1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Seo

E-Ticaret SEO Teknikleri


0

E-Ticaret siteleri için trafik ve satış artıracak “e-ticaret SEO Teknikleri” hakkında bilgiler veriyoruz. E-ticaret siteleri için SEO stratejisi oluşturmak zaman, araştırma ve maliyet gerektirir. SEO çalışması yapmak için kendinize güveniyorsanız zaman ve araştırma sizin için çok sorun olmayacaktır.

Ama maliyet konusu sizin için sorun olabilir. E-ticarete yeni başlamış, bizlerin küçük ve orta büyüklükte bir e-ticaret sitesi diye tanımlayabileceğimiz sitelerin %80’inin nakit akışı sorunu bulunmakta. Haliyle de dijital pazarlama için, SEO çalışmaları için gerekli bütçeyi ayıramamakta.

Haliyle de başarılı olmaları zaman almakta yada uzun süre dayanamayacakları için sitelerini kapatmakta. Küçük e-ticaret sitelerinin nakit akışı sorunu var diye hiçbir şey yapmaması a doğru değil. Nakit akış sorunu var diye hiçbir şey yapmamak e-ticaret sitenize ciddi zararlar verir.

Sitenizin nakit akışı kısıtlı diye hiç bir şey yapmadan beklemek yerine araştırma ile öğrenebileceğiniz bazı SEO tekniklerini kendinizde uygulayabilirsiniz. SEO çalışmaları yeni müşterilere ulaşmak, daha fazla satış yapabilmek ve daha fazla görünürlüğü artırma anlamında çok önemlidir.

Bilinenin aksine SEO çalışması yaptırmak için öyle çok büyük devasa bütçelerin olması gerekmiyor. Küçük bütçeler ile e-ticaret sitenizin SEO stratejisini oluşturabilir ve bazı SEO araçlarına sahip olabilirsiniz.

Bu makalemizde e-ticaret siteleri için SEO çalışması neden önemlidir, e-ticaret siteleri için SEO çalışması nasıl yapılır, e-ticaret siteleri için hangi SEO teknikleri uygulanır konularında bilgiler vermeye çalışacağız.

e-ticaret SEO Teknikleri
e-ticaret SEO Teknikleri

E-ticaret siteleri için SEO neden önemlidir?

E-ticaret siteleri için SEO çalışmalarının önemli olmasının en büyük nedeni E-ticaret sitesi trafiğinin yarısından fazlasının organik aramalar sonucu gelmesidir. Bir e-ticaret sitesinde ücretli aramalardan gelen trafiğin oranı ise %15 civarındadır. Arama motorlarında daha fazla organik trafik alabilmek için planı bir SEO stratejisinin oluşturulup uygulanması gerekir.

Dijital pazarlama çalışmaları için yeterli nakit akışı ayıramayan ve bundan mahcubiyet duyan bir çok e-ticaret sitesi kullanıcıların %80’inin e-ticaret sitelerini bu yüzden ziyaret edemediğini düşünür.

Oysa insanların büyük bir çoğunluğu siyaret ettiği sitelerde ve sosyal medya platformlarında ücretli reklamları görmezden gelmekte. Ve ücretli reklam veren işletmelerin çoğunun güvensiz olduğunu düşünmekte.

SEO, kaliteli içerikleri olan e-ticaret sitelerinin kullanıcıların gözünde daha güvenilir olduğu izleniminin oluşmasına katkı sağlar. Kullanıcıların %66’sı bir e-ticaret sitesinde bir ürünün fiyatının uygun olmasından ziyade sitenin güvenilir olmasını önemsemekte.

İyi planlanmış bir SEO stratejisi sayesinde e-ticaret sitenizin trafiğini artırabilir, hedef kitlenizi daha anlayabilmek ve konumlandırabilmek için daha fazla veri toplarsınız.

SEO Teknikleri
Trafik ve satış artıracak SEO çalışmaları

Trafik ve satış artıracak SEO teknikleri

E-ticaret sitesi sahiplerinin sitelerinde satış ve trafiğini artırabilmek için uygulayabilecekleri bir çok yöntem bulunmakta. Trafik ve Satış Artıracak SEO Çalışmaları şunlardır;

 • Blog oluşturmak
 • E-ticaret sitesini mobil cihazlar için optimize etmek
 • Meta verilere dikkat etmek
 • Site haritası oluşturmak
 • Ücretsiz SEO araçlarından yararlanmak
 • Müşteri yorumlarını önemsemek
 • Google My Business hesabı oluşturmak.

Bir blog oluşturun

Blog oluşturmayan, oluşturduğu bloğun içeriklerini önemsemeyen e-ticaret sitelerinin erişimi ve trafiği artırma ihtimali azalmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre blog içeriği yayınlayan web siteleri blog içeriği yayınlamayan web sitelerine göre %97 daha fazla geri bağlantı almakta.

Bir e-ticaret sitesi için ilgili bir konuda blog içeriği oluşturmak organik anahtar kelime eklemenin en kolay yoludur. Düzenli olarak blog içeriği oluşturmak  arama motorlarının sitemizi daha sık ziyaret edeceği anlamına gelmekte. İnsanların sitenin arama motorlarında sıralamasını yükselten bu içeriği fark etme ihtimalleri daha fazladır.

Bir e-ticaret sitesinde düzenli içerik oluşturmak kadar doğru hedef kitle için doğru konularda içerik üretmek de önemlidir. E-ticaret sitesi hedef kitlesinin yaşına, satın alma alışkanlıklarına, ilgi alanlarına, hedef kitlenin amacına  uygun içerik geliştirirse kullanıcıların alaka düzeyini en üst noktaya taşımasına yardımcı olur.

Sitenizin amacına uygun ziyaretçi kitlesi çekebilmek, arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek için mutlaka blog oluşturun ve bu bloğa sürekli ve düzenli içerikler girin.

thumbnail
Önerilen Yazı
E-Ticaret Siteleri için Blog Neden Önemlidir?

Sitenizi mobil cihazlar için optimize edin

Google başta olmak üzere bütün arama motorları bir web sitesinin cep telefonu, tablet gibi cihazlardan da ziyaret edilebilmesini (ki buna mobil uyumluluk denmekte) çok önemsemekte.

Hatta Google mobil uyumlu olan siteleri üst sıralara çıkarmak için pozitif ayrımcılık yapacağını, mobil uyumlu olmayan siteleri de üst sıralara çıkarmayacağını açıkladı. Çünkü artık Google üzerinde yapılan aramaların yarısından fazlası mobil cihazlar ile yapılmakta.

Yapılan bir araştırmaya göre web sitelerin trafiğinin %67’si mobil cihazlar üzerinden gelmekte. Bu gerçekten hareketle e-ticaret sitesi sahipleri sitelerini cep telefonları için ne kadar çok optimize ederse o kadar çok görünür olur.

Web sitesinin yükleme süresi ne kadar çok azaltılabilirse sitenin mobil performansı da o kadar çok artmış olur.  Web sitenizin hızını PageSpeed Insights Testi ile ölçebilir, sitenizin yavaş açılmasına neden olan unsurları ortadan kaldırabilirsiniz.

Sitenize daha fazla ziyaretçi çekebilmek için sitenizi mobil uyumlu hale getirin. Mobil uyumlu hale getirdiğiniz e-ticaret sitenizde mobil uyumluluk için sürekli iyileştirmeler yapın. Blog içeriğinizde kullanmış olduğunuz görsellerin boyunu küçültün, yazı fontlarının sunucu üzerinden yüklenmesini, sitenizin maksimum hızda açılmasını sağlayın.

thumbnail
Önerilen Yazı
Fotoğraf Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır? – En Etkili Ücretsiz 5 Araç

Meta verilere dikkat edin

Meta veriler arama motorlarının bir web sitesini ziyaret ettiğinde ziyaret edilen sayfanın içeriğinin ne olduğunu anlatan kısa açıklamalardır. Arama motorları bir web sitesini ilk ziyaret ettiğinde önce meta açıklamalara bakar ve sayfanın konusunun ne olduğunu, içeriğinin ne olduğunu anlamaya çalışır.

Bu anlamda meta açıklamaları yol gösteren mihmandarlar olarak tanımlayabiliriz. Nasıl ki yeni gelen kişiye önden yol gösteriler meta açıklamalarda arama motorları botlarına bu anlamda yol gösterir. Meta veriler bir web sitesinin Google da ki sıralamasını etkileyen önemli faktörlerden biridir.

Bir sitedeki tüm sayfaların meta açıklaması olmalıdır. Eğer meta açıklaması yoksa bu ciddi bir eksiklik olarak değerlendirilir. Meta açıklamalar 160 karakterden fazla olmamalıdır. Sayfanın konusunu, içerk hakkında ön bilgiyi 160 karakter ile anlatmalısınız.

Bu anlamda meta açıklamalar gereksiz kelimelerden oluşmamalı. Konu ile alakalı aranma hacmi en fazla olan kelimeler kullanılıp açıklama yazılmalı. Cep telefonlarında meta açıklamaların 135 karakteri gösterildiği için yazılan meta açıklamaların kesilmemesi için 135 karakterden fazla olmamasını tavsiye ederiz.

Bir web sitesinde dikkat edilecek önemli konulardan biriside URL adreslerinin kısa ve aranma hacmi yüksek, sayfa içeriği hakkında bilgi vermesidir. URL adresleri çok uzun cümlelerden oluşmamalı. Mümkün olan en kısa kelimelerle sayfanın içeriği hakkında bilgi vermelidir.

Çok uzun URL adresleri arama motorlarının sayfanın konusunu anlamlandırmasında zorlanmaktadır. Bu yüzden arama kısa URL adresleri kullanılarak arama motorlarına yardımcı olmak gerekir.

Site haritası oluşturun
ite haritası oluşturun

Site haritası oluşturun

Nasıl ki bir fiziki lokasyona gelen insanların rahatça dolaşabilmeleri için haritalar yapılıyor, web sitelerinde de arama motorlarının rahatça dolaşabilmeleri için adına site haritası denilen yönlendirme levhalarının olması gerekir. Site haritaları arama motorlarının web sitesi içerisinde dolaşmalarını hızlandırır.

Bunun her web sitesinin mutlaka bir site haritası olmalıdır. Eğer sitenizin site haritası yoksa online site haritası oluşturmanızı sağlayan online siteler ile kolayca hazırlayabilirsiniz. Google arama motoruna “site haritası oluşturma” diye yazarsanız bu konuda bir çok web sitesine ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz SEO araçlarından yararlanın

SEO çalışması yapabilmek için profesyonel SEO araçlarını kullanmak gerekir. Profesyonel SEO araçlarının aylık veya yıllık çok yüksek ücretleri bulunmakta. Bunun yanında e-ticaret yeni başlamış, SEO çalışmaları için yeterli nakiti olmayan sitelerin kullanabileceği bir çok ücretsiz SEO araçları bulunmaktadır.

Ücretsiz SEO araçları web sitenizi derinlemesine analiz ederek eksik olan kısımları size listeler. Listelenen eksiklikleri kısa sürede ortadan kaldırdığınızda arama motorlarında da sıralamanız yükselmeye başlar.

thumbnail
Önerilen Yazı
En İyi Ücretsiz SEO Araçları

Müşterileri yorum bırakmaya davet edin

E-ticaret sitelerinde inanların bir ürünü almasına etki eden en önemli unsurlardan biriside o ürünü önceden almış olan insanların o ürün ile ilgili yorumlarıdır. Bir yorum bir ürünün satılmasına engel olduğu gibi bir ürünün hemen satılmasını da sağlayabilir.

Bir ürünle veya site ile ilgili olumlu yorumlar güven unsurunun oluşmasına katkı sağlar. Bunun yanında ürün veya site ile ilgili olumsuz bir yorumda güvensizlik olarak nitelendirilmeye sebep olabilir.

E-ticaret sitenizin ürün ve blog içerikleri yorum yapmaya müsait olmalıdır. Bunun yanında insanlar ürün veya içerikle ilgili puan verebilecekleri eklentilerde olmalıdır. İnsanlar yorumları kolayca yazabilmeli yorum yazmaları olabildiğince kolaylaştırılmalıdır.

İnsanlar iyi izlenimlerini kolay kolay yorum olarak yazmazlar. Ama olumsuz bir deneyimlerini anında yazıya dökerler. İnsanlara olumsuz kullanıcı deneyimi yerine iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatıp bu iyi deneyim için yorum yazdırabilmelisiniz.

İnsanları yorum yazmaya teşvik etmek için yorum yapanlara, hediye çeki, indirim kuponu gibi argümanlarla teşvik etmelisiniz. E-ticaret sitenizden ürün alan insanlara spam yapmadan aldıkları ürünle, yaşadıkları alışveriş deneyimleri ile ilgili yorum yazmalarını isteyen e-postalar gönderebilirsiniz.

Bir Google My Business profili oluşturun

İnsanlar artık bulmak istedikleri, öğrenmek istedikleri, izlemek istedikleri her şeyi arama motorları üzerinden aratıyor. Ülkemizde de en fazla kullanılan arama motoru Google’dır. Google uzun süredir bir insanın yapmış olduğu arama sonuçlarında o kişinin yaşadığı lokasyona en yakın web sitelerini listelemekte.

Eğer fiziksel bir lokasyonda hizmet veriyor iseniz işletmenizi mutlaka Google My Business hesabı oluşturmalısınız.

Google My Business hesabı oluşturmak tamamen ücretsizdir. Google veya başka bir firmaya kayıt için ücret ödemezsiniz. Google My Business kaydı için ücret isteyen olursa da kesinlikle itibar etmeyin. Google My Business üyeliği birkaç dakikada yapabilirsiniz. Google My Business üyeliği ile işletmenize ait işletme adını, adresini, telefonunu, adresini, çalışma saatlerini Google’a eklemiş olursunuz.

thumbnail
Önerilen Yazı
En Detaylı Google Benim İşletmem Rehberi

Sonuç olarak…

SEO çalışması zaman, emek ve maliyet gerektirir. SEO çalışması yaptırmak için alanında tecrübeli bir Seocu ile çalışmanızı tavsiye ederiz. SEO çalışması için ücret ayıramıyorsanız bile kısa bir araştırma ile sizde bazı SEO yöntemini uygulayabilirsiniz.

Yukarıda anlatmış olduğumuz 7 yöntem haricinde bir sürü daha SEO yöntemi bulunmaktadır. Yukarıda anlatmış olduğumuz yöntemleri uygulamakla bile sitenize kısa zamanda trafiğin geldiğini ve sıralamalarınızın gözle görülür düzeyde yükseldiğini göreceksiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aybars Arslantürk Marmara Üniversitesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Bilgisayarlarla erken yaşta tanışması onun teknoloji alanındaki merakını ve becerilerini şekillendirmiştir. Kariyerine adım attığı SEO dünyasında kendini geliştiren Aybars şu anda bir SEO ajansında uzman olarak çalışmaktadır. SEO alanındaki derinlemesine bilgisi ve stratejik yaklaşımıyla markaların çevrimiçi görünürlüğünü en üst düzeye çıkaran kampanyaları yönetir. Basketbol oynamak onun için hem eğlenceli bir aktivite hem de rekabetçi ruhunu besleyen bir tutkudur. Aynı zamanda seyahat etmek, yeni yerler keşfetmek ve farklı kültürlerle etkileşimde bulunmak onun vizyonunu genişletir ve yaratıcı düşünmesine katkı sağlar.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir