1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

E-ticaret ile Toptan Satış Yapmanın Avantajları Nelerdir?


0

E-ticaret ile toptan satış yapmak daha çok B2B firmaları yani “firmadan firmaya” ticaret olup oldukça kolay ve kazançlı bir iştir. Zaten konu hakkında detaylı bir şekilde araştırma yaptığınız zaman e-ticarette bu pazar kolunun da önemli bir yere sahip olduğunu görebilirsiniz.  

Alışveris sektöründe en çok ürün satışı ve en çok ciro toptan satış ile yapılmakta. Toptan satış, perakende ürün satışı yapan firmalar açısından büyük kolaylık sağlar. Eğer üretimlerini kendinizin yaptığı ürün çeşitlerini varsa, bu ürünleri toptan satmak amacıyla bir site geliştirdiğiniz takdirde yüksek kar marjı elde etmeniz mümkün olur.

E-ticaret ile toptan satış yapmanın avantajları oldukça geniştir. Siz de bu alana yönelerek sektöre dahil olabilirsiniz. Peki e-ticaret ile toptan satış yapmanın avantajları nelerdir? Şimdi bu avantajları detaylı olarak ele alalım!

E-ticaret ile toptan satış yapmanın avantajları nelerdir?
E-ticaret ile toptan satış yapmanın avantajları nelerdir?

Toptan satış nedir?

Toptan satış bir ürünün adet olarak yüksek miktarda iki firma arasında yapıldığı bir pazarlama şeklidir. Toptan satış daha çok firmalar arasında yapılmakta. Toptan satış bir ürünü imal eden firma tarafından yada bir ürünün bayiliğini alan başka bir firmaya satılması şeklinde olmakta. Bir ürünü imal eden konumunda olursanız perakende satıştan daha çok kazanç sağlarsınız.

E-ticaret ile toptan satış yapmanın avantajları nelerdir? 

 • Satışlarınızın artması adına büyük ve geniş strateji çalışmaları yapmanıza gerek kalmaz. Satışlarınızı birkaç ufak taktikle dahi arttırma şansınız vardır. 
 • Perakende satışlarda gereksiz ürün üretimi sorunu çok sık yaşanmaktadır. Ancak e-ticaret ile toptan satış yaparken, ürünler siparişi göre hazırlandığı için gereksiz ürün üretimine dair sorunlar yaşamamış olursunuz. 
 • E-ticaretle toptan satış yaparken müşterilere daha kolay ulaşma imkanınız vardır. Zaten sektöre girdikten bir süre sonra sabit müşterileriniz olacağı için, doğrudan satış yapma olanağınız oluşur. 
 • E-ticaret aracılığıyla toptan satış yaptığınız zaman pazarlara girerken gerekli araştırmaları yaptığınız takdirde risk oranınız en alt seviyeye iner. 
 • E-ticaretle yapılan toptan satışlarda ürünlerin seri şekilde üretilir. Bu durum da diğer pazarlama tekniklerine oranla daha verimli satışlar yapmanıza imkan tanır.
 • Online toptan satış sayesinde ürünlerinizi daha hızlı bir şekilde pazarlama şansınız vardır. Bunu göz önünde bulundurduğunuz zaman diğer pazarlama yöntemlerine göre çok daha yüksek satışlar yapma ve yüksek gelirler elde etme imkanınız oluşur. 
 • Online toptan satış yapan firmaların, satış yoğunlukları çok daha fazla olur. Direkt olarak tüketici yerine perakende satış yapan firmalara yapılan satışlar, size yoğunluk yaşatır. Toptan satış yapılırken aynı üründen defalarca kez yüzlerce adet sipariş verilir. Her siparişte ekstra kar yapma şansınız vardır. Hatta zamanla firmalar sabit ürünlerin haricinde farklı ürünlere de yönelmeye başlar. 

Toptan satış siteleri

Toptan satış yapabileceğiniz siteler genelde bilinen büyük pazaryeri siteleridir. Bilinen en büyük pazaryeri siteleri N11 Pro, Trendyol, Gitti Gidiyor sitelerinir. Bunun yanında sektörler arasında toptan satış yapılan e-ticaret siteleri bulunmakta. Ürünlerinizi toptan satış siteleri üzerinden satabileceğiniz gibi kendinize ait bir B2B E-ticaret sitesi de açabilirsiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir