1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

İnternetten Oto Aksesuar Satmak


0

İnternetten oto aksesuar satmak nasıl yapılır hemen öğrenin. Her gün daha da büyüyen ve geniş bir kitleye ulaşan e-ticaret, internet satışlarının yaygınlaşmasına neden olur. İnternetten satışta pek çok firmanın yöneldiği oto aksesuarları, otomotiv sektörünün popülerliği nedeniyle dikkat çeker.

İnternet satışına başlayan e-ticaret işletmeleri tarafından müşterilere sunulan oto aksesuarlar, en çok satılan ürünler arasında yer alır. İnternetten oto aksesuarı satışı nasıl yapılır sorunuza cevap olarak paylaşılabilecek her tür bilgiyi sizler ile bu yazımızda bir araya getirdik.

internetten oto aksesuar satmak
internetten oto aksesuar satmak

İnternetten oto aksesuar satmak için neler gereklidir?

İnternetten oto aksesuarı satmak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz. Bu adımlar şunlardır;

 • İnternetten Satış Yapabilmek İçin Şirket Kurulumu Yapın
 • Oto Aksesuarları Toptan Alabilmek İçin Güvenilir Bir Tedarikçi Bulun
 • Ürün Çeşitliliğini Elinizden Geldiğince Artırmaya Çalışın
 • Otomotiv Sektörünü Tanıyarak Sektöre Uygun Bir Sanal Mağaza Tasarımı Gerçekleştirin
 • SEO ve Reklam Çalışmalarına Özen Gösterin
 • Sosyal Medya Çalışmalarında Özenli Davranın
 • Pazaryerlerinde Satış Yapmaya Başlayın

İnternetten satış yapabilmek için şirket kurulumu yapın

İnternetten oto aksesuarı satışı için atılması gereken ilk adım, şirket kurulumudur. E-ticaret sektöründe satış yapabilmek için en önemli kural, resmi bir şirkete sahip olmaktır. Ürün satışı yapmak ve fatura kesmek gibi işlemler, ancak şirketler tarafından gerçekleştirilebilir.

Şahıs, anonim ya da limited şirket kategorisinden herhangi birinde kurulum yaparak e-ticaret sektörüne giriş yapmanız mümkündür. Hangi alanda faaliyet göstereceğiniz ve şirketi kurulumunda harcayabileceğiniz miktara göre uygun şirket türünü seçmeniz beklenir.

Şirket türünü belirledikten sonra kurulum sürecinde bir uzmandan yardım alabilir ya da kendi bilgileriniz ile kurulumu tamamlayabilirsiniz. Böylece ürün alım-satımında şirket adına fatura kesme imkanına erişirsiniz. 

thumbnail
Önerilen Yazı
Oturduğun Yerden Online Şahıs Şirketi Kur

Oto aksesuarları toptan alabilmek için güvenilir bir tedarikçi bulun

Şirket kurulumu tamamlandıktan sonra yapılması gereken ürünlerin temin edileceği güvenilir bir tedarikçi bulmaktır. Birbirinden farklı yüzlerce farklı modelde oto aksesuarını şirketler ile buluşturan tedarikçiler, e-ticaret sitelerinin satış yüzdelerinde önemli bir etkiye sahip olur.

İster bir ister birden fazla tedarikçiyle çalışarak şirketinizin geniş bir ürün yelpazesini müşterilere sunmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra çok sayıda tedarikçi arasından seçim yaparken dikkat etmeniz gereken bazı faktörler mevcuttur.

Tedarikçinin toplam kaç firmayla çalıştığı, elinde kaç çeşit ürün bulunduğu, size ne kadar uzaklıkta yer aldığı ve minimum hangi fiyata sipariş verdiği; tedarikçi seçerken göz önünde bulundurulan en önemli faktörledir.

Bu faktörler doğrultusunda seçtiğiniz tedarikçiden memnun kalmama olasılığınız oldukça düşüktür. Oto aksesuarlara toptan ve kolay şekilde ulaşabilmek için piyasadaki güvenilir tedarikçilerden yardım alabilirsiniz.

İnternetten oto aksesuar satışı
İnternetten oto aksesuar satmak

Ürün çeşitliliğini elinizden geldiğince artırmaya çalışın

Otomotiv sektörüne bakıldığında çok farklı otomobil ve oto aksesuar modeli göze çarpar. Her otomobil kendine özgü özelliklere sahip olduğundan seçilecek oto aksesuarlarının da aynı özgünlükte olması istenir.

Bu nedenle oto aksesuar satışı yapacak e-ticaret siteleri, ürün çeşitliliği ile müşterilerin ihtiyaçlarını gidermeyi hedefler. Ürün yelpazesi oluştururken farklı marka ve modeldeki araçlara uygun seçeneklere yer verilmesi, şirketlerin daha geniş bir kitleye hitap etmesini sağlar.

Kış lastiği, paspas, koltuk kılıfı, akü, ses sistemi, görüntü sistemi, performans ürünleri ve otomobil yedek parçaları; e-ticaret sitelerinin müşterilere sunması gereken oto aksesuarlardan en bilinenleridir. Bu ürünlerin farklı model seçeneklerini paylaşan e-ticaret şirketlerin hedef kitle açısından istediği konuma gelmesi daha kolaydır.

Bundan dolayı ürün çeşitliliğini artırarak sitenizi geniş çaplı bir satış noktasına dönüştürmeniz mümkündür.

Otomotiv sektörünü tanıyarak sektöre uygun bir sanal mağaza tasarımı gerçekleştirin

İnternetten oto aksesuar satışı yapacak e-ticaret sitelerinin sektördeki kitleye hitap edebilecek bir sanal mağaza oluşturması gerekir. Sanal mağazanın tasarımı, müşterilerin ilgisi ve satış oranları konusunda oldukça önemli bir paya sahiptir.

Öncelikle sitenin sade ve şık bir görünümde olması önerilir. Müşterilerin gözünü yormayan bu tarz siteler, daha yüksek satış oranlarına ulaşır. Bunun haricinde site tasarımında tercih edilen renkler, konsept ve slider alanları; e-ticaret şirketlerinin başarısında etki gösterir.

Oto aksesuar satışı yapan şirketlerin genel olarak siyah ve turuncu renklerine yöneldiği bilinir. Siyah renk lük ürünleri çağrıştırırken turuncu renkse müşterileri ürün satın almaya teşvik edici özelliktedir. Bu nedenle pek çok oto aksesuar satan şirket, bu renk tonlarında bir site tasarımı gerçekleştirir.

Sitede yer alan banner ve slider alanları, tasarım konusunda önem verilmesi gereken unsurlardan diğerleridir. Site içi reklam ve yönlendirmelerin yerleştirildiği bannerlar, müşterilere büyük kolaylık sağlar.

İlgili kategoriye girişi hızlandıran banner alanları, aynı zamanda kategori içerisindeki linklenen ürünlerin daha fazla satılmasına yol açar. Kampanya, marka sayfaları ve ürün öne çıkarmalarının yapıldığı slider alanları; e-ticaret sitesi tasarımında oldukça dikkat çeker.

Bu alanların tasarımını özenli ve çarpıcı yaptığınız takdirde satışlarınızı artırmanız daha pratik hale gelir. Son olarak ürün fotoğrafları ve açıklamaları konusunda hassas davranmak gerekir. Ürünlerin satış oranında önemli bir etkiye sahip fotoğraf ve açıklamalar, e-ticaret sitesi tasarımını tamamlayıcı noktadır. 

SEO ve reklam çalışmalarına özen gösterin

Oto aksesuar satışı yapmayı düşünen e-ticaret siteleri, SEO ve reklam çalışmaları hakkında mutlaka girişimde bulunmalıdır. SEO uyumlu anahtar kelime ve kategori belirlemeleri ile Google tarzı arama motorlarında üst sıralara yerleşmek son derece kolaydır.

Bunun haricinde Google’da reklam vererek arama motoru ziyaretçilerinin sitenize yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Bir yandan anahtar kelime çalışmaları diğer yandan Google reklamları ile şirketinizin kısa sürede hedef büyümeye ulaştığını görebilirsiniz. 

Sosyal medya çalışmalarında özenli davranın

Günümüzde e-ticaret kadar hızlı büyüyen bir diğer sektör, sosyal medya olarak kabul edilir. Dünyanın dört bir yanından milyonlarca kişinin üye olduğu sosyal medya platformları, e-ticaret şirketlerinin satışında büyük bir rol oynar.

Gerekli sosyal medya çalışmalarını gerçekleştirerek şirketinizin büyüme sürecini hızlandırabilirsiniz. Sosyal medyada samimi bir dil kullanmak, ürünleri videolar aracılığıyla tanıtmak ve profesyonel fotoğraf çekimleri paylaşmak; şirketlerin dikkat etmesi gereken konulardandır.

Bu çalışmalarda sektör ile ilgili anahtar kelimeler kullanarak başarılı reklamlar vermeniz mümkündür. Ayrıca bu şekilde hedef kitlenize ulaşma şansınız da daha fazladır. Bunun haricinde Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında farklı etkinlikler ile müşterin ilgisini taze tutabilirsiniz.

Canlı yayınlar, çekilişler, bilgilendirme toplantıları ve güncel paylaşımlar; takipçi sayınızın yükselmesini sağlayacak ipuçlarıdır. Yeterli takipçi sayısına ulaştıktan sonra e-ticaret sitenizin sosyal medya platformlarında da tanınır bir markaya dönüşmesi mümkün olur.

İnternetten oto aksesuar satışı konusunda önemli bir adım olarak görülen sosyal medya çalışmaları sayesinde şirketinizin başarısını katbekat artırabilirsiniz.

Pazaryerlerinde Satış Yapmaya Başlayın

Pazar yerlerinde satış yapmaya başlayın

E-ticaretin en büyük satış alanlarından biri, sanal pazaryerleridir. Birbirinden farklı pek çok pazaryerinin göze çarptığı otomotiv sektörü, e-ticaret sitelerine farklı satış imkanları sunar. Türkiye ve dünya geneline bakıldığında e-ticaret şirketlerinin büyük çoğunluğunun pazaryerlerinde satış yapmayı tercih ettiği görülür.

Pazaryerinde satış yapmanın en büyük avantajı, şirketinizin tanınırlığı fark etmeksiniz büyük bir alıcı kitlesine ulaşabilmektir. Ancak pazaryerinde satış yapabilmek için bazı işlemlerin tamamlanması gerekir. Site ve pazaryeri entegrasyonu, satış konusundaki en önemli adımdır.

Sanal mağazanızı pazaryeri ile entegre ederek hemen satışa başlama şansınız mevcuttur. Ayrıca birden çok pazaryerinde aynı anda satış yapmak da mümkündür. Bu sayede kendi e-ticaret siteniz haricinde farklı platformlarda da ürün satışı gerçekleştirme fırsatını yakalarsınız.

Satış oranlarını gözle görülür biçimde artıran pazaryeri entegrasyonları, e-ticaret sitelerinin birçoğu tarafından dikkate alınır. Bulunduğunuz bölgede satış yapan pazaryerlerini tespit ederek buralarda satış yapmaya başlayabilirsiniz.

İnternetten oto aksesuar satışı nasıl yapılır sorusunu cevaplandırabilecek kadar bilgi edindikten sonra kendi e-ticaret sitenizde oto aksesuar satışı yapabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Türkiye de En Çok Bilinen E-Ticaret Pazar Yerleri Nelerdir?
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir