1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Dönüşüm Oranı Nedir? Neden Önemlidir?


0

Dönüşüm oranı, başta e-ticaret siteleri olmak üzere firmaların pazarlama ve dijital pazarlama  çalışmaları kapsamında yapmış oldukları çalışmaların ne denli başarılı olduklarını gösteren en önemli metriklerden biridir.

İnternet kullanımının dijital pazarlama çalışmalarına sağladığı en büyük fayda yapılan çalışmaların kesin veri sunmasıdır. Dönüşüm oranı da sunulan verilerden biridir. Dönüşüm oranı ile ilgili veriler sadece reklam ve reklam araçlarından alınmaz. Bir mail ile oturum açmak, bir form doldurmak bile dönüşüm oranı verir.

Dönüşüm oranı
Dönüşüm oranı

Reklam ve dijital pazarlama için yapılan çalışmalarda kaç kişinin reklam görseline tıkladığı, kaç kişinin ürünü satın aldığı, kaç kişinin üye olduğu gibi sonuçlar başarılı bir kampanyanın temelini oluşturur. Reklam verecek bir e-ticaret sitesi, reklamını kaç kişinin tıkladığını bilmek ister.

E-ticaret sitesi olanlar veya dijital pazarlama çalışması yapacak olanların bilmesi gereken kavramların başında dönüşüm oranı gelir. Dönüşüm oranı kavramına ne kadar hakim olursanız o kadar başarılı kampanyalar kurgular, olumsuz giden bir süreçte anında müdahale edip sonuçları lehinize çevirebilirsiniz.

Bu makalemizde dönüşüm oranı nedir, dönüşüm oranı neden önemlidir, dönüşüm oranına etki eden unsurlar nelerdir gibi sorulara cevaplar vereceğiz. Sizde bu makale sonucunda dönüşüm oranını öğrenmiş biri olarak başarılı kampanyalar çıkabileceksiniz.

Dönüşüm oranı nedir?

Dönüşüm oranı, bir e-ticaret sitesini veya web sitesini ziyaret eden ve kendisinden beklenen davranışı sergileyen toplam müşteri sayısı demektir. Dönüşüm oranı genelde yüzde oranı ile açıklanır. Dönüşüm oranı sadece bir web sayfasını ziyaret etmek demek değildir. Ziyaret edilen sayfa üzerinde ürün satın alma gibi bir davranış sergilemedir. Bu bazen bir form doldurma, bazen bir yorum yazma, bazen de üye olma dönüşüm oranı olabilir.

Örneğin bir form doldurmak için reklam çıktığınızda, reklamınızı 100 bin kişinin gördüğünü, reklamınızı gören bu 100 bin kişiden 1500 tanesinin reklam çıkılan formu doldurduğunu farz edecek olursak sizin dönüşüm oranınız 1500/100000=0,015 yani %1,5’dir.

Başta e-ticaret siteleri olmak üzere tüm sektörlerdeki;

 • Artan rekabet,
 • Dijital pazarlama çalışma maliyetlerinin artması,
 • Tüketicilerin daha fazla seçeneğe sahip olması,

dönüşüm oranlarının önemini bayağı bir artırmıştır. Bu nedenle dijital pazarlama çalışmaları yapan tüm işletmelerin dönüşüm oranlarını artırmalarına ihtiyacı vardır.

Dönüşüm oranını artıran unsurlar nelerdir?

Reklam çalışmalarının en önemli metriği olan dönüşüm oranı dikkat edilecek bazı noktalar ile artırılabilir. Dönüşüm oranının artması demek başarılı bir reklam çalışmasının yapıldığı anlamına gelmektedir.

Dönüşüm oranını artıran unsurlar şunlardır;

 1. Kaliteli görsel kullanmak
 2. Detaylı bilgi vermek
 3. Ürün videosu hazırlamak
 4. Ücretsiz kargo seçeneği sunmak
 5. Kullanıcı deneyimine önem vermek
 6. İletim bilgilerini açıkça yazmak
Dönüşüm Oranı Nasıl Artırılır?
Dönüşüm oranı nasıl artırılır?

Dönüşüm oranı nasıl artırılır?

Yukarıda anlatılan unsurlara dikkat edilirse geri dönüşüm oranları artırılır. Dönüşüm oranlarını artıracak unsurları yakından inceleyecek olursak;

Kaliteli görsel kullanmak

Dönüşüm oranlarını artıran en önemli unsurlardan birisi reklam çalışmalarında kaliteli görsel kullanmaktır. Ürün veya hizmetinize ait bilgileri potansiyel hedef kitlenize anlatmak için kaliteli görsel kullanmak onları daha kolay ikna eder.

İnsanlar reklamlarda gördüğü görseller üzerinden ürün veya hizmetinizle ilgili hatta reklam verenle ilgili kalitelidir, güvenilirdir, almaya değer gibi kararlar vermekte. Reklamınızı gören hedef kitlenizin satın alma kararını olumlu pekiştirebilmek için mutlaka kaliteli görseller kullanın.

Reklam çalışması yapacak olan çoğu kişi işin kolayına kaçıp görselleri Google Görseller de arayıp kullanmakta. Tavsiyemiz bu şekilde görsel kullanmayın. Kampanyanız için kullanacağınız görselleri siz çekin veya çektirin. Veya photo stock sitelerinden alın.

Detaylı bilgi vermek

Kaliteli görselle dikkati çekilen potansiyel müşteri adayına ürün veya hizmetinizle ilgili detaylı, doyurucu, aklına gelebilecek sorulara cevap olabilecek şekilde bilgiler verin. Ürün açıklaması yazılırken hedef kitleniz ile empati yapmaya çalışın. Kendinize “Ben olsaydım bu açıklamadan ikna olur muyum, beni satın almaya ikna edebilir mi” gibi sorular sorarak içerik ekleyin.

Reklam görselinde ürün açıklaması girerken teknik özelliklerden ziyade kullanıcıya sağlayacağı fayda, değer, rahatlık, kazanç gibi unsurları ön plana çıkarın. Detaylı bilgi vereceğiz diye çok da fazla detaya boğmamaya çalışın. Ürün ile ilgili teknik detayları ürün sayfanızda verin. Ürünle ilgili teknik detay almak isteyen kişilere ürün detay sayfanıza yönlendirin.

Ürün videosu hazırlamak

Şu bir gerçek ki videolar ürün açıklamalarından daha fazla dikkat çekmekte. Bu nedenle reklam çalışmalarınızda ürün veya hizmetinizle ilgili video kullanmak dönüşüm oranınızı artıracaktır.

Videolarınızı dikkat çekici, ürünün pratik yönlerini ön plana çıkaracak şekilde hazırlayın. Video içerisinde kullanacağınız ses dosyaları ve metinler insanları yönlendirici ifadelerden oluşmasına dikkat edin.

Ücretsiz kargo seçeneği sunmak

Ücretsiz kargo seçeneği sunmak dönüşüm oranını etkileyen en önemli unsurlardan birisidir. İnternetten alışveriş yapan insanların büyük bir çoğunluğu kargo ücreti ödemek istemiyor. Bu nedenle alışveriş yaparken en dikkat ettikleri konunun başında kargo ücretinin ücretsiz olup olmadığıdır.

İnsanlar ücretsiz kargo seçeneği varsa satın almaya daha ılımlı oluyorlar. Bu nedenle sizlere tavsiyemiz reklam kampanyalarınızda ücretsiz kargo seçeneğini mutlaka sunarak dönüşüm oranlarınızı artırmaya çalışın.

Kullanıcı Deneyimine Önem Vermek
Kullanıcı deneyimine önem vermek

Kullanıcı deneyimine önem vermek

Dönüşüm oranlarını artırmak için dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda kullanıcı deneyiminin artırılmasıdır. Reklam kampanyalarınızı düzenlerken kullanıcı deneyimini artıracak çalışmalarda yapmanız gerekiyor. Kullanıcı deneyimini artırmak için;

 • E-ticaret sitenizin veya web sitenizin açılma hızını artırın
 • Site için navigasyonunu daha kolay hale getirin
 • Site kategorilerini daha anlaşılır bir şekilde kurgulayın
 • Ödeme adımlarını en az adımla yapılacak şekilde kolaylaştırın
 • Kredi kartı, EFT/Havale, kapıda ödeme, ön ödeme gibi bütün ödeme seçeneklerini sunun
 • Site tasarımında kafa karışıklığına sebep olacak bütün unsurları temizleyin

İletişim bilgilerini açıkça yazmak

E-ticaret sitelerinde satın alınma kararını verdiren en önemli unsurlardan biriside müşteri güvenilir görünmektir. Müşteri sizi güvenilir olarak algılarsa alışverişini yapmakta. Eğer güvenilir bulmazsa da isterseniz o ürünü en ucuz siz satın, sizden almayacaktır.

Sitede iletişim bilgilerini açıkça göstermek müşterinin size güven duymasını artıran önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle sitenizin tüm sayfalarında iletişim bilgilerinizi açıkça gösterin. Müşterilerin kafalarına takılan tüm konularda bu iletişim bilgilerinden size ulaşabileceklerini vurgulayın.

Sitenizde iletişim bilgilerinizi açık açık yayınlamak dönüşüm oranınızı önemli derecede artıracaktır. Bu konuda size tavsiyemiz sitenizde iletişim kanallarınızı çeşitlendirebileceğiniz kadar çeşitlendirin. İletişim kanallarından sizinle iletişime geçen kişilere en kısa süre içerisinde geri dönüş yapın.

E-ticaret dönüşüm oranları neden önemlidir?

Dönüşüm oranı optimizasyonun amacı e-ticaret sitenizin trafiğini artırmak değildir. Dönüşüm oranı optimizasyonunun amacı siteye gelen ziyaretçinin kendisinden beklenen davranışları yapmasını sağlamaktır. Siteye gelen ziyaretçi kendisinden beklenen davranışı sergilememesinin dönüşüm oranına hiçbir katkısı yoktur.

Dönüşüm oranı ziyaretçinin kendisinden beklenen davranışı sergilemek olduğundan yeri geldiğinde bu bire satış yeri geldiğinde e-mail aboneliği veya bir formu doldurmaktır. Reklam ağı pazarlama çalışmalarının başarılı olarak nitelenmesi, yürütülen reklam çalışmalarının istenilen şekilde devam etmesi için dönüşüm oranı oldukça değerli ve önemlidir.

Dönüşüm kodu (conversion pixel) nedir?

Dönüşüm kodu, ziyaretçiden beklenen bir davranışın kaç kez tamamlandığını takip eden ve yapılan işlemin başarılı bir şekilde tamamlandığını Facebook sunucularına aktaran bir kod parçacığına denir. Siteye eklenen dönüşüm kodunun her yüklenmesi bir dönüşüm sayılır. Yapılan reklam çalışmalarının tıklanma sonrasında ne kadar dönüşüm elde ettiğinin sağlıklı bir şekilde sayılabilmesi için dönüşüm kodunun sayfaya eklenmesi gerekiyor.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir