1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Google Ads Nedir? Reklam Türleri Nelerdir?


0

Google Ads, işletmelerin reklam verdiği platformun adıdır. Dijital dünya içerisinde markaların ya da firmaların tanıtımlarını yapmak amacıyla tercih ettiği çeşitli reklam seçenekleri bulunur. Teknolojinin gelişmesiyle beraber yaptığı yenilikler ve reklam projelerine olan katkılarıyla ön plana çıkan Google play, Google Adwords hizmeti ile fakrını ortaya koyar.

E-ticaret siteleri için de reklam projeleri, potansiyel müşteriler ve hedef kitleye hitap etme konusunda büyük önem arz eder. Konuya ilişkin olan bütün detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Google ads nedir?
Google ads nedir?

Google ads nedir?

Google Adwords, Google firması tarafından kullanıcıların yaptığı sorgulamaları baz alarak işletmeler için sunduğu reklam türüdür. Google firması Google Adwords isminde değişikliğe giderek yeni adını Google Ads olarak değiştirmiştir.

Google arama motoru Türkiye dahil dünya üzerinde en çok kullanılan arama motoru olduğundan Google Adwords reklam türü de en çok kullanılan reklam modelidir. Bu reklam türünde reklam verenin değil Google platformunun belirlemiş olduğu standartlarda reklam verilmekte.

Google Adwords ile temelde üç ana başlıkta reklam verilebilmektedir. Bunlar;

 1. İlgi çekici bir başlık
 2. Açıklama satırı
 3. Web sitesi alan adı

Google Ads reklamları gösterim başına değil tıklama başına ücretlendirilmektedir. Verilen reklamı kullanıcı gördüğünde değil reklama tıkladığında ücret kesilmekte.

Verilen reklamlar anahtar kelime baz alınarak verilir. Bu nedenle Google ads reklam modelinde standart bir fiyatlandırma olmayıp, reklam çıkılan anahtar kelimenin rekabet düzeyine göre ücret değişmektedir. Buna kısaca açık artırma da diyebiliriz. Anahtar kelime için en fazla ücreti ödeyen firmanın reklamı gösterilir.

Google ads nasıl çalışır?

Google Ads reklamlarının çalışma mantığını tam olarak kavrayabilmek için;

 • Anahtar kelimeler
 • Anahtar kelime yerleşimi
 • Reklam Sıralaması
 • Teklifler
 • Kalite puanı

gibi kavramları öğrenmek gerekir. Çünkü verilen reklamlar bu kavramlar çerçevesinde şekillenmekte.

Reklam vermek için kullanılan kelimeler ve kelime grupları kullanıcıların yapmış olduğu anahtar kelimeler ile ne kadar çok özdeşleşirse Google reklamlarınızı o kadar çok gösterecektir.

Google Adwords Nasıl Çalışır?
Google ads nasıl çalışır?

Örneğin siz hazır e-ticaret sitesi yazılımı satıyorsanız kampanyanızda ana anahtar kelime olarak “hazır e-ticaret sitesi” kelime grubunu kullanabilirsiniz. Kullanıcılar Google arama çubuğuna hazır e-ticaret sitesi diye yazıp aratırsa Google arama sonuçlarında kullanıcıya sizin vermiş olduğunuz reklamı gösterecektir.

Google adwords reklam çeşitleri

Yaklaşık olarak 2000’li yılların başında hizmet vermeye başlayan Google ads, işlevi ve gelişmiş özellikleri ile kullanıcı beğenisini kazanır. Dijital platformlar aracılığıyla reklam vermenize yardımcı olan bu sistem, her gereksinimi karşılayacak şekilde tasarlanmıştır.

Özellikle e-ticaret dünyası içerisinde pazarlama bölümünün büyük bir kısmını kapsayan sistem, doğru kullanıldığı ve çalışma prensiplerinin doğru şekilde uygulandığı durumda oldukça verimli olur.

Google Adwords reklam çeşitleri şunlardır;

1-Google Arama Ağı Reklamları

2-Dinamik Arama Ağı

3-Görüntülü Reklam Ağı

4-Yeniden Pazarlama Reklamları

5-Uygulama Reklamları

6-Alışveriş Reklamları

Google Adwords’ün sunmuş olduğu reklam çeşitlerini daha detaylı inceleyecek olursak:

Google arama ağı reklamları

Adwords reklam türleri arasında en kapsamlı olan ve en temel ögeleri içeriğinde barındıran reklam türü arama ağı reklamlarıdır. Bu ağ seçeneği, Google arama sonuçlarının ve bu sonuçların sekmelerini kapsar. Dolayısıyla bu tarz işlemler sonucunda kullanıcı karşısına çıkan reklamlar, bu reklam türü başlığı altına girer.

Bu reklamlar genellikle Google Haritalar, Google Görseller ya da alışveriş sekmeleri üzerinde görüntülenir. Aynı zamanda Google ile iş birliği yapan web sitelerinde de kullanıcıların karşısına çıkabilir. Arama ağı reklamlarını alt başlıklar halinde incelemek gerekirse;

Metin reklamlar

Metin reklamlar, Google ads reklam çeşitleri arasında en sık karşılaşılan yöntemlerden bir tanesi olarak bilinir. Bu reklam türü ile herhangi bir e-ticaret firmasının hizmet ve ürünleri gösterilir. Çoğunlukla reklam olduklarını işaret eden bir simge ile belli olurlar.

Alışveriş reklamları

Özellikle online alışveriş ile ilgili olan müşterileri yakından ilgilendiren bir reklam türü olan alışveriş reklamları, Google’ın alışveriş sayfaları üzerinde sunulur. İçeriğinde;

 • Ürün adı,
 • Ürün görseli,
 • Satıcı adı ve
 • Fiyatı,

gibi detaylar mevcuttur. Böylelikle müşteriler reklama tıklamadan ürün hakkında önemli bilgileri öğrenme imkanına erişirler. Ayrıca gereksinim duyulan bir ürünün aratılması sonucunda çıkan reklamın görülmesi, etkileşim sayısını artırır.

Dinamik arama ağı

Geniş kapsamlı bir yapıya sahip olan ve hedef kitlesi büyük olan e-ticaret siteleri için oldukça ideal olan dinamik arama ağır reklam türü, anahtar kelime eşleme sistemi ile çalışır.

Reklam içeriğinin başlığının ve açılacak olan sayfası direkt olarak web sitelerinde bulan bu tür, iş ortakları tarafından reklam için bir açıklama eklenmesini gerektirir. Bu reklam türünün diğerlerinden bilinen farkı, kullanıcıların araması ile direkt olarak ilgili olmasıdır.

Aynı zamanda dinamik arama ağı reklam türüne göre kullanıcı doğrudan ihtiyacı olan site sayfasına yönlendirilir.

Görüntülü Reklam Ağı
Görüntülü reklam ağı

Görüntülü reklam ağı

Doğru müşteri kitlesine ulaşmayı hedefleyen ve bu doğrultuda kampanya türlerini sunan Google görüntülü reklam ağı, görsel ağırlıklı olan reklamlardan oluşur. Bu reklamlar genellikle Youtube, Gmail ve web siteleri üzerinde görüntülenir. Görüntülü reklam ağında bulunan seçenekleri listelemek gerekirse;

Resim reklamları

Herhangi bir e-ticaret sitesinin sunmuş olduğu hizmetin bulunduğu reklam türüne verilen isimdir. Kullanıcı tarafından hazırlanan ve düzenlenen görsel, gerekli siteye yüklenir. Görselin bir yerine tıklanması ile müşteriler, doğrudan ilgili web sitesine yönlendirilir.

Video reklamlar

Tek bir video halinde ya da çeşitli videoların içerisinde bulunan video reklamları, görüntülü arama ve Youtube ağları üzerinde paylaşılabilen reklam seçenekleridir.

Bumper reklamları

Başka videoların içerisinde yer alan ve atlanamayan reklam türleri bumper reklamlar olarak adlandırılır. Maksimum 6 saniye süresi olan bu reklamlar, herhangi bir videonun başlamadan önce veya bittikten sonra gösterilir.

Yayın dışı reklamlar

Mobil cihazlarda görüntülenmeye uyumlu olması ile bilinen yayın dışı reklam türleri, mobil kullanıcıların oluşturduğu ve geniş müşteri kitlelerine ulaşmayı hedefleyen reklamlardır. Sessiz bir şekilde oynamaya başlayan bu reklamlar, web sitelerinde ya da mobil uygulamalarda görülen video reklam çeşitleridir.

Yeniden pazarlama reklamları

Remarketing adıyla bilinen yeniden pazarlama reklamları, e-ticaret siteleri için oldukça önemli olan reklam türlerinden bir tanesidir. Kişiselleştirilmiş bir şekilde tasarlanıp yayınlanan bu reklamların geri dönüş oranları daha azdır.

Kullanıcıların daha önceden görüntülemiş oldukları reklamları Google aracılığıyla tekrardan hatırlatır. Bu da önceki zamanlarda e-ticaret sitesini ziyaret eden fakat alışveriş yapmamış olan kullanıcıların tekrardan siteye dönme ihtimallerini yükseltir.

5 farklı kullanım şekli olan bu reklam türünü detaylıca açıklamak gerekirse;

Standart remarketing

Herhangi bir web sitesini daha önceden ziyaret etmiş olan kullanıcıların farklı uygulamalar ya da web siteler üzerinde gezinirken karşılarına çıkan reklam türüdür.

Video remarketing

Video aracılığıyla pazarlama yapmayı tercih eden firmaların hazırladığı reklam videosunun başka bir video ağı aracı üzerinde sunulması ile olur.

Dinamik remarketing

E-ticaret firmaları için oldukça işlevsel ve kullanışlı olan bu reklam türü, kullanıcıların daha önceden bakmış olduğu herhangi bir ürünün doğrudan gösterilmesidir.

Müşteri listesiyle remarketing

Anahtar kelimeleri kullanarak müşteri eşleştirme sistemi ile çalışan e-ticaret firmalarının müşterilerin bilgilerinin bulunduğu listeler aracılığıyla reklam görüntüleme sistemidir.

Arama Ağı Reklamlarına Yönelik Marketing: Herhangi bir web sitesinden çıkış yapan kullanıcıya bir sonraki aramayı yaptığı zaman çıkış yaptığı sitenin gösterilmesidir.

Uygulama reklamları

Genellikle ücretli uygulamalar ile beraber hizmet sunan e-ticaret firmaları tarafından kullanılan uygulama reklamları, pek çok site üzerinde gösterilebilir. Toplu bir şekilde dizayn edilen bu reklamlar, uygulama sahibi olan kişinin Google ads hesabı aracılığıyla bir metin girmesi ve çeşitli görsel ögeleri eklemesi sonucunda kullanıcılara sunulur.

Alışveriş reklamları

Google ads reklam seçenekleri arasında bulunan ve sıklıkla tercih edilen alışveriş reklamları, e-ticaret firmalarının dijital pazarlama çalışmaları üzerinde önemli bir rol oynar. Direkt olarak ilgili müşteri kitlesine ulaşması, görüntülenme sayısındaki artış, ürünün kendisini doğrudan gösterip satış odaklı olması ve yüksek geri dönüşüm sayısının olması nedeniyle oldukça popüler olan bir reklam türüdür. Alışveriş reklamlarının türlerini açıklamak gerekirse;

Ürün alışveriş reklamları

Türkiye içerisinde kullanılan tek alışveriş reklam türü olan bu seçenek, gerekli sitelere yüklenen verilerin oluşturduğu reklamlardır.

Yerel envanter reklamları

E-ticaret siteleri tarafından kullanılmayan, yalnızca mağazalara özgü olan bu reklam türü; bir ürün resmi ve resmin altında yer alan mağaza bilgilerinden oluşur.

Vitrin alışveriş reklamları

Tek bir satıcının birbirleri ile ilişkili olan ürünleri bir başlık altında görüntüleyen ve kıyaslayan reklam türüdür. Bu reklam türü ise dünya çapında toplamda 20 ülkede kullanılır.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Merve Hazalhan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. Şu anda deneyimli bir dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan Merve, bir dijital ajansın dinamik atmosferinde faaliyet göstermektedir. İleri düzeydeki dijital stratejileri ve yenilikçi yaklaşımlarıyla markaların çevrimiçi varlığını güçlendirirken, hedef kitleleri etkili bir şekilde çekecek kampanyaları başarıyla yönetir. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven Merve, bu tutkusunu farklı kültürleri anlama ve yeni kişilerle tanışma fırsatlarına dönüştürür. Merve Hazalhan, dijital pazarlama alanındaki etkileyici yetenekleri ve geniş bakış açısıyla geleceğin dijital dünyasına yön veren isimlerden biridir.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir