1. Anasayfa
 2. E-Ticaret

İnovasyon Nedir, İnovasyon Çeşitleri Nelerdir?


0

İnovasyon nedir, inovasyon çeşitleri nelerdir hemen öğrenin. İş dünyası içerisinde sözü sıklıkla geçen ve Latince kökenli bir kelime olarak bilinen inovasyon, yenilik veya yenilenme gibi kavramları ifade etmektedir. Türkçe sözlüğündeki karşılığı yenileşim olarak belirtilen bu sözcük, sadece belirli firmaların değil, önemli kurum ve kuruluşların da yenilik süreçlerine ve yenilenmeye karşı bakış açılarını anlatmak için kullanılır.

‘’İnovasyon nedir? İnovasyon çeşitleri ve özellikleri nelerdir?’’ gibi soruların yanıtlarını merak ediyorsanız yazımızın devamını mutlaka okumalısınız!

İnovasyon nedir?

İnovasyon terimi, yenilikçi bakış açılarını açıklama ve herhangi bir durum ya da nesne üzerinde meydana gelen değişiklikleri ifade etmek amacıyla kullanılan bir terimdir.

Yenileşme kavramına sistematik bir perspektif kazandıran inovasyon, teknoloji ve bilim dünyasında daha gerçekçi yaklaşımların izlenilmesine yardımcı olur. Dünya çapında da önemli bir anlam bütünlüğünün oluşmasını sağlayan bu kavram, Oslo Sözleşmesi içerisinde yer alarak bir resmiyet kazanmıştır.

Bu sözleşmeye göre inovasyon sözcüğünün tanımı şu şekildedir:

 • Çeşitli firma ve kuruluşların içerisinde yapılan uygulamalarda, etkinliklerde ve dış dünya ile olan ilişkilerde farkını ortaya koyacak kadar yenileştirilmiş olan bir ürünün ya da hizmetin modern pazarlama stratejisi aracılığıyla halka sunulmasıdır.

Çalışma olanaklarının yükseltilmesi ve uzun süreli üretim faaliyetlerinin uygulanması gerektiğini öne süren ve bu doğrultuda ilerlemeyi gerektiren inovasyon, günümüzde de teknolojinin ilerlemesi ve yenileşme hareketlerinin hızlanması ile birlikte büyük önem kazanmıştır.

Tüketiciye oluşabilecek en yüksek düzeyde yarar sağlayacak şekilde teknoloji ve bilginin üretilmesi gerektiği ve herkesçe kullanılabilmesi de inovasyonun beraberinde getirdiği avantajlardandır.

İnovasyon Çeşitleri Nelerdir?

İnovasyon çeşitleri nelerdir?

Herhangi bir sektör içerisinde yer alan bütün kurum ve kuruluşların bilgi akışının daha aktif ve etkili bir şekilde gerçekleşmesini sağlayarak firmalar arasındaki iletişim seviyesinin de kuvvetlenmesine yardımcı olan inovasyon, 4 farklı çeşidin bir araya gelmesi ile oluşur. İnovasyon türleri hakkındaki tüm bilgileri sizler için ayrı başlıklar altında örnekleri ile beraber inceledik:

İnovasyon çeşitleri şunlardır;

 • Ürün İnovasyonu
 • Hizmet İnovasyonu
 • Pazarlama İnovasyonu
 • Organizasyonel İnovasyon
 • Sürekli İnovasyon

Ürün inovasyonu:

Yeni üretilen ve ilk defa piyasaya sürülen bir ürünün tanıtılmasının yanında yapım aşamalarının da anlatıldığı inovasyon türüdür. Ürün inovasyonu kavramı içerisinde yer alan yeniliğin kastettiği durum yalnızca yeni bir ürünün piyasaya sürülmesi değildir.

Aynı zamanda var olan ürünlerinin kalite ve işlevsellik bakımından da iyileştirilmesidir. Örneğin; eskiden sadece iletişim için kullanılan telefonların geliştirilerek akıllı telefonlara dönüşmesi ve herkesin neredeyse her ihtiyacını karşılayacak duruma gelmesidir.

Hizmet inovasyonu:

Ürün inovasyonu ile oldukça benzer bir tür olan hizmet inovasyonu, daha önceden var olan ya da yeni üretilen bir hizmetin daha iyi ve gelişmiş bir şekilde kullanıcı kesime sunulmasıdır.

Bu tür inovasyonun asıl amacı, firmanın hitap ettiği müşteri kesiminin daha rahat ve konforlu hissedeceği kalitede ürünler oluşturmaktır.

Örneğin; marketlerin ya da mağazaların internet ortamı içerisinde yeni bir site kurarak ürünlerini müşterilerin kapısına kadar ulaştırma hizmetidir.

Pazarlama inovasyonu:

Müşteriye sunulan hizmet ya da ürünlerin çeşitli pazarlama teknikleri kullanılarak yeniden piyasa sürülmesini açıklayan pazarlama inovasyonu, daha yaratıcı tasarımlar ve dikkat çekici ambalajların kullanılmasını esas alır.

Bu inovasyon aracılığıyla ürünler daha fazla sayıda müşteriye hitap ederken sunulan ürünlerin de başarısının artış göstermesine yardımcı olur. Örneğin; çocuk yataklarının kızlar için prenses dizaynıyla oluşturulurken erkekler için ise yarış arabası tasarımının tercih edilmesidir.

inovasyon çeşitleri

Organizasyonel inovasyon:

Sunulan ürünlerin pazarlama tekniklerinin müşteri kitlesi açısından önem oluşturması kadar organizasyonel faaliyetlerin de satış oranları üzerindeki olumlu etkileri oldukça fazladır.

Rakip firmalar ve pazar yerleri arasındaki dengenin oturması adına firma çapında gerçekleştirilen etkinliklerin yapılması, çalışma sistemlerinde çeşitli değişikliklere gidilmesi gibi durumlar organizasyonel inovasyon türünün kapsadığı alanlar içerisine girer.

Örneğin; müşterilerin memnuniyet seviyesini ölçme amacıyla bir anket yaparken araştırma firması yerine alanında uzman olan yazılım firmasının tercih edilmesidir.

Sürekli inovasyon:

Sürekli inovasyon çeşidi ile açıklanmak istenen kavram sürdürülebilir düzeyde bir yenileşme durumudur. Ancak burada sürdürülebilirlikten kastedilen şey, inovasyonun uzun süreli ya da daimî olacağı değildir.

Var olan ekosistem içerisinde yaşamını sürdüren insan ve insanoğlunun kurmuş olduğu medeniyetlerin yıllar boyunca süregelmesi amacıyla çevreye ve doğal kaynaklara karşı elverişli olan materyallerin üretilmesidir.

Örneğin; güneş enerjisinden elektrik üretebilen panjurların piyasaya çıkarılmasıdır.  

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir