1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

E-Ticaret Kampanya Yönetimi Nedir?


0

E-ticaret yapan herkesin mutlaka kampanya yönetimi konusunda bilgi sahibi olması gerekiyor. İnternetin her alanda kullanılması ve cep telefonları ile bütün işlerin halledilebilmesi e-ticaret sitelerinin önemini artırmıştır. Artan e-ticaret sitesi sayısı ile birlikte acımasız bir rekabet ortamı oluşmuştur.

Artan rekabet ortamında e-ticaret sitelerinin müşterilere ulaşması zorlaşmış, müşterilere ulaşmak daha da maliyetli olmaya başlamıştır. E-ticaret site sayısı arttıkça reklam maliyetleri de o oranda artış göstermiştir.

Artan e-ticaret sitesi ile birlikte müşterilere ulaşmak zorlaşmasına rağmen sitelerini bir şekilde ziyaret eden ziyaretçilere bir şekilde satış yapılması gerekiyor. Bunun için e-ticaret siteleri çok düşünüp, değişik stratejiler uygulayıp satış yapmaya çalışmakta.

Bir ziyaretçiyi siteye çekmek, ona bir ürün satmak elbette ki önemli. Ama müşteriye ürün satmak kadar önemli fakat müşteriye cazip teklifler sunup birkaç ürün daha satmak daha da önemli.

E-ticaret siteleri satışlarını daha da artırmak sürekli kampanyalar yapmakta. Yapılacak kampanya fikirleri sınırsızdır. Her ürün için farklı farklı senaryolar planlanabilir. Var olan e-ticaret sitelerinin bütün kampanya fikirlerine cevap vermesi çok zor.

Her kampa fikri farklı stratejiler gerektirebilir. Bu yüzden kampanyalar planlanırken bu kampanyaların hangi platformlarda hayata geçirilebileceğinin de belirlenmesi gerekir.

Bu makalemizde e-ticaret sitelerinin var oluş amacı olan daha fazla satış yapmak için gerekli olan Kampanya nedir, kampanyaların avantajları nelerdir, kampanya türleri nelerdir gibi sorulara cevap vereceğiz.

E-ticaret kampanya yönetimi
E-ticaret kampanya yönetimi

E-ticaret kampanya nedir?

 E-ticaret de kampanya yönetimi, bir e-ticaret sitesinin rakipleri ile olan rekabette öne geçmesini, daha fazla satış yapmasını ve ticari hedefleri doğrultusunda daha hızlı büyümesini sağlayan indirimli satış stratejilerine denir.

E-ticaret kampanya yönetimi bir e-ticaret sitesinin satışlarını artırıp, ticari hedeflerine ulaşmasını sağlayan en önemli unsurlardan birisi olduğu için önemli ticari stratejilerden birisidir. Geleceğe yönelik ticari hedefleri olan e-ticaret siteleri bu hedeflere ulaştıracak kampanyaları planlar ve uygular.

Başarılı bir e-ticaret kampanya yönetimi temel taşları nelerdir?

E-ticaret siteleri tarafından kurgulananıp uygulanacak olan kampanyaların bir takım temel unsurları vardır. Bu unsurları dikkate alıp kurgulanacak olan kampanyalar başarılı olacaktır. Başarılı bir kampanyanın temel taşları şunlardır;

Doğru hedef kitleyi belirlemek: Düzenlenecek olan kampanyaların başarılı olması için kampanya içeriğinin genel kitleden ziyade belli bir yaş aralığı, cinsiyet gibi belli bir hedef kitleye yönelik olarak olması gerekir. Hedef litle kampanya içeriğine göre farklılık gösterebilir

Doğru reklam hedeflemeleri yapılmalıdır: Kurgulanan kampanyanın tanıtımı yaparken doğru hedeflemelerin yapılarak, hedeflenen hedef kitleye ulaşılıp kampanyaların tanıtılması gerekir.

İlgi ve heyecan uyandırmalı: Düzenlenecek olan reklam kampanyası hedeflenen hedef kitle tarafından heyecanla karşılanması gerekir. Kampanya da kullanılacak olan içerikler ve görseller bu anlamda dikkatle seçilmelidir. Kampanyada kullanılan görseller ilgi çekici olursa hedef kitlede heyecan oluşmasını sağlar.

Aciliyet hissi oluşturmalıdır: Düzenlenen kampanyanın içeriğinde aciliyet hissi uyandırarark hedeflenen hedef kitlenin daha hızlı etkileşime geçip satın alma eylemini hissini daha hızlı gerçekleştirmesi gerekir.

Bir değer sunmalı: Tükeciler her gün internette, televizyonda yolda yürürken onlarca reklamla karşılaşmakta. Hedeflenen hedef kitlenin kurgulanan kampanyaya istenilen reaksiyonu göstermesi için kampanyanın tüketiciye bir değer sunması gerekir. Kampanya içeriği ve görselleri kullanıcıya bu fırsattan yararlanması halinde ne elde edeceklerini açıkça ifade etmelidir.

Önceden Planlanmalı: Kampanyaların akla geldiği zaman değil belli bir plan ve takvim dahilinde planlanması gerekir. Reklam planlaması yapılırken içinde bulunulan dönem, kampanyası yapılacak kategori, marka, ürünler ve stok durumlarının dikkate alınması gerekir.

E-Ticaret kampanyalarının amacı nedir?
E-Ticaret kampanya yönetiminin amacı nedir?

E-Ticaret kampanya yönetiminin amacı nedir?

E-ticaret sitelerinde düzenlenen kampanyaların bir takım amaçları bulunmakta. Düzenlenen kampanyada bu amaçların tamamı olabileceği gibi sadece bir amaçda olabilir. E-ticaret sitelerindeki kampanyaların amaçları şunlardır;

Satışları artırmak: E-ticaret kampanyaların ana amacı budur. Her e-ticaret sitesinin amacı daha çok ürün satıp, daha çok kar elde etmektir. E-ticaret kampanyaları bu amacı gerçekleştirmek için ziyaretçileri e-ticaret sitesine çekmeyi ve onların bir ürün almasını amaçlamaktadır.

Trafik artırmak: Bütün web sitelerinin amacı sitelerine daha çok tarfik çekmektir. Bu sayede daha bilinir olurlar. E-ticarette kampanyalar hedef kitleye ulaşıp onları e-ticaret sitesine çekmeyi amaçlar. Doğru hedef kitleyi sitesine çekebilen sitelerin daha fazla satış yapma ihtimali vardır.

Marka ve ürün bilinirliğini artırma: Bütün markalar ve e-ticaret siteleri bilinir ve bulunur oldukları müddetçe satış yapabilir. Bir e-ticaret sitesinin Google başta olmak üzere arama motorlarında ve hedef kitlelerinin zihinlerinde bilinir ve istenildiğinde bulunur olması gerekir.

Etkileşimleri artırmak: Kampanyalar e-ticaret siteleri ile hedef kitlenin etkileşime geçmesi için bir fırsattır. İlgi çekici bir kampanya hedef kitlenin ilgisini çekip onların kampanya için sizinle iletişime geçmesini sağlayacaktır. Kampanya dönemlerinde hedef kitlenin sizinle rahatça iletişime geçebilmesi için her türlü kolaylık sağlanmalıdır.

Başarılı bir kampanya hedef kitle ile ne kadar iletişime geçildiği ile doğru orantılıdır. Etkileşime giren her ziyaretçi bir ürün alacak diye kural yoktur. Etkileşime giren her ziyaretçi marka bilinirliğinin artmasını sağlar.

E-ticaret kampanya yönetiminin avantajları nelerdir?

E-ticaret sayesinde internetten ürün veya hizmet satan işletmeler düzenli kampanyalar sayesinde bir çok avantaj elde edebiliyor. E-ticaret sitelerinin e-ticaret kampanyalarından elde ettiği avantajlar şunlardır;

 1. E-ticaret kampanyaları e-ticaret sitelerinin marka bilinirliklerini artırır.
 2. E-ticaret kampanyaları sayesinde e-ticaret sitelerinin ürün bilinirlikleri artar.
 3. E-ticaret siteleri satmış oldukları ürünleri kampanyalar ile daha kolay tanıtır.
 4. E-ticaret kampanyaları e-ticaret sitelerinin müşterileri ile daha kolay iletişime geçmesini sağlar.
 5. E-ticaret kampanyaları sayesinde e-ticaret siteleri stoklarını daha kolay eritir.
 6. E-ticaret kampanyaları e-ticaret sitelerinin ziyaretçi trafiği artar.

E-ticaret sitelerinin yukarıdaki avantajlardan yararlanabilmeleri için satmış oldukları ürünleri göz önünde bulundurarak hedef kitlelerinin dikkatini çekecek kampanyalar kurgulayıp düzenli olarak uygulaması gerekir. E-ticaret kampanyaları sayesinde marka bilinirliği satış adetleri artar.

Kampanya oluştururken dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Etkili bir kampanya planlaması yapabilmek için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekir. Bunlar;

 • Doğru hedef kitlenin belirlenmesi
 • Kampanya yapılacak ürünlerin hedef kitlenin ihtiyaçlarını karşılaması gerekir.
 • Kampanya yapılacak ürünlerin dikkat çekici ve önem arz etmesi gerekir.
 • Kampanya yapılacak ürünlerin fiyatlandırma ve gönderim süreçleri belirlenmelidir.
 • Kampanya sloganı belirlenip, ürün tanıtımlarının yapılması gerekir.
 • Yapılacak kampanyanın süresinin belirlenmesi gerekir.

Yukarıdaki hususlara ne kadar çok dikkat edilirse yapılacak kampanyada o kadar çok amacına ulaşacaktır.

 E-Ticaret Kampanya Türleri
 E-Ticaret kampanya türleri nelerdir?

 E-Ticaret kampanya türleri nelerdir?

E-ticaret sitelerinin sürekli veya dönem dönem uygulayabilecekleri bir çok kampanya türü bulunmaktadır. E-ticaret sitelerinin uygulayabilecekleri kampanya türleri şunlardır;

 • X al Y öde
 • X üründen alana Y üründe 10 TL indirim veya X üründen alana Y üründe %5 indirim
 • X üründen alana Y kategorisindeki ürünlerde %10 İndirim veya X üründen alana Y kategorisindeki ürünler 10 TL indirimli
 • Üye ol İndirim Çeki Kazan
 • Arkadaşını Davet Et Hediye Çeki Kazan
 • Ödeme Tiplerine Göre Kampanyalar
 • Alışverişini Tamamla Hediye Çeki Kazan
 • Ücretsiz Kargo Fırsatı
 • Ürün, Kategori ve Markalara Özel Hediyeler
X al Y öde
X al Y öde

X al Y öde

E-ticaret siteleri ve Pazar yerleri tarafından en çok düzenlenen kampanya türüdür. X al Y öde tarzı kampanyalar daha çok elindeki stokları hızlı bir şekilde azaltmak isteyen firmalar tarafından uygulanmaktadır.

Bu kampanya türü yılın her ayında, her özel günde uygulanabilse de özellikle black friday veya yılbaşı gibi alışveriş yoğunluğunun fazla olduğu dönemlerde daha çok uygulanmaktadır. Eğer elinizde fazla stok varsa bu kampanya türünü mutlaka uygulayın.

Özel günlerle ilgili makaleyi ekle

X üründen alana Y üründe 10 TL indirim veya X üründen alana Y üründe %5 indirim

Bu kampanya türü ile e-ticaret sitelerinin çapraz satış oranları artar. X üründen alana Y üründe 10 TL indirim veya X üründen alana Y üründe %5 indirim kampanya türünü yılın her döneminde ı-uygulamak mümkündür. Bu kampanya türü e-ticaret sitelerinin ortalama sepet tutarını artıracak kampanya türü olarak bilinmektedir.

Özellikle yeni sezon ürünler ile eski sezon ürünleri bir arada satmak isteyen e-ticaret siteleri veya birbirini tamamlayan ürünler için uygun bir kampanya türüdür.

Sizde e-ticaret sitenizin ortalama sepet tutarını artırmak için bu kampanya türünü sıklıkla kurgulayabilirsiniz.

X üründen alana Y kategorisindeki ürünlerde %10 İndirim veya X üründen alana Y kategorisindeki ürünler 10 TL indirimli

En iyi kampanya türü olan X üründen alana Y kategorisindeki ürünlerde %10 İndirim veya X üründen alana Y kategorisindeki ürünler 10 TL indirimli kampanyası ile e-ticaret siteleri satışların az olduğu kategorileri canlandırmak, satış adetlerini artırmak için uygulanmaktadır.

Örneğin giyim, ayakkabı, kozmetik ürünler, takı ürünleri gibi ürünleri satan e-ticaret siteleri satışların az olduğu kategorideki ürünlerin satış adetlerini artırmak için uygulayabilir.

Üye ol İndirim çeki kazan

Üyelikli satış yapan veya üyeliğin önemli olduğu e-ticaret sitelerinde sıklıkla uygulanan kampanya türüdür. Üye ol İndirim Çeki Kazan kampanya türünde üye olan kişilere 5 TL, 10 TL, 20 TL gibi hediye çekleri tanımlanır.

Üye olanlar ilk alışverişlerinde tanımlanan bu hediye çekini kullanıp tanımlanan miktar kadar ürünü indirimli alır. Bu kampanya türü daha çok yeni açılan e-ticaret siteleri tarafından tercih edilmektedir.

Arkadaşını davet et hediye çeki kazan

E-ticaret sitelerinin sitelerine daha fazla üye kazanmak için oluşturulan kampanya türüdür. Arkadaşın Davet Et Hediye Çeki Kazan kampanyası e-ticaret sitenize üye olan kişilerin sitenize referans olmasını sağlamaktır. Başka kişilere siteniz için referans olan kişiler referans olmalarından belirlediğiniz oranlarda hediye çeki sahibi olur.

Bu kampanya türünde e-ticaret siteleri maksimum davet sayısı ile kampanyayı sınırlandırmaktadır. Bu kampanyada amaç sitenizden bir şeyler alma ihtimali olan insanları üye etmektir. Hiçbir şey almayacak birinin üye olması size herhangi bir şey kazandırmayacaktır.

Ödeme tiplerine göre kampanyalar

Yukarıdaki kampanya türlerinin yanında yapılan ödeme tiplerine göre de kampanyalar düzenlenmektedir. Ödeme tiplerine göre kampanyalar aşağıdaki ödeme tiplerine göre yapılmaktadır. Bunlar;

 • Havale
 • EFT
 • Banka kartı ya da kredi kartı ile ödeme

Bu kampanya türünü e-ticaret siteleri kredi kartı komisyonlarından kurtulmak için yapmaktadır. Örneğin bir e-ticaret sitesi satmış olduğu ürünü 100 TL’ye satıyorsa müşteri kredi kartı ile ödeme yaptığında banka ondan komisyon keseceğinden bunun yerine ödemeyi EFT veya havale ile yaparsa komisyon ödemeyecektir.

Site bunu teşvik etmek için bankaya ödeyeceği komisyon kadar veya o komisyondan daha az indirim yapabilir. Kredi kartı ödemesi ile 100 TL olan ürün EFT veya havalede %5 indirimle 95 TL gibi.

Alışverişini tamamla hediye çeki kazan

 E-ticaret sitesini ziyaret edip sepete ürün ekleyen bazı kişiler bir takım nedenlerle alışverişlerini tamamlayamadan siteyi ter etmek zorunda kalabiliyor. Bu durum e-ticaret sitelerinde terk edilmiş sepetlerin oluşmasına neden olmakta.

E-ticaret siteleri alışverişlerini tamamlamadan siteyi tamamlamadan terk eden bu müşterileri tekrar alışverişe teşvik etmek için Alışverişini Tamamla şu kadar TL veya şu kadar yüzdelik Hediye Çeki Kazan şeklinde kampanya düzenliyor. Bu sayede hem terk edilmiş sepet oranları azalıyor hem de satış adetleri artmış oluyor.

Ücretsiz Kargo Fırsatı
Ücretsiz kargo fırsatı

Ücretsiz kargo fırsatı

 Neredeyse bütün e-ticaret sitelerinin uygulamış olduğu kampanya türüdür. Bu kampanya türünü uygulayan e-ticaret siteleri bunu;

 • 200 TL üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo

Şeklinde uygulamakta. Bu kampanya sayesinde e-ticaret sitesi hem müşterilerine ücretsiz kargo seçeneği sunmuş oluyor hem de ortalama sepet tutarını artırmış oluyor. Bu kampanya türü için en etkili ve müşteriler tarafından en çok dikkat edilen kampanya türü olduğunu söyleyebiliriz.

Bazı müşteriler ürün ücreti ne kadar uygun olsa da kargonun ücretli olmasını beğenmedikleri için satın almaktan vaz geçebiliyor.

Ürün, kategori ve markalara özel hediyeler

Çoklu kategorilerde ürünler satan e-ticaret sitelerinin dönem dönem bazı kategorilerde satışlar fazla, bazı kategori, marka ve ürünlerde ise azdır. Satışları az olan kategori, marka veya ürünler için e-ticaret siteleri özel hediye veya indirim kampanyaları düzenleyebiliyor. Örneğin güneş gözlüğü alan gözlük temizleme kiti hediye gibi.

Kampanyaların uygulanma aşamasında bilinmesi gerekenler

E-ticaret sitelerinde kampanya türü belirlendikten sonra uygulama aşamasında dikkat edilmesi gereken bir takın unsurlar vardır. Bu unsurlar;

Karşılıklı kazanç sağlayan kampanuyalar düzenlenmelidir: E-ticaret sitenizde planladığınız kampanyanın hem size hem de müşteriye bir kazanç sağlaması gerekir. Yani kazan kazan olayının olması gerekir.

Kampanyaları düzenlerken sadece satışları adetlerini ve cironuzu artırmayı hedeflerseniz kampanyanızdan beklediğiniz performansın daha düşük seviyede kalmasını sağlamış olursunuz. Kampanya size bir kar sağladığı kadar müşteriye de kar sağlamalıdır.

Tüketicinin Beklentilerine uygun kampanyalar düzenleyin: Düzenlenecek olan kampanyaların mevcut hedef kitlenin ihtyiaç ve neklentilerine uygun olması gerekir. Kampanyada sadece sizin beklentilerineize göre kurgu yapılması kampanyayı başarısız kılacaktır. Kampanyanın başarıya ulaşması için mevcut hedef kitlenin beklentilerinin çok iyi araştırılıp ona göre kurgulanması gerekir.

Kampayalar kurgulanırken empati yapıp hedef kitlenizin ne tarz kampanyalar istedikleri veya isteyebileceklerinin tahmin edilip o doğrulturda kampanyaların yapılması gerekir.

Kampanya sürecini kolaylaştırın: Hedef kitlenizin kampanyadan yararlanabilmesi için koşulların çok kolay olması gerekir. Hedef kitlenizin kampanyaya katılım şartlarının zor ve karışık olması kampanyayı başarısız yapacaktır. Mümkünse kampanyanızda her hangi bir şart olmasın. İsteyen her müşteri kampanyadan koşulsuz yararlanabilsin.

Doğru zamanda müşterinin karşısına çıkın: Kampanın uygulanması sırasında müşteriler sizinle iletişime geçip daha detaylı bilgi almak isteyecekleridir. Sizinle iletişime geçen kişinin hemen karşısına çıkıp sormak istediği soruları cevaplayıp, öğrenmek istediği konuları onlara anlatmalısınız.

Hedef kitlenizin karşısına doğru zamanda çıkıp akıllarındaki sorulara doğru cevaplar verirseniz büyük ihtimalle satışı gerçekleştirirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir