ortalama 100 TL, e-ticaret yazılımınızın yayın yapması içinde ortalama 150-250 TL ücret gerekmekte olup toplamda 350-400 TL maliyetiniz olacak.

Ücretli yazılım kullanacaksanız da ortalama 2000-5000 TL arasında bir maliyetiniz olacak. E-ticaret sitesi maliyetleri kullanacağınız yazılımın özelliklerine, ihtiyacınız olan modüllere göre değişmekte. E-ticaret sitesi yazılım fiyatlarını aşağıdaki tablodan kıyaslayabilirsiniz.

Firmalar

Paket 1

Paket 2

Paket 3

Paket 4

Paket 5

Ticimax

1799

2999

4299

5999

7799

IdeaSoft

1.900

3.950

4.500

5.900

7.750

TSoft

10.500

18.000

30.000

45.000

80.000

ShopPHP

1.500

2.100

4.000

5.900

 

ProjeSoft

2.900

4.900

6.900

9.900

 

PlatinMarket

1.490

1.990

3.490

4.490

5.990

E Ticaret paketi nedir?

E-ticaret paketi, bir e-ticaret sitesi yazılımı içerisinde yer alan özelliklerin parça parça bir araya getirildiği yazılımlardır. E-ticaret paketleri hem tüm modüllerin pahalıya geleceğinden hem de e-ticaret yapacak kşi ve firmaların kullanmayacakları modüllere para vermemesi için yapılmakta.

E-ticaret paketleri özelliklerine ve fiyatlarına göre yapılmakta. E-ticaret paketleri ayrı bir tazılım olmayıp var olan yazılım küçük parçalar haline getirilmesidir. E-ticaret paketleri genellikle aşağıdaki özelliklere göre hazırlanmakta. Bunlar;

 • Temel Özellikleri
 • Pazaryerleri Entegrasyonları
 • Kargo Entegrasyonları
 • Muhasebe/Erp Entegrasyonları
 • Premium Özellikler
 • Danışmanlık
 • Barındırma

E-ticaret paket ücretleri yıllık olarak alınmaktadır. Bazı firmalar paket ücretlerini bir sonraki yıl biraz daha düşürebilmekte. E-ticaret paketlerinde almış olduğunuz yazılımın kaynak kodları size verilmez. Bütün iş ve işlemlerinizi size verilen yönetim paneli üzerinden yaparsınız.

Ücretsiz e-ticaret sitesi kurulur mu?

E-ticaret sitesi kurmak isteyip de mali kaynak sorunu yaşayan kişilerin Google da arattığı kelime grubu “Ücretsiz e ticaret sitesi kurulur mu” araması oluyor. Bu soruya %100 ücretsiz e-ticaret sitesi ücretsiz olarak kurulabilir diye cevap veremeyiz.

E-ticaret sitesi kurmak için mutlaka bir miktar ücret verirsiniz. E-ticaret sitesi başta olmak üzere web siteleri üç ana bileşenden oluşur. Bunlar;

 1. Alan adı (domain)
 2. Hosting
 3. Web sitesi yazılımı

Web sitesi yazılımını ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. E-ticaret sitesi yazılımını barındıracak hostingi ücretsiz bulmak zor olsa da bulabilme ihtimaliniz var. Ama alan adı için mutlaka ücret ödemek gerekir. Tabi hediye veya sponsor bulmadıktan sonra.

Yazılımı ücretsiz bulduktan sonra hosting ve alan adı için bir miktar ücret ödemeniz gerekir. Bu ücret de ortalama 400 TL civarındadır. Ücretli e-ticaret paketlerinin ücreti ile kıyaslandığında bu ücret bedavadır diyebiliriz.

E-ticaret sitesinin ücretsiz açsanız bile açtıktan sonra bir takım masraflarınız olacak. Dijital pazarlama çalışmaları için, reklam çalışmaları için bütçeniz olmak zorunda. Eğer bunları yapacak yeterli bir kaynağınız yoksa hiç e-ticaret işine başlamayın derim. Zira parasız pulsuz e-ticaret yapıp da başarılı olanı görmedik. Ne kadar harcarsanız o kadar kazanırsınız.

Wordpress e-ticaret sitesi kurmak

En çok aldığımız sarılardan bir tanesi de “wordpress ile e-ticaret sitesi kurulur mu?” sorusudur. Herkes wordpress’i içerik yönetim sistemi olarak bilmekte. Web sitesi kurmak isteyenlerin büyük çoğunluğu wordpress’i içerik sitesi olarak kursa da Wordpress ile e-ticaret sitesi de kurulabilebilmekte.

Wordpressin direkt olarak e-ticaret altyapısı bulunmamakta. Bunu Woocommerce adı verilen ara çözümle sağlamakta. Woocommerce altyapısı ile profesyonel e-ticaret yazılımlarında olan tüm özellikleri ihtiva eden bir e-ticaret sitesi kurabilirsiniz.

teşekkürler

Sonuç olarak…

E-ticaret sitesi bir ana cadde üzerinde açılmış dükkan gibidir. Nasıl ki dükkan için dekor yapılıyor, bir takım masraflara giriliyor e-ticaret sitesi de dünyanın en işlek caddesi olan internet caddesinde açılmış dükkan gibidir.

Bu cadde de yürüyen milyonlarca müşteri ve binlerce rakibiniz var. Milyonlarca müşterinin dikkatini çekmek için farklı olmak zorundasınız. Tasarımınız farklı olmalı, özellikleriniz farklı olmalı, iş yapış ve hizmet verme şekliniz farklı olmalı ki rekabet edebilesiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.

Yorum Yap