1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Vergi

E-Ticaret Yapacaklar için Devlet Teşvikleri Nelerdir?


0

Devlet teşvikleri ile e-ticaret yapanlar işlerini büyütebilirler. E-ticaret, genel adıyla bir ürünün ya da hizmetin elektronik ortam üzerinden satışa sunulması şeklinde ifade edilir. Yani kısaca e-ticaret, ticaretin internet üzerinden ya da mobil platformlar aracılığıyla yapılmasıdır. E-ticarete duyulan ilgi oranı her geçen gün artış gösterir.

Günümüzde hemen herkes internet sitesinde dilediği zamanda ve istediği şekilde alışveriş yapma imkanına sahiptir. Bu nedenle de e ticaretin nimetlerinden faydalanmayan kişi neredeyse yok denebilir. Durum böyle olunca da pek çok girişimci, e-ticaret sitesi kurup bu sektöre adım atmaya başlar. E-ticaret sektörünün aynı zamanda geleceğe dönük bir sektör olması da devlet teşvikleri oranı büyük ölçüde arttırır.

Siz de eğer e-ticaret yapmak istiyorsanız, e-ticaret devlet teşviklerinden yararlanarak bu sektöre adım atabilirsiniz.  Devlet tarafından verilecek olan bu destekler sayesinde işlerinizi son derece kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. Aynı zamanda bu destekleri sermaye yapıp internet üzerinden ürün satışı da yapabilirsiniz.

Ancak e-ticaret devlet teşvikleri hakkında bilinmesi gereken pek çok detay söz konusudur. Bu detaylar hakkında kapsamlı şekilde bilgi elde edebilirsiniz. Bu sayede işinizi büyütmek adına gerekli olan sermayeyi elde edip e-ticaret sitelerinde başarılı olabilirsiniz.

E-Ticaret devlet teşvikleri nedir?

E-ticaret devlet teşvikleri, e-ticaret sitesi kurup sektöre adım atmak isteyen girişimciler için son derece önemli bir konudur. Devlet tarafından verilen bu teşviklerden yararlanıp siz de işinizi kolaylıkla yürütebilirsiniz. E-ticaret devlet teşvikleri arasında ilk sıralarda yer alan pazar giriş desteği; bakanlık tarafından onaylanır.

Aynı zamanda e-ticaret sitelerinde satış yapabilmek adına verilen bir destektir. Bu destek ile e-ticaret firmaları, her site için 9.500 TL’ye kadar yardım alabilirler. Ancak yalnızca 3 tane –ticaret sitesi için destek alma şansı bulunurE-Ticaret Devlet Teşvikleri Nelerdir?

E-Ticaret devlet teşvikleri nelerdir?

Eğer yeni bir girişimciyseniz, öne çıkmak ve başarı elde etmek için fırsatları değerlendirme konusunda herkesten daha atakta olmanız gerekir. E-ticaret üzerine gerçekleştireceğiniz projelerde ticaret bakanlığı tarafından düzenlenen e-ticaret desteği programlarını devamlı olarak kontrol etmeniz son derece önemlidir.

Her sene kosgeb destelerinin yanı sıra buna ek olarak e-ticaret devlet destekleri de yayınlanır. Bunların bir kısmı ise; uluslararası satış yapacak olan sitelere B2B desteği, kosgeb destekleri E-ticaret kapsamı ve Tübitak e-ticaret desteği şeklindedir.

E-ticaret yapanlar için devlet teşvikleri şunlardır;

 1. Pazara Giriş Desteği
 2. KOSGEB E-ticaret Desteği
 3. Genç Girişimci Desteği
 4. Mikro İhracat Desteği
 5. E-Ticaret Vergi Muafiyeti
 6. E-Ticaret Kadın Girişimci Desteği
 7. E-İhracat Devlet Destekleri

Pazara giriş desteği

Pazara giriş desteği; Ticaret bakanlığı tarafından onaylanır. Eğer sizin de e-ticaret sitesi üzerinden mağaza açma, ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi satışa sunma gibi bir amacınız varsa 9.500 TL’ye kadar destek verilen bu fırsattan yararlanabilirsiniz.  Bu sayede bu destek kapsamında bir mağaza açarken sermayenizi de korumuş olursunuz. Ancak; işletmelerin sadece 3 farklı e-ticaret sitesi için destek alabilme hakları bulunur. Destek alma konusunda kafanızda fikir oluşturabilecek e-ticaret sitesi örnekleri kısaca şu şekildedir;

 • Alibaba.com
 • Chemorbis.com
 • Foursource.com
 • Polymerupdate.com
 • Steelorbis.com
 • Ptttrade.com
 • Tradeatlas.com
 • Globalpiyasa.com
 • Polymerupdate.com

KOSGEB e-ticaret desteği

KOSGEB e-ticaret desteği de devlet teşvikleri arasında yer alan destek çeşitlerinden biri olarak öne çıkar. Küçük ve orta ölçekli işletmeleri daha da geliştirmek ve büyütmek amacıyla verilir. Bu amaçlar kapsamında idare başkanlığı iki tane hibe ve destek programları geliştirir. Bu destekleri e-ticaret firmaları alabilir. Bu desteklerden yararlanabilecek kişiler ise kısaca şöyledir;

 • Genç
 • Engelli
 • Kadın
 • Gazi
 • Birinci derecede şehit yakını

Durumunda performans dönemleri hariç ek olarak 5.000 TL ayriyeten destek alabilirler. KOSGEB girişimci destek programından faydalanmak isteyen kişilerin KOSGEB tarafınca verilecek olan eğitimleri mutlaka izlemeleri gerekir. Bu eğitimlerin sonunda da sertifika sınavına girme zorunluluğu vardır. Aynı zamanda sertifika alınmadan hem şirket hem de kuruluş gerçekleştirmek mümkün değildir. Eğer şirket kurulduktan sonra KOSGEB eğitimine devam etmeniz durumunda ise devlet teşvikinden yararlanma hakkınız olmaz.

Genç girişimci desteği

Genç girişimciler için de devlet teşvikleri vardır. Eğer bir genç girişimciyseniz ve başlangıç itibariyle ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız hem maddi hem de manevi destek alabilirsiniz. Devlet teşvikleri arasında yer alan en önemli teşvik programlarından biri de genç girişimci desteğidir.

Genç girişimci desteği ile 19 ile 29 yaş aralığındaki genç girişimcilere verilmektedir.  Bu destekten yararlandırılan genç girişimciler 3 yıl süre ile 75.000 TL’ye kadar ki gelir vergisinden muaf tutulurlar. Aynı zamanda genç girişimcilerin devlet tarafından bağkur primleri de 1 sene boyunca karşılanır. Eğer genç bir girişimciyseniz ve e-ticaret yapma düşünceniz varsa şirket kuruluşlarınızı mutlaka mali müşavirler ile gerçekleştirmelisiniz.

Mikro ihracat desteği

Mikro ihracat desteği; yurt dışına gerçekleştirilmek istenen ürün ya da hizmet satışları için işletmelerin 15.000 Euro’ya kadar olan satışlarını kapsar. E-ticaret ile yurt dışına satış yapmak ve bu alanda işlerinizi geliştirmek için mikro ihracat desteği alabilirsiniz. Bu destek ile yurtdışına satış gerçekleştiren işletmelerin sahip olacağı haklar kısaca şu şekildedir;

 • KDV olmadan fatura kesebilirler. Aynı zamanda kesilen faturalar için de KDV desteği alınabilir.
 • Yurt dışına gerçekleştirilecek olan satışlarda şirketlerin ihracatçılar derneğine üye olmasına gerek yoktur.
 • Firmalar noter vekaletnamesine gerek olmadan ürünlerini yurtdışına satılabilir.
 • Ürün çıkışı yapılırken ambar ücreti alınmaz.
 • Mikro ihracat sayesinde işletmeler, ekstra hizmet bedeli olmadan yurt dışına satışlarını gerçekleştirir.

Eğer sizin de ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi yurtdışına satmak ya da işletmenizi ekstra büyütmek gibi amaçlarınız varsa; yurt dışı pazarlarına açılmak adına mikro ihracat desteğinden faydalanabilirsiniz. Bu sayede ürünlerinizi yurt dışına satarak döviz yatırımı elde edebilirsiniz.

E-Ticaret vergi muafiyeti

1 Ocak 2021 tarihi itibari ile yürürlüğe giren e-ticaret vergi muafiyeti ile ticaret yapan firmalar vergi indiriminden faydalanarak internetten satış gerçekleştirebilir. Bu kapsamda ki firmaların gelir vergileri değişiklik gösterir. Bu değişiklikte %2 ile %4 arasındadır. E-ticaret vergi muafiyetinden yararlanan firmaların; bankalardan ticari hesap açmaları, vergiden muaf olduklarını gösteren belgeleri almaları ve ürün ödemelerini bu ticari hesaptan yapmaları gerekir.

Önemli konular arasında yer alan bir diğer detay ise bu teşvikten yararlanacak olan kişilerin 220.000 TL’yi aşmaması son derece önemlidir. Siz de e-ticaret vergi muafiyetinden yararlanmak istiyorsanız faaliyet alanlarına e-ticaret nace kodunu ekletip daha sonra gereken işlemleri tamamlayarak gelir vergisinden muaf tutulabilirsiniz.

E-Ticaret Kadın Girişimci Desteği

E-Ticaret kadın girişimci desteği

Kadınların da ticari alanda yer alması güçlenebilmesi için pek çok destek sunulur. Kuracak işlerini e-ticarete taşımak isteyen genç kadın girişimciler, uygun faiz oranları ile 36 aya kadar olan vade sayesinde ihtiyaç duydukları para desteğine ulaşabilirler. Kadınlara özel olarak 250 bin liraya kadar olan banka desteği ve vade imkanı sunulur. E-ticaret kadın girişimci desteği konusunda büyük şirket sahipleri de fazlasıyla destekleyici açıklamalar yaparlar.

E-İhracat devlet destekleri

E-ihracat, her zaman firmalara değerli fırsat imkanları sunar.  E-ihracat devlet teşvikleri; Şirket satın alma desteği, birim desteği, marka tescil ve korunma desteği, seyahat desteği, rapor desteği, belge desteği, reklam ve tanıtım desteği ve fuar desteği şeklindedir. Ticaret bakanlığının ihracat adına vermiş olduğu desteklerden yararlanmak için bazı şartlar aranır. Bu şartlar kısaca şu şekildedir;

 • Devlet destekleri adına e-ihracatta kullanılmış olan web sitesinin faaliyeti için ülkenin diline göre uygun bir şekilde yerleştirilmesi gerekir.
 • E-ihracat teşvikleri için satılacak olan ürünlerin üretiminin Türkiye’de gerçekleşmesi gerekir.

KOSGEB e-ticarete ne kadar destek veriyor?

Eğer şirketinizi şahıs adına kurarsanız KOSGEB’ten 5.000 TL olarak, Anonim şirketi adına kurarsanız da 10.000 TL’lik kuruluş desteği alabilirsiniz. İşletmenizde çalıştıracağınız personel sayısına göre 50.000 TL’ye kadar da istihdam desteği alabilirsiniz. İşletmeniz faaliyete geçtikten sonra ilk yılın ve ikinci senenin sonunda çalışan personellerin hem prim hem de gün sayısına göre alacağınız tutar belirlenir.

Aynı zamanda girişimleriniz için 70.000 TL’ye kadar faiz desteğinden yararlanabilirsiniz. Bununla beraber yurtdışından TSE tarafından sağlanmayan hizmetler %60 oranında desteklenir.

KOSGEB e-ticaret desteği nasıl alınır?

KOSGEB kredi ve desteklerinden yararlanmak isteyen girişimcilerin öncelikle KOSGEB eğitimlerini tamamlaması gerekir. Bundan sonra ise kuracak olunan iş yeri hakkında bir plan oluşturulmalıdır. KOSGEB iş planı hazırlarken eğitim esnasında alınan tüm bilgileri kullanmak, KOSGEB desteği almayı daha kolay bir hale getirir.

İş planı hazırlandıktan sonra ise bu planı KOSGEB’e teslim etmek gerekir. Hazırlanan plan KOSGEB çalışanları tarafından incelenip girişimcilere ilgili iş planın onaylanıp onaylanmadığının bilgisini verilir.  Eğer iş planı KOSGEB’in desteklemediği bir alan ise plan reddedilir.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir