1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

E-Ticaret Sitesi Altyapısı Nasıl Belirlenmelidir?


0

E-Ticaret sitesi altyapısı seçimi nasıl yapılır hemen öğren. E-ticaret yapmak isteyen herkes performanslı e-ticaret altyapı seçme çabası içerisinde. Yapacağınız bir işin temeli, altyapısı ne kadar sağlam olursa o kadar dayanıklı işler başarırsınız.

E-ticarette en önemli işlerden biriside ölçeklenebilir, uzun vadede büyüme sağlayabilen e-ticaret sitesi altyapısı seçmektir. Bu makalemizde e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişilere yol göstermek amacıyla e-ticaret altyapı seçimi nasıl yapılır, e-ticaret altyapısı seçerken nelere dikkat edilmelidir gibi sorulara cevap vereceğiz.

e-ticaret sitesi altyapısı
e-ticaret sitesi altyapısı

E-ticaret altyapısı nedir?

E-ticaret sitesi altyapısı, online olarak hizmet veren e-ticaret sitelerinin pazarlama, satış ve yönetimlerini yaptığı yazılımlar ile bu yazılımların hızlı ve sorunsuz olarak çalışmasını sağlayan bileşenlerin tamamına denir. Kısaca e-ticaret altyapısı e-ticaret sitelerinin yazılım ve donanımlarının uyumlu bir şekilde çalışmasıdır.

E-ticaret siteleri müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayabilecek kadar güçlü altyapılardan oluşmalıdır. Bir e-ticaret sitesinin altyapısı doğru seçildiğinde satış, pazarlama, reklam, lojistik ve müşteri ilişkileri kolay ve güvenli bir hal alır.

E-ticaret sitesi altyapısını oluşturan sunucu yüksek sayıda ziyaretçilerin trafiğini kaldırabilmeli, herhangi bir kesintiye mahal vermemelidir. Yüksek sayıda site ziyaretlerinde kullanılan e-ticaret yazılımı da yüksek trafiği kaldırabilmeli, herhangi bir aksaklığa ve karışıklığa sebebiyet vermemelidir.

Neden iyi bir e-ticaret altyapısı kullanmalısınız?

Sitenizin güçlü ve sağlam bir e-ticaret altyapısı yoksa rakiplerinizle rekabet edebilme şansınız yoktur. E-ticaret altyapısı, e-ticaret yapacak olan firmaların bel kemiğidir dersek abartmış olmayız. Doğru seçilmiş olan bir e-ticaret yazılımı e-ticaret firmasının çalışanlar ve müşterileri ile ilişkilerini daha da güçlendirmelerine katkıda bulunur.

Bir e-ticaret sitesi altyapısı uçta ve arka uçta karmaşık işlerin yürütülmesini sağlayan yazılım uygulamalarından oluşmaktadır. Bu altyapılara CRM, envanter yönetimi, mobil ticaret, web sitesi vb. dahildir. Açık kaynak e-ticaret yazılımları çıkmadan önce e-ticaret yapmak isteyen işletmeler kendi oluşturmak zorundaydılar.

Ama açık kaynak e-ticaret yazılımları çıktıktan sonra altyapıda gerekli olan bütün uygulama yazılımları artık e-ticaret yazılımları tarafından karşılanmakta. Siz ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra ihtiyacınız olan altyapı bileşenlerine ücret ödüyorsunuz.

E-ticaret Altyapı Bileşenleri Nelerdir?
E-ticaret sitesi altyapısı bileşenleri nelerdir?

E-ticaret sitesi altyapısı bileşenleri nelerdir?

E-ticaret sitesi altyapısı denilince donanım, yazılım, ağ gibi bileşenleri anlamak gerekir. Kullanmış olduğunuz altyapı bileşenlerinin özelliklerini ve sınırlarını bildikten sonra bunları maksimum faydayı alacak şekilde daha verimli planlayıp kullanabilirsiniz. Bir e-ticaret sitesinin altyapı bileşenleri nelerdir bunları inceleyelim.

 • Donanım

Kullanmış olduğunuz donanımlar mevcut ağınıza bağlanmanıza ve dış dünya ile irtibat kurmanıza yardımcı olur. Donanımlar mevcut verilerinizi depolamanıza, verileri kullanmanıza ve olası olumsuzluk durumlarına karşı verilerinizi kurtarmanıza yardımcı olur. Bazı donanım bileşenleri şunlardan oluşmaktadıri.

 • Cihazlar

Bilgisayarlar, switchler, hublar, veri merkezleri vb.

 • Sunucular

Sunucu diğer programların uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlar. Yaygın olarak kullanılan sunucular şunlardır;

 1. Proxy sunucusu,
 2. Web sunucusu,
 3. Uygulama sunucusu
 • Yazılım

Yazılım bileşenleri e-ticaret sitenizdeki iş ve işlemleri yönetip planlamanızı sağlar. Yazılım bileşeni sistem yönetimi, hizmet planlama ve analiz etme gibi işlevlere sahiptir.

 • Yönetim hizmetleri

Bir e-ticaret siteniz varsa içerik, veritabanı ve kaynaklar gibi çeşitli işleri planlayıp yönetmeniz gerekir. Kaynak planlaması, içerik yönetimi, veri merkezi web sitesinin kaynaklarını yönetmeye yardımcı olan yazılım hizmetlerinden bazılarıdır.

 • Analitik

E-ticaret yapan firma sayısı günden güne artmakta olup bu durum rekabetinde artmasına neden olmakta. Artık rekabet eskisinden daha fazla ve daha acımasız. Rekabet edebilmek için mevcut durumunuzu ve rakiplerinizin durumunu çok iyi analiz etmelisiniz.

Mevcut sisteminizi analiz etmek daha iyi performans almanızı sağlar. Web sitesi analizi, metin analizi e-ticaret sitenizdeki hareketleri tahmin edip gerekli aksiyonları almanızı sağlar.

 • Middleware

Middleware, servis sağlayıcılar ve bu servisi kullanan kullanıcılar arasında ki aracıdır.

 • API

Bir uygulama programı arayüzü, yazılım uygulamalarını oluşturmak için bir protokol veya araçtır. Bir yazılım bileşeninin birbiriyle nasıl etkileşime girmesi gerektiğini belirtir.

Ağ, internet üzerinden kullanıcıların, süreçler, uygulamalar, hizmetler ve dış ağlar arasındaki iletişim yolunu ve hizmetleri sağlar.

 • İnternet bağlantısı

Çeşitli cihazlar ve işlemler arasında bağlantı kurar.

 • Güvenlik duvarla

Güvenlik duvarları, ağları dışarıdan gelebilecek saldırganlardan korur. Bir güvenlik katmanı ekleyerek hangi tür trafiğe izin verildiğini belirlemenizi sağlar.

 • Güvenlik hizmetleri

Bazı durumlarda güvenlik duvarları, bilgisayar korsanlarına karşı korumada yetersiz kalabilir. Bu gibi durumlarda güvenlik hizmetleri devreye girer..

 • Yük dengeleyici

Web veya uygulama sunucularınızdaki trafik yükünü dağıtmak için yük dengeleyicileri kullanılır. Ayrıca yapılacak görevin türüne göre talebi dağıtır.

 • DNS

DNS, web siteniz için bir sistemi adlandırır. Alanı adınız için internet protokolü adresini bulur.

e-ticaret sitesi altyapısı
e-ticaret sitesi altyapısı

E-ticaret sitesi altyapısı seçerken dikkat edilmesi gereken kriterler nelerdir?

E-ticaretteki uzun vadeli planlarınızla uyumlu çalışacak e-ticaret sitesi altyapısı seçmek çalışmalarınızın sorunsuz ve kesintisiz devam etmesini sağladığı gibi satışlarınızın da artmasına yardımcı olur. Açacağınız e-ticaret sitesinin altyapısı için aşağıdaki kriterlere dikkat etmelisiniz.

 1. Esneklik

Kullanacağınız e-ticaret sitesinin yönetimi tüm kullanıcılar için kolay olmalıdır. Yazılım sizin tarafınızdan veya kullanıcılar tarafından yapılacak değişikliklere anında cevap verecek performansa sahip olmalıdır. En önemlisi yazılımınız yeni teknolojileri ve bu teknolojinin özelliklerini ölçeklendirebilir faktör olarak bünyesi uyarlayabilmelidir.

 1. Kullanılabilirlik

Seçeceğiniz e-ticaret yazılımın tüm kullanıcılar için kullanışlı bir yapıda olması en önemli kriterlerden biridir. Hizmetlerden herhangi bir bileşenin başarısız olması durumunda sorunun çözümü noktasında ne kadar kullanışlı olunursa sorun o kadar kısa sürede ve sorunsuz olarak çözülür.

 1. Ölçeklenebilirlik

E-ticaret ve e-ticaretle ilgili olabilecek tüm alanlarda sürekli yeni teknolojiler ve hizmetler entegre edilmekte. Entegre edilen bu teknoloji ve hizmetlerin var olan sistemlere zarar vermeden devam ettirmesi gerekir. Kullanılan e-ticaret altyapısı teknoloji ,insan kaynakları, yüksek trafik gibi unsurlar açısından ölçeklenebilir olmalıdır.

 1. Güvenlik

E-ticaret hackerlar, kötü amaçlı yazılımlar, güvenlik saldırıları gibi durumlar için savunmasızdır. Kendi kendini koruyamaz. Kullanmış olduğunuz e-ticaret yazılımı bu gibi olumsuz durumlar için güvenlik duvarına izin vermelidir.

 1. Etkili planlama ve yönetim

Bir e-ticaret siteniz varsa e-ticaret sitenizin altyapısını geliştirmek ve geliştirme planları yapmak zorundasınız. Altyapınızı geliştirmediğiniz sürece uzun vadede başarılı olmanız mümkün olmaz. E-ticaret sitenizin ihtiyacı olacak altyapıya sahip olacak planlamalar yapmak uzun vadede başarılı olmanızı sağlar.

 1. Bütçe

E-ticaret altyapınızı planlamak ve gerekli aksiyonları almak için belli bir bütçe ayırmak zorundasınız. Gelişen e-ticaret teknolojilerine uyum sağlamak, yeni özellikleri altyapınıza entegre etmek için bütçenizin olması gerekir.

İhtiyacınız olan altyapı özelliklerini iyi belirleyip ona göre ödemeler yapmalısınız. İhtiyacınızın üzerinde ödemeler yapmak sizi daha da başarılı yapmaz. Ama ihtiyacınız olan özelliklerin latında ödemeler yapmak sizi kesinlikle başarısız yapar.

Bir e-ticaret sitesi altyapısı seçmeden önce, ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini aşağıdaki unsurlara göre belirleyin.

 • Web tasarımı
 • Programlama ve işlevsellik
 • Güvenlik
 • Aylık barındırma
 • Bakım
 • Lisanslama
 • Özel uygulama oluşturma
 1. Hedef kitle

E-ticarette başarılı olmak için doğru hedef kitleyi belirleyip bu hedef kitleye uygun ürün ve hizmetler satmalısınız. Doğru hedef kitlenize doğru ürünleri satabilmek için doğru sosyal medya mecralarında doğru reklam ve dijital pazarlama çalışmaları yapmalısınız. Kullanmış olduğunuz e-ticaret altyapısı Facebook, İnstagram, Youtube gibi sosyal medya uygulamaları ile entegre çalışabilmelidir.

 1. Sahip olduğunuz ürün sayısı

Ürün sayınız ne kadar fazla olursa o kadar fazla varyasyon ve katalog ihtiyacınız var demektir. Varyasyon sayısı arttıkça bunları planlamak ve yönetmek zor olabilir. Bu yüzden çok ürün sayınız varsa ucuz bir e-ticaret yazılımı ihtiyacınızı görmeyecektir.

 1. Destek

E-ticarette işler her zaman sizin istediğiniz gibi gitmeyebiliyor. Bu tarz durumlarda en hızlı şekilde destek almak, sorunu çözmek çok önemli. Bazı durumlarda geçirilen her dakika para ve prestij kaybı olabiliyor. Bu yüzden alacağınız e-ticaret altyapı sağlayıcınız size en kısa sürede yardımcı olabilmelidir. E-ticaret altyapı sağlayıcınızın iletişim kanallarının çokluğu ve sorunu giderme süresi çok önemli.

 1. SEO dostu

Web sitesi açan herkesin amacı başta Google olmak üzere arama motorlarında üst sıralarda çıkmaktır. Tercih edeceğiniz e-ticaret altyapısı arama motorlarının istediği karşılayan yani SEO uyumlu yapıda olmalıdır. SEO uyumlu e-ticaret sitesi altyapısı için aşağıdaki kriterlere dikkat edin. Bunlar;

 • E-ticaret platformunuza blog ekleme olmalı
 • Kendi alan adınızı kullanabilmelisiniz
 • Müşterilerin yorum yapması mümkün olmalı
E-Ticaret sitesi altyapı seçimi
En iyi e-ticaret sitesi altyapısı hangileridir?

En iyi e-ticaret sitesi altyapısı hangileridir?

 1. Magento

Magento e-ticaret yazılımı en kapsamlı yazılımlardan birisidir. Magento yazılımı daha çok orta ve büyük ölçekli firmalar için uygundur. Magento diğer e-ticaret yazılımlarına göre daha fazla maliyet gerektirir. Magento kullanan bir çok büyük marka bulunmaktadır.

 1. OpenCart

Opencart, bir e-ticaret sitesinde olması gereken bütün özellikleri bünyesinde barındıran bir e-ticaret yazılımıdır. Yazılım için bir çok tema, modül ve eklenti bulunmaktadır. Teknik destek alınmak istenildiğinde kolayca teknik destek verecek firma ve freelancer bulabilirsiniz. Ürün sayısı maksimum 1000 kadar olan firmalar sorunsuz bir şekilde kullanabilir. Yazılımın kodları erişime açık olup kendi sunucunuzda yayın yapabilirsiniz.

 1. Wix

Abonelik mantığı ile çalışan bir içerik platformudur. Sürükle bırak arayüzü ile kolayca web sitesi kurmak mümkündür. Wix başlangıçta e-ticaret sitesi açmak için geliştirilen bir yazılım değildir. Wix tarafından geliştirilen bir modül sayaesinde sitenizi e-ticaret sitesine çevirmeniz mümkündür. Wix web sitenizin kodlarını size vermez. Kendi uncularında barındırır. E-ticarete yeni başlayan ve güvenlik endişesi taşımak istemeyenler için uygundur.

 1. Shopify

Shopify e-ticarete yeni başlamak isteyen firmalar için uygundur. Ürün sayısı 100’e kadar olan firmalar sorunsuzca kullanabilir.

 1. 3dcart

3dcart, başka bir e-ticaret platformudur. 3dcart, çok dilli destek ve gelişmiş nakliye çözümleri sunar, API gerektirmez.

 1. WooCommerce

Woocommerce dünyanın en çok tercih edilen WordPress içerik yazılımının e-ticarete evrilmiş halidir. Bu yazılım ile WordPress sitenizi kolayca e-ticaret sitesine çevirip satış yapabilirsiniz. E-ticarete yeni başlayan, e-ticareti deneyimlemek isteyen ve e-ticaret için çok büyük bütçe ayırmak istemeyen firmalar için uygun bir e-ticaret yazılımıdır. Ürün sayısı çok olan firmalar için uygun bir yazılım değildir.

 1. BigCommerce

Bigcommerce, Wix gibi abonelik esaslı bir e-ticaret yazılımıdır. Yazılım kodları size verilmez. Diğer e-ticaret yazılımlarının sahip olduğu özelliklere sahiptir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ücretsiz E-Ticaret Sitesi Yazılımları 2024

Sonuç olarak…

E-ticaret sitesi altyapısı e-ticaret başarınızı etkileyen en önemli unsurlardan birisidir. Uzun vadeli olarak başarılı olmak istiyorsanız e-ticaret sitenizin altyapısını iyi kurgulamalısınız. Belirlemiş olduğunuz e-ticaret yazılımı gelişen teknolojilere uyum sağlayıp, sorunsuz çalışabilmelidir.

E-ticaret sitesi altyapısı bir çok unsurdan oluşup bu unsurların birbiri ile sorunsuz çalışması gerekir. E-ticaret sitesi altyapısı sağlayıcınızın kurumsal bir firma olmasına dikkat edin. Destek almak istediğiniz zaman bu desteği en kısa zamanda size sunabilsin.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir