1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

İnternetten Kıyafet Satmak için Ne Yapmalıyız?


0

İnternetten kıyafet satmak için ne yapmalıyız sorusuna verilecek birkaç maddelik yanıt vardır. Maddelerin tamamını doğru ve eksiksiz bir şekilde uyguladığınız zaman verimli satışlar elde etme şansınız ortaya çıkar. Son zamanlarda e-ticaret pazar hacminde ciddi oranda artışlar meydana gelmiştir.

Durum böyle olunca sektöre yönelen kişi ve firma  sayısında da ciddi derecede artışlar ortaya çıkar. İnternetten kıyafet satışı yapanlar, bu alanda en yüksek pazar payına sahip olan kesim arasında ilk sıralarda yer alır. Peki internetten kıyafet satışı nasıl yapılır? Hangi detaylara dikkat etmek gerekir? İşte bu konu hakkında kişilerin merak ettiği bütün ayrıntılar ve aşama aşama internetten kıyafet satmak!

İnternetten kıyafet satmak
İnternetten kıyafet satmak

İnternetten kıyafet satmak için kendi şirketinizi kurun

İnternetten kıyafet satışı nasıl yapılır sorusuna verilecek en önemli yanıt ve ilk adım şirket kurulumudur. E-ticarete atılmak isteyen kişilerin mutlaka kendi isimlerine bir şirket kurmaları gerekir. İnternet üzerinden yapılan bütün satışlarda fatura zorunluluğu vardır. Durum böyle olunca da şirket açmak zorunlu bir hale gelir.

E-ticaret için doğru altyapı seçimi yapın

İnternetten kıyafet satışı yapmak isteyen insanların şirket kurulumu yaptıktan sonra gelen aşama e-ticaret altyapısı tercihi yapmaktır. Sitenizde tercih edeceğiniz altyapının kesinlikle güvenilir olması büyük önem arz eder.

Doğru e-ticaret altyapısını bulduğunuz zaman, müşterileriniz sizin sitenizden daha güvenli bir şekilde alışverişlerini yapabilirler. Bu konuyla alakalı olarak işin uzmanı kişilerden yardım alabilirsiniz.

İnternetten kıyafet satışı
İnternetten kıyafet satışı

Kategoriler oluşturun

İnternetten kıyafet satmak için ihtiyaç duyacağınız bir diğer şey de, kategorilerdir. Kıyafet denildiği zaman pek çok kişinin aklına erkek kıyafetleri, kadın kıyafetleri ve çocuk kıyafetleri gelir. Dilerseniz bu ürün gruplarından yalnızca biri için, dilerseniz de hepsi için internet satışı yapabilirsiniz.

Bu kategorileri kendiniz yaratarak ürün ilavesi yapabilirsiniz. Sonrasında da e-ticaret siteniz üzerinden satışlarını yapabilirsiniz.

Kargo yönetiminde titiz olun

İnternet üzerinden yapılan satışlarda en fazla problemin yaşandığı konu kargo süreci olarak bilinir. Genel olarak yanlış kargolama yapma, kargo gecikmesi ya da farklı aksaklıklar müşterilerin canını sıkar.

Böyle durumlarda da iptal ve iade gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkar. Sizlerin de bu süreçlerden olumsuz şekilde etkilenmemek için kargo yönetimi konusunda son derece hassas olması gerekir.

Sosyal medyada varlığınızı gösterin

İnternetten kıyafet satışı nasıl yapılır sorusunun bir diğer yanıtı da satış artırma çalışmaları yapmaktır. Bunun için de mutlaka sosyal medyada kendinizi göstermeniz gerekir. Sosyal medya kullanımının her geçen gün artış göstermesi, firmaların da bu mecrada yer alması noktasında büyük rol oynar.

Eğer siz de rakiplerinizin önüne geçmek ve sektörde öncü markalar arasında yer almak istiyorsanız sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmalısınız. Sosyal medya hesaplarınız üzerinden müşterilerle güvenli bir bağ kurarak satışlarınızı artırmanız mümkündür.

Özellikle İnstagram, Facebook, Youtube gibi platformları etkin kullanmaya çalışın. Bu platformlarda hedef kitlenizle etkileşime girmeye çalışın.

Kampanyalar düzenleyin

İnternet üzerinden kıyafet satışı yaparken, satış oranlarını artırmanın yolları arasında kampanya düzenlemek de yer alır. Eğer sitenizin satış oranlarını artırmak istiyorsanız, kampanya düzenleme yoluna gidebilirsiniz. Ayrıca düzenlemiş olduğunu kampanyaları sosyal medya hesaplarınız üzerinden de insanlara duyurabilirsiniz.

Mobil uygulamanızı düzenleyin

E-ticaret altyapılarına uygun sistemleri düzenledikten sonra, mobil uygulama hizmetlerinin de yer aldığı paketlere yönelme yapabilirsiniz. Mobil uygulama dizayn ettiğiniz zaman, müşterileriniz sunmuş olduğunuz ürünleri daha kolay bir şekilde satın alma şansına sahip olurlar.

Mobil uygulamalar, satış konusunda kişilere büyük kolaylık sağlar. Siteniz için mobil uygulama geliştirmek, insanların ürünlerinize daha hızlı bir şekilde ulaşması noktasında büyük oranda etkili olur. Bu sebeple sizler de firmanız için şık ve pratik bir mobil uygulama geliştirebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=e3tytEU_pGU
İnternetten kıyafet satmak
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir