1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

E-İhracat Nasıl Yapılır?


0

E-ihracat, internet üzerinden satış yapmak, pek çok açıdan kişilere ve firmalara büyük avantajlar sağlamakta. Tek bir tane fiziki lokasyonla sınırlı kalmama, verilerin hızlı şekilde paylaşımı, sınırsız ürün çeşitliliği sunulması, ürünlerin tüm detaylarıyla aktarılması ve alışverişte zaman sınırlandırmasının bulunmaması gibi çok sayıda faktör e-ticaretin gelişmesine katkı sağlar.

İhracat ise; yıllardan beridir ülkelerin sınır ötesi bir şekilde ticaret yapmalarına imkan sunan bir yöntem olarak bilinir. Teknolojinin, internetin ve transfer gibi işlemlerin daha kolay bir hale gelmesiyle beraber e-ihracat kavramı ortaya çıktı.

Ülkemizde e-ihracat Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi dahilinde gerçekleşir. E-ihracatın kullanılmasıyla birlikte maliyet ve operasyon açısından firmaların yükü büyük oranda azalmıştır. Durum böyle olunca pek çok insan e-ihracatın nasıl yapılacağımı merak eder.

Peki e-ihracat nasıl yapılır? E-ihracat aşamaları nelerdir? İşte konu kapsamında merak edilen bütün detaylar!

e-ihracat nasıl yapılır?
e-ihracat nasıl yapılır?

E-ihracatı neden tercih etmelisiniz?

E-ihracat, devlet teşvikleriyle de beraber günden güne büyüme gösteren bir alandır. Markanızın hem iş hacmini daha fazla genişletmesi hem de daha yüksek oranda kar marjı elde etmesi adına e-ihracatı tercih etmeniz önerilir. E-ihracat avantajları konusunda kısaca bir liste yapmak gerekirse;

 • Geleneksel ihracat yöntemlerine oranla son derece düşük maliyetlidir. Üstelik banka teminatına gerek yoktur. Ödeme alabilmek için ise online ödeme imkanı sunan firmalarla anlaşma sağlamanız yeterli olur.
 • Geleneksel ihracat türlerine oranla bu sistemde risk, son derece düşüktür. Geleneksel ihracatta sevkiyatlar toplu şekilde yapılmak zorundadır. Dolayısıyla herhangi bir pürüz çıkması durumunda ciddi oranda maddi kayıplar meydana gelebilir.
 • E-ihracat sisteminde pazar araştırması yapmak ve hedef pazara ulaşmak çok daha kolay olur. Hatta teknolojik gelişmelerin artması, dijital araştırma yöntemi çeşitlerinin de ortaya çıkmasına vesile olmuştur.
 • E-ihracat, ekonomik alanda meydana gelen dalgalanmalardan daha az oranda etkilenir. Hatta döviz üzerinden satış yapmanız sizin ekstra kar yapmanızı sağlar.
 • Sektörde devletin sunmuş olduğu teşviklerden de faydalanma şansınız vardır. Üstelik devlet teşvikleri dahilinde vergi muafiyetinden de yararlanabilirsiniz.
 • E-ihracat, firmanızın ülke sınırları dışına çıkmanıza vesile olur. Bu sayede tüm dünyaya satış yapma şansınız ortaya çıkar. Bu durumda da marka imajınız daha iyi bir hale gelir. Dolayısıyla kar marjınızda da artışlar olur.
E-ihracat Sitesi Açmak
E-ihracat yapma aşamaları nelerdir?

E-ihracat yapma aşamaları nelerdir?

E-ihracat yapmak için bazı aşamaları doğru bir şekilde yapmanız gerekir. E-ihracat aşamaları toplamda 4 farklı maddeden oluşur. Bu aşamalardan şu şekilde bahsedilebilir.

Şirket kurulumu yapmak

E-ihracat yapmak isteyen firmaların ya da kişilerin, ürünlerinin satışı sonrasında faturalandırma yapabilmeleri için en önemli ve temel adım şirket sahibi olunmasıdır. Eğer bir iş yeriniz varsa, buradan fatura satışı yapma şansınız vardır.

Dilerseniz de e-ihracat yapabilmek için kendi iş yerinizi de açma imkanınız bulunur. Bunun için detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz.

E-ihracat sitesi açmak

E-ihracat yapabilmeniz adına ihtiyaç duyacağınız en temel ve önemli nokta bu ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek, son derece profesyonel bir e-ihracat yazılımı dır. E-ihracat yazılım firmaları sitesi açacağınız zaman; popüler olan ürünlerinizi sergilemeyi, kendi kategorilerinizi yaratmayı, sitenizin çok dilli olmasını ve müşterilerinize özel ürünler göstermeyi ön planda tutmanız tavsiye edilir.

Ayrıca kampanya özellikleri, yurtdışı kargo entegrasyonu ya da entegrasyonu gibi sınır ötesi ticaret kapsamında sizin farkımızı ortaya koyacak özellikleri de göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir.

E-ihracat altyapısı seçmek

E-ihracat nasıl yapılır diye merak eden kişilerin karşısına, en önemli aşama olarak e-ticaret altyapıları çıkar. E-ihracat yapacağınız sitede kampanya kontrolü ve ürün kontrolü gibi aşamaları daha doğru bir şekilde tamamlamak adına e-ticaret altyapıları kullanmanız gerekir.

ihracat
ihracat

E-ticaret altyapıları iki farklı gruba ayrılır. Bunlar ücretli ve ücretsiz şekildedir. Fakat altyapı seçimi yaparken tercihinizi ücretli olan seçeneklerden yana kullanmanız tavsiye edilir. Çünkü;

 • Ücretli e-ticaret altyapıları herhangi bir açıklık barındırmaz. Bu durumda da sitenizin bilgilerinin dışarıya sızdırılması zorlaşır. Bu sayede müşteri güvenliğini sağlamanız daha kolay olur.
 • Ücretli e-ticaret altyapılarında ekstra destek birimleri sunulur. Bu birimlerden faydalanarak sitenize dair aklınıza takılan ya da merak ettiğiniz bütün soruları 7 gün 24 saat boyunca sorma şansınız vardır.
 • Ücretli e-ticaret altyapılarıyla tasarım yapmanız daha kolay olur. Bu sayede de web sitenizi normalden daha hızlı ve kolay bir şekilde tasarlayabilirsiniz.

E-ihracat yapmak için dilerseniz ücreti e-ticaret altyapı paketleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede ürün yönetiminizi daha pratik bir şekilde yürütme şansınız oluşur.

Strateji oluşturmak

E-ihracat nasıl yapılır sorusuna verilecek yanıtlardan biri de oluşturmanız gereken stratejilerde doğru adımlar uygulamanızdır. Özellikle SEM ve SEO çalışmalarına büyük önem vermeniz gerekir. Çünkü bunlar sizin firmanızın Google üzerinde üst sıralara çıkması noktasında büyük oranda etkili olur.

Ayrıca firmanızın adıyla sosyal medya platformlarında hesap oluşturmanız tavsiye edilir. Müşterilerinizle bu platformlar üzerinden iletişimi koruyarak bir yandan da size güven duymalarını sağlayabilirsiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir