1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

Google da İlk Sırada Çıkmak 2024


0

Google da ilk sırada çıkmak İçin yapılması gerekenler nelerdir detaylı bir şekilde anlatıyoruz. Web sitesi açmak isteyen herkesin derdi daha fazla trafik alıp Google da ilk sırada çıkmak. Bu amaç için yapılmayan şey kalmıyor. SEO çalışması mı dersiniz, backlink almak mı dersiniz, sosyal medyada reklam vermek mi dersiniz aklınıza gelen bir çok yöntem deneniyor, uygulanıyor.

Bir web sitesinin bir anahtar kelime de ilk sayfada hele de ilk sırada çıkması gurur verici bir şey. Google da ilk sırada çıkmak hem marka bilinirliği hem de kazanç getirici bir durumdur. Ancak Google da ilk sıralarda çıkmak öyle sanıldığı kadar kolay değildir.

Google da ilk sırada çıkmak için uygulayabileceğiz bir çok yöntem bulunmakta. Bu makaleyi yazma amacımızda bu yöntemleri daha detaylı bir şekilde anlatmak. Bu makalede web sitesi olan herkesin sorduğu “Google da nasıl yükselirim”, Google da ilk sırada çıkmak için ne yapmalıyım, Google da ilk sırada çıkmak için hangi yöntemler kullanılır gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Bu makalede Google da ilk sırada çıkmak için yapılması gerekenleri anlatıyoruz. Bu makaleyi okuduktan sonra Google da ilk sırada çıkmanın sanıldığı kadar zor olmadığını anlayacak, anlattığımız yöntemleri tam ve doğru bir şekilde uyguladığınızda sizde Google ilk sırada çıkabileceksiniz.

Google da ilk sırada çıkmak
Google da ilk sırada çıkmak

Google’da ilk sırada çıkmak neden önemlidir?

Google da ilk sırada çıkmanın en büyük faydası tıklama oranları ve site trafiğinin yüksek olmasıdır. Günümüzde web siteleri artık trafiklerinin büyük bir çoğunluğunu Google arama sonuçlarındaki tıklamalardan almaktadır.

Google da İlk sıralarda çıkan web sitesi ile daha alt sırlarda çıkan web sitesinin tıklanma oranları ve almış olduğu trafik aynı değildir. Google tarafından yapılmış olan bir araştırmaya göre birinci sıradaki web sitesi ile en altta bulunan web sayfasının tıklanma oranlarında ciddi farklılıklar bulunmakta. Google da ilk sırada çıkmak bir web sitesine ciddi faydalar sağlar. Google da ilk sayfa da çıkmanın bir web sitesi sağladığı faydalar aşağıdaki gibidir.

İlk sıra sıralaması işletmenize nasıl fayda sağlar?

Bir web sitesinin ilk sayfada çıkması hedeflerini daha kısa zamanda gerçekleştirmesini sağlar. Web sitesinin ilk sıralara yakın olması kullanıcılar tarafından daha fazla görünmesine, dolayısıyla da marka bilinirliğine katkısı olacaktır. Bir web sitesinin Google da ilk sırada yer alması aşağıdaki faydaları sağlar. Bunlar;

 • Web site görünürlüğünüzü artırır
 • Daha Fazla Potansiyel Müşteri Kazandırır
 • Etkileşimi Artırır
 • Web Sitesi Trafiğini Artırır
 • Satış Döngünüzü Hızlandırır

Gelin bu faydaları daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Web site görünürlüğünüzü artırır

İşletmesi için, girişimi için, projesi için veya hobisi için güzel bir web sitesi açan herkesin ilk sorduğu soru “Google da nasıl yükselirim” sorusu olmakta. Bu soruya şöyle cevap verebiliriz. Her işletme fiziksel dünyada işletmesini ana cadde üzerinde, insanların sıkça geçtiği, insan kalabalığının fazla olduğu lokasyon da açmak ister.

Çünkü bunun satışlara, marka bilinriliğiene, reklam giderlerine ciddi katkısı olur. Bir web sitesinin ilk sayfada çıkmasını da ana cadde üzerinde dükkan açmak gibi düşünebilirsiniz. Aynı anda milyonlarda insanın olduğu internet dünyasında, Google ana caddesinde yer almak şehrin en işler caddesinde dükkan açmadan daha da prestijlidir.

Web sitenizin Google ana caddesinde olması daha fazla insanın sizi görmesi, marka veya e-ticaret sitesi bilinirliğinizin daha fazla artması demektir. Marka bilinirliğinizin artması daha fazla güven ve daha fazla satış yapıp para kazanmanızı sağlar.

Daha Fazla Potansiyel Müşteri Kazandırır
Daha fazla potansiyel müşteri kazandırır

Daha fazla potansiyel müşteri kazandırır

Her arama sayfası kadar Google da sonuç sayfası bulunmakta. Bizim amacımızda, hedef kitlemizin arama yapmış olduğu arama sonuçlarında karşılarına çıkmak. Yoksa hedef kitlemize uygun olmayan arama sonuçlarında kullanıcıların karşına çıkmanın bize çok bir faydası olmayacaktır.

Zaten böyle bir durum olması Google gibi arama motorlarına alakasız sonuçlar gösterdiği için güvensizlik oluşturacaktır. Web sitenizin ilk sayfada, ilk sırada yer alması arama yapan kişilerin markanız keşfetmesine, markanız ile etkileşim kurmasına yardımcı olacaktır. Markanızla etkileşim kuran insanların aynı konuda sürekli karşına çıkmanız onları zamanla potansiyel müşteriye dönüştürecektir.

Etkileşimi artırır

Yapılan bir araştırmaya göre ürün satın almak isteyen insanların %80’i ürünü satın almadan önce o ürünle veya markayla ilgili internetten araştırma yapıyor. Araştırmasını ürün veya markayla ilgili yorumları, şikayet sitelerinde şikayet olup olmadığını, sosyal medya sitelerinde o ürün veya marka ile ilgili paylaşım olup olmadığını, Youtube da araştırma videosu olup olmadığına bakarak yapıyor.

İnsanlar bütün bu araştırmalarını Google arama motorunu kullanarak yapıyor. İnternetten ürün, hizmet veya marka araştırması yapan kişiler için Google sonuç sayfası bir çok bilgiyi sunmakta. Bu sonuçlara göre kullanıcılar size ait linke tıklayıp etkileşime geçebilir.

Web sitesi trafiğini artırır

İnternetten bir şey araştıran insanlar için arama motorları sonuç sayfası bir çok bilgiyi sunmakta. Kullanıcılar kendilerine sunulan bu ön bilgilendirmeden sonra daha detaylı bilgi almak için doğru olduğunu düşündükleri linke tıklamakta.

Sonuç sayfasından sitenize gelen kişinin müşteriniz haline dönüşmesi sayfanızın, içeriğinizin kalitesine bağlıdır. Gelen ziyaretçinin beklentilerine, araştırmalarına ne kadar cevap verebildiğinize bağlıdır. Bu yüzden sitenize getiren tıklamalar son derece değerlidir. Sitenize getiren tıklamalar web siteniz için trafik demektir.

Bir web sitesinin Google ilk sayfasında çıkması sadece trafik artırmakla kalmaz. Bunun yanında marka bilinirliği, marka sadakati ve markaya olan güveni artırır.

Satış döngünüzü hızlandırır

Bir ürün satın almak isteyen insanlar için bir çok seçenek bulunmakta. Aynı şey bir markayı, hizmeti araştırmak, bilgi öğrenmek isteyen insanlar içinde geçerli . İster ürün satın almak için isterse de bir bilgi öğrenmek için olsun insanlar bütün bunları Google arama motorunu kullanarak yapmakta.

Google ilk sayfasında çıkmak markanızdan habersiz insanları markanız hakkında haberdar etme, ürün satın almak isteyen insanlar içinse ürün satabilme imkanını barındırmakta. Google ilk sayfada çıkmak ürünlerinizin daha hızlı ve daha fazla satılması demektir.

Google da ilk sırada çıkmak
Google da ilk sırada çıkmak

Google da ilk sırada çıkma yöntemleri nelerdir?

Google da ilk sıralara çıkmak için yapmış olduğunuz araştırma sonucuna göre bu sayfaya geldiniz. Bu konuda yapacağınız araştırma sonucunda aşağı yukarı bütün sitelerin aynı konularda bilgi verdiğini göreceksiniz. Bütün sitelerde ortak olan bilgiler şunlardır;

 •     Site hızının çok iyi olması
 •     Kaliteli içerik üretilmesi
 •     Kaliteli backlink elde edinilmesi

Yukarıda ki maddelerin sayısı daha fazla da artırılabilir.

Bir internet kullanıcısı herhangi bir konuda bir araştırma yaptığında Google kullanıcının aramasına en yakın sonuçları listeler. Kullanıcı araması için en uygun sonuç olacağını düşündüğü linke tıklar. Ama Google her zaman en alakalı sonuçları gösteremeyebiliyor. Zaman zaman alakasız sonuçlarında listelendiği olabiliyor.

Bir kelimede Google da üst sıralarda hele de ilk sırada çıkmak bir web sitesi için büyük prestij demektir. Bu kelime rekabeti yüksek, aranma hacmi fazla olan bir kelime ise bu prestij daha da fazla oluyor.

Arama yapılan kelimede ne kadar üst sıralarda yer alırsanız o kadar fazla trafik alıyorsunuz. İnsanlar arama yaptıkları kelimelerin genellikle ilk üç sırasına veya ilk sayfasına bakmakta. Bu anlamda web sitelerinin ilk sayfada yer almaları büyük önem taşımakta.

Google insanlara daha alakalı sonuçlar gösterebilmek, sıralamalarda daha adil bir sıralama sistemi uygulayabilmek için sürekli sistemlerinde iyileştirmeler, güncelleştirmeler yapmakta. Bunun için adına robot dediği denilen kod parçacıkları ile bütün web sitelerini ziyaret eder, ziyaret ettiği sitedeki içerikler hakkında bilgiler toplar.

Topladığı her içerik ve sayfa için ayrı ayrı analiz raporu çıkartır. Bu raporda içerik ne anlatıyor, bu içerik hangi hedef kitle için uygun, bu içerik hangi kelime grubuna hitap ediyor gibi sorulara cevap arar.

Google başta olmak üzere bütün arama motorları geliştirdikleri yapay zeka sayesinde okudukları makalenin ne ile alakalı olduğunu kolaylıkla anlayabiliyor. Bu anlamlandırma da site sahipleri arama motorlarına yardımcı olmak için içeriklerinde bir takım anahtar kelimeler kullanarak bunları bold yapıp referans noktası oluşturmakta.

Google araştırma yapan kullanıcılarına arama sonucu ile en alakalı ve en kaliteli siteleri göstermeyi amaçlamakta. Bu nedenler içeriğinin kaliteli olduğunu düşündüğü siteleri arama sonuçlarında daha üstelere taşır. Sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmesi için bir takım koşulları taşıması gerekiyor.

Web sitesi sahipleri web sitelerinin Google nezdindeki durumu nedir öğrenmek için sürekli analiz yapmaları gerekir. Bir takım web siteleri ve analiz araçları bu konuda yardımcı olmakta. Bu analiz siteleri Google açısından önemli olduğunu düşündüğü konular hakkında bilgiler sunmakta.

Bu tarz analiz araçlarının amacı analizi yapılan web sitesinin Google arama sonuçlarında daha üst sırlarda listelenmesini sağlamak.

Yapılan araştırmalar neticesinde şu gerçek ortaya çıkmıştır; araştırma yapıp içerik üreten siteler araştırma yapmadan içerik oluşturan sitelere göre 3 kat daha fazla başarılı. Analiz araçları aşağı yukarı Google ile aynı yapay zekaya sahiptir. Analiz araçları analiz için aşağıdaki soruların cevabını arar;

 • İçeriğinizin okunabilirlik durumu nedir? Başlığı, alt başlıkları, bold kullanımını doğru bir şekilde yaptınız mı? İçeriğinizde hatalı kelime sayısı nedir? Ortalama olarak bir insanın konforlu bir şekilde okuyabilmesi için ne gibi düzeltmeler uygulanabilir?
 • Anahtar kelime seçimi nasıl yapıldı? Anahtar kelimeler doğru yoğunlukta kullanıldı mı? Google sıralamasında yer edeceğiniz sayfadaki diğer rakiplerinize oranla SEO uyumluluğunuz nedir? Bunları en iyi hale getirmek için ne gibi düzenlemeler yapılmalı?
 • İçeriğiniz kaliteli sayılıyor mu? Sözcük sayısı yeterince fazla mı? Okuyucuyu kaç dakika sitenizde tutabileceksiniz ve içeriğiniz kullandığınız cümleler anahtar kelimeniz ile ne kadar uyum içinde? Google aramalarına uygun sözcükler seçtiniz mi?

Analiz araçlarının yapmış olduğu analiz sonucuna göre Google da ilk sırada çıkmak için aşağıdaki yöntemleri uygulamak gerekir. Bunlar;

 • Anahtar Kelime Araştırma ve Doğru Anahtar Kelime Seçimi
 • SEO Uyumlu İçerikler Üretmek
 • İçerikler de Doğru Başlık Ve Alt Başlık Kullanmak
 • Kullanıcıları uzun süre sitenizde tutmak
 • Web Sitesinin Güvenliği
 • İçeriğe Uygun Görsel Kullanmak
 • Kaliteli İçerikler Üretmek
 • İçeriklerde Konumu Belirtmek
 • Web Sitesinin Mobil Uyumlu Olması
Anahtar Kelime Araştırma ve Doğru Anahtar Kelime Seçimi
Anahtar kelime araştırma

Anahtar kelime araştırma ve doğru anahtar kelime seçimi

Web sitenizdeki içeriklerin Google da ilk sıraya yükselebilmesi için Google uyumlu olması gerekir. Google uyumlu bir içerik yazabilmenin ön koşulu ise doğru anahtar kelimeleri belirleyip makale içerisinde bunları kullanabilmektir.

Yazılacak içerik için anahtar kelime belirlerken Google’da yapılan sorgılara göre seçimler yapmak gerekir. Google da arama yapan insanlar hangi kelimeleri veya kelime gruplarını arıyor, arama yaparken hangi cümlerle arama yapıyor bunları öğrenip bunlara göre anahtar kelimeler belirlemek gerekir.

Google uyumlu makale yazarken dikkat edilecek bir diğer önemli konu ise belirlenen anhtar kelimelerin makale içerisinde kullanım oranıdır. İçerik yazacağınız konu ile ilgigili yüzlerce kelime varsa bunları gelişi güzel makale içerisinde kullanamazsınız.

Kullanacağınız anahtar kelimelerin doğru ve düzgün cümlerle konu bütünlüğü gözetilerek yazılması gerekir. Bir içerikte gereğinden fazla anahtar kelime kullanılmasına Google hoş bakmaz, sürekli tekrarı halinde siteniz ceza bile alabilir. Yeteri kadar anahtar kelime kullanmanın ölçüsü okuyucunun makaleyi okurken sıkılmamasıdır.

Cümleler içerisine serpiştirilen anahtar kelimelerin okuyucu tarafından fark edilmemesi gerekir. Ölçü her ne kadar okuyucunun sıkılmaması olsada siz makale yazarken ortalama 100 kelime de bir anahtar kelime kullanmaya gayret edin.

Yazacağız içerikler için anahtar kelime araştırması yapmak için ücretsiz olarak kullanılabilen Google Ads, Keywordtool.io sitesi veya daha detaylı araçtırma yapmak için ücretli Ahrefs ve Semrush sitelerini kullanabilirsiniz.

SEO uyumlu içerikler üretmek

Yazılan içeriklerin taranıp indexlenmesinde Google SEO kriterlerinden faydalanır. SEO bir web sitesindeki içerik ve görsellerin arama motorları tarafından  istenilen kriterlerde hazırlanmasıdır. Hazırlanan içeriklerin Google tarafından doğru algılanabilmesi için kullanılan başlıklar, anahtar kelieme gibi bir çok metrik kullanılır. %100 SEO uyumlu makale yazdığınız takdirde Google bunu mutlaka fark edip üst sırlara getirerek sizi ödüllendirecektir.

Yüzde yüz SEO uyumlu makale yazabilmek için ücretli veya ücretsiz SEO analiz araçlarını kullanabilirsiniz. Ama edindiğimiz tecrübe şudur ki  ücretsiz analiz araçları ücretli analiz araçları kadar başarılı değiller.

İçerikler de doğru başlık ve alt başlık kullanmak

Bir makalenin okunmasını artıran en önemli unsurlardan biriside doğru başlık seçimidir. Yazdığınız içeriklerde başlıklarınızı makalenin seyrine göre alt başlıklara ayırmalısınız. Bu şekilde kullanıcıların içeriklerinizi okuyup anlamaları daha kolay olacaktır. Bu şekilde alt başlıklar kullanmak Google robotlarının da hoşuna gitmektedir.

SEO açısından kullanmış olduğunuz başlıkların anahtar kelimelerin geçeceği şekilde konu ile alakalı olması gerekir. Bu sayede Google içeriğinizi daha iyi anlayıp sizi üst sıralara getirecektir.

Kullanıcıları uzun süre sitenizde tutmak

İçeriklerinizin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkması için sitenizin Google tarafından doğru algınlanması veya doğru tanıtılması gerekiyor. Sitenizdeki içeriklerde doğru anahtar kelimeler, doğru görseller kullanmış olmak gereksede Google kullanıcının bir sitede ne kadar zaman geçirdiğine de bakmakta.

Eğer kullanıcı bir site de uzun süre zaman geçriyorsa bu sitede kullanıcıyı memnun eden faydalı bir site olarak bakmakta. Yok eğer kullanıcı siteyi hemen terk ediyorsa (ki buna “Hemen çıkma” denilmekte) bu site kullanıcıyı memnun edemeyen başarısız bir site olarak değerlendirmekte.

Bu yüzden google tarafından iyi bir site olarak algınmak için kullanıcıyı memnun eden, siteden ayrılmamasını sağlayacak içerikler üretin. Ziyaretçilerin kısa süre kaldığı sitelerin üst sıralara çıkma şansı yoktur.

Ziyaretçilerinizin en çok hangi sayfaları ziyaret ettiğini, hangi sayfa da az kaldığını Google Analytics üzerinden kontorol edip gerekli iyileştirmeleri yapabilirsiniz.

Web Sitesinin Güvenliği
Web sitesinin güvenliği

Web sitesinin güvenliği

Google arama sonuçlarında güvenilir olduğuna inandığı siteleri sıralamakta. Bu anlamda güvenlik Google için olmazsa olmaz kriterlerden birisidir. Eğer sitenizde bir güvenlik açısığı, kötü reklam yerleşimi gibi kullanıcıyı rahatsız edecek, iyi bir site deneyimi yaşatmayacak bir yapıya sahipse sitenizi üst sıralarda göstermeyecektir.

Eğer sitenizde kullanıcının iyi bir deneyim yaşamasına etki eden ve güvenliği tehlikeye atacak bir unsur varsa bir an önce onları giderin. Aksi takdirde ne yaparsanız yapın Google sizi üst sıralarda listelemeyecektir. Google açısından güvenili bir site olmanın kriteri SSL Sertifikası kullanmaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
SSL Sertifikası Nedir, Neden Önemlidir?

İçeriğe uygun görsel kullanmak

SEO uyumlu bir makalede doğru oranda anahtar kelime geçmesi, doğru başlıkların belirlenmesi kadar konu ile alakalı görsellerin kullanılması da önemlidir. Kullanılan görseller konu ile alakalı olmalıdır. Google da arama yapan insanların %30’luk bir kısmı aramaları Google Görseller üzerinden yapar.

Bu yüzden içerikleriniz ilgi çekici olmalı. İçerikte kullanacağınız görsellerin isimleri rastgele verilmiş DSC123.jpg şeklinden ziyade anahtar-kelime.jpg şeklinde anahtar kelime geçecek şekilde isimlendirin. İçeriklerinizde kullanacağınız görseller için ücretsiz olarak görsel indrilebilen Pexels ve unsplash gibi stock fotoğraf sitelerini kullanabilirsiniz.

Kullanacağınız görsel isimlerin konu ile alakalı olmasına dikkat edin. Ve son olarak kullanacağınız görsellerin boyutu  100 KB geçmemelidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Fotoğraf Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır? – En Etkili Ücretsiz 5 Araç

Kaliteli içerikler üretmek

Sitenizi ziyaret eden insanların çoğunluğu daha önceden sitenizi ziyaret etmeyen insnalardan oluşmaktadır. Çünkü onlar sitenize Google üzerinden yaptığı arama sonucuna göre geldi. Kullanıcının geldiği makale eğer kaliteli olursa kullanıcı bundan sonraki aramalrında sizi öncelikli olarak ziyaret edecektir.

Yazılan içerikler hem kullanıcı deneyimi hem de Google sıralaması açısından kaliteli olması büyük önem taşır. Kalitesiz içerikler bir dönem sizi üst sıralara taşısada uzun ömürlü olmayacaktır.

İçeriklerde konumu belirtmek

Google artık kullanıcıların yapmış olduğu arama sonuçlarında lokasyon bazlı sonuçlar listelemekte. Yani bir kullanıcının arama yaptığı coğrafi mekan neresi ise o mekana en yakın hangi web sitesi varsa onu kullanıcıya göstermekte. Bu yüzden içeriklerinizde ürün sattığınız veya hizmet verdiğiniz coğrafi yerin ismini mutlaka geçirin.

Bu sayede Google sizinle aynı coğrafi mekanda yaşayan insanlara öncelikli olarak sizi önerecektir.

Web sitesinin mobil uyumlu olması

Cep telefonlarının kullanımı günden güne artmakta. Cep telefonlarından yapılan arama sayısı masaüstü bilgisayarlardan yapılan arama sayısını geçti. Bu yüzden Google web sitelerinin artık mobil uyumlu olmasını şart koşmakta. Mobil uyumlu olmayan siteleri üst sıralarda çıkarmayacağını da açık açık söylemekte.

Bu yüzden web siteniz cep telefonları ile kolayca ziyaret edilebilmeli. Eğer web siteniz mobil uyumlu değilse hemen mobil uyumlu hale getirin. Aksi takdirde üst sıralarda çıkmayı beklemeyin.

thumbnail
Önerilen Yazı
Web Sitem Neden Google da Çıkmıyor?

Sonuç olarak…

Google da ilk sırada, ilk sayfada olmak herkesin hayali. Ama üst sıralarda olmak sadece hayalle olmuyor. Üst sıralarda olmak için yukarıda anlatmış olduğumuz kriterleri mutlaka eksiksiz olarak uygulayın. Yukarıda anlatmış olduğumuz kriterlerin haricinde başka kriterlerde var elbet.

Ama bizim alnlatmış olduklarımız en önemli kriterlerdir. Yukarıda anlatmış olduğumuz kriterleri eksiksiz uyguladıktan sonra aşağıdaki sorularınıza da cevap bulmuş olacaksınız. Bunlar;

 • Web sitemi nasıl üst sıralara taşırım ?
 • Googlede üst sıralara nasıl çıkılır ?
 • Google da üst sıralara çıkmak için ne yapmalı ?
 • Arama motorlarında ilk sırada yer almak için ne yapmak gerekir ?
 • Sitem googlede çıkmıyor ne yapmalıyım ?
 • Google aramalarında çıkmak istiyorum
 • Siteyi google da üst sıralara taşıma nasıl olur ?

Google da üst sıralara çıkmak ile ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplayacağımızdan şüpheniz olmasın. Google da üst sıralarda görüşmek dileğiyle.

Google da ilk sırada çıkmak
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir