1. Anasayfa
 2. E-ticaret Yazılım

E-Ticaret Yazılımı Nedir? Neden Önemlidir?


0

E-Ticaret yazılımı nedir, neden önemlidir? sorusunun cevabı bu makalede. Her hangi bir ürün satan satıcı ile bir ürüne ihtiyacı olan kişileri online ortamda buluşturan platformlar e-ticaret siteleridir. E-ticaret sitelerinde fiziksel mağaza veya marketlerde bulabileceğiniz bütün ürünleri bulabilir, anında satın alabilirsiniz.

Nasıl ki fiziksel ticarette satışın yapılabilmesi için adına market, mağaza, dükkan gibi yerin olması gerekiyor e-ticaret sitesinin kurulmasını sağlayan ise adına e-ticaret yazılımı denilen altyapının olması gerekiyor.

E-ticarete başlamak isteyen veya mevcut altyapısını değiştirmek isteyen kişilerin ilk aklına gelen soru “özel e-ticaret yazılımını mı yoksa ücretsiz e-ticaret yazılımını mı tercih etmeliyim?” sorusu olmakta. Bu makalemizde başata yukarıdaki soru olmak üzere e-ticaret yazılımı nedir, e-ticaret yazılımı çeşitleri nelerdir, e-ticaret yazılı modülleri nelerdir gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

E-Ticaret yazılımı nedir
E-Ticaret yazılımı nedir

E-Ticaret yazılımı nedir?

E-ticaret yazılımı, internetten e-ticaret yapmak isteyen kişi veya firmaların mağazalarını oluşturabilmelerini sağlayan kodlar bütününe yani yazılıma denir. E-ticaret yazılımları yazılım firmaları veya freelancer yazılımcılar tarafından kodlanmaktadır. Bir e-ticaret yazılımında satış öncesi ve satış sonrası ihtiyaç duyulan tüm modüller bulunmaktadır.

E-ticaret yazılımları yazılımcılar tarafından uzun süren kodlamalar ve uzun süren denemelerden sonra son kullanıcıya paketler veya tek paket şeklinde sunulmaktadır.

E-ticaret yazılımlarının paketler halinde sunulması genelde e-ticaret firmaları tarafından, tek paket halinde sunulması ise özel yazılım veya ücretsiz e-ticaret yazılımı olması nedeniyle kullanıma sunulmaktadır. E-ticarete başlamak isteyen kişiler bu yazılım veya paketlerden istediğini tercih edip kullanabiliyor.

E-ticaret yazılımlarında eğer bir firmanın hazır paketlerini almışsanız sitenizi çalıştıracak olan dosyalar size verilmez. Buradaki mantık çalışan sistem size kullanmak üzere kiralanır. Size verilen yönetim paneli ile sitenizi güncellersiniz. Eğer yazılımınız size özel kodlanmışsa veya ücretsiz e-ticaret yazılımı ise kodlara sahip olabilirsiniz.

Sahip olduğunuz yazılım dosyaları ile istediğiniz sunucudan yayın yapabilirsiniz. Hazır e-ticaret sitelerinde kurulum satın aldığınız firma tarafından, özel yazılım veya ücretsiz e-ticaret yazılımı ise kurulum size aittir.

E-ticaret yazılımları kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Bunlar;

1-Ücretli e-ticaret yazılımı

2-Ücretsiz e-ticaret yazılımı

Her iki yazılım türünün kendi içerisinde bir takım avantaj ve dezavantajı bulunmaktadır.

e-ticaret yazılımı
Ücretli e-ticaret yazılımı nedir?

Ücretli e-ticaret yazılımı nedir?

Ücretli e-ticaret yazılımı, isminden de anlaşılacağı üzere ücret verilerek alınan veya kullandırılan yazılımlardır. Ücretli e-ticaret yazılımlarının kodlanması uzun sürdüğünden ücretleri yüksektir. Bundan dolayı da bazı özellikler kısılarak paketler halinde kullandırılmaktadır.

E-ticaret yeni başlayacak veya e-ticaret hakkında pek bilgisi olmayan kişiler için en uygun olabilecek yazılım türüdür. Bu yazılımı tercih eden kişi veya firmalar e-ticaret hakkında veya bazı teknik konularda bilgi sahibi olmasalar bile yazılımı satın aldıkları yazılım firması veya freelancer’lardan her türlü desteği ve ek hizmeti talep edebilmekte.

E-ticaret yazılımları sürekli kontrol edilip güncellendiği için güvenlik açığı bulunmaktadır. Ücretli e-ticaret yazılımı satın aldığınız firma bünyesinde olası problemlerinizde sorunlarınızı çözecek destek personeli sürekli bulunmaktadır. Ayrıca tasarım konusunda da e-ticaret yazılımı satın alınan e-ticaret firması tarafından uygun fiyatlara ek hizmet satın alınabiliyor.

Zaman içerisinde oluşabilecek yeni durumlar veya stratejik hedefleriniz doğrultusunda ilave modül, tasarım veya optimizasyon için yazılım firmanızdan destek alabilirsiniz.

Ücretsiz e-ticaret yazılımı nedir?

E-ticaret sitesine yeni başlayıp parasını riske atmak istemeyenlerin veya e-ticaret yapmak için yeterli bütçesi olmayan kişiler tarafından çokça tercih edilen e-ticaret yazılım türüdür. Ücretsiz e-ticaret yazılımlarının en çok tercih edilmesinin nedeni adından da beli olacağı üzere ücretsiz olmalarıdır.

Ücretsiz e-ticaret yazılımları özellik veya fonksiyon olarak ücretli e-ticaret yazılımlarındaki tüm özelliklere sahiptir. Ücretsiz e-ticaret yazılımını yazılımı kodlayan firmanın sitesinden ücretsiz olarak indirip kurulumunu yaptıktan sonra hemen satış yapmaya başlayabiliyorsunuz.

Bu gün ücretsiz e-ticaret yazılımı olarak kullanabileceğiniz pek çok yazılım bulunmakta. Kullanabileceğiniz ücretsiz e-ticaret yazılımları şunlardır;

 • Magento Ücretsiz E-Ticaret Yazılımı
 • PrestaShop Ücretsiz E-Ticaret Yazılımı
 • OpenCart Ücretsiz E-Ticaret Yazılımı
 • WordPress WooCommerce Ücretsiz E-Ticaret Yazılımı

Yukarıdaki ücretsiz e-ticaret yazılımlarından istediğinizi kullanabilirsiniz. Tavsiyemiz bu yazılımları detaylı inceleyip satış yapacağınız sektör ve ürün çeşitleriniz ile uyumluluğunu araştırmanız. Ücretsiz e-ticaret yazılımlarında en büyük sorun yaşayabileceğiniz sorunlarda destek için sürekli birilerini bulmanız gerektiği.

Ayrıca muhtemel güvenlik açıkları için yazılımın en güncel halini kullanırsanız sorun yaşamazsınız ama güncellemelerin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız mutlaka destek için birilerine ihtiyacınız olacak.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ücretsiz E-Ticaret Sitesi Yazılımları 2024

E-Ticaret yazılımında hangi modüller olmalıdır?

Her sektörün e-ticaret yazılım ihtiyaçları farklı faklıdır. Bu yüzden e-ticaret sitesi açmadan faaliyette bulunacağınız sektör ve sektör ürünlerinin nasıl bir e-ticaret yazılımına ihtiyaç duyduğunu araştırın.

Sonrasında siz e-ticaret sitesi olarak müşterilerinize, hedef kitlenize ne tür imkanlar sunacaksınız, rakiplerinizden nasıl farklılaşacaksınız müşterilerinize nasıl daha iyi alışveriş deneyimi yaşatacaksınız onları belirleyin ve bunları karşılayacak yazılım araştırın. Başarılı bir e-ticaret yazılımında aşağıdaki modüller ve yapıdan oluşması gerekir. Bunlar;

 • Mobil uyumlu e-ticaret sitesi
 • Markanıza veya sektörünüze özgü profesyonel şekilde tasarlanmış bir web sitesi
 • Filtreleme Modülü
 • Stok Takibi Modülü
 • Sipariş Takibi Modülü
 • Kolay ve kullanışlı bir yönetim paneli
 • E-Ticaret sitesi içerisinde mutlaka olması gereken iade, satış, gizlilik ve güvenlik adına oluşturulmuş alışveriş sözleşmeleri
 • Haber ve Duyuru Modülü
 • 3D Güvenli Alışveriş
 • SSL Güvenli Alışveriş Sertifikası
 • Kupon Modülü
 • Kargo Entegrasyonu
 • Pazaryeri Entegrasyonu
 • Hediye Çeki Modülü
 • Sınırsız Ürün Ekleme
 • Sınırsız Kategori Ekleme
 • Üyelik Oluşturma Sistemi
 • Üye olunmadan alışveriş yapılabilmesi
 • 360 fotoğraf eklenebilmesi
 • Kargo Takip Modülü
 • Üye Takip Modülü

E-ticaret yazılımı seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Açacağınız e-ticaret yazılımının ticari hedefleriniz, sunacağınız hizmetler ve iyi bir müşteri deneyimi yaşatacak yapıda olması gerekir. Bu yüzden e-ticaret yazılımı seçerken biraz detaylı araştırmak, gerekirse e-ticaret danışmanından destek alınması gerekir.

Günübirlik olarak tercih edilen veya ücretten kaynaklı ucuz e-ticaret yazılımları tercih edilmesi ilerleyen zamanlarda size zaman veya müşteri kaybettirebilir.

E-ticarete başlamak isteyen çoğu kişinin tercih ettiği gibi ücretsiz veya ucuz yazılımlardan ziyade ticari hedefleriniz için uygun olan yazılımları tercih etmenizi tavsiye ederiz.

thumbnail
Önerilen Yazı
E-Ticaret Danışmanlığı Nedir?

E-ticaret yazılımı seçerken aşağıdaki hususlara dikkat etmenizde fayda var. Bunlar;

 • E-ticaret altyapı sağlayıcınızın tüm hizmetleri ve süreçleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmalısınız.
 • Tasarım açısından e-ticaret yazılımınız işlevsel bir kullanıma sahip mi ve mobil uyumlu mu?
 • Ürün satın alınması ve kargo süreçlerinin takip edilmesi kolay mı?
 • Yazılımınız sınırsız ürün ve kategori eklemeye izin veriyor mu, yoksa ekstra ücret mi isteniyor?
 • E-ticaret yazılımınız 3D, SSL gibi güvenli alışveriş sistemleri sağlanıyor mu?
Hazır E ticaret Yazılımlarının Avantajları Nelerdir?
Hazır e-ticaret yazılımlarının avantajları nelerdir?

Hazır e-ticaret yazılımlarının avantajları nelerdir?

Hazır e-ticaret yazılımları, ücretli özel e-ticaret yazılımlarına göre daha ekonomiktir. İhtiyacınız olan bir çok modül ve tasarımı daha ekonomik paketler halinde bulabilirsiniz. Bu gün artık var olan hazır e-ticaret yazılımları e-ticarete yeni başlayacak olan kişilerin ihtiyacını karşılayacak özelliklere sahiptir.

Hazır e-ticaret yazılımları aşağıdaki avantajları sağlar;

 • Ücretsiz demo imkanı sunar
 • Hızlı kurulum yapılır
 • E-ticaret siteniz düzenli olarak güncellenir
 • Hazır e-ticaret yazılımlarını kullanmak ekonomiktir
 • Kolay ve kullanışlı yönetici paneli vardır

Ücretsiz demo imkanı sunar

Hazır e-ticaret yazılımlarını detaylı şekilde incelemek ve deneyebilmek için süresi firmadan firmaya değişecek şekilde 7, 14, 30 gün gibi süreyle ücretsiz deneyebilirsiniz. Deneme süresinin sonunda paketi satın alabilir veya hiçbir işlem yapmazsınız.

Deneme süreci içerisinde girmiş olduğunuz veriler paketi alırsanız yeni paketinize aktarılır, almazsanız da veriler otomatik olarak silinir. Alacağınız e-ticaret yazılımını ürün ekleme, kategori ekleme, sayfa oluşturma gibi bir çok açıdan deneyip öyle karar verin.

Hızlı kurulum yapılır

Hazır e-ticaret yazılımları mevcutta olduğu için genelde aynı gün hatta birkaç saat içerinde hazır hale getirilip size kullanıcı adı ve şifreniz size teslim edilir. Hazır e-ticaret yazılımlarında sitenin kullanımı size kiralanır yani sitenin tüm dosyaları size teslim edilmez. Sitenin dosyalarını alıp başka bir sunucuda çalıştıramazsınız.

E-ticaret siteniz düzenli olarak güncellenir

Hazır e-ticaret yazılımları firmaları tarafından teknolojik, güvenlik, ekonomik ve hukuksal süreçleri yakından takip eder. Varsa güncellemeler, gelişmeler bunları zaman kaybetmeden günceller. Sizin güncelleme ile ilgili kafanız rahat olur.

Hazır e-ticaret yazılımlarını kullanmak ekonomiktir

E-ticaret hakkında fazla bilgisi olmayan kişi veya girişimciler için en uygun yazılım hazır e-ticaret yazılımlarıdır. Hazır e-ticaret yazılımları zamanında kodlandığı için kodlanmak için tekrar emek harcanmaz. Bundan dolayı da özel e-ticaret yazılımlarına nazaran son derece ekonomiktir.

Bir e-ticaret sitesinin ihtiyacı olan tüm altyapı hazır e-ticaret paketi satın alınan firma tarafından sağlanır. Zamanla ihtiyaçlarınız artar mevcut hazır e-ticaret paketiniz ihtiyaçlarınıza cevap vermezse daha gelişmiş üst paketleri satın alabilirsiniz. Bu gün e-ticaret yazılım firmalarının hazır e-ticaret paket ücretleri ortalama 2000 – 10000 TL arasında değişmektedir.

Kolay ve kullanışlı yönetici paneli vardır

Hazır e-ticaret paketlerinde ürünlerin eklenmesi gelen siparişlerin takip edilmesi ve tüm diğer süreçler yönetim paneli üzerinden yapılır. Kolay ve kullanışlı bir yönetim paneli size zaman kazandırır. Hazır e-ticaret paketlerinin yönetim panelleri yüzlerce kişi tarafından kullanılarak son şekli verildiği için son derece basit ve kullanışlıdır.

E-ticaret sitenizi her hangi bir kod bilgisine veya teknik bilgiye sahip olmadan veri girişi yapıp, güncelleyebilirsiniz. Bunun yanında artan iş yükünüz başka kullanıcıları yönetici olarak tanımlayabilirsiniz.

Sonuç olarak…

Bir e-ticaret sitesinin yayın yapabilmesi için mutlaka e-ticaret yazılımının olması gerekiyor. Faaliyet yapacağınız sektör, satacağınız ürünler veya hedef kitlenize uygun e-ticaret yazılımını araştırıp öyle karar vermeniz gerekiyor. Sahip olunan e-ticaret yazılımı müşterilerinize iyi bir alışveriş deneyimi yaşatsın.

Cep telefonları başta olmak üzere tüm mobil cihazlarla çalışabilecek mobil görünüme sahip olmalıdır. E-ticaret siteniz için karar vereceğiniz e-ticaret yazılımı ücretli de olsa ücretsizde olsa mutlaka belli bir süreliğine deneyin. İhtiyacınız görmeyecek e-ticaret yazılımını ucuz da olsa almayın. Sizin satışlara odaklanmanız gerektiğinden e-ticaret yazılımı ile ilgili teknik destek alabileceğiniz birileri mutlaka olsun.

E-ticaret yazılımları ile ilgili sormak istediğiniz bir soru olursa aşağıdaki yorum bölümünden bize mutlaka sorun. En kısa sürede cevaplayacağımızdan emin olabilirsiniz.

E-ticaret ile ilgili daha fazla bilgiyi e-ticaret kategorimizden alabilirsiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir