1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

İnternetten Kişiye Özel Ürünler Nasıl Satılır?


0

Kişiye özel ürünler internetten nasıl satılır hemen öğrenin. E-ticaret sektörü, birbirinden farklı ürünlerin internet aracılığıyla müşterilere ulaştırılmasında görev alır. Özellikle son dönemde internetin ve online alışveriş yaygınlaşmasıyla daha fazla dikkat çeken e-ticaret piyasası, firmalara büyük kolaylık sağlar.

Milyonlarca ürünü müşteriler ile buluşturan e-ticaret sitelerinden bazıları, kişiye özel ürünlerin internetten satışına aracılık eder. İhtiyaçlara kolay ve hızlı yoldan erişilmesini mümkün kılan e-ticaret sektörü, yeni girişimcilerin sıklıkla ilgilendiği bir alan olur.

Özgün kişiye özel ürünlerin satışında önemli bir rol oynayan firmalar, internetten alışveriş kolaylığını gözler önüne serer. Kişiye özel ürünler internetten nasıl satılır, e-ticarete nasıl girilmelidir sorularının merak edilen cevaplarını sizlere bu yazıda aktardık.

kişiye özel ürünler nasıl satılır?
kişiye özel ürünler nasıl satılır?

İnternetten kişiye özel ürünler satmak

İnternetten kişiye özel ürünler satmak için yapılması gereken bir takım işler vardır. Bunlar şunlardır;

 • Başarılı Bir Şirket Kurun
 • Rakip Analizi ve Pazar Araştırması Konusunda Detaya İnin
 • Hangi Ürünleri Satacağınızı Belirleyin
 • Şirketiniz İçin Bir Tedarikçiyle Anlaşın
 • E-Ticaret Altyapısı Seçin
 • Sosyal Medyanın Gücünü Unutmayın
 • Pazaryerlerinde Satış Yapın

Başarılı bir şirket kurun

E-ticarette hangi kategoriye yönelik satış yapıyorsanız yapın, tamamlamanız gereken ilk işlem şirket kurulumudur. İnternet satışının resmiyet dökülmesine olanak tanıyan kurulum, devlet onaylı kurumlar tarafından gerçekleştirilir.

Şirkete dair fatura ve gider işletimi için vergi mükellefi olmak zorunludur. Bunun için de şirket kurulumu gerekmektedir. Şirket kurmadan önce hangi şirket türünün işletmenize uygun özellikte olduğunu belirlemelisiniz. İşletme ile uyumsuz bir şirket kurmak, sizlere yarardan çok zarar getirir.

Bu nedenle şirket türü belirlerken son derece özenli davranmanız önerilir. E-ticarette kişiye özel ürünler satmayı düşünen firmaların kolay kurulup kapatılabilen şahıs şirketlerini tercih ettiği görülür.

Ancak faaliyet ve ihtiyaçlar doğrultusunda limited ya da anonim şirket kurulumuna da yönelebilirsiniz. Şirket kurulumundan kısa bir süre sonra e-ticaret aracılığıyla satış yapmanız mümkündür. Her şeyin dijitale dönüştüğü günümüzde e-ticaret sektörünün önde gelenleri arasına girebilmek için hemen şirket kurulumunu tamamlamak ve piyasaya giriş yapmak gerekir.

Ücretli ya da ücretsiz şekilde e-ticaret şirketinizin kurulum sürecini gerçekleştirebilirsiniz. Kişiye özel ürünler satmak için atılması gereken ilk ve en önemli adım şirket kurulumudur.

rakip analizi
Rakip analizi

Rakip analizi ve pazar araştırması konusunda detaya inin

Kişiye özel ürün satışı yapacak e-ticaret firmalarının dikkat etmesi gereken bazı unsurlar mevcuttur. Şirket başarısında doğrudan ya da dolaylı olarak etkisi bulunan bu unsurlar, rakip analizi ve pazar araştırmalarıdır.

Piyasanın en doğru şekilde tanınmasını sağlayan analizler, şirketlerin büyüme sürecini kısaltıp uzatabilecek derecede önemli görülür. Rakip analizinde yapmanız gerekenler, şirketinizle aynı sektörde hizmet veren diğer e-ticaret firmalarının niteliklerini incelemektir.

Rakiplerinizin kalitesi ve gelişmişliğine bakarak kendi şirketiniz için hedefler koymanız mümkündür. Rakip firmaların ürün fiyatları, SEO çalışmaları, sosyal medya kampanyaları, e-ticaret sitesi tasarımları ve müşteriye alışverişe yöneltecek hamleleri hakkında bilgi almak; rakip analizinin genel adımlarıdır.

İnternetten kişiye özel ürün satışı yapan rakip firmaları bu açılardan değerlendirerek piyasada öne çıkmak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Rakip analizi kadar önem arz eden bir diğer konu, pazar araştırmalarıdır.

Satacağınız kişiye özel ürünlerin karlılığı, fiyat aralığı ve piyasa ömrünü pazar araştırmaları ile tespit edebilirsiniz. Bu analizler sayesinde firmanızı çok daha kısa sürede büyütebilirsiniz.

Hangi ürünleri satacağınızı belirleyin

E-ticaret üzerinden kişiye özel ürün satışı yapacak firmaların öncelikle ürün yelpazesi oluşturması gerekir. Bunun için de hangi ürünlerin satışa sunulacağına karar verilmelidir. Kişiye özel ürünler müşterilerin isteğine göre tasarlandığından hedef kitlenin istek ve ihtiyaçları, satılacak ürünlerin belirlenmesinde önemli bir görev üstlenir.

Ürün seçiminde sektörün en çok satılan ürünleri, özel gün hediyeleri, pazaryerlerinin trend ürünleri, özel aksesuar seçenekleri ve özel ev dekorasyon modelleri başta olmak üzere farklı kategorideki kişiye özel olabilecek ürünleri araştırabilirsiniz. Özellikle ürün tasarımını kendiniz yapmayı düşünüyorsanız piyasadaki modellerden fikir almak, işleri büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Şirketiniz için bir tedarikçiyle anlaşın

Kişiye özel ürün satışı yapacak e-ticaret firmaları, genellikle tedarikçilerden yardım alır. Yeni ya da eski, modern ya da vintage fark etmeksizin her çeşit ürünü sizlere ulaştırmayı hedefleyen tedarikçiler; ürün teminini daha pratik hale getirir. Ancak tedarikçi seçiminde dikkatli davranmanız gerekir. Yanlış ya da piyasaya uyumsuz bir tedarikçi seçmek, şirket başarınızın olumsuz yönde değişmesine yol açabilir.

Tedarikçilerin stokunda bulunan ürün miktarı, hangi firmalar ile çalıştığı, referansları, çalışma stili ve stok devir hızı; tedarikçi seçiminde göz önünde bulundurulması gereken kriterlerdir. Ürün tedariğinde süre ya da miktar açısından sıkıntı yaşamamak adına birden çok tedarikçiyle çalışmanız önerilir. Doğru tedarikçileri seçerek şirketinizin piyasadaki yerini uzun zaman koruyabilirsiniz.

E-ticaret altyapısı seçin

İnternetten kişiye özel ürün satışı, pek çok e-ticaret sitesinin faaliyet gösterdiği alandır. E-ticaret sitelerinin internette hizmet verebilmesi için e-ticaret altyapılarına başvurması gerekir. Firmaların bu konuda iki farklı yönteme yöneldiği görülür. Bunlardan ilki, açık kaynak kodlu e-ticaret altyapılarıdır. Ücretsiz kullanım imkanı bulunan açık kodlu altyapılar, geliştirilmeye açık özelliktedir.

E-ticarette özgün bir site oluşturmak isteyenler, açık kodlu e-ticaret altyapılarından yararlanmayı tercih eder. Ancak açık kodlu e-ticaret altyapılarının bazı özellikleri, site sahiplerini farklı yöntemlere iter. Modül, entegrasyon, tasarım ve yazılımcı için yapılması gereken masraflar; firmaların açık kodlu e-ticaret altyapılarından uzaklaşma nedenleridir.

Açık kodlu e-ticaret altyapısı kullanmak istemeyenler, hazır e-ticaret altyapılarına yönelir. Bir e-ticaret sitesinde ihtiyaç duyulabilecek her şeyi içerisinde bulunduran hazır altyapılar, genellikle piyasaya yeni giriş yapanlar tarafından seçilir.

Ek masrafların minimuma indirgendiği hazır e-ticaret altyapıları, şirketlerin gelir-gider hesaplarında karışıklık olmasını büyük oranda engeller. Bu iki yöntemden hangisi size ve çalışma stilinize uygunsa o altyapı seçeneğinden yararlanabilirsiniz.

Sosyal medyanın gücünü unutmayın

Nasıl ki teknolojik gelişmeler nedeniyle e-ticaret daha popüler hale geldiyse sosyal medya platformları da daha geniş bir kitleye hitap etmeye başlamıştır. Bundan dolayı e-ticaret firmalarının satış konusunda sosyal medyadan destek alması oldukça normaldir.

İnternetten kişiye özel ürün satışında yardımcı olacak sosyal medya çalışmaları, site sahiplerinin ilgilenmesi gereken konular arasında yer alır. Günümüzün en popüler sosyal medya platformları İnstagram, Facebook ve Twitter; e-ticaret sitelerinin site haricinde satış yaptığı platformlardır. Canlı yayın, çekiliş ve indirim gibi kampanyalar ile sosyal medya hesabınızdaki takipçilerin ilgisini taze tutmanız mümkündür.

Ayrıca geçtiğimiz aylarda İnstagram ve Facebook’a gelen shop özelliği de e-ticaret sitelerinin sosyal medyada satış yapabilme şansını artırmıştır. Satmak istediğiniz kişiye özel ürünleri sosyal medya hesabınızda tanıtarak müşterileri ürünler hakkında bilgilendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra müşteriler ile birebir iletişime geçerek şirket güvenilirliğini kanıtlayabilirsiniz.

online pazar yerleri
Pazaryerlerinde Satış Yapın

Pazaryerlerinde Satış Yapın

Günümüzün en güvenilir ve pratik satış ortamlarından bir diğeri, sanal pazaryerleri olur. E-ticaret sitelerinin büyük çoğunluğu, pazaryerlerinde satış yaparak işlerini büyütmeyi hedefler. Trendyol, Hepsiburada, N11 ve Gittigidiyor gibi birbirinden farkı onlarca pazaryeri; kişiye özel ürün satışı yapan e-ticaret firmalarının ilgisini çeker.

Pazaryerleri aracılığıyla şirketler bir yandan marka bilinirliğini artırırken diğer yandan pazaryerlerinin geniş müşteri kitlesi sayesinde daha çok kişiye ürün tanıtımı ve satışı yapma fırsatını yakalar. Özellikle sektöre yeni giriş yapan e-ticaret siteleri, pazaryerlerinin hazır müşteri kitlesinden faydalanmayı düşünebilir. Fakat pazaryerlerinde satış yapmanın da bazı pürüzleri bulunur.

Pazaryeri entegrasyonu kullanmak, sık sık reklam vermek, ürün başlıklarına özel notlar eklemek ve ürün açıklamalarına özen göstermek; pazaryerlerinde kişiye özel ürün satarken işinize yarayacak ipuçlarıdır. Pazaryerlerindeki diğer firmalar ile farkınızı göstererek müşterilerin beğenisini kazanmanız mümkündür.

Kişiye özel ürünler internetten nasıl satılır, e-ticarete nasıl girilmelidir sorularına vereceğiniz cevaplar yardımıyla e-ticaret sitenizde başarılı işler ortaya çıkarabilirsiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir