1. Anasayfa
 2. Trendyol

Trendyol SEO Nedir? Nasıl Yapılır?


0

Trendyol SEO ile aramalarda üst sıralarda çıkabilirsiniz. Trendyol SEO, Google SEO ile bir takım farklılıklar olsada özünde yapılan çalışmalar ve mantık aynı. Bu gün arama motorlarında herhangi bir kavramı arattığımızda çıkan sonuçlardaki firmalar seonun önemi nedir bilen firmalar. Bu kapsamda sürekli çalışmalar yaptıkları da bir gerçek.

Dijital dünyaya adım atmış yada atacak olan firmaların arama motorları sonuçlarına göre üst sıralarda çıkmak için yapmaları gereken çalışmalar ile ilgili kısaca bilgi vermeye çalışacağız. Ama öncesinde Seo Nedir? Onun tanımını yapalım.

Trendyol SEO
Trendyol SEO

SEO nedir?

SEO, bir web sitesinin arama motorlarının sonuç sayfasında üst sırlarda çıkıp organik trafik almak için yapmış olduğu çalışmaların tamamına verilen isimdir. Bu çalışmaya kısaca SEO denmekte olup açılımı “Search Engine Optimization”, Türkçe karşılığı ise “arama motorları optimizasyonu” dur. Yani kısaca web sitemizi arama motorlarının istemiş olduğu kriterler çerçevesinde şekillendirmektir. Sitemize yapacağımız seo çalışması ile arama sonuçlarında ilk sırada çıkmayı ümit ediyoruz. 

thumbnail
Önerilen Yazı
SEO Sözlüğü: Bilmeniz Gereken 180 SEO Terimi ve Anlamı

Tıpkı diğer firmalar gibi arama motorları da müşterilerine yani kullanıcılarına en iyi hizmeti vermek ister. Bunun içinde sürekli yenilikler yaparlar. Ve tüm web sitelerinin de bu yeniliklere göre kendilerini uyarlamalarını, uyum sağlamalarını ister. Arama motorları botları dediğimiz yazılım parçacıkları bizim web sitemizi ziyaret ederek sitemizdeki başlıkları, içerikleri, görselleri indexler yani hafızaya alır.

Herhangi bir kullanıcı arama motoru ana sayfasında aramak istediği kelimeyi yazıp ara tuşuna bastığında arama motorları kullanıcının araması ile ilgili en doğru sonuç hangisidir diye hafızasını yoklar ve kulllanıcın görmesi için en üstte sıralar. Yani arama motorları aramalarda en alakalı sonuçları göstermek için sürekli bir yenilik peşindedir.

Trendyol SEO
SEO

Arama motorlarının sitemizi ziyaret edip kullanıcının araması ile en alakalı sonucu getirmek için yaptığı çalışmaları kolaylaştırmak için tarafımızdan yapılacak yardımın tamamına seo denir aslında. Sitemizdeki başlıklar, makalelerimiz içerinde geçen anahtar kelimeler, boyutu küçük görseller, hızlı bir sunucu bütün bunlar seo çalışmasının bir parçası, arama motorlarının kullanıcılarına en alakalı doğru sonucu göstermesi için yapılan bir yardımdır.

Bu yardım aslında karşılıklı faydaya dayanır. Siz arama motorlarının kullanıcılarına en alakalı, en doğru sonucu göstermesi için yardımcı olursunuz, arama motorları da bunun karşılığı olarak sizin sitenizi ilk sıralarda listeleyip kullanıcıya önerir ve bu sayede sitenize trafik gönderir.

Başlangıçta web siteleri daha basit yapıda idi. Çok detaylı bilgiler verilmemekteydi. Yani site sahibi sitesinde hangi bilgiyi verirse biz o bilgiyi görmekteydik. Kullanıcı tarafından içeriğe bir katkı söz konusu değildi. Zamanla web 2.0 dediğimiz teknoloji ile kullanıcılarında içeriğe katkı sağladığı siteler, forumlar, portallar yapıldı. Bu portallarda kullanıcıları tarafından sürekli bilgi girişi yapılır oldu.

Zamanla o kadar çok bilgi oldu ki bu bilgileri site içi arama dediğimiz bir yapıda kullacılar rahat bulsunlar diye bir takım  kriterler getirdi. Kullanıcılar tarafından veri girilebilen e-ticaret siteleri çıktı. Başta Amazon, Ebay, Alibaba gibi siteler ülkemizde ise başta GittiGidiyor, HepsiBurada, N11, Trendyol gibi pazaryeri siteleri çıktı. Ülkemizde en çok bilinen, en çok Pazar sahibi olan firma ise Trendyol’dur.

Trendyol SEO nedir?

Trendyol SEO, Türkiye’nin en büyük Pazar yerlerinden biri olan Trendyol da kullanıcılar tarafından yapılan aramalarda mağazaların ve satmış oldukları ürünlerin üst sıralarda çıkması için yapmış oldukları optimizasyon işlemine denir.

Trendyolda mağaza açıp ürün satmak isteyen bir işletme ürün eklerken Trendyol SEO kriterlerine ne kadar çok dikkat ederse arama sonuçlarında o kadar üst sıralarda çıkar. Arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak daha fazla satış ve daha fazla marka bilinirliği demektir.

Trendyol SEO çalışması yaparken dikkat edilecek hususlar şunlardır;

 • Ürün başlıkları
 • Ürün görselleri
 • Ürün açıklamaları
 • Ürün fiyatı
 • Kargo
 • Stok miktarı
 • Soru-Cevap
 • Satıcı Puanı

Trendyol arama algoritması nasıl çalışır?

Trendyol Pazar yerinin standart bir arama sonuç sayfası yoktur. Yani Trendyol arama algoritması aynı aramayı yapan kişilere aynı sonucu gösterilmez. Trendyol arama sonuç sayfası aramayı yapan kişinin ihtiyaçlarına göre sıralanır.

Uygulama içerisinde “ayakkabı” kelimesini arayan 20 yaşındaki bir kişi ile 50 yaşındaki bir kişinin sayfasında gösterilen ürünler aynı değildir. Aramayı yapan kişinin yaş, tıklama, site içerisinde gezinme, daha önceki siparişler gibi kriterlere göre analiz yapılarak arama sonucu gösterilir.

Ayrıca Trendyol size gönderilen maillerin açılıp açılmaması, ilgi alanları, daha önceki arama sonuçları gibi kriterleri de arama sonuçlarına yansıtır.

Trendyol’da Satış Yapmak
Trendyol SEO nasıl yapılır ?

Trendyol SEO nasıl yapılır ?

Trendyol SEO çalışması yapmak için aşağıda ki adımlar izlenmelidir.

Ürün başlıklarını düzenlemek

Trendyol seo çalışmasında ilk dikkat etmeniz gereken husus ürün başlığıdır. Çünkü pazar yerleri algoritması sizin ürününüzü eklemiş olduğunuz başlığa göre bir yerlere getirecektir. Ürünü eklemeden önce pazaryeri içerisinde araştırma yapın, rakipleriniz nasıl başlıklar eklemiş inceleyin.  Pazaryeri arama kısmına ürününüz ile ilgili bir şeyler yazın önerilen aramalarda neler çıkıyor bakın.

Bu işlemlerden sonra ürün ekleyin. Eklemiş olduğunuz ürün başlığı sattığınız ürünle alakalı, ürününüzün eklendiği kategoriyi göstermeli, sattığınız ürünün vasıflarını özelliklerini anlatmalıdır. Örneğin saat satıyorsanız bu saat erkek kategorisinde,  saatin markası Daniel Klein, modeli ise DK102-012947G ve rengi siyah ise ürün başlığınızı “Daniel Klein DK102-012947G Beyaz Erkek Kol Saati şeklinde yazmanız doğru olur. Ürün başlığında dikkat etmeniz gereken bir diğer konuda ürün başlığı karakter sayısı. Ürün başlığınız 65 karakteri geçmesin.

Ürün açıklamasını düzenlemek

Ürün eklerken dikkat edilecek en önemli kısımlardan biride ürün açıklamalarıdır. İnsanlar ve pazaryerleri algoritmasının başlıktan sonra baktığı kısım açıklamalar kısmıdır. Eklemiş olduğunuz açıklamalar ürünle, ürün başlığınızla alakalı olsun. Birbirini tamamlasın. Ürün eklemeden önce rakiplerinizin o ürünle ilgili ne tür açıklamalar yazdığını araştırın, notlar alın.

Kullanıcıların o ürünle ilgili olumlu olumsuz yorumlarını not alın. Yapılan bu yorumların olumlu olanlarını ön plana, olumsuz olanları ise açıklama kısmında doğru bir şekilde anlatın. Sanal ortamdaki alışverişlerde ürüne elle dokunma olmadığı için yapacağınız açıklama müşterinin kafasında ürünü canlandırsın, gözünün önüne getirsin.

Dokunuyormuş hissi versin. Müşterinin aklındaki sorulara cevap, tereddütlerine kalkan olsun. Eklemiş olduğunuz açıklama müşterinin aklına yeni sorular getirmesin, yeni tereddütler oluşturmasın.

Ürün görselleri

Müşterilerin ürün başlığı ve açıklama kısmından sonra baktığı en önemli kısım ürün görselleri kısmı. Eklediğiniz görseller ürüne ait, yüksek çözünürlüklü, ürünü çeşitli açılardan gösterecek şekilde olmalıdır. Görsel üzerinde dikkat dağıtacak bir yazı veya obje olmamalıdır. Ürünü ön plana çıkartmak için sade bir arka fon kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bu arka fon genelde beyazdır. Eklediğiniz görsel, müşterinin ürüne yakından bakıyormuş hissi vermeli. Eklemiş olduğunuz ürün görseli mümkünse sizin tarafınızdan çekilmeli. Distribütör tarafından çekilen yada internet ortamında başka siteler tarafından kullanılan görseller olmamalı. Yani ürün görseliniz rakiplerinizden farklı olmalı ve bu farklılığı müşteri görmeli, hissetmeli. Görseliniz ürünü ne kadar önemsediğinizi göstermeli. Doğru ürün görseli çekmek için aşağıdaki makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Telefon ile Ürün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Satıcı puanı

E-ticarette alışveriş yaptıran en önemli etken güvendir. Müşteri güvendiği sitelerden, satıcılardan alışveriş yapar. Pazaryerlerinde ise en önemli güven unsuru satıcı puanıdır. Satıcı puanı size Trendyol tarafından verilen ürünle ilgili, ürünü göndermeniz, satış sonrası hizmet gibi birçok kriterden oluşan değerlendirme puanıdır. Bu değerlendirme puanı kullanıcıların size ve ürünlerinizle alakalı geri dönüşlerinden oluşmakta.

Sizden ürün alan bir müşteri memnuniyet veya memnuniyetsizliğini 1 ile 10 puan arasında değerlendirmekte. Satıcı puanı tüm kullanıcıların verdiği puanların toplamının ortalamasından oluşmakta. Puan ne kadar yüksekse satıcıda o kadar güvenilirdir. Bu da müşteriye direkt etki eder, müşterinin sizden almasını sağlar.

Müşteriden yüksek puan almak için sorulan soralara erkenden kibarca cevap verin, satın almadan sonra ürünü güzelce paketleyin, faturasını ekleyin, zamanında kargoya verin. Trendyolda yüksek puan sizi rakiplerinizin çok çok üzerine çıkartacaktır. Zannımca Trendyol SEO’nun en önemli metriklerinden biride satıcı puanıdır.

Ücretsiz kargo seçeneği

E-ticarette ürün satın alan müşteri “bu satıcıya dünya kadar para kazandırdım. 10 lira gibi cüzi ücreti yani kargo ücretini de satıcı versin. Ne olur ki” diye düşünür ve kargo ücretini çok önemser. O yüzden sattığınız ürünleri ücretsiz kargo ile göndermeye çalışın ve bunu ürün sayfasında belirtin. Kargo ücreti ile müşteri kendisini değerli hissetmekte ve sizde onlara değer verdiğinizi gösterin. Trendyol da 30 TL üzerindeki ürünlerde ücretsiz kargo şartı koşmakta. Belki de insanların buradan satın almasının, Trendyolu Türkiye’nin en büyük pazaryeri yapmasının sırrı budur.

Trendyol’da satış yapmak

2010 yılının Mart ayında kurulan Trendyol başlangıçta moda ağırlıklı tekstil ürünlerini satmak için kurulan bir pazar yeri olarak kuruldu. Kurulduktan kısa bir süre sonrada yatırımlar almaya başladı. Aldığı yatırımlarla sürekli büyüyen Trendyol sektör olarak tekstil ürünlerinin dışında başta cep telefonu, elektronik ürünler, bilgisayar gibi kategorilerde de ürün satmaya başladı. 2018 yılında ise Türkiyenin en büyük satışı diyebileceğimiz bir satışla dünya devi Alibaba Group bünyesine geçti.

Bu tarihten itibaren agresif bir reklam çalışması, sosyal medya fenomenleri ve influencer ile yaptığı iş birlikleri ile büyümesini sürdürdü bu günkü halini aldı. Bu gün Trendyolun sadece 900 civarında bilgisayar mühendisi bulunmakta. Bu gün Türkiyenin en büyük pazaryeri konumunda olan Trendyol da milyonlarca ürün, binlerce satıcı bulunmakta ve aylık milyarlarca sayfa ziyareti almakta. Trendyolda satış yapma ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Trendyolda Satış Yapmak

Hergün Pazar payını artıran Trendyol bünyesine yeni satıcılar katılmakta. Yeni katılan bu satıcılar açtıkları mağazalar ile biranda milyonlarca potansiyele sahip kitleye erişim imkanı kazanmakta. Trendyolda Nasıl Mağaza açılır? Bundan bahsedelim.

Trendyolda nasıl satıcı olurum?

Trendyol.com sitesine giriş yapıp sağ üst köşede yer alan “Trendyol’da Satış Yap” düğmesine tıklayın.

Trendyolda Nasıl Satıcı Olurum?
Trendyolda nasıl satıcı olurum?

Gelen ekranda “Trendyol Satıcı Başvurusu” sayfasında ki bilgileri doldurun ve “devam et” tuşuna tıklayın.

Trendyol Satıcı Başvurusu
Trendyol satıcı başvurusu

Gelen sayfada firma bilgilerinizide girdikten sonra bilgilerinizi Trendyola iletmiş olacaksınız. Bu aşamada size “Trendyol İş Ortaklığı” isimli e-posta alacaksınız. Trendyol tarafından incelenen başvurunuz olumlu veya olumsuz değerlendirilerek size bir e-posta daha gelecektir. Olumlu değerlendirilmeniz halinde istenen belgeleri sistem üzerinden yükleyip satışa başlayabilirsiniz.

Bütün bu süreç çok uzun sürmemekte. Yani Trendyolda Mağaza açmak öyle sanıldığı kadar zor değil. Trendyolda Mağaza açma ile ilgili detaylı bilgi almak için aşağıdaki makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Trendyol da Mağaza Açmak Rehberi 2024

Trendyol mağaza yönetim süreci

Trendyol mağazanızı açtıktan sonra ürünlerinizi ekleyip ürünleriniz onaylandıktan sonra satışa başlayabiliyorsunuz. Sizinle beraber başka satıcıların ve bu satıcılara ait yüzlerce, binlerce ürünün olduğunu bilmeniz gerek. Sizinle beraber yüzlerce satıcı arasından sıyrılıp ürünlerinizi müşterilere göstermeniz gerek. Bunun için bir takım çalışmalar yapmanız gerekecek.

Yapacağınız bu çalışmalara Trendyol SEO denmekte. Aşağıda vereceğimiz bilgiler sayesinde satışlarınızı artırıp, yüzlerce rakipleriniz arasından sıyrılıp mağaza görüntülenmeleriniz artacaktır.

Sonuç

Bütün bu Trendyol SEO bilgilerinden sonra Trendyolda mağaza açmak çok kolay, ama ürün satmanın o kadar kolay olmadığını anlamışsınızdır. Bu demek değildir ki imkansızdır. Kesinlikle değildir. Yukarıda anlattığımız Trendyol SEO Taktikleri ile sizde satışlarınızı artırabilirsiniz.

Aslında seonun mantığı kullanıcıya değer vermek, müşterilerin ne istediğini anlamak, isteklerini önemsemek ve önemsediğini de göstermektir. İnsanlar genelde satışta en önemli unsurun fiyat olduğunu zanneder. Fiyat tabi ki önemli bir unsurdur ama bence en önemli unsur müşterilerinize dürüst olmak, kibar olmaktır.

Emin olun insanlar sizin onlara değer verdiğinizi anladıktan sonra ürününüz pahalı bile olsa sizden alışveriş yapacaktır. Burada anlattığımız Trendyol Seo Taktikleri burada anlattıklarımız ile sınırlı değil. Bunların haricinde de illaki yapılacaklar vardır. Bunları zamanla sizde deneme yanılma yolu ile öğrenebilirsiniz. Bunun için müşterilerinizi sürekli gözlemleyin, dinleyin ve onların ne isteyebileceklerini tahmin edip ona göre aksiyon alın.

Trendyolda görünürlüğünüzü daha fazla artırmanız için aşağıdaki makaleyi mutlaka okuyun.

trendyol seo
Trendyol seo

#trendyolsatış #trendyolsatışartırma #onlineparakazanma

Trendyol satış artırma teknikleri ; Trendyol ürünlerinde SEO çalışması nasıl yapılır?

Kullanıcılar bunları da sordu

Okuyucularımızın “Trendyol SEO Nedir, Nasıl Yapılır?” konusuyla ilgili sormuş olduğu sorulara kısa kısa cevaplar vermeye çalıştık. Sizinde bu konu ile ilgili sormak istediğiniz soru varsa aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz. Sorularınız en kısa sürede cevaplandırılacaktır.

Trendyol seo çalışması nasıl yapılır?

Trendyol SEO çalışması yaparken aşağıdaki hususlara dikkat etmelisiniz. Bu hususlar şunlardır;
    -Ürün Başlıkları Kullanın,
    -Ürün Açıklaması Ekleyin,
    -Fiyat Araştırması Yapın,
    -Ücretsiz Kargo Hizmeti Verin,
    -Stoklara Dikkat Edin,
    -Sorulara Hemen Cevap Verin,
    -Satıcı Puanını Yükseltin,
    -Trendyol Algoritması Nasıl Çalışır? Öğrenin,

Trendyol algoritması nasıl çalışır?

Trendyol arama Algoritmasını 17 başlık altında şekillendirmektedir. Bu ana başlıklara dikkat ettiğiniz sürece ürünleriniz üst sıralarda listelenektir.
    1-Akıllı algoritmayla müşterinin kullanıcı olarak gerçekleştirdiği işlem bilgisi geçmişinin değerlendirilmesi
    2-Görüntülenen ürünün ziyaret oranı
    3-Ürünün net satış adedi (iptal & iadeler hariç)
    4-Ürünün tedarik edilememe oranı
    5-Ürünün iptal ve iade oranı
    6-Tıklanma sayısı
    7-Ürünün görüntülenmesi
    8-Ürünün favorilenme adedi
    9-Ürünün değerlendirilme adedi
    10-Ürünün stok miktarı
    11-Bedenli / ölçülü ürünlerde, bedenlerdeki / ölçülerdeki stok miktarı
    12-Ürünün fiyatı
    13-Son 48 içerisinde açılan yeni ürünlerde sıralama avantajı
    14-Ürün içerik bilgilerinin zenginliği (Özellik, açıklama, görsel)
    15-Ürünün satışta olduğu gün sayısı
    16-Satıcının ürün sorularına cevap verme oranı
    17Ürünün son 28 günlük satışı

Trendyol da satış nasıl arttırılır?

Trendyol da satış artırmanın bir takım püf noktaları vardır. Bu püf noktalarına dikkat ettiğinizde satışlarınız artacaktır.
Trendyol da satış arttırmanın püf noktaları şunlardır;
    -Satışını yaptığınız ürünün görselinin net ve canlı olması
    -Ürün fotoğraflarını farklı açılardan çekilmiş şekilde yükleme.
    -Hızlı kargolama.
    -Müşteri memnuniyetine önem verilmesi.
    -İndirim ve kampanyalar düzenleme.
    -Satıcı panelinin düzenli ve aktif kullanılması.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Arda Altınsoy 1982 İzmir doğumlu. Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. Fotoğrafçılık ve seyahat tutkunu. Bir pazar yeri sitesinde kategori yöneticisi olarak çalışıyor.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir