1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

İnternetten Yöresel Ürün Satışı Nasıl Yapılır?


0

İnternetten yöresel ürün satışı nasıl yapılır öğrenmek istermisiniz? İnternetten yöresel ürün satışı, son dönemlerde en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Yöresel ürün satışı diğer ürünlerin satışından biraz farklı olup bazı kriterlere sahip olmak gerekiyor. Bu kriterler kısaca şu şekildedir;

 • Organik ürün satmak için kendinize ait bir fiziksel dükkanınızın veya üretim yerinizin olması gerekir. Eğer böyle bir yere sahip değilseniz, ürünlerinizi sanal pazar yerleri üzerinden satabilirsiniz.
 • Sabit ya da online fark etmeksizin pazar yeri oluşturabilmek için sektör şartlarına uygun olan bazı sertifika ya da belgelere sahip olmalısınız. Ancak bu sayede ürünlerinizin gerçek anlamda organik ve doğal olduğunu müşterilerinize ispatlayabilirsiniz.
 • Doğal ve organik ürünleri sürekli olarak alabileceğiniz bir yer olmalıdır. Ya da siz üretimini siz yapmalısınız.
internetten yöresel ürün satışı
internetten yöresel ürün satışı

Yöresel ürün satışı nedir?

Son zamanlarda içeriğinde zamanla insan genetiğini bozacak ve pek çok hastalığa zemin hazırlayacak GDO’lu gıdalar üretilmeye başlandı. İnsanlar da üretilen bu ürünlerin zararlarından kendilerini koruyabilmek için beslenmelerine daha çok dikkat edip yöresel ve doğal ürün arayışı içine girdi. Günümüzde bu tarz gıda ürünlerini temin edebileceğiniz pek çok yer bulunmaktadır. Ancak bu yerlerin çoğu şehir hayatı içerisinde gerçekten %100 organik ürün satışı yapamaz.

Bu gerçekten hareketle pek çok insan gerçek anlamda doğal ürün satışı yapan mekanlara yönelmekte. Çalışma hayatı ve ailesel faktörler göz önünde bulundurulunca insanların köy ya da kasaba gibi yerlerde akrabaları yoksa organik ürün temin edebilmeleri bir hayli zor olmaktadır. Temin edebilme imkanı olsa bile günlük yaşam yoğunluğundan dolayı da oralara gitmek için zaman bulunmaz. Bundan dolayı da yöresel ve organik ürünler sosyal medya ya da yöresel ürün satışı yapan e-ticaret siteleri gibi online ortamlardan temin edilir.

Yöresel ürün satışının ne olduğunu tanımlayacak olursak;

 • Süt, yoğurt, yumurta ya da et ve süt ürünleri gibi doğal yollarla üretimi yapılan ürünlerin satışına denir.
 • Bu ürünlerin bakkal, market veya şarküteri gibi yerlerde satışını ifade eder.
 • Online ortamda organik ürün satışı yapmak ile vergi mükellefi, belgeli e-ticaret satış siteleri yapabilir.

Yöresel ve doğal ürün satışı yaparak son derece geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Bu ürünlerin satışını yapan siteleri internet üzerinden bulup incelemek için ise Google gibi arama motorları üzerinden “yöresel ürün satan siteler” şeklinde arama yapabilirsiniz.

Yöresel ürün satışı nasıl yapılır?

Yöresel ürün satışı yapmak istiyorsanız; online satış e-ticaret sitesi kurmak ya da pazar yerlerinde mağaza açmalısınız. Doğal ürün satışı yapmak için belli başlı konularda bilgi sahibi olmanız gerekir.

Son senelerde koruyucu gıda maddeleri içeren ürünlerin sayısı artarken, bununla beraber gelen sağlık problemleri de artmaktadır. Bu nedenden dolayı da yöresel ve doğal ürün satışı yapan e-ticaret sitelerine olan ilgide artmıştır. Özellikle de şehirlerde apartman yaşantısı süren pek çok insan; çocuğu olan kişiler, sağlıklı yaşamaya özen gösteren bireyler, köylerden ve kasabalardan şehirlere getirilen doğal ürünler tüketmeyi tercih etmektedir.

Köy ya da çiftliklerde üretilen doğal ürünler, özellikle çocuk gelişimi açısından son derece önemlidir. Bu ürünlerin sağlık yönünden çok önemli olduğu herkes tarafından bilinir. Bundan ötürü de bu ürünleri satın alma talebi artar. Doğal ürünlerin yapımında herhangi koruyucu ya da katlı maddesi kullanılmadığı için tercih edilmekte olup bu ürünler sağlık açısından da son derece faydalıdır.

Şehir yaşantısı süren kişiler çevrelerinde yöresel ve organik ürünler satışı yapan güvenilir yerleri bulabilmesi bir hayli zor olduğu için, bu ürünlerin satışını yapan ve internet ortamında bulunan e ticaret sitesi platformlarına yönelirler. “Yöresel ürün satışı nasıl yapılır?” sorusuna cevap verelim.

Yöresel ürün satışı yapabilmek için;

 • Şirketinizi kurun
 • Satılabilecek Niş Yöresel Ürünler Belirleyin
 • E-ticaret Altyapınızı Belirleyin
 • İlgi Çekecek Ürün Görselleri Kullanın
 • Kargo Aşamalarını Dikkatli Planlayın
 • Sanal Pos Entegrasyonunu Yapın
 • Dijital Pazarlama Çalışmaları Yapın
yöresel ürün satışı
Şirketinizi kurun

Şirketinizi kurun

Yöresel ürün satışını internet üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için kendi e-ticaret sitenizi açıp sadece buradan satış yapabilir, sadece yöresel ve doğal ürün satışlarına uygun olan pazar yeri platformları üzerinde mağaza açıp satış yapabilir veya her iki yöntemi de kullanabilirsiniz. Ancak ister kendi e-ticaret sitenizden istersenizde pazar yerlerinde mağaza açıp satış yapıyor olun satış yapabilmek için mutlaka vergi levhanızın olması gerekiyor. Vergi levhası alabilmek içinse şahıs şirketi, limited şirket veya anonim şirket türlerinden birisini kurmanız gerekiyor.

Daha erken sürede kurulduğu ve kuruluş masrafları daha az olduğu için en çok şahıs şirketi kurmak tercih ediliyor. Yöresel ürün satmak için ilk adım olarak hangi şirket türünü tercih edeceğinize karar verin. 

thumbnail
Önerilen Yazı
Oturduğun Yerden Online Şahıs Şirketi Kur

Satılabilecek niş yöresel ürünler belirleyin

E-ticaret sitenizde veya pazar yerlerinde satacağınız ürünleri önceden belirlemelisiniz. Belirlemiş olduğunuz ürünlerin herkes tarafından satılan, kolayca temin edilen ürünlerden oluşmamasına, niş ürün denilen ürünlerden oluşmasına dikkat edin. Bu niş ürünleri belirleyebilmek için ise müşteri portföyünüze bakmalısınız.

Hangi ürününüz müşterilerinizin daha çok ilgisini çekiyorsa, o ürünleri niş yöresel ürünler olarak belirleyebilirsiniz. Günümüzde ise en çok tercih edilen niş yöresel ürünleri kısaca şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Tereyağı
 • Zeytinyağı,
 • Peynir,
 • Süt,
 • Yoğurt,
 • Bal
 • Zeytin
 • Ev yapımı reçel

Yukarıdaki ürünler daha fazla çoğaltılabilir. Eğer siz de bu ve buna benzer ürünlerin kendi markanız altında üretimini yapıyorsanız veya farklı bir markadan temin ediyorsanız; bunların listelemesini online pazar yerlerinde mağazanızı açarak belirleyebilirsiniz. Böylelikle de ürün kataloğunuzda düzen olur. Bu sayede yeni müşterileriniz niş yöresel ürünlerinize daha rahat bir şekilde ulaşabilir.

E-ticaret alt yapınızı belirleyin

Yöresel ürünleri kendinize ait bir e-ticaret sitesi üzerinden satmayı tercih ettiyseniz bunun için mutlaka bir e-ticaret altyapısı belirlemelisiniz. Altyapıdan kasıt tercih edilecek yazılımın türünün belirlenmesidir. E-ticaret altyapısı olarak;

 1. Ücretsiz e-ticaret yazılımları,
 2. Hazır e-ticaret sitesi yazılımları
 3. Özel kodlama e-ticaret sitesi yazılımı

türlerinden birisini tercih edebilirsini.z Her yazılım türünün kendisine mahsuz bir takım avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu avantaj ve dezavantajları ticari hedef ve stratejileriniz çerçevesinde değerlendirip bir karar vermelisiniz. Hangi e-ticaret altyapısına karar vereceğinize, hangi e-ticaret paketlerini tercih etmeniz gerektiğine karar veremiyorsanız aşağıdaki makalemizi okuyabilir veya e-ticaret danışmanlığı yapan firmalardan profesyonel destek alabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
E-Ticaret Sitesi Altyapısı Nasıl Belirlenmelidir?

İlgi çekecek ürün görselleri kullanın

E-ticaret altyapısı seçimi tamamlandıktan sonra sitenize ilgi çekecek yöresel ve doğal ürün görsellerini eklemelisiniz. Bu sayede satışını yapacağınız organik ürünleriniz için ihtiyacınız olan müşteri potansiyeline daha çabuk kavuşabilirsiniz. Buna bağlı olarak da markanız kısa bir süre içerisinde herkes tarafından bilirnir ve tanınır.

Görsel kullanım konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta internette var olan ve farklı ürünlere ait resimleri kullanmamalısınız. Görseller mutlaka sizin tarafınızdan çekilmiş olmalıdır. Görseller de başka detaylar olmamalı, olacaksa da ilgi mutlaka ürünü ön plana çıkaracak şekilde çekilmelidir. Ürün görseli ürünün organik ve doğal olduğunu anlatabilmelidir.

Kargo Aşamalarını Dikkatli Planlayın
Kargo aşamalarını dikkatli planlayın

Kargo aşamalarını dikkatli planlayın

Bütün ürün satışlarında ürünün sağlam gönderilmesi oldukça önemlidir. Ancak yöresel ürün satış sitelerinde bu durum daha da önemlidir. Müşteri tarafından satın alınan ürünün en kısa sürede ve sağlam bir şekilde müşteriye ulaştırılması gerekmektedir. Bu nedenle satışa başlamadan önce mutlaka bir veya birden fazla kargo firması ile kargo anlaşması yapmalısınız.

Sitenizden ürün satın alan müşteriler satın aldıkları ürünlerin kargo hareketlerini, ürünün nerede olduğunu, ne zaman teslim edileceğini görebilmelidir. Kargo anlaşması yaparken bununla ilgili kargo entegrasyonu yapılıp yapılamadığını özellikle sorun.

Kargo entegrasyonu yapılmasına müsade eden kargo firmalarını tercih etmenizi tavsiye ederiz. Kargo firması belirlerken aşağıdaki husuları göz önünde bulundurmanızda fayda var. Bunlar;

 • Yöresel ürünlerinizi daha hızlı bir biçimde müşteriye ulaştırabilecek kargo şirketleriyle beraber çalışın.
 • Karga paketlenmesine dikkat eden ve ürünlerinize karşı herhangi bir zarar vermeyecek kargo şirketine ürünlerini emanet edin.
 • Müşteri kaybı yaşamamak için kargonuzun adrese tesliminde müşterilerinize güler yüzlü yaklaşım sergileyebilecek kargo firmasını tercih edin.
 • Vergi muafiyeti konusunda sizlerden vergi miktarını daha az talep eden kargo firması ile birlikte iş yürütün.
 • Ürünlerinizi müşterilerinize iletecek kargo firmalarının taşıma bedelini genellikle siz ödemeye özen gösterin ya da kargo bedelini satışını yaptığınız ürünün içerisine dahil edin.

Sanal pos entegrasyonunu yapın

Yöresel ürün satışı yapacağınız e-ticaret sitenizde müşterilerinizin kredi kartı ile alışveriş yapabilmelerine olanak sağlayın. Kredi kartı ile tahsilat yapabilmek için sitenizde mutlaka sanal pos entegrasyonu yaptırın. Bu sayede müşterilerinizin bilgilerini güvenlik altına almış olursunuz. Bir e-ticaret sitesinde sanal pos bulunması artık bir zorunluluk ve prestij meselesidir.

Hangi sanal pos firması ile çalışacağınıza karar veremiyorsanız aşağıdaki makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

thumbnail
Önerilen Yazı
En İyi Sanal Pos Firmaları 2024

Dijital pazarlama çalışmaları yapın

Dijital pazarlama, ticari bir faaliyet yürüten şirketlerin istediği kitleye ulaşabilmek için sosyal medya, sanal ortam ve mobil platformlar üzerinde yapması gereken çalışmalara denir. Dijital ortamda faaliyet gösteren bütün firmaların satmış oldukları ürünlere uygun mecralarda dijital pazarlama çalışmaları yapması gerekir.  Bu çalışmaları ise ancak yöresel ve doğal ürünlerinizin tanıtım ve reklamı ile yapabilirsiniz.

Dijital pazarlama çalışması; hedef kitleye erişim, markanın bilinmesi, ziyaretçi alabilmek ve satışlarının belirli bir döngü içerisinde sürekli sürebilmesini sağlar. Yöresel ürün satışı yapacak olan e-ticaret sitelerinin hedeflerine doğru orantılı bir şekilde ulaşabilmek ve ürün alım kitlesinin büyümesi için dijital pazarlama yöntemlerini kullanmalıdır.

Firmaların kullanabileceği dijital pazarlama yöntemleri şunlardır;

 • Google ADS (Arama Motoru Reklamcılığı)
 • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)
 • Sosyal Medya Pazarlaması
 • E-mail Marketing
 • Affiliate Marketing
 • Influencer Marketing
 • İçerik Pazarlama
5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir