1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

Pop up Reklam Nedir? E-Ticaret Sitelerinde Nasıl Kullanılır?


0

Pop up reklam e-ticaret sitelerinin satışlarının artırılmasında önemli bir yere sahiptir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte pek çok kişinin gün içerisinde en çok kullandığı araçlardan biri de internet olmuştur. İnternet siteleri üzerinde yer alan ve dikkat çekme amacı ile kullanılan pop-up reklam yöntemi, kullanıcının ziyaret ettiği ekranda ani şekilde açılan reklamlara verilen isimdir.

Duyuru, kampanya ve tanıtım başta olmak üzere pek çok farklı amaç doğrultusunda kullanılan pop-up reklamlar, özellikle son yıllarda önemli başarılara ulaşmıştır.

Bu makalemizde ‘’Pop-up reklam nedir? Pop-up reklamlar ne işe yarar?’’ gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Pop up reklam nedir?
Pop up reklam nedir?

Pop up reklam nedir?

Herhangi bir siteye ziyaretçi olarak giriş yapan kişilerin onayı beklenmeden, web siteleri üzerinde çeşitli konumlarda ve boyutlarda açılan yeni pencereye pop-up reklam denir. Kullanıcı ekranlarında hızlı ve beklenmedik bir şekilde ortaya çıktıkları için bu ismi almışlardır.

Afiş, kampanya ya da ilan gibi çeşitli seçenekleri ile birlikte kullanıcı karşısına çıkabilirler. Rastgele bir web sitesinde gezinirken beliren pencere olarak bilinen pop-up, firma sahipleri tarafından genellikle yeni müşteri kitleleri elde etmek ve markanın popülerlik seviyesini arttırmak amacıyla tercih edilen bir sistemdir.

Teknolojinin de gelişmesiyle beraber son yıllarda hem kullanıcıların pop-up reklam seçeneklerine bakış açısı hem de bu reklamların işletmelere olan faydaları konusunda büyük değişiklikler olmuştur.

Eskiden pek tercih edilmeyen ve zararlarıyla bilinen bu yöntem her geçen yıl yenilenip kullanıcı karşısına çıkmıştır. Son yıllarda özellikle e-ticaret sitelerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Asıl amaçları ile gerekli olan yerlerde kullanıldığı zaman birçok avantajı beraberinde getiren bu reklamlar, son zamanlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Pop-up Reklam Türleri Nelerdir?
Pop up reklam türleri nelerdir?

Pop up reklam türleri nelerdir?

Web sitesi olan her işletme ve firmanın özellikle e-ticaret sitelerinin kullanabileceği şekilde tasarlanan pek çok çeşitli pop-up reklam seçeneği mutlaka bulunur. İçlerinden en popüler olan ve neredeyse herkesçe bilinen pop-up reklam türü ve açıklamalarını maddeler şeklinde listelemek gerekirse;

Anket formları şeklinde pop-up reklam

Ziyaretçi katılımını artırmak ve daha fazla tıklanma almak amacı ile tasarlanan anket formları, kullanıcı dikkatini çekmek için kullanılan ideal ve etkili bir yöntemdir.

Bilgilendirici pop-up reklamı

Bilgi uyarı sistemleri, kullanıcıların şirket ve firma hakkında yeni bilgiler öğrenmelerine olanak sağlar. Mağazaların çalışma saatlerinde değişiklik yapılması ya da indirim gibi karşı tarafı harekete geçirecek olan bilgilerin sunulduğu bu pop-up reklam seçeneği, duyuruları da kapsayan oldukça önemli ve sıklıkla tercih edilen reklam türlerinden bir tanesidir.

Kaydırmalı pop-up reklamı

Açılır reklam pencereleri her seferinde ayrı ve yeni bir pencere şeklinde boy göstermez. Kaydırma seçeneği, bu durumun en başarılı örneklerinden bir tanesidir. Bu çeşit kampanyaların içeriğinde yeni bir pencere açılmaz, reklam sayfa üzerinde kaydırma şekli ile girer.

Kupon kodu şeklinde pop-up reklam

Çeşitli indirim ve kampanyalar doğrultusunda ziyaretçileri satın almaya teşvik eden bu pop-up reklam çeşidi, fazlasıyla karlı olan bir aktivite olarak bilinir. Özellikle ziyaretçileri anında harekete geçirecek, dikkat çekici ve yaratıcı bir tasarım aracılığıyla başarıyla sonuçlanması oldukça muhtemeldir.

Oyunlaştırılmış pop-up reklam

Renklendirmeler ve yaratıcı tasarımları ile birlikte kullanıcının dikkatini çekmeyi hedefleyen oyunlaştırılmış pop-up reklam türü, katılım oranının daha fazla artış göstermesine yardımcı olur.

Sayfa yönlendirmesi ile açılan pop-up reklam

Ziyaretçileri gezindikleri siteler ile ilgili ürün sayfasına ya da herhangi bir gönderiye aktaran reklam türüne sayfa yönlendirmesi adı verilir. Bu reklamlarda yeni bir sayfaya geçiş yapılması için çoğunlukla kullanıcının onayının alınması beklenir.

Tam ekran pop-up reklam

Tam ekran şeklinde açılan reklam pencereleri olarak bilinen tam ekran pop-up reklam seçeneği, ziyaretçinin görüntülemekte olduğu e-ticaret sitesi ekranının tamamını kaplayacak şekilde tasarlanmış olan bir reklam türüdür.

Tıklamalı pop-up reklam

Tıklamaya bağlı olarak açılan ve ziyaretçinin karşısına çıkan bu pop-up reklam türü, reklamın içeriği ile ilgili ve alakalı olan kullanıcıların ekranlarında görüntülenecek şekilde tasarlanır. Böylelikle kampanya için planlanan dönüşüm oranı beklenenden daha fazla olabilir.

pop-up reklam avantajları
pop-up reklam avantajları

Pop-up reklam avantajları nelerdir?

Hem güvenilir hem de işe yarayan sitelere yönlendirme amacıyla tasarlanan ve e-ticaret siteleri tarafından kullanılan pop-up reklamlar, son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir. Bir nevi kullanıcının site içerisinde gezintisine müdahale eden bu reklam seçenekleri, sonuçları ile hem ziyaretçileri hem de e-ticaret sitesi sahiplerini memnun etmektedir.

Pop-up reklam avantajları şunlardır;

 • Son dönemlerde neredeyse herkes tarafından tanınan ve bilinen dünyaca ünlü markaların pek çoğu, e-ticaret siteleri üzerinde pop-up reklamları görüntüleyerek satışlarında ve tıklanmalarında ciddi artışlara sağlamıştır.
 • SEO uyumlu olacak şekilde açılan ve kullanıcılara sunulan pencereler, hiç kimseye herhangi bir rahatsızlık vermemektedir. Ayrıca bu pencereler herhangi bir web sitesinin Google üzerindeki tıklanma oranlarını da düşürmemektedir.
 • Güvenilir açılır pencere oluşturucu görevi ile tasarlanan çeşitli hizmetler, site sahiplerinin de ziyaretçilerin de sitede daha iyi bir deneyim yaşayabilmesi için tasarım ve optimize işlemlerini gerçekleştirmektedir. Böylelikle SEO dostu ve herkesin yararına olacak olan pencereler kullanıcı ziyaretine sunulur.
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir