1. Anasayfa
 2. E-ticaret Yazılım

Drupal nedir?


0

Drupal nedir, Drupal ile E-ticaret sitesi kurulabilir mi sorularına cevap veriyoruz. E-ticaret sitesi kurmak için mutlaka bir e-ticaret yazılımına ihtiyacınız var. E-ticaret yazılımı olarak kullanabileceğiniz bir çok ücretli ve ücretsiz yazılım bulunmakta.

Ticari hedefleriniz doğrultusunda bu yazılımlardan istediğinizi kullanabilirsiniz. Her e-ticaret yazılımının kendine has özellikleri, avantajları ve dezavantajları var. Hangi e-ticaret yazılımını tercih etmeniz gerektiğine iyi bir araştırma ile siz karar vereceksiniz.

Bu makalemizde açık kaynak yazılım olan Drupal hakkında bilgiler vereceğiz. Drupal nedir, Drupal ile e-ticaret sitesi kurulur mu, Drupal da güvenlik nasıldır gibi bir çok sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Drupal nedir?
Drupal nedir?

Drupal nedir?

Drupal, 2000 yılında çıkan, çıktığı günden beride teknoloji ve kullanıcıların isteklerine göre geliştirilen tamamen ücretsiz olan bir içerik yönetim sistemidir. Diğer içerik sistemleri gibi Drupal de PHP programlama dili ile kodlanmıştır.

Bu gün dünya üzerinde yaklaşık bir milyona yakın web sitesi Drupal altyapısını kullanmaktadır. Drupal içerik yönetim sisteminin dünya genelindeki pazar payı %4,9 civarındadır. Drupal ana çekirdek olarak bir içerik yönetim yazılımı olup, tema, modül ve eklentilerle çalışmaktadır.

Drupal yazılımını kendi sitesinden download edip kendi sunucunuza kurabiliyorsunuz. Bir çok hosting firması tek tıkla Drupal sisteminin otomatik kurulumunu yapabilmekte.

Drupal ve E-Ticaret
Drupal ve e-ticaret

Drupal ve e-ticaret

Drupal içerik sistemi aslında direkt e-ticaret yazılımı olarak kodlanmamıştır. Tıpkı rakibi Worpress gibi içerik yönetim yazılımı olarak kodlanmıştır. Dünya genelinde ağırlıklı olarak da içerik yönetim yazılımı olarak kullanılmaktadır.

Ama zamanla kullanıcılardan gelen istek doğrultusunda ismi “Commerce” olan e-ticaret eklentisi kodlanıştır. Bu Commerce eklentisi ile içerik yönetimini e-ticaret sitesine çevirebiliyorsunuz.

Commerce eklentisi içerisinde e-ticaret yaparken ihtiyacınız olan bir çok özellik bulunmaktadır. Ama Drupal ile bir e-ticaret sitesi açmak istiyorsanız özünde bunun bir e-ticaret yazılımı olmadığını aklınızda bulundurun.

Drupal ve markalar

Drupal içerik yönetim yazılımı bazı büyük markaların tarafından tercih edilmiştir. Bu yönünden dolayı da adını duyurmuş, insanlara güven vermeyi başarmıştır. Her web sitesi içerikten oluşmaktadır. Girilen içerikler için fonksiyonel, kullanımı kolay bir içerik yazılımına ihtiyaç vardır.

Web sitesine girilen içeriklerin başta Google olmak üzere arama motorları tarafından indexlenmesi, kullanıcıların yaptığı arama sonuçlarına göre de sıralama da çıkması gerekmektedir.

Drupal güçlü bir içerik yönetim yazılımı olarak ilk akla gelen yazılımlardan biridir. Bu yönüyle içerik siteleri tarafından tercih edilmektedir. Kullanışlı bir yönetim panelinin olması tercih edilmesini kolaylaştıran etkenlerden biridir.

Drupal kullanmadan önce iyice araştırıp, amaçlarınıza uygun bir yazılım olup olmadığına iyi karar vermelsiniz. Zira kurulan web siteleri zamanla arama motorları tarafından indexlenir. Kullanıcılar favorilerine ekler. İçerikler arama motorları tarafından kullanıcılara servis edilir.

Bir süre sonra kullanılan yazılımdan vaz geçilip yeni bir yazılımla kurulum yapılması kullanıcıları ve arama motorlarını hayal kırıklığına uğratır. Çünkü yazılımla beraber içerik ve linklerde değişmiştir. Bu durum arama motorları tarafından hoş karşılanmaz ve sizin tekrar üst sıralarda çıkma gayretinize önyargı ile yaklaşır.

Bu tarz olumsuz durumlarla karşılaşmamak için Drupal içerik yönetim sisteminin iyi bir tercih olup olmadığına, uzun süre bu yazılımı kullanıp kullanmayacağınıza çok iyi karar vermelisiniz.

Dünya genelinde bir çok marka ve kurum Drupal sistemini tercih edip kullanmakta. Türkiye’de de bir çok marka ve kurum bu yazılımı kullanıyor. Örneğin Ziraat Katılım, TÜBİTAK COVID-19, Türkiye Web Portalı, Çelebi Havacılık Holding Kurumsal Web site, Kale Kilit, İstinye Üniversitesi gibi firma ve kurumlar Drupal kullanmakta.

Drupal Güncel Kullanım Sayısı
Drupal güncel kullanıcı sayısı

Drupal güncel kullanıcı sayısı

Dünya üzerindeki toplam web sitelerinin yaklaşık %2,5 kısmı Drupal kullanmakta. Drupal firması 3 Mayıs tarihi itibariyle toplam 1 milyon 101 bin 595 adet web sitesinin Drupal içerik yönetim sistemini kullandığını duyurmuştur. Bu rakam aslında azımsanacak bir rakam değildir.

Drupal İndirme ve Kurulum
Drupal indirme ve kurulum

Drupal indirme ve kurulum

Drupal içerik yönetim sisteminin diğer yazılımların kurulumundan hiçbir farkı yoktur. Drupal resmi sitesinden indireceğiniz dosyaları, hosting hesabınıza yükleyerek kurulumu yapıp, kısa sürede ayarları yaparak sitenizi yayına verebilirsiniz.

Drupal yazılımı için ekstra sunucu özellikleri bulunmamaktadır. Kurumsal bir firmadan alacağınızı hosting planı sizin için yeterli olacaktır. Bir çok büyük kurumsal hosting firması bir tıkla Drupal kurulumu yaptırmaktadır.

Drupal incelemesi

Yönetim paneli olarak Drupal içerik yönetim sistemi tıpkı diğer içerik yönetim sistemleri gibi detaylı bir yönetim paneline sahip. Ama Wordpress ile kıyaslanacak olursa yönetim paneli Wordpress kadar gelişmiş ve fonksiyonel değil. Drupal yazılımının yönetim paneli yeni kullanıcılara karışık gelme ihtimali yüksektir. Bu anlamda Wordpress yönetim paneli daha kullanışlıdır.

Drupal yönetim panelinde tema eklenmesi çok kolay değildir. Wordpress içerik yönetim sistemlerinde binlerce ücretsiz tema içerisinden istediğinizi seçip kurabiliyorken Drupalde tema eklemek bu kadar kolay değil.

Tema kurulumu için tema geliştiricisine ihtiyaç olabiliyor. Aynı durum eklentiler içinde geçerli. Eklenti sayısı fazla olmadığı gibi eklenti kurulumlarında geliştirici desteği gerekebiliyor.

Güvenlik bakımından Drupal diğer yazılımlarla aynıdır. Dünya genelinde süper güvenilir diyebileceğimiz bir yazılım yok. Her yazılım bu anlamda potansiyel olarak güvenlik riski taşır.

Ama kullanmış olduğunuz yazılımın güncel sürümünü kullanırsanız, kullandığınız tema, modül ve eklentilerinde güncel sürümlerini kullanıp, kurumsal bir hosting firmasından aldığınız hosting planının güvenlik ayarları yapıldıktan sonra sorun yaşamazsınız.

Drupal içerik yönetim sistemi SEO açısından son derece başarılıdır. Bu başarısı zaten binlerce firmanın tercih etmesi ile anlaşılmaktadır. Drupal hem yapı olarak hem de SEO eklentileri olarak çok başarılıdır. Drupal ile oluşturulmuş web sitelerinin kısa zamanda arama sonuçlarında çıkması SEO başarısının sonucudur diyebiliriz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ücretsiz E-Ticaret Sitesi Yazılımları 2023

Sonuç Olarak…

Drupal güçlü bir içerik yönetim sistemi olarak tercih edilebilir. Fakat kolay ve kullanışlı bir yönetim paneline sahip olmaması, tema, eklenti ve modül açısından çok zengin olmaması, geliştirici sayısının düşük olması, teknik destek alınması noktasında sıkıntılar yaşanması gibi durumların Drupali tercih edecek olanlar tarafından çok iyi düşünülüp karar verilmesi gereken konulardandır.

Kendi bünyesinde yayın yapacak, bünyesinde maaşlı geliştiricisi olan firmalar için Drupal çok güvenli bir yazılımdır. Drupal gelişen internet teknolojilerine çok kolay adapte olabilen bir yazılımdır. Bu anlamda hakkını vermek gerek.

Eğer basit bir web sitesi kurmak ve hemen içerik eklemek istiyorsanız Drupal bu anlamda sizin için doğru bir tercih olmayabilir. Bunun yerine Worpress daha doğru bir tercih olacaktır.

E-ticaret sitesi açmak anlamında da Drupal sizin için doğru bir tercih olmayabilir. Drupal hem tema, hem modül, hem de eklenti olarak sizin isteklerinize tam cevap veremeyecektir. Tema ve modül olarak cevap verse bile teknik destek alma anlamında da sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Zira diğer yazılımlar kadar fazla teknik destek veren insan ve firma bulunmamakta. E-ticaret sitesi kurma anlamında diğer ücretsiz e-ticaret yazılımlarını seçmelisiniz. Drupal içerik yönetim yazılımı olarak kodlandığından e-ticaret sitenizin içerik kısmı yani blog kısmı için tercih edilebilir.

Drupalın SEO başarısı bu anlamda tercih edilebilir bir seçenek gibi duruyor olsa da teknik destek anlamında yeniden düşünülmesi gerekir.

https://www.youtube.com/watch?v=QMz8Yx0ULMU
Drupal nedir?
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir